Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
برای زردی نوزاد چی خوبه؟

زردی نوزادی یکی از شایعترین مشکلات دوران نوزادی است. زردي، شایعترین علت بستري نوزادان در ماه اول تولد است. از اين رو شناسايي عوامل خطر زردي، مي تواند سير زردي و عوارض ناشي از آن را تحت تاثير قرار دهد. از اين رو  در مطالعه  حاضر به دلایل، علائم ، عوارض و درمان زردی می پردازیم.

زردی نوزاد تازه متولد شده چیست؟

زردی نوزاد تازه متولد شده به معنی زرد شدن پوست و چشم کودک است. زردی نوزاد بسیار شایع است و می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که نوزادان سطح بالایی از بیلی روبین داشته باشند، این ماده رنگی زرد است که در هنگام تجزیه طبیعی گلبول های قرمز تولید می شود.

در نوزادان بزرگتر و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را پردازش می کند و سپس آن را از طریق دستگاه روده عبور می دهد. با این حال، کبد در حال رشد یک نوزاد ممکن است به اندازه کافی بالغ نباشد تا بیلی روبین را از بین ببرد.

خبر خوب این است که در اکثر موارد، زردی نوزاد تازه متولد شده با رشد کبد کودک و شروع تغذیه، خود به خود از بین می رود که به عبور بیلی روبین از بدن کمک می کند. در بیشتر موارد، زردی طی 2 تا 3 هفته از بین می رود. زردی که بیش از 3 هفته ادامه یابد ممکن است علامت یک بیماری زمینه ای باشد.

علاوه بر این، مقادیر زیاد بیلی روبین می تواند کودک را در معرض خطر ناشنوایی، فلج مغزی یا آسیب مغزی قرار دهد. آکادمی اطفال آمریکا (aap) توصیه می کند که همه نوزادان تازه متولد شده قبل از ترخیص از بیمارستان و دوباره هنگامی که کودک بین 3 تا 5 روز است از نظر زردی معاینه شوند.

چه عواملی باعث زردی نوزاد می شود؟

نوزادانی که بیشترین خطر ابتلا به زردی نوزاد را دارند:

 • نوزادان نارس (نوزادانی که قبل از 37 هفته بارداری متولد شده اند)
 • نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر یا شیرخشک دریافت نمی کنند، یا به این دلیل که غذا دادن به آنها سخت است و یا اینکه شیر مادر هنوز در شیر نیست.
 • نوزادانی که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرشان سازگار نیست

نوزادی که گروه خونی آن با مادرش سازگار نیست، می تواند تجمع آنتی بادی هایی ایجاد کند که می تواند گلبول های قرمز خون آنها را از بین ببرد و باعث افزایش ناگهانی سطح بیلی روبین شود.

زردی نوزاد

سایر دلایل زردی نوزادان عبارتند از:

 • کبودی هنگام تولد یا خونریزی داخلی دیگر
 • مشکلات کبدی
 • عفونت
 • کمبود آنزیم های بدن
 • یک ناهنجاری در گلبول های قرمز کودک شما

علائم زردی نوزاد چیست؟

اولین علامت زردی، زردی پوست و چشم کودک است. زردی ممکن است طی 2 تا 4 روز پس از تولد شروع شود و ممکن است قبل از پخش شدن به پایین بدن، در صورت شروع شود. سطح بیلی روبین معمولاً بین 3 تا 7 روز پس از تولد به اوج خود می رسد. اگر انگشتی که به آرامی روی پوست کودک فشار داده شود باعث زرد شدن آن قسمت از پوست می شود، احتمالاً نشانه زردی است.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنم؟

بیشتر موارد زردی طبیعی است، اما گاهی اوقات زردی می تواند یک بیماری پزشکی زمینه ای را نشان دهد. زردی شدید همچنین خطر عبور بیلی روبین به مغز را افزایش می دهد، که می تواند باعث آسیب دائمی مغز شود. در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • زردی گسترش یافته یا شدیدتر می شود.
 • کودک شما بیش از 38 درجه سانتیگراد تب دارد.
 • رنگ زرد کودک شما عمیق تر می شود.
 • کودک شما تغذیه ضعیفی دارد، بی حال یا بی حال به نظر می رسد و گریه های شدید دارد.

زردی نوزاد

زردی نوزاد تازه متولد شده چگونه تشخیص داده می شود؟

بیمارستان بیشتر مادران و نوزادان را ظرف 72 ساعت پس از زایمان ترخیص می کند. برای والدین بسیار مهم است که چند روز پس از تولد نوزادان خود را برای معاینه بیاورند زیرا سطح بیلی روبین بین 3 تا 7 روز پس از تولد به اوج خود می رسد.

یک رنگ زرد مشخص، زردی نوزاد را تأیید می کند ، اما ممکن است آزمایش های اضافی برای تعیین میزان زردی لازم باشد. نوزادانی که در 24 ساعت اول زندگی خود دچار زردی می شوند، باید بلافاصله میزان بیلی روبین، یا از طریق آزمایش پوست یا آزمایش خون، اندازه گیری شود.

ممکن است برای بررسی اینکه آیا زردی نوزاد به دلیل یک بیماری زمینه ای است، آزمایشات اضافی لازم باشد. این ممکن است شامل آزمایش کودک از نظر شمارش کامل خون (cbc)، گروه خون و فاکتور رزوس (rh) ناسازگاری باشد. علاوه بر این، ممکن است آزمایش کومبس برای بررسی افزایش تجزیه سلول های قرمز خون انجام شود.

زردی نوزادان چگونه درمان می شود؟

زردی خفیف معمولاً با بالغ شدن کبد کودک به خودی خود برطرف می شود. تغذیه مکرر (بین 8 تا 12 بار در روز) به نوزادان کمک می کند تا بیلی روبین را از بدن خود عبور دهند. زردی شدیدتر ممکن است به سایر درمان ها نیاز داشته باشد. فتوتراپی یک روش متداول و بسیار موثر در درمان است که با استفاده از نور، بیلی روبین را در بدن کودک شما تجزیه می کند.

در فتوتراپی ، کودک شما روی تخت مخصوص زیر نور طیف آبی قرار می گیرد در حالی که فقط پوشک و عینک محافظ مخصوص دارد. یک پتو فیبر نوری نیز ممکن است در زیر کودک شما قرار گیرد.

در موارد بسیار شدید، ممکن است انتقال تبادل لازم باشد که در آن کودک مقدار کمی خون از اهدا کننده یا بانک خون دریافت می کند. این جایگزین خون آسیب دیده کودک با سلول های قرمز خون سالم است. این امر همچنین باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز کودک و کاهش سطح بیلی روبین می شود.

آیا می توان از زردی نوزاد جلوگیری کرد، چکار کنیم؟

هیچ راهی واقعی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد. در دوران بارداری می توانید گروه خونی خود را آزمایش کنید. پس از تولد، در صورت لزوم، گروه خونی کودک شما برای رد احتمال ناسازگاری گروه خونی که منجر به زردی نوزاد می شود، خواهد بود. اگر کودک شما زردی دارد، روش هایی وجود دارد که می توانید از شدیدتر شدن آن جلوگیری کنید:

- اطمینان حاصل کنید که کودک شما از طریق شیر مادر تغذیه کافی دارد. تغذیه کودک با 8 تا 12 بار در روز در طی چند روز اول، کمبود آب در بدن کودک را تضمین می کند، که به بیلی روبین کمک می کند تا سریعتر از بدن او عبور کند.

- اگر به کودک خود شیر نمی دهید و با شیر خشک تغذیه می کند، هفته اول هر 2 تا 3 ساعت 1 تا 2 اونس شیر خشک به کودک بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیرخشک مصرف کنند، همچنین نوزادانی که شیر مادر نیز دریافت می کنند. اگر نگران مصرف کم یا زیاد شیرخشک کودک خود هستید و یا حداقل 8 بار در 24 ساعت برای تغذیه از خواب بیدار نمی شوید، با پزشک خود صحبت کنید.

- کودک خود را با دقت در پنج روز اول زندگی از نظر علائم زردی مانند زردی پوست و چشم کنترل کنید.

- اگر متوجه شدید علائم زردی در کودک شما وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

Danielle Moores.Understanding Newborn Jaundice. on July 25, 2017

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96