Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
علت زخم دهانه رحم | درمان زخم دهانه رحم

یکی از مشکلاتی که در بین خانم ها زیاد شده، زخم دهانه رحم است. خانم ها با شنیدن این واژه به وحشت می افتند، اما باید بدانید در زخم دهانه رحم، فقط بافت رحم مخملی و بیرون زده میشه و در واقع از زخمی که شما فکر میکنید، خبری نیست. درمان دارویی اغلب به زخم دهانه رحم جواب میدهد، پس نگران نباشید. در این مقاله سعی شده سوالاتی که شما عزیزان درباره زخم دهانه رحم دارید، پاسخ داده شود:

در این مقاله می خوانیم:

زخم دهانه رحم چیست؟

عکس زخم دهانه رحم را ببینید

علائم زخم دهانه رحم چیست؟

علت زخم شدن دهانه رحم چیست؟

تشخیص زخم دهانه رحم

درمان زخم دهانه ی رحم چگونه است؟

فریز کردن (انجماد یا کرایو) زخم دهانه رحم چیست؟

سوالات رایج شما درباره زخم دهانه رحم


زخم دهانه رحم 

- زخم دهانه رحم، زمانی اتفاق می افتد که سلول های نرم (سلول های غدد لنفاوی) در داخل کانال دهانه رحم به سطح بیرونی رحم رشد می کنند. یعنی این زخم در واقع بافت مخملی و قرمز رنگ رحم است که تنها به بیرون کشیده شده است و خارج از رحم به طور معمول دارای سلول های سخت (سلول های اپیتلیال) است. جایی که دو نوع سلول ها با یکدیگر می رسند، منطقه تحول نامیده می شود. دهانه رحم در گردن رحم قرار دارد، جایی که رحم به مهبل (واژن) متصل می شود. این وضعیت گاهی اوقات به عنوان زخم دهانه رحم شناخته می شود.

عکس زخم دهانه رحم را ببینید

عکس زخم دهانه رحم
 

علائم زخم دهانه رحم چیست؟

اگر زخم دهانه رحم داشته باشید هیچ نشانه ای مشاهده نخواهید کرد و تا زمان ملاقات با پزشک نیز متوجه نخواهید. احتمالا علائم عبارتند از:

 • ترشحات مخاطی روشن
 • لکه بینی بین پریودی ها
 • درد و خونریزی در طی یا بعد از رابطه جنسی
 • درد و خونریزی ممکن است در طی یا پس از آزمایش لگن دیده شود.

برای برخی از زنان این علائم شدید هستند. ترشحات مزمن می شود و درد با لذت جنسی مواجه می شود. زخم دهانه رحم شایع ترین علت خونریزی در طول ماه های آخر بارداری است.

- دلیل این علائم این است که سلول های غدد لنفاوی نسبت به سلول های اپیتلیال ظریف تر هستند. آنها مخاط بیشتری تولید می کنند و به راحتی خونریزی می کنند.

- اگر علائم خفیفی داشتید فکر نکنید زخم دهانه رحم دارید اما بهتر است آزمایشات را انجام دهید.

- اگر بین پریودی ها خونریزی، ترشحات غیرطبیعی یا درد در طول یا بعد از رابطه جنسی دارید به پزشک مراجعه کنید. زخم دهانه رحم جدی نیست، اما این علائم و نشانه ها می تواند به خاطر بیماری دیگری باشد که باید درمان شود.این علائم عبارتند از:

علت زخم شدن دهانه رحم چیست؟

بسیاری از افراد با زخم دهانه رحم متولد می شوند، اما این زخم می تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. بنابراین در صورت موارد زیر امکان ایجاد این زخم وجود دارد:

 • جوان بودن
 •  ورود به مرحله بلوغ
 •  بارداری
 •  مصرف قرص ضد بارداری.

تشخیص زخم دهانه رحم

این بیماری در طول معاینه لگن معمولی و آزمایش پاپ اسمیر ( این مقاله را بخوانید: پاپ اسمیر چیست و تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود) تشخیص داده می شود. این وضعیت در حین آزمون لگنی قابل مشاهده است، زیرا دهانه رحم شما به رنگ قرمز ظاهر می شود. و ممکن است در طول آزمون کمی خونریزی کند.گرچه هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد، سرطان اولیه دهانه رحم بسیار شبیه به زخم دهانه رحم است. آزمایش پاپ می تواند به جلوگیری از سرطان دهانه رحم کمک کند.

 • اگر علائمی ندارید و نتایج آزمایش پاپ شما طبیعی هستند، احتمالا نیازی به آزمایش بیشتر ندارید.
 • اگر علائم شما شدید است، مانند درد در هنگام رابطه جنسی یا ترشحات سنگین، از پزشک بخواهید آزمایشاتی برای تشخیص وضعیت انجام دهد.

- گام بعدی روشی به نام کولپوسکوپی است که در مطب دکتر انجام می شود. این روش شامل نورپردازی و یک ابزار بزرگنمایی ویژه برای درک دقیق تر بر روی دهانه رحم است.در طی همین روش، یک نمونه بافت کوچک را می توان برای آزمایش سلول های سرطانی (بیوپسی) جمع آوری کرد.

درمان زخم دهانه ی رحم چگونه است؟

 

- همانطور که در بالا اشاره شد، زخم دهانه رحم در واقع خود بافت رحم است بنابراین اگر این بافت عفونت نداشت، نیاز به کار خاصی نیست.اما اگر این بافت عفونی شده بود و شما در معرض علائم جسمانی، نظیر ترشحات مخاط، خونریزی یا درد در طول یا بعد از رابطه جنسی بودید، باید با پزشک خود درباره گزینه های درمان صحبت کنید.

- درمان اصلی در ابتدا استفاده از دارو است. دارو درمانی تا چند دوره قابل استفاده است اگر مصرف دارو در شما هیچ تغییری ایجاد نکرد ، باید از سایر روش ها مانند سوزاندن منطقه ( کوتر) و یا کرایو (فریز کردن دهانه رحم) باید استفاده شود. 

- هر یک از این روش ها می تواند در عرض چند دقیقه با بی حسی موضعی در مطب دکتر انجام شود. به محض این که بتوانید آن را سپری کنید، می توانید از آنجا خارج شوید، و فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. ممکن است برخی ناراحتیهای خفیف مانند پریودی چند ساعته یا چند روزه را تجربه کنید. ممکن است چند هفته یا چند بار ترشحات یا لکه بینی داشته باشید.

- پس از این روش، دهانه رحم شما به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد. توصیه می شود از مقاربت و استفاده از تامپون ها به مدت چهار هفته اجتناب کنید. این کار به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

پس از این درمان ممکن است خونریزی یا ترشحات داشته باشید. همچنین ممکن است درد مشابه پریودی داشته باشید. معمولا بهبود پس از درمان، حدود 4 هفته طول می کشد. در طول این زمان از تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی نداشته باشید تا از عفونت جلوگیری شود. مشکلات پس از درمان شایع نیست، اما در صورت مشاهده مشکلات زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 •  درد شدید که پس از استفاده از مسکن برطرف نمی شود
 •  خونریزی شدید
 •  ترشحات واژن که بوی بدی دارد.

این علائم نشان دهنده عفونت یا بیماری دیگری است که نیاز به درمان دارد (14 علائم عفونت رحم و تخمدان).

یا زخم دهانه رحم به صورت خود به خودی برطرف می شود؟

اکثر زنان مشکلات کمتری دارند و این زخم خود به خود برطرف می شود. اگر در معرض علائم جسمانی، نظیر ترشحات، خونریزی یا درد در طول یا بعد از رابطه جنسی هستید، در مورد گزینه های درمان با پزشک خود صحبت کنید.


فریز کردن (انجماد یا کرایو) زخم دهانه رحم چیست؟

فریز کردن دهانه رحم

فریز کردن زخم دهانه رحم نوعی عمل جراحی است که در آن با سرمای شدید بافت های غیرطبیعی مانند تومورها یا یک زخم ساده را از بین می روند. جراحی اغلب شامل استفاده از نیتروژن مایع است، اگرچه دی اکسید کربن و آرگون نیز ممکن است استفاده شود. هنگامی که نیتروژن مایع دمای 346- تا 320- درجه فارنهایت داشته باشد، در تماس با هر چیزی به سرعت فریز می شود. در مورد بافت های انسان، این سرما می تواند سلول ها را از طریق تماس از بین ببرد.فریز کردن زخم دهانه رحم، مشابه روشی است که پزشکان برای مسدود کردن زگیل ها با استفاده از اسپری نیتروژن مایع استفاده می کنند.

چرا فریز کردن انجام می شود؟

فریز کردن زخم دهانه رحم برای از بین بردن بافت های مشکل ساز در بدن استفاده می شود. 

عوارض فریز کردن زخم دهانه رحم

خطرات ناشی از فریز کردن زخم دهانه رحم عبارتند از:

 • تورم
 • آسیب به بافت یا عروق سالم اطراف
 • عفونت
 • اگر اعصاب تحت تاثیر قرار گیرد، از دست دادن حس
 • درد
 • زخم
 • اختلال عملکرد جنسی
 • سفید شدن پوست در محل عمل جراحی

آماده شدن برای عمل جراحی کرایو یا فریز کردن

- آماده سازی برای جراحی بستگی به نوع عمل جراحی دارد.  فریز کردن زخم دهانه رحم برای سرطان پوست، که دلیل اصلی استفاده از این عمل جراحی است، نیاز به آمادگی کمتری دارد.

- از شما خواسته می شود پیش از عمل 12 ساعت چیزی نخورید و پس از عمل مرخص می شوید.

- قبل از انجام این عمل، اگر آلرژی به بیهوشی دارید، و دارو مصرف می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل های غذایی، به پزشک اطلاع دهید.

- پزشک دستورالعملی برای آماده شدن برای عمل جراحی ارائه میکند. حتما به آن توجه کنید.

چگونه عمل جراحی فریز کردن زخم دهانه رحم انجام می شود؟

- پزشک با استفاده از یک پنبه یا اسپری، نیتروژن مایع را روی پوست شما قرار می دهد. برای جلوگیری از درد و یا ناراحتی ممکن است از داروهای بی حسی استفاده شود.

- اگر یک منطقه داخلی در حال درمان باشد، جراح از محدوده ای استفاده می کند که بتواند یک لوله انعطاف پذیر وارد بدن کند مانند رحم. نیتروژن مایع به محل تحت درمان تغذیه می شود و به سلول های هدفمند اعمال می شود. سلول ها یخ می زنند، می میرند، و سپس به آرامی توسط بدن جذب می شوند.

- پزشک از تجهیزات تصویربرداری، مانند سونوگرافی، به عنوان راهنمایی برای انجام این روش استفاده خواهد کرد.

پس از عمل جراحی فریز کردن زخم دهانه رحم چه اتفاقی می افتد؟

 • پس از اکثر جراحی ها، می توانید مرخص شوید. با این حال، اگر جراحی بر روی یک عضو داخلی باشد، ممکن است مجبور شوید چند روز در بیمارستان بمانید.
 • پس از این عمل، باید از زخم برش مراقبت کنید. پزشک دستورالعمل هایی به شما می دهد. مراقبت معمولا شامل محافظت منطقه از آلاینده ها و تغییر باند برای جلوگیری از عفونت است.
 • باید به طور مرتب به ملاقات پزشک بروید و اگر عوارضی با او در میان بگذارید.

کوتر یا سوزاندن زخم دهانه رحم

- سوزاندن زخم زمانی استفاده می شود که نیاز به توقف خونریزی و لکه برداری باشد. سلول های غدد لنفاوی با استفاده از این روش برای جلوگیری از خونریزی از بین می روند. همچنین از جریان الکتریسیته استفاده می شود تا لایه بالایی سلول ها بسته شود.

- قبل از انجام این درمان، پزشک از بیهوشی استفاده می کند. این عمل شایع ترین مورد استفاده برای خلاص شدن از خونریزی است که می توان آن را به صورت سرپایی انجام داد.


سوالات رایج شما درباره زخم دهانه رحم

سوالات رایج شما درباره زخم دهانه رحم

1.آیا زخم دهانه رحم باعث ناباروری و نازایی میشود ؟

خیر، زخم دهانه رحم در زنان در سن باروری رایج است اما این مسئله سرطانی نیست و بر باروری تاثیر نمی گذارد. در واقع، این حالت بیماری نیست. اما مشکلاتی برای خانم ها ایجاد می کند.

2.دارو برای درمان زخم دهانه رحم چیست؟

در مورد عفونت هایی که احتمالا به علت خونریزی مکرر در ناحیه دهانه رحم اتفاق می افتد پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. در حالی که آنتی بیوتیکها درمان مستقیم برای زخم دهانه رحم نیستند، ممکن است به کنترل عفونت کمک کنند.توجه داشته باشید اگر علائم بالا را دیدید از درمان خانگی استفاده نکنید زیرا باعث بدتر شدن شرایط می شود. برای تشخیص مناسب، مشاوره و درمان عفونت یا زخم دهانه رحم، به پزشک مراجعه کنید.

3. چه مدت بعد از فریز میتوان باردار شد؟

زمان بندی خاصی وجود ندارد، باید زخم دهانه رحم بهبود یابد و بعد اقدام به حاملگی شود. اما معمولا یکی دو ماه باید زمان بدهید و توسط پزشک معاینه شوید تا از بهبودی زخم مطمعن شوید.

4. داروی گیاهی برای زخم دهانه رحم چیست؟

بهتر است در درمان زخم دهانه رحم ابتدا با پزشک مشورت کنید. اما برخی مواد گیاهی هم بدلیل خاصیت ضدمیکروبی می توانند در درمان این عارضه مفید باشند مانند زردچوبه ( روزانه 1 قاشق مرباخوری)، چای سبز (روزانه یک لیوان) و کتیرا (روزانه 1 قاشق مرباخوری)، گل سرخ و بابونه

5. آیا زخم دهانه رحم با عنبر نسارا و عسل درمان میشود؟

در طب ستنی اعتقاد بر این است که استفاده از عنبرنسار و عسل باعث از بین رفتن عفونت و بهبود زخم دهانه رحم میشود. اما در تهیه درست عنبرنسار باید دقت کنید. در برخی موارد گزارش شده خانم ها دارای سوزش و درد پس از  مصرف هستند که باید از جای معتبر خریداری شود. عسل در کل ماده ضدعفونی کننده خوبی هست. اما همه این روش ها روش ترجیحی درمانی نیست پس بهترین کار این است که با پزشک معالج در ابتدا مشورت کنید.

6. آیا باید از زخم دهانه رحم ترسید؟

 زخم دهانه رحم یک بیماری به حساب نمی آید. بیشتر خانم ها تا زمانی که آزمایش انجام ندهند از این مشکل آگاهی پیدا نمی کنند. این مسئله مشکلی جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اگر باردار هستید، به جنین آسیبی نمی رسد. در صورتی درمان ضروری می شود که ترشحات شما را آزار دهند یا با رابطه جنسی تداخل داشته باشند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com

امتیاز مطلب: 95%
95


 • profilematin eghbali1398/04/03

  سلام خانم دكتر من خودم ديروز ديدم مقعدم داراي زگيل هست به دكتر مراجعه كردم ازم تست پاپ اسمير گرفتن و گفتن من درون واژنم زخم دارم
  من خيلي نگران هستم
  هنوز جواب پپ اسمير نيامده و ازمايش hpv dna برام نوشتن
  خانم دكتر اگه از نوع بد خيم باشه اون زخم يعني سرطان
  و من جونم دو خطره؟!!
  يابا وجود بدخيم درمان داره؟!؟
  ممكنه كه نوع خوس خيم باشه ؟!؟
  چون به واژنم زده نشانه بد خيميه
  من يك ساله كه نزديكي نداشتم و الان متوجه اين بيماري شدم

  • profileh kheyri1397/06/23

   من 27سالمه ویک سال هس که عروسی کردیم وبچه ندارم .من به خاطر ترشحات عفونت به پزشک مراجعه کردم وپزشک زخم دهانه رحم مشاهده کردوداروتجویزکردولی بعدازسه چهارماه پیگیری منظم ومصرف دارو اصلا زخم بهبودنیافت بعدبه پشک دیگه ای مراجعه کردم وگفت که بایدفریزبشه.بعدبهیه دکتردیگه مراجعه کردم که اونم همون نظر روداشت.من فقط عفونت ودردهای زیرشکمی داشتن.دکتر توی معاینه با گازاستریل خون دهانه رحم روبهم نشون داد.بعدگفت که با داروخوب نمیشه بایدحتما فریزکنی.حالا من امروز فریزکردم ولی بعدفریز اومدم توی نت چیزای خوبی درباره فریزننوشته واغلب نوشتن باعث نازایی میشه.چون شوهرمن فعلا بچه نمیخوادنمیدونم چیکارکنم.آبا زودبایداقدام به باردارشدن کنم یانه..خیلی استرس دارم ونگران هستم.واقعا روح وروانم ربخته بهم.همش ازکاری که کردم ناراحت هستم وگریه میکنم.توروخدا کمکم کنید.22شهریورفریزکردم.گفته بعدبه ماه مراجعه کنم ببینم خوب شده یانه.خواهش میکنم بهم جواب بدین.خیلی سپاس ازجوابتون.🌹

   • profilef Kh1396/11/23

    سلام خسته نباشید
    من42 سالمه دکترگفته یایسه شدم اما هرچند ماه یکبار پریود میشم اخرین پریودی ام 5 دی ماه بود
    بعد از25 روز نزدیکی داشتم بعد از نزدیکی متوجه مقداری خون شدم خوشحال شدم که پریودم اما از دیروز هیچ خبری نیست
    علت این خونریزی چی میتونه باشه هیچ دردی نداشتم و ندارم

    • profileپزشک اوما1396/11/26

     با سلام. این خونریزی ها طبیعی هست و تا زمانی که شما بطور کامل یائسه شوید ممکنه خونریزی های نامنظم و یا طولانی داشته باشید. اما بعد از این که کامل یائسه شدید هرگونه لکه بینی و خونریزی باید پیگیری شود. بهتره از نظر عفونت معاینه شوید

   • profileساناز ابراهيمي1396/11/12

    سلام ممنون از سايت خوبتون
    من چند وقتي هست عفونت دارم به دكتر مراجعه كردم گفت زخم دهانه رحم دارم و پاپ هم گرفت گفت عفونت قارچي دارم الان خيلي وقته ميرم پيشش داروهاي مختلف و پمادهاي مختلف داده ولي بهبود نيافتم ، ايندفه معاينة كرد گفت بايد فريز بشه و دوباره دارو داد ، من خيلي ميترسم ميشه يه راهنمايي كنين؟!

    • profileپزشک اوما1396/11/12

     سلام ساناز جان، اگر زخم دهانه رحم چرکی نباشه که اغلب کاری باهاش نداریم اما اگر چرک ازش خارج بشه ابتدا برای درمان زخم دهانه رحم از دارو استفاده میشه چند دوره دارو تجویز میشه و در صورت عدم درمان از سایر روش ها مانند فریز، کوتر و ... استفاده می کنند جای نگرانی نداره اما باید درمان بشه

   • profileآرام نیا1396/05/31

    سلام ممنونم همیشه مقاله های سایت رو میخونم. ببخشید زخم دهانه رحم چطور ایجاد میشه؟ اگه من الان نداشته باشم این زخم رو بعدا میتونه دوباره ایجاد بشه ؟ آیا نوع رابطه جنسی در ایجاد زخم دهانه رحم دخالت داره؟ممنونم راهنمایی کنید

    • profileپزشک اوما1396/10/10

     سلام عزیزم. علت زخم دهانه رحم متفاوت است مثلا زخم دهانه رحم می تواند در اثر ضربه، مواد شیمیایی، عفونت و یا سرطان دهانه رحم ایجاد شود. زایمان های متعدد، استفاده از تامپون، استفاده طولانی مدت از آی یو دی و مصرف قرص های پیشگیری در خانم های جوان از جمله دلایل زخم دهانه رحم هستند.عفونت های طولانی مدت نیز یکی دیگر از علت های شایع زخم دهانه رحم هستند. زخم دهانه رحم بیشتر اوقات بدون علامت است. اما گاهی علائمی مانند ترشحات واژن، درد، احساس ناراحتی هنگام خروج ادرار و خونریزی بعد از رابطه جنسی ایجاد می کند. نوع رابطه جنسی در ایجاد زخم دخالتی ندارد. هر زمان امکان بوجود آمدن زخم دهانه رحم هست.