Ooma
با ریزش مو پس  از زایمان چه کار کنم؟

گاهي كم‌خوني، افسردگي و ريزش مو بعد از به دنيا آمدن جنين و در طول دوران شيردهي در بعضي از بانوان مشاهده مي‌گردد، چرا كه در دوران بارداري تمام نيازهاي رشدي رويان و جنين از جمله كلسيم، آهن، انرژي، پروتئين و كليه ريزمغذي‌ها از طريق مادر تأمين مي‌گردد.

اگر مادري در طي دوران شيردهي و قبل از آن يعني در چهل هفته دوران بارداري با تغذيه روزمره خود مواد انتقال داده شده به جنين و ساير ضمايم حاملگي را تأمين نسازد، از ذخاير خود برداشت نموده و به مصرف مي‌رساند، از اين رو مي‌باشد كه جهت جايگزيني ذخاير به مصرف رسانيده شده در تمامي دوران شيردهي ضمن افزوده شدن به ميزان انرژي دريافتي به مقدار پانصد كيلوكالري در روز بيشتر از دوران‌هاي ديگر زندگي، مي‌بايد كيفيت تغذيه روزمره ايشان نيز بهبود يافته و در صورت لزوم مكمل‌هاي مواد معدني كليدي و ويتامين‌هاي مختلف نيز طبق برنامه خاص توصيه گردد. به طور قطع بايد توجه داشته باشید كه مكمل‌هاي مورد مصرف‌شان نبايد همزمان با هم ميل گردید، چرا كه در جذب آنها اختلال ايجاد مي‌شود. ضمناً تابانيدن آفتاب به طور مستقيم به قسمت‌هاي غيرحساس بدن‌شان به طور تدريجي قبل از ساعت 30 :11 صبح و 4 بعدازظهر كه از يك دقيقه در روز آغاز و بتدريج روزانه نيم دقيقه به زمان آن افزوده گردد تا به ده دقيقه برسد كه پنج دقيقه آن قبل از ظهر و پنج دقيقه آن بعدازظهر به‌ميزان 5/2 دقيقه از قوزك پا تا كشاله ران و 5/2 دقيقه به اندام‌هاي پشت باشد، موجب خواهد شد كه پيش‌سازهاي ويتامين D3 با تابش مستقيم آفتاب (نه از وراي شيشه و يا گردوغبار معلق در هواي ابرشهرها) به صورت فعال آن يعني ويتامين D3 تبديل شده و جذب كلسيم و رسوب دادن آن در استخوان‌هاي بدن افزايش ‌يابد. از اينكه به علت حساسيت فرزندتان به پروتئين شير گاو از مصرف منابع لبني منع گرديده‌ايد، مي‌توانيد به جاي آن از شير بز يا گوسفند استفاده نماييد.

در صورت عدم دسترسي و يا عدم اطمينان به تعلق شير به حيوانات نام برده شده، بهترين منبع كلسيم، گنجانيدن مواد غذايي حاوي كلسيم در تغذيه روزانه مي‌باشد، مثل كنجد تازه و خام له شده كه هم تأمين‌كننده انرژي، پروتئين، اسيدهاي چرب لازم، كلسيم و روي بوده و هم موجبات افزايش توليد شير مادر را نيز فراهم مي‌نمايد. بادام پوست‌ كنده و آسياب شده نيز حاوي كلسيم قابل توجه بوده و در صورت لزوم شير سويا، پنير سويا يا خانواده كلم‌ها به صورت پخته‌ براي افرادي كه در معرض كمبود يد مي‌باشند و كلم خام و پخته براي ساير مادراني كه كم‌كاري تيروئيد و عدم دسترسي به منابع غذايي حاوي يد ندارند و همچنين مصرف آبزيان و يا نمك غني شده با يد نيز از راه‌‌هاي تامين يد و ساير منابع غذايي مي‌باشد. ساردين و ساير كنسروهاي ماهي‌هاي كوچك كه با استخوان ميل مي‌گردند نيز مي‌توانند جايگزين مناسبي براي شير حذف شده جهت تامين كلسيم و ساير منابع غذايي ‌باشند، البته با صلاحديد و تشخيص متخصص مورد اعتمادتان و بهره‌گيري از مكمل‌هاي روي، كلسيم و آهن در دوران شيردهي كمبودهاي احتمالي را جبران و نياز روزمره را تامين نموده و از شدت ريزش مو ناشي از اين كمبودها كاسته شده و به رويش مجدد و جايگزيني آنها افزوده مي‌شود، مگر اينكه علت ريزش مو ناشي از عوامل ژنتيكي و هورموني باشد.

 و اما براستی برای ریزش مو چه باید کرد؟  توصيه آخر به شما حفظ آرامش، رفع نگراني و اضطراب، استراحت كافي، خواب زود هنگام شبانه قبل از ساعت 11 شب، فاصله‌گذاري چند ساعته بين انواع مكمل‌هاي مصرفي خود و عدم نوشيدن چاي و قهوه قبل و بلافاصله بعد از تناول غذاها و عدم استفاده از نان‌هايي كه بدون خميرمايه يا خميرترش ور آمدن خمير آنها با جوش‌شيرين امكان‌پذير گرديده، مي‌باشد. سخن آخر، رعايت بهداشت فردي و ضدعفوني كردن سبزيجات و ميوه‌جات جهت زدودن تخم انگل‌ها و جوشانيدن آب‌هاي مشكوك جهت شرب و عدم استفاده مكرر از غذاهاي حاضري در خارج از خانه است كه بدين وسيله مي‌توانيد سلامتي خود و فرزند‌تان را به مخاطره نينداخته و سلامتي‌تان را تضمين و تثبيت نماييد.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 89% 89