Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
واکسن گارداسیل|17 سوال رایج واکسن گارداسیل

عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) بسیار رایج است. اکثر مردم - حدود 9 نفر از 10 نفر در زندگی دچار عفونت HPV می شوند. عفونت های HPV می تواند باعث مشکلات سلامتی، از جمله انواع مختلف سرطان در زنان و مردان شود. واکسن های ایمن و مؤثر برای پیشگیری از این مشکلات توصیه می شود.

چرا واکسن گارداسیل مهم است؟

HPV تناسلی یک ویروس رایج است که از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در طول فعالیت جنسی منتقل می شود. اکثر افراد فعال جنسی در طول زندگی HPV را دریافت می کنند. عفونت HPV در اواخر دوره نوجوانی و اوایل 20 سالگی شایع است. حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می توانند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کنند. اکثر انواع HPV هیچ نشانه ای ندارند و خودشان برطرف می شوند. اما برخی از انواع می تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و دیگر سرطان های رایج مانند سرطان های انسداد، آلت تناسلی، واژن، ولو و ریفارنکس شوند. انواع دیگر HPV می تواند باعث زگیل در ناحیه تناسلی مردان و زنان شود. زگیل تناسلی تهدید کننده زندگی نیست. اما می توانند باعث استرس عاطفی شوند و درمان آنها می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. 

نحوه تزریق واکسن گارداسیل:

این واکسن در سه اندازه ۰٫۵ میلی لیتری طی ۶ ماه در عضله تزریق می‌شود. تزریق دوم 1ماه پس از اولی، و تزریق سوم 5 ماه بعد تزریق دوم (صفر،یک،شش) انجام می‌شود. پس از گذشت سه ماه از اولین روز واکسن اثر واکسن ایجاد شده است. این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل بسیار امن است و در جلوگیری از HPV مؤثر است. واکسن ها، مانند هر دارو، می توانند عوارض جانبی داشته باشند. بسیاری از افرادی که از واکسن گارداسیل استفاده می کنند هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند. بعضی از مردم عوارض جانبی بسیار خفیفی گزارش می دهند، مانند درد در محل تزریق در بازو. شایع ترین عوارض جانبی معمولا خفیف هستند. اثرات جانبی متداول واکسن گارداسیل:

 • درد، قرمزی یا تورم در بازو در جایی که تزریق انجام شده است
 • تب
 • سردرد یا احساس خستگی
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی یا مفصلی

15 دقیقه نشستن یا دراز کشیدن پس از واکسیناسیون، می تواند به جلوگیری از سرگیجه و آسیب های ناشی از افتادن کمک کند. در موارد بسیار نادر، واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکتیک) ممکن است پس از واکسیناسیون رخ دهد. افراد مبتلا به آلرژی شدید به واکسن نباید این واکسن را دریافت کنند.

شايعترين عوارض جانبی گزارش شده عبارت بودند از:

 • سنكوپ (خستگی)
 • سرگیجه
 • تهوع
 • سردرد
 • تب
 • واکنش های تزریق در محل (درد، تورم و قرمزی)

اگر چه این مسئله نادر است اما پس از واکسیناسیون HPV سرگیجه اتفاق می افتد. در پاسخ، FDA دستورالعمل گارداسیل را برای پزشکان تغییر داد تا از افتادن و آسیب های ناگهانی جلوگیری شود. CDC و کمیته مشورتی در زمینه اقدامات ایمن سازی این توصیه ها را در واکسیناسیون HPV ارائه کردند. طبق این توصیه ها، متخصصان مراقبت های بهداشتی باید واکسیناسیون HPV را در حالی که بیمار در حال نشستن یا دراز کشیده است، انجام شود. سپس بیمار باید به مدت 15 دقیقه بنشیند. 

 • در سال 2011، موسسه پزشکی (IOM)، مطالعات منتشر شده و منتشر نشده درباره ایمنی هشت واکسن، از جمله HPV را مورد بررسی قرار داد. این گزارش عبارتست از:
 • سنکوپ (سرگیجه) ممکن است ناشی از واکسن های تزریقی، از جمله واکسن های گارداسیل باشد.
 • برخی افراد در معرض مواد خاصی در واکسن هستند و واکسن ها، از جمله واکسن های گارداسیل ، می توانند موجب آنافیلاکسی در افراد مبتلا به آلرژی شدید شوند. این مسئله بسیار نادر است. افراد مبتلا به آلرژی شدید به واکسن نباید این واکسن را دریافت کنند. 

واکسن های گارداسیل موجود

سه واکسن مجزا گارداسیل  وجود دارد. CDC توصیه می کند هر کسی قبل از 15 سالگی خود حداقل دو واکسن گارداسیل با شش ماه فاصله استفاده کند. 

 • گارداسیل 9 : FDA گارداسیل 9 را برای استفاده در سال 2014 تأیید کرد. ایمنی گارداسیل 9 در آزمایشات بالینی با بیش از 15،000 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. Gardasil 9 از انواع HPV 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 محافظت می کند.
 • گارداسیل :  FDA گارداسیل را برای استفاده در سال 2006 تأیید کرد. ایمنی Gardasil در آزمایشات بالینی با بیش از 29،000 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. گارداسیل از انواع HPV 6، 11، 16 و 18 محافظت می کند.

مراکز فروش واکسن گارداسیل:

این واکسن را می تونید از داروخانه های دولتی 13 آبان و 29 فروردین تهیه کنید.

قیمت واکسن گارداسیل:

قیمت هر واکسن زگیل تناسلی 290 هزار تومان است.

مراکز تزریق واکسن زگیل تناسلی:

در درمانگاه های تخصصی قابل تزریق است.

 واکسن گارداسیل برای زنان جوان

CDC در حال حاضر توصیه می کند که افراد 11 تا 12 ساله دو بار دوز واکسن گارداسیل دریافت کنند. دوز دوم باید به مدت 6-12 ماه بعد از اولین دوز مصرف شود. واکسن های موجود برای جلوگیری از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) که باعث ایجاد سرطان های دهانه رحم و همچنین برخی از سرطان های مقعد، ولو (ناحیه اطراف دهانه واژن)، واژن و اوروفارنکس (پشت گلو شامل زبان و لوزه ها) می شوند، استفاده می شود. این واکسن همچنین از انواع HPV که سبب زگیل های تناسلی می شود جلوگیری می کند.

سوالات رایج شما درباره واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

1- کدام گروه از دختران / زنان باید واکسیناسیون HPV دریافت کنند؟

واکسیناسیون گارداسیل برای دختران 11 و 12 ساله توصیه می شود. همچنین برای دختران و زنان بین 13 تا 26 ساله که هنوز واکسینه نشده اند نیز توصیه می شود. 

2- آیا زنانی که فعال جنسی هستند می توانند از واکسن بهره مند شوند؟

زنان باید قبل از اینکه به صورت جنسی فعال شوند و در معرض ابتلا به HPV قرار گیرند، واکسینه شوند. زنانی که از نظر جنسی فعال هستند نیز ممکن است از واکسیناسیون بهره مند شوند، اما ممکن است فایده کمتری داشته باشد. 

3- آیا زنان باردار می توانند از واکسن استفاده کنند؟

واکسن برای زنان باردار توصیه نمی شود. مطالعات نشان می دهد واکسن گارداسیل برای جنین مشکلی ایجاد نمی کند اما تحقیقات بیشتری لازم است. یک زن باردار نباید تا اتمام بارداری از واکسن گارداسیل استفاده کند.

4- آیا قبل از واکسیناسیون دختران و زنان باید برای سرطان دهانه رحم مورد بررسی قرار گیرند؟

دختران و زنان نیازی به آزمایش HPV یا آزمایش پاپ ندارند تا بتوانند واکسن دریافت کنند. اما باید سرطان دهانه رحم مورد آزمایش قرار گیرد. این به این دلیل است که واکسن در برابر انواع سرطان دهانه رحم محافظتی ایجاد نمی کند.

5- واکسن گارداسیل چقدر موثر است؟

واکسن گارداسیل انواع ویروس های  HPV را هدف قرار می دهد که اغلب باعث سرطان دهانه رحم، سرطان ولو، واژن، مقعد می شوند. همچنین از انواع HPV که سبب زگیل های تناسلی می شوند، محافظت می کند. واکسن گارداسیل در جلوگیری از انواع HPV و همچنین شایع ترین مشکلات بهداشتی ناشی از آنها بسیار موثر است. واکسن در جلوگیری از بیماری های مرتبط با HPV در زنان جوان که قبلا در معرض یک یا چند نوع HPV قرار گرفته اند، کمتر موثر است. این به این دلیل است که واکسن قبل از اینکه فرد در معرض آن قرار گیرد از HPV جلوگیری می کند. واکسن گارداسیل عفونت های HPV موجود یا بیماری های مرتبط با HPV را درمان نمی کند.

6- چه مدت حفاظت واکسیناسیون طول می کشد؟

تحقیقات نشان می دهد که حفاظت واکسن طولانی مدت است. 

7- واکسن در برابر چه چیزی محافظت ایجاد نمی کند؟

این واکسن در برابر انواع HPV محافظت ایجاد نمی کند؛ بنابراین از همه موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری نمی کند. همچنین، واکسن از عفونت های جنسی منتقله محافظت نمی کند (STIs). بنابراين هنوز برای افراد فعال جنسي مهم است که خطر ابتلا به ساير STI ها را کاهش دهند.

8- واکسن گارداسیل چقدر امن است؟

واکسن گارداسیل توسط اداره غذا و دارو (FDA) مجوز دارد. CDC این واکسن را به عنوان ایمن و موثر تایید کرده است. این واکسن در هزاران نفر در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفت و این مطالعات نشان دهنده ی نگرانی های امنیتی جدی نیست. عوارض جانبی گزارش شده در این مطالعات مشکلات خفیف، از جمله درد در قسمت تزریق، تب، سرگیجه و تهوع را نشان میدهد. ایمنی واکسن همچنان توسط CDC و FDA نظارت می شود.  سرگیجه نیز پس از واکسیناسیون گارداسیل  دیده می شود. سرگیجه پس از واکسیناسیون در نوجوانان بیشتر است. از آنجا که سرگیجه می تواند باعث افتادن و آسیب شود، نوجوانان و بزرگسالان باید در طول واکسیناسیون گارداسیل  بنشینند یا دراز بکشند. نشستن حدود 15 دقیقه پس از واکسیناسیون می تواند به جلوگیری از سرگیجه و آسیب کمک کند.

9- چرا واکسن HPV فقط برای زنان از سن 26 سالگی توصیه می شود؟

واکسیناسیون گارداسیل در حال حاضر برای زنان بالای 26 سال توصیه نمی شود. برای زنان بالای 26 سال، بهترین راه برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، این است که غربالگری دهانه رحم انجام شود.

10- واکسیناسیون پسران و مردان چگونه است؟

واکسن گارداسیل برای پسران و مردان مجاز است. مشخص شده است که این واکسن برای پسران 9 تا 26 سال ایمن و موثر است. ACIP توصیه می کند واکسیناسیون در پسران 11 یا 12 ساله انجام شود. مجموعه واکسیناسیون را می توان از سن 9 سالگی شروع کرد. واکسیناسیون برای مردان بین 13 تا 21 سال توصیه می شود که واکسیناسیون نشده اند و یا تمام دوز های توصیه شده را دریافت نکرده اند. واکسن در سن های پایین تر موثرتر است ؛ مردان در سن 22 تا 26 سال می توانند واکسینه شوند. 

11- آیا دختران / زنان که واکسینه شده اند، هنوز نیازمند غربالگری سرطان دهانه رحم هستند؟

بله، زنان واکسینه شده هنوز به غربالگری سرطان دهانه رحم نیاز دارند، زیرا این واکسن در مقابل بسیاری از انواع HPV محافظت می کند. همچنين زناني که پس از فعال شدن جنسي واکسن را دريافت کرده اند، اگر قبل از واکسن در معرض ابتلا به HPV قرار داشته باشند، از مزاياي کامل واکسن برخوردار نخواهند شد.

12- آیا راه های دیگری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

غربالگری سرطان دهانه رحم (آزمایشات پاپ و HPV) می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. آزمایش پاپ (پاپ اسمیر چیست و تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود ) می تواند تغییرات سلول در دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص دهد. آزمایش HPV به دنبال ویروسی است که می تواند این تغییرات سلولی را ایجاد کند. غربالگری می تواند بیشتر سرطان های رحم را در یک مرحله تشخیص دهد. 

13- آیا راه های دیگری برای جلوگیری از HPV وجود دارد؟

برای کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، کاندوم می تواند احتمال ابتلا به HPV را کاهش دهد. کاندوم همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با HPV (زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم) را کاهش دهد. اما HPV می تواند مناطقی را که توسط کاندوم پوشیده نیست آلوده کنند، بنابراین کاندوم ممکن است به طور کامل در مقابل HPV محافظت ایجاد نکند. مردم همچنین می توانند احتمال ابتلا به HPV را با داشتن رابطه جنسی با یک شریک کاهش دهند. محدود کردن شمار شرکای جنسی باعث کاهش خطر می شود. اما حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند میتوانند HPV دریافت کنند. 

14- بهترین زمان استفاده از واکسن گارداسیل برای خانم ها چه زمانی است؟

بهترین زمان برای شروع واکسن در خانم ها قبل از شروع تماس جنسی و در فواصل سنی بین ۹ – ۲۷ سالگی می باشد.

15- آیا زدن واکسن گارداسیل برای افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند مفید است؟

خیر، زدن واکسن تنها برای زنان سالم و کسانی که هنوز به این زگیل ها مبتلا نشده اند مفید است.

16- آیا واکسن گارداسیل برای مردها نیز مفید است؟

خیر، نقش واکسن گارداسیل تنها برای جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم در خانم ها است و لذا استفاده از این واکسن برای مردها اصلاً پیشنهاد نمی گردد.

17- مدت اثر این واکسن چقدر است ؟

تداوم اثر این واکسن برای تیپ ۱۶ و ۱۸ ویروس را هشت سال اعلام کرده که طولانی ترین زمانی است که آزمایش و شواهد علمی وجود دارد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.cdc.gov  و www.cdc.gov

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 77% 77