Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
علت سوزش ادرار بعد از نزدیکی چیست؟

یکی از راه های معمول دریافت عفونت دستگاه ادراری در زنان داشتن رابطه جنسی است. اما این بدان معنا نیست که باید از رابطه جنسی اجتناب کنید تا از عفونت جلوگیری کنید. اما زنان بالغ مستعد به  عفونت ادراری و نشانه های عفونت ادراری مانند - ادرار دردناک، گرفتگی قسمت تحتانی شکم و کمر درد – می باشند. در واقع، زنان 10 برابر بیشتر از مردان در معرض عفونت مجاری ادراری هستند و از هر پنج زن، یک نفر در برخی مواقع دارای عفونت ادراری هستند.

علت ابتلا به سوزش بعد از نزدیکی

دلیل مستعد بودن زنان به عفونت ادراری به طور کامل مشخص نیست. مجرای ادرار، لوله ای که از طریق آن ادرار از مثانه خارج می شود، در زنان کوتاه تر از مردان است. این مسئله باعث می شود که باکتری ها از مثانه سریعتر و آسان تر نفوذ کنند (علت و درمان درد زیر شکم در زنان).

مجرای ادراری زنان نزدیک به مقعد است بنابراین به باکتری ها اجازه می دهد به مجرای ادرار برسند. یکی از چیزهایی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری UTI می شود، چیست ؟ فعالیت جنسی

چگونه رابطه جنسیی به عفونت ادراری مربوط می شود؟

 

علت سوزش ادراری بعد از نزدیکی

 

رابطه جنسی یک علت شایع عفونتهای ادراری در زنان است؛ زیرا مقاربت جنسی باکتری ها را به دستگاه ادراری زن معرفی می کند. در طی رابطه جنسی، مجرای ادرار با باکتری های ناحیه تناسلی و مقعد در تماس قرار می گیرند، به این طریق آنها می توانند وارد مجراهای مثانه و احتمالا در نهایت کلیه ها و عفونت شوند.

در واقع، حدود 80 درصد زنان قبل از یائسگی با عفونت ادراری در طی 24 ساعت گذشته رابطه جنسی داشته اند. هر بار که یک زن رابطه جنسی دارد، در تماس با باکتری ها قرار می گیرد و خود را در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار می دهد.

استفاده از دیافراگم برای کنترل بارداری این خطر را حتی بیشتر افزایش می دهد، زیرا محل دیافراگم اجازه نمی دهد که مثانه کاملا خود را خالی کند  و باعث جمع شدن ادرار و باکتری ها می شود. با استفاده از اسپرم کش نیز خطر ابتلا به عفونت ادراری در رابطه جنسی افزایش می یابد، همچنین باعث تحریک اندام تناسلی از رابطه جنسی می شود.

هنگامی که یک زن شروع به رابطه جنسی می کند، بیشتر در معرض عفونت ادراری قرار دارد. رابطه جنسی با شریک جدید احتماب این عفونت را افزایش می دهد. رابطه جنسی مکرر خطر ابتلا به عفونت ادراری را نیز افزایش می دهد، همانند داشتن شرکای جنسی بیشتر.

مقاله پیشنهادی اوما: عفونت ادراری و تاخیر در پریود

5 راه برای جلوگیری از عفونت ادراری همراه با نزدیکی

برای جلوگیری از عفونت ادراری نیازی نیست از رابطه جنسی اجتناب کنید. در اینجا برخی از مراحل که می توانید برای به حداقل رساندن ایجاد باکتری ها و کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری از رابطه جنسی انجام دهید، ذکر شده است:

  •  ادرار قبل از رابطه جنسی، و بعد از آن.
  •  محل های تناسلی و مقعد را قبل و بعد از رابطه جنسی تمیز کنید.
  •  هیدراته بمانید و مقدار زیادی آب بنوشید. این مسئله کمک خواهد کرد که دستگاه ادراری از باکتری خلاص شود.
  •  به عنوان فرم کنترل زایمان از دیافراگم یا اسپرم کش ها استفاده نکنید.

عفونت های دستگاه ادراری از طریق رابطه جنسی در مردان انتقال داده می شود، بنابراین همیشه باید مطمئن باشید که قبل و بعد از رابطه جنسی، اندام تناسلی خود را کاملا تمیز کنید. استفاده از کاندوم می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری عفونت ادراری در مردان کمک کند.

اگر متوجه علائم عفونت مجاری ادراری شدید، از پزشک خود بخواهید عفونت ادراری را درمان کند. اگر اغلب عفونت ادراری ها را دریافت کنید، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای اولین نشانه های علائم به شما بدهد.
عفونت های دستگاه ادراری بسیار معمول است و متأسفانه یکی از این موارد باعث می شود که شما در آینده بیشتر در معرض خطر قرار بگیرید (نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری).

اما مراقبت برای به حداقل رساندن باکتری هایی که وارد دستگاه ادراری می شوند، می توانند شما را از عفونت های دردناک دستگاه ادراری محافظت کنند.

مقاله پیشنهادی اوما: تفسیر آنلاین آزمایش کشت ادرار (UC)

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91