Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بهترین دارو برای درمان سوزاک

سوزاک چیست؟

سوزاک یک بیماری انتقال یافته جنسی است. این بیماری ناشی از عفونت با باکتری Neisseria gonorrhoeae است. این بیماری باعث می شود که مناطق گرم و مرطوب بدن آلوده شوند، از جمله:

سوزاک از فردی به فرد دیگر از طریق رابطه جنسی غیرقانونی دهان، مقعد یا واژن منتقل می شود. افرادی که از کاندوم استفاده نمی کنند، بیشتر در معرض خطر عفونت هستند. بهترین محافظت در مقابل عفونت استفاده از کاندوم است. بعضی رفتارها باعث افزایش احتمال عفونت ( درمان خانگی عفونت زنان ) می شود از جمله سوء مصرف الکل و سوء مصرف مواد مخدر، به ویژه مصرف مواد مخدر داخل وریدی.

علائم سوزاک را بشناسید:

علائم سوزاک در زن و مرد

علائم معمولا در عرض دو تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت بروز می کنند. با این حال، برخی از افراد مبتلا به سوزاک هرگز نشانه های قابل توجهی مشاهده نمی کنند. عفونت سوزاک مسری است. 

علائم سوزاک در مردان

در مردان عوارض سوزاک تا چند هفته بروز نمی کند. در بعضی از مردان علائم به هیچ عنوان دیده نمی شود. به طور معمول، عفونت یک هفته پس از انتقال بروز می کند. اولین علامت قابل توجه در مردان احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار است. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، علائم دیگر عبارتند از:

 • افزایش تعداد دفعات ادرار ( نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری)
 • ترشحات از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ، یا سبز)
 • تورم یا قرمزی در دهانه آلت تناسلی
 • تورم یا درد در بیضه ها
 • گلو درد مداوم

عفونت به مدت چند هفته پس از درمان علائم در بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، سوزاک می تواند به بدن، به ویژه مجرای ادرار و بیضه ها آسیب وارد کند. درد ممکن است به مقعد گسترش یابد.

علائم سوزاک در زنان

بسیاری از زنان علائم سوزاک را مشاهده نمی کنند. هنگامی که زنان علائم بیماری را مشاهده می کنند، علائم مشابه سایر عفونت ها است و شناسایی آن ها دشوار می شود. عفونت های سوازک می توانند بسیار شبیه به مخمرهای واژینال یا عفونت های باکتریایی باشند. علائم عبارتند از:

 • ترشحات از مهبل (آبی، خامه، یا کمی سبز)
 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • نیاز به ادرار بیش از حد
 • پریودی های سنگین تر و یا لکه بینی
 • گلو درد
 • درد در رابطه با مقاربت جنسی ( این مقاله را بخوانید: اختلال جنسی واژینیسموس را بشناسید)
 • درد شدید در شکم
 • تب

تشخیص سوزاک چگونه است؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند عفونت سوزاک را به روش های مختلف تشخیص دهند. آنها می توانند نمونه ای از مایع را از ناحیه علامتدار با سواب (آلت تناسلی، واژن، مقعد یا گلو) بگیرند و آن را بر روی یک اسلاید شیشه قرار دهند. اگر پزشک به عفونت مفصلی یا خون مظنون باشد، نمونه را با گرفتن خون یا قرار دادن سوزن در مفصل برای برداشتن مایع خواهد گرفت. آنها یک لکه را به نمونه اضافه کرده و آنرا زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. اگر سلول به لکه واکنش نشان دهد، به احتمال زیاد عفونت سوزاک وجود دارد. این روش نسبتا سریع و آسان است، اما کاملا مطمئن نیست. این آزمایش همچنین توسط متخصص آزمایشگاه تکمیل می شود.

روش دوم شامل گرفتن نمونه مشابه و قرار دادن آن بر روی ظرف مخصوص است. این نمونه به مدت چند روز تحت شرایط ایده آل رشد می کند. اگر سوزاک داشته باشید، یک کلنی از باکتری های سوزاک رشد می کند. نتیجه اولیه ممکن است ظرف 24 ساعت آماده شود. نتیجه نهایی سه روز بعد آماده خواهد شد.

عوارض سوزاک چیست؟

زنان بیشتر در معرض خطر عوارض طولانی مدت عفونت های درمان نشده هستند. عفونت درمان نشده با سوزاک در زنان در دستگاه تولید مثل زنان گسترش می یابد و به رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها منتقل می شود. این بیماری به عنوان بیماری التهابی لگنی(PID)  شناخته شده است و می تواند باعث درد شدید و مزمن و آسیب رساندن به اندام های جنسی زن شود. PID می تواند به وسیله بیماری های مقاربتی دیگر نیز منتقل شود. زنان همچنین ممکن است با انسداد یا زخم لوله های فالوپی مواجه شوند که از حاملگی های آینده جلوگیری می کند یا باعث بارداری خارج از رحم می شود. حاملگی خارج از رحم زمانی است که تخمک بارور خارج از رحم کاشته می شود. عفونت سوزاک ممکن است در طول زایمان به نوزاد منتقل شود.

مردان ممکن است از زخم مجرای ادراری رنج ببرند. مردان همچنین ممکن است از آبسه دردناک در داخل آلت تناسلی رنج ببرند. این عفونت می تواند سبب کاهش باروری یا عقیمی شود. هنگامی که عفونت سوزاک به داخل جریان خون گسترش می یابد، مردان و زنان آرتریت (ورم مفاصل)، آسیب به قلب و یا التهاب پوشش مغز یا نخاع را تجربه می کنند. این شرایط نادر اما جدی است.

داروی درمان سوزاک را بشناسید:

نام داروی سوزاک

آنتی بیوتیک های مدرن می توانند اکثر عفونت های سوزاک را درمان کنند. 

درمان عفونت سوزاک در منزل و با داروهای بدون نسخه

هیچ داروهای خانگی یا داروهای بدون نسخه ای برای درمان عفونت سوزاک وجود ندارد. اگر فکر می کنید عفونت سوزاک دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها برای درمان سوزاک

سوزاک معمولا با تزریق آنتی بیوتیک سفتیاکرون یا با یک دوز آزیترومایسین دهانی درمان می شود. پس از مصرف آنتی بیوتیک ها، در عرض چند روز بهبود می یابید.

پیشگیری از عفونت سوزاک

پیشگیری از سوزاک

امن ترین راه برای جلوگیری از سوزاک یا سایر بیماری های STD پرهیز از در معرض خطر قرار گرفتن است. اگر در رابطه جنسی هستید، همیشه از کاندوم استفاده کنید. حتما پیش از نزدیکی جنسی آزمایشات STD را انجام دهید. اگر همسر شما علائم عفونت را نشان می دهد، از تماس جنسی با او اجتناب کنید. از او بخواهید به پزشک مراجعه کند. اگر قبلا سوزاک یا هر نوع STD دیگر داشته اید، خطر ابتلا به سوزاک در شما بیشتر است. اگر با چند نفر رابطه جنسی ( در هفته چند بار نزدیکی کنیم؟ )دارید نیز خطر ابتلا به سوزاک افزایش می یابد.

اگر سوزاک داشته باشید، چه کاری باید انجام دهید؟

اگر فکر می کنید سوزاک دارید، باید از هر گونه فعالیت جنسی اجتناب کنید. همچنین باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در طول چکاپ پزشک سوالات زیر را از شما می پرسد:

 • جزئیات علائم 
 • درباره سابقه رابطه جنسی 
 • اطلاعات تماس شرکای جنسی قبلی تا پزشک بتواند از طرف شما به صورت ناشناس با آنها تماس بگیرد.
 • اگر در تماس با شریک جنسی خود هستید، از آن ها بخواهید بلافاصله آزمایشات مربوط به عفونت را انجام دهند.

اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده است، دوره را به طور کامل انجام دهید تا عفونت به طور کامل درمان شود. کوتاه کردن دوره های آنتی بیوتیک ها باعث می شود تا باکتری ها مقاومت بیشتری نسبت به آنتی بیوتیک ایجاد کنند. همچنین باید یک یا دو هفته بعد با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید عفونت برطرف شده است. اگر نتایج آزمایش منفی باشد و شریک جنسی شما نیز از هر گونه عفونت مبرا باشد می توانید فعالیت جنسی را از سر بگیرید.

ارتباط بین سوزاک و کلامیدیا چیست؟

سوزاک و کلامیدیا هر دو باکتری هستند که باعث STDs می شوند. عوامل خطر برای هر دو عفونت یکسان است و هر دو باعث علائم مشابهی می شوند. عوارض کلامیدیا بسیار شبیه به سوزاک است، به جز این که کلامیدیا، احتمال دارد که بر سایر نقاط دیگر از دستگاه تولید مثل تاثیر بگذارد. تشخیص و درمان تقریبا به همان خوبی است. اگر فکر می کنید ممکن است STD داشته باشید، باید به متخصص مراجعه کنید. آنها تست های لازم را انجام می دهند و درمان مناسب را شروع می کنند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com

امتیاز مطلب: 93%
93