Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
11 علت عقب افتادن پریود و لکه بینی

لکه بینی واژن زمانی اتفاق می افتد که مقدار کمی خون که می تواند صورتی، قرمز یا قهوه ای زنگ زده باشد، از واژن منتقل شود. لکه بینی می تواند تنها در یک روز رخ دهد یا می تواند تا چند روز طول بکشد. زمانی که لکه بینی به جای پریودی رخ می دهد بسیاری از زنان متعجب می شوند. این اتفاق می تواند هر زمانی در طول چرخه پریودی رخ دهد، اما هنگامی که در حال تلاش برای بارداری هستید اگر لکه بینی قبل از پریودی رخ دهد یا اگر بلافاصله بعد از پریودی رخ دهد مشکل ساز می شود. لکه بینی گاهی اوقات کاملا طبیعی است، اما گاهی نشان دهنده یک بیماری است.

چه چیزی می تواند منجر به لکه بینی شود؟

علل زیادی برای لکه بینی وجود دارد از جمله:

لکه بینی نزدیک پریود

1- مربوط به چرخه چرخه طبیعی پریودی

جریان طبیعی پریودی ممکن است از لایه های مختلف شامل خون قدیمی، پوشش آندومتر، باقیمانده بافت، مواد مغذی و غیره تشکیل شده باشد. این لایه ها به عنوان جریان پریودی خارج می شوند. گاهی اوقات ترشحات قهوه ای که حاوی یک لایه مواد مغذی است ممکن است قبل از پریودی واقعی خارج شود. گاهی اوقات پوشیدن اندومتری قدیمی ممکن است در دوره بعدی رحم را ترک کند، که قبل از دوره شما به عنوان ترشحات قهوه ای ظاهر می شود. اگر این دلیل است، هیچ دلیلی برای نگرانی شما وجود ندارد.

2- بارداری

داشتن ترشح قهوه ای یا صورتی، دو روز قبل از پریودی شما می تواند نشانه اولیه بارداری باشد. این اتفاق اغلب به دلیل تخمک گذاری تخمک بارور در داخل پوشش رحم ایجاد می شود که سبب خونریزی یا لکه بینی 5-10 روز پس از بارداری می شود. در این مرحله ممکن است دشوار باشد که علائم جسمی (نفخ و تورم سینه) ناشی از بارداری و سندرم پیش از قاعدگی را تشخیص دهید. اگر دچار لکه بینی شدید اما هیچ پریودی نداشتید و اخیرا رابطه جنسی داشتید، آزمایش بارداری انجام دهید تا ببینید باردار هستید یا خیر.

لکه بینی در بین پریودی ها

3- به علت تخمک گذاری

لکه بینی خفیف می تواند 1 یا 2 روز پس از تخمک گذاری رخ دهد، که در برخی از زنان به طور مرتب اتفاق می افتد. تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمک از تخمدان آزاد می شود؛ زمانی که در دوره پریودی شما بیشترین احتمال باروری وجود دارد. اگر می خواهید از بارداری جلوگیری کنید، عوارض لکه بینی تخمک گذاری را با پریودی اشتباه نگیرید.

4- پیشگیری از بارداری

روش های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند تزریق، قرص، چسب، IUDS و ایمپلنت ها می توانند سبب لکه بینی شود. این لکه بینی به این معنی است که این روش گزینه مناسبی برای شما نیست، به خصوص اگر این اتفاق هر ماه رخ می دهد.

5-  دستگاه داخل رحمی (IUD)

این  روش کنترل زایمان دستگاهی است که داخل رحم قرار داده می شود که ممکن است باعث لکه بینی شود (حاملگی با وجود دستگاه ای یو دی).

6- عدم تعادل هورمونی

دو هورمون، استروژن و پروژسترون، چرخه ماهانه را تنظیم می کنند. اگر عدم تعادل اتفاق بیفتد، ممکن است بجای پریود لکه بینی رخ دهد. عدم تعادل هورمونی ممکن است از مشکلات تیروئیدی، نارسایی تخمدان ها، استفاده یا توقف استفاده از قرص های ضد بارداری و استرس شدید حاصل شود.

7- فیبروئیدهای رحم و پولیپ

این رشد غیر سرطانی در رحم در زنانی که قبلا زایمان داشته اند رایج است.

8-  عفونت

عفونت در اندام های تولید مثل می تواند باعث خونریزی و التهاب شود. علل رایج عبارتند از عفونت منتقله از راه جنسی، شستن مکرر واژن و یا مقاربت. بیماری التهابی لگن، وضعیتی که التهاب اندام های لگن در آن رخ می دهد، نیز امکان پذیر است.

مقاله پیشنهادی اوما: 29 علت لکه بینی قبل از پریود

9- یائسگی

گذار به یائسگی می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود که منجر به لکه بینی می شود، نشانه ای که شما وارد دوره ی قبل از یائسگی می شوید.

10- سرطان

سرطان رحم، دهانه رحم، مهبل (واژن) یا تخمدانها ممکن است باعث لکه بینی شود.

11- علل نادر

این علل شامل داشتن یک جسم خارجی در مهبل (واژن)، دیابت یا استرس شدید است.

لکه بینی به جای پریودی: تجارب دیگران

در حین اولین بارداری لکه بینی داشتم. لکه بینی در سه ماهه اول حاملگی فعلی من اتفاق افتاد و با گرفتگی های عضلانی همراه بود. من یک روز پس از اینکه پریودی ام متوقف شد متوجه شدم باردار هستم. هر کس متفاوت است و گاهی اوقات، لکه بینی به جای داشتن پریود می تواند به این معنی باشد که باردار هستید.

دقیقا همین مشکل دو بار برای من رخ داد. یک بار زمانی بود که باردار بودم، اما حدود 5 هفتگی سقط جنین داشتم. چند ماه بعد، پریودی من دیر شد و یک لخته خون دیدم. تست بارداری در ابتدا منفی بود، هرچند یک هفته قبل لکه بینی داشتم. در این زمان برای انجام آزمایش خون به پزشک مراجعه کردم.

چه کاری می توانم در این شرایط  انجام دهم؟

اگر لکه بینی در نزدیکی تخمک گذاری بعد از رابطه جنسی، یک تا دو روز قبل یا بعد از پریودی، به جای پریودی رخ دهد هیچ چیز نگران کننده ای نیست. فقط بررسی کنید لکه بینی از بین می رود، و یا علائم دیگر نیز همراه با آن رخ می دهد. اگر علائم زیر را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • لکه بینی قرمزی یا قهوه ای که بیش از 2 هفته طول می کشد
 •  لکه بینی گاه و بی گاه پس از رابطه جنسی
 • لکه بینی همراه با گرفتگی، قرمزی و خارش واژن، با ترشحات بد بو. این حالت می تواند نشانه ای از عفونت یا چیزی جدی تر باشد.

بسته به علت ممکن است ممکن باشد یا ممکن نباشد بتوانید از لکه بینی جلوگیری کنید. اما حفظ وزن طبیعی و شیوه زندگی سالم می تواند کمک کند، زیرا اضافه وزن می تواند باعث پریودی های غیرطبیعی شود. ورزش به طور متوسط برای حفظ سلامتی و کاهش استرس لازم است. از قرص های ضد بارداری به صورتی که توصیه شده است استفاده کنید تا از عدم تعادل هورمونی جلوگیری شود. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.newkidscenter.com 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profileسارا بیات1399/02/04

  من سه روز قبل پریود لک بینی قهوه ای داشتم تا ۸روز پریودم نشدم بیبی چک هم منفی،چی بود

  • profileمهناز بابائی1397/12/21

   سلام من هرماه بیست سیکل آمپول استرادیول میزنم و تا یک هفته قرص پروژسترون مصرف میکنم به نظرتون این داروها مانع بارداری نیستن؟اون ماه با توجه به خاصیت قرص که یک هفته بعد از آخرین دوز قرص پریود میاد سه روز عقب انداختم علائم بارداری هم داشتم این ماه هم انتظار داشتم مثل اون ماه چند روزی تاخیر داشته باشم یا نشم ولی دیروز موقع خونه تکونی در حد یک لک لباسمو کثیف کرد بعد ساعت ۹شب پد گذاشتم اونم چندقطره کثیف شد و بعدازظهر کمی لک اومد ولی اصلا علائم پریودی رو ندارم درصورتیکه هرماه دل درد و کمر درد من رو اذیت میکنه و هرماه خونریزیم سه روز اول زیاده ولی این ماه چندروز قبل پریود بمدت سه روز سینه درد بدی داشتم موقع کار اذیت میکرد همینطور نفخ و درد ناف ولی الان بجای دل درد و کمردرد پادرد دارم
   هرکسی میتونه راهنماییم کنه

   • profilemarzieh bastani1397/12/11

    ممنون میشم پاسخ بدید

    • profilemarzieh bastani1397/12/11

     من 15روز پریود نشدم ایا باردارم؟لک قهوه ای 3روز داشتم