Ooma
تنبلی تخمدان و IUI

در میلیون ها زن در سرتاسر دنیا بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باعث مشکلات زیادی از جمله ناباروری شده است. دکتر Joel Batzofin ، پزشک متخصص در این زمینه در منهتن برنامه های درمانی تخصصی را برای خانم های مبتلا به این بیماری در نظر گرفته است که از نظر ایشان می توان آن را به سایر مراکز پزشکی در دنیا نیز گسترش داد. به عقیده ایشان در افراد مبتلا به PCOS که دچار ناباروری شده اند روش القای داخل رحمی یا همان آی یوی آی یک روش بسیار موثر است که همه پزشکان متخصص می توانند با انجام صحیح آن به باروری بیماران کمک کنند.

در این مطلب می خواهیم درمورد استفاده از روش IUI برای بیماران مبتلا به تنبلی تخمدان یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک توضیحاتی را برای شما اومایی های عزیز ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 تنبلی تخمدان چگونه بر باروری تاثیر می گذارد؟

به طور معمول، PCOS توسط تعدادی از علائمی که معمولاً رخ می دهد، شناسایی می شود. از جمله این علائم می توان به دوره های نامنظم، هورمون های اضافی مردانه که منجر به رشد غیر طبیعی مو و آکنه می شود و تخمدان های نامناسب برای تخمک گذاری طبیعی اشاره کرد. گاهی اوقات نیز هیچ علائمی مشاهده نمی شود و تا زمانی که ناباروری زن مشخص شود فرد متوجه وجود این بیماری نخواهد شد. بنابراین ناباروری یکی از علائم اصلی این بیماری می باشد. هرچند اگر این بیماری زود تشخیص داده شود قابل کنترل بوده و بر باروری فرد تاثیر خاصی ندارد فقط نیاز به کمی تلاش بیشتر برای بارداری هست. 

زنانی که مبتلا به PCOS هستند هورمون های مردانه بیشتری در بدنشان ترشح می شود که منجر به عدم تعادل هورمون ها خواهد شد و نتیجه اولیه آن بی نظمی در پریودهای شما می باشد. در بسیاری از موارد نیز تخمک گذاری در این خانم ها انجام نمی شود. 

روش های کنترل بیماری تنبلی تخمدان

در کلینیک های تخصصی مربوط به این بیماری، پزشک متخصص ابتدا برای درک وضعیت خاص شما، ارزیابی کاملی را انجام می دهد. با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی کامل، انجام آزمایشات خون و انجام معاینه جسمی و سونوگرافی، می توانیم بهترین برنامه درمانی اختصاصی را به شما عزیزان توصیه کنیم تا بیماری را کنترل و درمان نمایید. البته هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما می توان به خوبی آن را کنترل کرد. 

از نظر متخصصین این رشته بهترین درمان برای این بیماری ابتدا کاهش وزن تحت نظر یک متخصص تغذیه و سپس استفاده از هورمون درمانی با متفورمین و القای تخمک گذاری برای بارداری می باشد. اولین داروهایی که برای القای تخمک گذاری استفاده می شود کلومید است. اگر کلومید به تنهایی تاثیر مناسبی نداشته باشد انجام روش ای یو آی به شما پیشنهاد خواهد شد.

عملکرد روش ای یو ای برای بیماران مبتلا یه PCOS

برای انجام این روش پزشک متخصص ابتدا یک داروی  کمک باروری را برای شما تجویز می کند و سپس سیکل قاعدگی شما را کنترل خواهد کرد تا مطمئن شود تخمک های سالم و قابل باروری در تخمدان های شما به بلوغ رسیده و آزاد می شوند. در این روش اسپرم باید یا از طرف همسر شما باشد و یا از طریق یک اهدا کننده به تخمک های شما القا شود تا بارداری در زمان مناسب صورت گیرد. 

پزشک زمان تخمک گذاری را تخمین زده و در یک وقت مناسب به صورت مستقیم اسپرم آماده شده را به داخل رحم وارد می کند. انجام این کار فقط چند دقیقه طول می کشد و زیاد شما را اذیت نخواهد کرد. بعد از آن باید 10 الی 15 دقیقه به حالت دراز کشیده استراحت نمایید و سپس می توانید به خانه برگردید و بعد از 24 ساعت استراحت می توانید فعالیت های روزمره خود را به راحتی انجام دهید. 

سخن آخر

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی مانند قدیم نیست که تا اشکالی در بارداری پیش آمد زوج ها نا امید شوند. پزشکان متخصص امروزی ابتدا علت ناباروری را تشخیص داده و سپس از میان روش های بسیاری که برای درمان ناباروری به وجود آمده اند بهترین روش را برای کمک به شما برای یک بارداری سالم و موفق انتخاب کرده و تا زمان رسیدن به نتیجه شما را همراهی خواهد کرد. اگر در مورد روشی که به شما پیشنهاد می شود آگاهی کافی ندارید می توانید از پزشک متخصص خود یا مشاورین تخصصی سایت اوما سوالات خود را بپرسید. ما همیشه در کنار شما خواهیم ماند. 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 133% 133


  • profileنازنین .1400/03/23

    درسته که میگن آی یو آی بیشتر برا کسایی که شوهرشون مشکل داره مثل کم بودن سرعت اسپرم یا تعداد و تحرک.... بیشتر جواب میده؟ من خودمو شوهرم مشکلی نداریم دوبار انجام دادم نگرفت