Ooma
کولپوسکوپی|کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

بیماری های زنان و نحوه بررسی آن ها از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و هرروزه دانشمندان به دنبال روش های آسان تر اما دقیق تر برای تشخیص و درمان این بیماری ها هستند. یکی از مهم ترین بررسی هایی که گاها پزشک زنان و زایمان باید انجام دهد بررسی دهانه رحم و واژن است که با روشی به نام کولپوسکوپی ( Colposcopy) انجام می شود. اگر این واژه به گوش شما اومایی عزیز نیز خورده باشد حتما سوالات زیادی درباره آن برایتان پیش آمده است. مثلا اینکه کولپوسکوپی چیست؟ هزینه اش چقدر است؟ چه مراکزی آن را انجام می دهند و آیا درد دارد یا با بیهوشی انجام می شود؟

در این مقاله می خواهیم شما را کاملا با این روش آشنا کنیم تا همه سوالات پیش آمده درباره آن پاسخ داده شود. لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم:


کولپوسکوپی چیست؟

كولپوسكوپي روشی برای بررسي دهانه رحم و واژن با يك ابزار جراحي به نام كولپوسكوپ مي باشد. این روش زمانی انجام می شود که نتیجه تست پاپ اسمیر (تست غربالگری مورد استفاده برای شناسایی سلول های غیر طبیعی دهانه رحم) غیرطبیعی باشد. کولپوسکوپ یک میکروسکوپ بزرگ دارای چراغی روشن است که به پزشک کمک می کند دهانه رحم را به وضوح و با بزرگ نمایی کامل ببینید.

در این روش پزشک کاملا تمام قسمت های دهانه رحم و واژن را بررسی کرده و اگرهر ناحیه غیر طبیعی را ببیند، نمونه برداری (بیوپسی) می کند. این روش برای بررسی بافت داخل دهانه رحم و کورتاژ آندوسکوپیک انجام می شود.  اگر پزشک شما کولپوسکوپی تجویز کند احتمالا دچار اضطراب خواهید شد. اما نگران نباشید این آزمایش معمولا سریع و بدون ناراحتی انجام می شود و همیشه هم دلیل بر وجود مشکل نیست و تنها برای تشخیص دقیق تر در صورت مشکوک بودن پزشک باید انجام شود. 

علت انجام کولپوسکوپی چیست؟

دکتر ممکن است کولوسکوپی را در موارد زیر تجویز کند:

 • نتایج پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد.
 • پس از مقاربت خونریزی داشته باشید.
 • بعد از معاینه چشمی پزشک متوجه شود رشد غیرطبیعی در رحم و دهانه رحم و یا واژن وجود دارد.

کولپوسکوپی می تواند برای تشخیص موارد زیر استفاده شود:

علت انجام کولپوسکوپی

مراقبت های قبل از کولپوسکوپی

برای اینکه این تست با دقت کامل و به راحتی انجام شود، لطفا به توصیه های زیر عمل نمایید:

 • از پزشکتان بخواهید تست را به طور دقیق برایتان توضیح دهد.
 • اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، حتما به پزشک بگویید.
 • طوری برنامه ریزی کنید که تست در زمان قاعدگی شدید شما نباشد. خونریزی سبک در ابتدا یا پایان پریودی ایرادی ندارد اما بهتر است باز هم با پزشک خود مشورت کنید.
 •  دوش گرفتن، استفاده از تامپون ها یا داشتن رابطه جنسی برای 24 تا 48 ساعت قبل از تست مجاز نیست.
 • بعضي از پزشکان قبل از آزمايش، مسکن پيشنهاد مي کنند.
 • برای راحتی، قبل از آزمایش مثانه و روده را خالی کنید.

مراکز انجام کولپوسکوپی چگونه عمل می کنند؟

کولپوسکوپی معمولا در مطب دکتر انجام می شود و 10 تا 20 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. این آزمایش نیازمند بیهوشی نیست. مراحل آزمایش عبارتند از:

 • باید مانند آزمایش پاپ اسمیر روی پشت خود بر روی تخت دراز بکشید.
 • پزشک دسته کولوسکوپ را چند سانتیمتر داخل واژن فرو می کند. اسپکلوم دیواره های واژن را باز نگه می دارد تا دکتر بتواند رحم را ببیند.
 • دهانه رحم و واژن با پنبه و محلول سرکه پاک می شود تا سلول های غیر طبیعی بهتر دیده شوند.
 • کولپوسکوپ به شما برخورد نمی کند. پزشک عکس برداری و بافت برداری را انجام می دهد.
 • اگر در طول انجام این آزمایش احساس اضطراب می کنید، سعی کنید نفس عمیق بکشید.

 پس از نمونه برداری، محلولی استفاده می شود که به کنترل خونریزی کمک می کند. این محلول  Monsel نامیده می شود و اغلب موجب ترشحات تیره ای می شود که چند روز پس از آزمایش دیده می شود.

هنگام برداشتن بافت چه احساسی دارم؟

بافت برداری همراه با کولپوسکوپی

اگر شما یک نمونه بافت برداری دارید، احساس شما به نقطه ای که بافت نمونه از آن قسمت برداشته می شود بستگی دارد.

بافت برداری دهانه رحم

ممکن است احساس فشار و یا گرفتگی عضلانی داشته باشید، اما نمونه برداری دهانه رحم معمولا بدون درد است.

بافت برداری واژن

بسیاری از افراد هنگام نمونه برداری واژن احساس بسیار کمی دارند، بنابراین در طول کار احساس درد نمی کنند. بخش داخلی واژن بیشتر حس دارد و پزشک ممکن است قبل از شروع اقدام به بیهوشی موضعی کند.

 

چگونگی انجام کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی چیست؟

خطرات ناشی از کولپوسکوپی و نمونه برداری بسیار کم هستند اما نمی توان گفت که هیچ خطر و عارضه ای وجود ندارد. عوارض نادر این روش عبارتند از:

 •  خونریزی شدید که بیش از دو هفته طول می کشد.
 •  تب و یا لرز
 • عفونت، مانند ترشحات سنگین، زرد و یا بد بو از واژن
 • درد لگن

هشدار مهم:

اگر هر کدام از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید یا حضورا مراجعه کنید. در ضمن کولپوسکوپی و بافت برداری مشکلی برای باردار شدن ایجاد نمی کند.

جواب آزمایش کولپوسکوپی چه معنی دارد؟

اگر نتایج هیچ اختلالی را نشان ندهد، پزشک ممکن است آزمایشات دیگری تجویز کند تا ببیند چرا پاپ اسمیر شما غیر طبیعی است.

نتایج غیرطبیعی بافت برداری

متخصص پاتولوژی نمونه های بافت را بررسی می کند تا در صورت وجود هرگونه ناهنجاری آن ها را تشخیص دهد. نتایج نمونه برداری می تواند به تشخیص سلول های غیر طبیعی دهانه رحم، سرطان و سایر بیماری های قابل درمان این نواحی کمک کند. پزشک بر اساس نتایج کولپوسکوپی و بیوپسی توصیه های خود را ارائه می دهد تا بهترین درمان انجام شود. 

 

تفسیر جواب کولپوسکوپی

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

بسته به منطقه نمونه برداری ممکن است لازم باشد تا چند روز بعد از انجام آزمایش مراقبت هایی را از خودتان انجام دهید. به این صورت که:

 • پس از یک کولپوسکوپی، ممکن است ترشحات تیره ( لکه بینی) به مدت سه روز و یا خونریزی به مدت یک هفته داشته باشید. بهتر است استراحت کنید تا زودتر پایان یابد.
 • واژن شما ممکن است دچار درد شدید شود و شما ممکن است گرفتگی خفیف داشته باشید که باز هم با استراحت و مسکن بهتر می شود. 
 • اگر نمونه برداری انجام می دهید، تا یک هفته از تامپون، دوش و کرم واژن اجتناب کنید. در مورد هر گونه نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.
 • صرف نظر از نتایج، به طور منظم آزمایشات زنان و پاپ اسمیر را انجام دهید.

هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

هزینه انجام کولپوسکوپی متغییر است و بسته به شرایط پزشکی شما دارد اما در محدوده 250 تا 450 هزارتومان می باشد.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

خیر. کولپوسکوپی یک روش بدون درد است که نیاز به بیهوشی هم ندارد و حدودا 10 تا 20 دقیقه طول می کشد و بعد از انجام آن می توانید فعالیت روزمره خودتان را داشته باشید. فقط زمانی که از قسمت های داخلی نمونه برداری می شود ممکن است درد داشته باشد که در این صورت پزشک از بیهوشی موضعی استفاده می کند. 

سخن آخر

آزمایشات مربوط به بیماری های زنان بسیار حساس هستند و اگر پزشکتان یکی از آن ها را برایتان تجویز کرد لطفا نسبت به آن بی اهمیت نباشید تا اگر مورد خاصی هم وجود دارد هرچه سریع تر تشخیص داده شود و بتوان درمانی برای آن انجام داد. به پزشکتان اعتماد کنید و مطمئن باشید اگر لازم نباشد این کار را انجام نمی دهد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileاسما حسینی1396/06/25

  سلام من یکی دو روز هست کولپوسکوپی کردم اما ترشحات قهوه ای دارم آیا طبیعی است؟اگر طبیعیه چند روز طول میکشه یکم نگرانم کرده