Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
جلوگیری از بارداری بعد از یک هفته

جلوگیری از بارداری اورژانسی چیست؟

پیشگیری از بارداری اورژانسی به روش های پیشگیری از بارداری اشاره دارد که می تواند برای پیشگیری از بارداری پس از رابطه جنسی استفاده شود. این روش ها برای استفاده در عرض 5 روز توصیه می شود.  پیشگیری از بارداری اورژانسی (EC) می تواند مانع از بیش از 95٪ حاملگی ها در طی 5 روز نه یک هفته  پس از مقاربت شود. EC می تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد: مقاربت محافظت نشده، نگرانی در مورد نقص احتمالی پیشگیری از بارداری، استفاده نادرست از پیشگیری از بارداری، و تجاوز جنسی در صورت عدم وجود پیشگیری از بارداری.

حالت عمل اورژانسی

قرص های ضد بارداری اورژانسی مانع از بارداری با جلوگیری یا به تاخیر انداختن تخمک گذاری می شوند و منجر به سقط جنین نمی شوند. IUD باعث جلوگیری از لقاح با ایجاد تغییرات شیمیایی در اسپرم و تخمک می شود. پیشگیری از بارداری اورژانسی نمیتواند بارداری ایجاد شده را متوقف کند یا به جنین در حال رشد آسیب برساند.

روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی

4 روش پیشگیری از بارداری اورژانسی :

 •  قرص لونژیل
 • قرص ال 
 • قرص اچ دی
 • IUD (آی یو دی)

IUD  موثرترین روش پیشگیری از بارداری در دسترس است. قرص های ضد بارداری اورژانسی که توسط WHO توصیه می شوند، عبارت است قرص لونژیل

چه کسی می تواند از روش های پیشگیری از بارداری اورژانسی استفاده کند؟

برای جلوگیری از بارداری ناخواسته، نیاز به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری است. هیچگونه منع مصرف داروهای ضد بارداری اورژانسی برای پیشگیری از بارداری وجود ندارد. هیچ محدودیت سنی برای استفاده از وسایل پیشگیری اورژانسی وجود ندارد. معیارهای مورد نیاز برای استفاده عمومی از IUD مسی برای استفاده از IUD مسی برای مقاصد اورژانسی صدق می کند (حاملگی با وجود دستگاه ای یو دی).

در چه شرایطی می توان از روش اورژانسی  استفاده کرد؟

پیشگیری از بارداری اورژانسی در مواردی بعد از رابطه جنسی استفاده می شود. این موارد عبارتند از:

 •  هنگامی که هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نشود
 •  هنگام سوء استفاده جنسی زمانی که خانم از روش پیشگیری از بارداری استفاده نکرده باشد.

 هنگامی که احتمال دارد روش پیشگیری از بارداری موثر نباشد مانند:

جلوگیری از بارداری بعد از یک هفته

 •  پارگی کاندوم یا استفاده نادرست؛
 •  فراموش کردن 3 قرص ضد بارداری خوراکی به طور پشت سر هم؛
 •  بیش از 3 ساعت از زمان مصرف قرص پروژسترون (minipill) گذشته باشد یا بیش از 27 ساعت از قرص قبلی گذشته باشد؛
 •  بیش از 12 ساعت از زمان مصرف قرص حاوی دزوگسترل (0.75 میلی گرم) گذشته باشد یا بیش از 36 ساعت از قرص قبلی گذشته باشد؛
 • بیش از 2 هفته از زمان تزریق نورتیستئونون (NET-EN) پروژسترون گذشته باشد؛
 • بیش از 4 هفته از زمان تزریق آمپول سه ماهه ضد بارداری گذشته باشد.
 •  بیش از 7 روز از زمان مصرف داروهای ضد بارداری تزریقی ترکیبی (CIC)گذشته باشد.
 •  اختلال، شکستگی، پاره شدن یا زودتر برداشتن دیافراگم یا کلاه گردنی؛
 •  بیرون راندگی دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUD) یا ایمپلنت ضد بارداری هورمونی.

عوارض جانبی قرص اورژانسی

عوارض جانبی از استفاده از ECPs شبیه به قرص های ضد بارداری خوراکی باشد. این عوارض عبارتند از تهوع و استفراغ، خونریزی ناگهانی واژینال و خستگی. عوارض جانبی شایع نیستند، خفیف هستند و به طور معمول بدون داروهای دیگر حل می شوند. اگر استفراغ در عرض دو ساعت پس از مصرف دوز اتفاق بیافتد، دوز باید تکرار شود. قرص لونژیل  ترجیح داده می شوند زیرا تهوع و استفراغ کمتر دیده می شود.  داروهای مورد استفاده برای پیشگیری از بارداری اورژانسی به باروری آینده آسیب نمی رسانند. پس از مصرف ECPs هیچ تأخیری در بازگشت به باروری وجود ندارد.

قرص اورژانسی و جلوگیری از بارداری بعد از یک هفته

به یاد داشته باشید، پیشگیری از بارداری اورژانس به طور قابل توجهی احتمال بارداری را كاهش می دهد. اگر نزدیکی جنسی داشته اید و فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، برای جلوگیری از بارداری قرص اورژانس مصرف کنید. مطالعات بالینی نشان می دهد که قرص لونژیل برای 5 روز پس از نزدیکی محافظت نشده مؤثر است و قرصهای پروژستین تا 4 روز بعد از نزدیکی عمل می کنند. اگر نزدیک به تخمک گذاری هستید، اگر 5 روز منتظر بمانید، قرص اورژانسی قادر به جلوگیری از حاملگی نیست. بنابراین، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که EC را بلافاصله مصرف کنید. قرص های اورژانسی برای اثر بخشی بهتر و موثرتر باید در اسرع وقت و نهایت 24 تا 48 ساعت بعد مصرف شود. مصرف دیرتر شانس بارداری را افزایش خواهد دارد. هیچ قرص اورژانسی وجود ندارد که از بارداری بعد از یک هفته جلوگیری کند. 

چه زمانی می توانم آزمایش بارداری انجام دهم و مطمئن باشم که نتیجه دقیق است؟

اگر حداقل 10 روز از زمان رابطه جنسی محافظت نشده گذشته باشد و پریود نشده باشید، می توانید از بی بی چک (15 نکته جالب درباره بی بی چک ) استفاده کنید. قبل از آن نتیجه تست منفی دقیق نخواهد بود. اگر نتیجه آزمون منفی است اما هنوز نگران هستید، می توانید یک هفته دیگر آزمایش حاملگی خانگی انجام دهید. اگر نتیجه مثبت باشد، باید با پزشک خود برای مراقبت های قبل از زایمان یا سقط جنین تماس بگیرید.

اگر فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید زیرا پریودی شما دیر شده است، قبل از استفاده از روش های پیشگیری از بارداری می توانید آزمایش خون  حاملگی را انجام دهید. اگر باردار باشید قرص های ضد  بارداری اورژانس عمل نخواهند کرد و به شما یا جنین آسیب نمی رسانند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع:  www.who.intec.princeton.edu  و 

امتیاز مطلب: 86%
86