Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
فولیکول آنترال چیست؟

فولیکول های آنترال چه هستند و چگونه باروری را تخمین می زنند؟

از لحاظ تئوری، اگر بدانید چه تعداد فولیکول در داخل تخمدان وجود دارد، می توانید یک ایده از تعداد تخمک داشته باشید. شمارش فولیکول در تخمدان ها غیرممکن است، زیرا آنها بسیار کوچک هستند. با این حال، هنگامی که فولیکول به یک مرحله خاص می رسد، می توان آن را از طریق سونوگرافی مشاهده کرد.

هر روز فولیکول های اولیه توسط سیگنال های هورمونی بیدار می شوند و شروع به رشد می کنند. تا زمانی که آنها به زندگی ادامه دهند و به مرحله بعدی برسند، بزرگتر و بزرگتر می شوند. یکی از این مراحل مرحله سوم است. در طی این زمان، فولیکول حفره مایع پر شده به عنوان آنتروم را به دست می آورد. فولیکول ها با آنتروم فولیکول های انترال می باشند. آنها بین قطر 2 تا 10 میلی متر اندازه گیری می شوند. برای برخی از دیدگاه، فولیکول آنتروم که اکنون 5 میلیمتر است، 200 برابر بزرگتر از فولیکول اولیه است (اندازه طبیعی فولیکول برای بارداری).

فولیکول های انتروم در نهایت در سونوگرافی قابل مشاهده هستند. تحقیقات نشان داده است که تعداد فولیکول های آنتروم فعال بر روی تخمدان ها به تعداد بالقوه موجود در تخمک ها بستگی دارد.  فولیکول های آنترال سطوح بالاتر هورمون شناخته شده به عنوان هورمون ضد مولر (AMH) تولید می کنند. این هورمون در خون شما جریان دارد. اندازه گیری سطح AMH از طریق خون، روش دیگری برای ارزیابی ذخایر تخمدان است.

آزمون AFC چیست؟

تعداد فولیکول های آنترال یک آزمایش باروری است. این کار از طریق سونوگرافی ترانس واژینال انجام می شود، گاهی اوقات بین روزهای 2 و 5 سیگنال انجام می شود. تکنولوژی اولتراسوند هر تخمدان را بررسی می کند و تعداد فولیکول های بین 2 تا 10 میلی متر را شمارش می کند. پزشک شما ممکن است این آزمایش را برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

فولیکول آنترال

  •  ارزیابی ذخایر تخمدان 
  •  تشخیص نارسایی اولیه تخمدان 
  •  کمک به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک
  •  احتمال باروری در رابطه با سن

تست ممکن است به عنوان بخشی از کارآیی باروری انجام شود. یا ممکن است قبل از یک دوره درمان باروری سفارش داده شود.

چه تعداد از فولیکولهای آنترال عادی هستند؟

به یاد داشته باشید که ذخایر تخمدان شما با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین، آنچه برای 25 سالگی طبیعی است برای 38 ساله طبیعی نیست. با این گفته، تعداد فولیکولهای آنترال 3 تا 6 کم است. در یک مطالعه کلاسیک، تعداد فولیکولهای آنترال در زنان بررسی شده است نتایج نشان می دهد:

  •  چرخه های قاعدگی منظمی داشته باشید، بین 21 تا 35 روز طول می کشد
  •  تخمک گذاری، با افزایش درجه حرارت در نمودار درجه حرارت بدن پایه 
  •  در طی یک سال حداقل یک کودک باردار شده اید
  •  هیچ گونه بیماری هورمونی یا غدد درون ریز شناخته نشده است
  •  قرص کنترل بارداری را حداقل دو ماه قبل از مطالعه متوقف کنید

در اینجا میانگین متوسط ​​فولیکولهای آنترال (AFC) همراه با دامنه ذکر شده است:

بالاترین AFC

پایین ترین AFC

AFC متوسط

محدوده سن

30

3

15

34-25

25

1

9

40-35

17

1

4

46-41

 

داشتن ذخایر کم تخمدان به این معنا نیست که شما نمی توانید باردار شوید. اما این بدان معنی است که تخمدانها ممکن است به داروهای باروری پاسخ ندهند. مهارت تکنسین سونوگرافی و تجهیزات اولتراسوند می تواند بر نتایج تاثیر بگذارد.

زنان با کمترین تعداد فولیکولهای انترال قبل از 40 سالگی ممکن است با نارسایی اولیه تخمدان، همچنین به عنوان نارسایی زودرس تخمدان شناخته شوند. فولیکول آنترال به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. شمارش فولیکول های انترال غیر عادی ممکن است نشان دهنده سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.verywellfamily.com

امتیاز مطلب: 100%
100