کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

سرطان سینه یا پستان امروزه یکی از مهمترین نگرانی های خانم ها است که خیلی از افراد را نیز درگیر می کند. بسیار مهم است که سرطان پستان در همان ابتدا تشخیص داده شود. بنابراین شما باید علائم سرطان پستان را بطور کامل بشناسید و از راه های پیشگیری  و درمان این بیماری کاملا آگاه باشید. در واقع شایعترین سرطان مهاجم در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر در زنان پس از سرطان ریه است. پیشرفت در تشخیص و درمان از سال 1989 باعث کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان شده است. در سال 2017، در حدود 252710 مورد سرطان پستان در زنان تشخیص داده شده است که حدود 40610 خانم در اثر این بیماری مرده اند. آگاهی از علائم و تشخیص به موع راه مهمی برای کاهش خطر است. سرطان پستان می تواند بر مردان نیز تاثیر بگذارد، در ادامه انیمیشن مربوط به علائم و درمان سرطان پستان را مشاهده نمایید و سپس اطلاعات دقیقتری در مورد این نوع سرطان بدست خواهید آورد.

علائم سرطان پستان و روش درمان آن

 

اما این مقاله سعی دارد که مروری جامع  بر روی سرطان سینه در زنان را داشته باشد.

در این مقاله می خوانیم:

سرطان پستان

سرطان پستان چه زمانی اتفاق می افتد؟

علائم سرطان پستان در زنان و دختران

علل سرطان پستان چیست؟

نحوه تشخيص سرطان پستان 

مراحل درمان سرطان پستان 

سرطان پستان از چه سني شروع ميشه؟

پیشگیری از سرطان پستان 


سرطان پستان

علائم سرطان سینه

 • سرطان پستان شایعترین سرطان در میان زنان است.
 • علائم شامل توده یا ضخیم شدن سینه و تغییر در پوست یا نوک سینه می باشد.
 • عوامل خطرزا می توانند ژنتیکی باشند، اما بعضی عوامل سبک زندگی مانند مصرف الکل نیز موجب این بیماری می شود.
 • طیف وسیعی از درمانها در دسترس است، از جمله جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی.
 • بسیاری از تومورهای پستان سرطانی نیستند، اما بهتر است پس از مشاهده توده به پزشک مراجعه کنید.

سرطان پستان (سرطان سینه) چه زمانی اتفاق می افتد؟

پس از بلوغ، سینه زن شامل چربی، بافت همبند و هزاران لوبول و غدد کوچک است که شیر را برای شیردهی تولید می کنند. لوله های کوچک یا کانال ها، شیر را به سمت نوک سینه حمل می کنند.
در سرطان، سلول های بدن غیرقابل کنترل می شوند. این رشد سلولی موجب سرطان می شود.
سرطان سینه می تواند:

 • کارسینوم داکتال: این مشکل در کانال شیر شروع می شود و شایع ترین نوع است.
 • کارسینوم لوبولار: این مشکل در لوبول شروع می شود.

سرطان پستان تهاجمی زمانی اتفاق می افتد که سلولهای سرطانی از داخل لوبول ها یا کانال ها خارج می شوند و به بافت های نزدیک حمله می کنند و احتمال گسترش آن به سایر قسمت های بدن را افزایش می دهد.
سرطان پستان غیر تهاجمی زمانی اتفاق می اتفد که سرطان هنوز در محل منشاء آن قرار دارد و از بین نرفته است. با این حال، این سلول ها در نهایت می توانند به سرطان سینه مهاجم تبدیل شوند.

علائم سرطان پستان در زنان و دختران

از اولین علائم سرطان سینه معمولا تشکیل بافتی ضخیم یا توده در سینه و یا زیر بغل است.

علائم سرطان پستان

نشانه های دیگر عبارتند از:

 • درد زیر بغل و سینه که با چرخه ماهانه تغییر نمی کند
 • قرمزی پوست سینه مانند پوست نارنجی
 • تشکیل جوش در اطراف نوک پستان ها
 • ترشحات از نوک سینه، احتمالا حاوی خون
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک سینه

اکثر توده ها سرطانی نیستند، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علل سرطان پستان چیست؟

- سرطان پستان معمولا در پوشش داخلی لوله های شیر یا لوبول هایی که شیر را تولید می کند، شروع می شود و از آنجا به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد.

- علت دقیق سرطان پستان مشخص نیست، اما بعضی عوامل احتمال سرطان را افزایش می دهد. برخی از این عوامل قابل پیشگیری هستند.

سن

خطر سرطان پستان با سن افزایش می یابد. در 20 سالگی، احتمال سرطان پستان در دهه آینده 0.6 درصد است. در سن 70 سالگی، این رقم به 3.84 درصد می رسد.

ژنتیک

اگر یکی از نزدیکان سرطان پستان داشته باشد احتمال آن بالاتر است. در زناني که ژن های BRCA1 و BRCA2 را حمل مي کنند خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان و يا هر دو بيشتر است. این ژن ها ارثی هستند. TP53 ژن دیگری است که با خطر سرطان سینه بیشتر مرتبط است.

سابقه سرطان پستان یا تومورهای سینه

زنانی که سابقه سرطان پستان دارند با احتمال بیشتری دوباره مبتلا به آن می شوند. برخی از تومورهای خوشخیم یا غدد سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نمونه هایی از آن عبارتند از atypical ductal hyperplasia و lobular carcinoma.

بافت متراکم سینه

سرطان پستان احتمالا در سینه های با بافت متراکم تر بیشتر دیده می شود.

قرار گرفتن در معرض استروژن و شیردهی

قرار گرفتن در معرض استروژن به مدت طولانی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. این مسئله می تواند به دلیل شروع زودهنگام پریودی یا دیر وارد شدن به یائسگی باشد. بین این زمان ها، مقدار استروژن بالاتر است.
شیردهی به خصوص بیش از 1 سال، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد، زیرا بارداری و شیردهی پس از بارداری باعث کاهش استروژن می شود.

وزن بدن

در زنان دارای اضافه وزن یا چاقی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش یابد؛ احتمالا به دلیل افزایش مقدار استروژن. مصرف قند به مقدار زیاد نیز ممکن است یک عامل باشد.

مصرف الکل

به نظر می رسد میزان بالای مصرف الکل به طور منظم نقش مهمی ایفا می کند. مطالعات نشان داده است زنانی که بیش از 3 نوشیدنی در روز مصرف می کنند 1.5 برابر بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند.

قرار گرفتن در معرض تابش

در صورتی که سرطان نداشته باشد ولی برای درمان سرطان (به اشتباه) به مدت طولانی در معرض تابش قرار بگیرید، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

درمان هورمونی

استفاده از داروهای جایگزین هورمونی و قرصهای ضد بارداری خوراکی با توجه به افزایش میزان استروژن به سرطان پستان مرتبط است.

خطرات شغلی

در سال 2012، محققان نتیجه گرفتند قرار گرفتن در معرض اختلال های غدد درون ریز، مثلا در محل کار، می تواند به سرطان مرتبط شود. در سال 2007، دانشمندان نتیجه گرفتند شیفت کاری شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این امر بعید است.

ایمپلنت های زیبایی

زنان با ایمپلنت های مصنوعی سینه که مبتلا به سرطان پستان هستند، بیشتر در معرض مرگ ناشی از این بیماری هستند و در مقایسه با زنان بدون ایمپلنت، احتمال ابتلا به این بیماری 25 درصد بیشتر است. این امر می تواند به علت این مسئله باشد که ایمپلنت در هنگام غربالگری سرطان آن را پوشانده است یا تغییراتی در بافت سینه ایجاد کرده است. 

نحوه تشخيص سرطان سينه 

تشخیص سرطان معمولا  پس از غربالگری صورت می گیرد یا هنگامی که زن پس از تشخیص علائم به پزشک مراجعه می کند.

تشخیص سرطان سینه

برخی از آزمایش ها و روش های تشخیصی به تشخیص کمک می کنند از جمله:

1. معاینه سینه

پزشک سینه های بیمار را برای توده ها و سایر علائم بررسی می کند. از بیمار خواسته می شود در موقعیت های مختلف دست ها را قرار دهد مانند بالای سر و اطراف بدن.(با روش معاینه سینه زنان آشنا شوید)

2. آزمایشات و تصویربرداری از پستان

 • ماموگرام نوعی اشعه ایکس است که معمولا برای غربالگری سرطان اولیه استفاده می شود. این تصاویر به تشخیص هر گونه توده یا ناهنجاری کمک می کند.
 • سونوگرافی تفاوت بین توده جامد یا کیست مایع را نشان می دهد.
 • یک اسکن MRI مستلزم تزریق رنگ به بیمار است، بنابراین نشان می دهد تا چه حد سرطان گسترش یافته است.

3. بافت برداری از سینه

طی جراحی نمونه ای از بافت برای تجزیه و تحلیل برداشته می شود. نتایج آزمایش نشان می دهد آیا سلول ها سرطانی هستند یا خیر، و اگر چنین باشد، نوع سرطان را تشخیص می دهند.

این تجزیه و تحلیل مرحله سرطان را نشان می دهد:

 • اندازه تومور
 • میزان گسترش سرطان
 • تهاجمی یا غیر تهاجمی بودن سرطان
 • گسترش سرطان به قسمت های دیگر بدن

مرحله بیماری بر احتمال بهبود تأثیر می گذارد و به تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه درمان کمک می کند.

مراحل درمان سرطان سينه 

درمان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطان سینه
 • مرحله سرطان
 • حساسیت به هورمون ها
 • سن بیمار، سلامت عمومی

گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

 • پرتو درمانی
 • عمل جراحي
 • درمان بیولوژیک یا دارو محور
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

عوامل موثر بر انتخاب عبارتند از مرحله سرطان، شرایط پزشکی و اولویت فردی.

جراحی سرطان پستان 

اگر جراحی مورد نیاز باشد، انتخاب به تشخیص پزشک و تصمیم فرد بستگی دارد.

 1. لامپکتومی: برداشتن تومور و کمی از بافت های سالم اطراف آن می تواند به جلوگیری از گسترش سرطان کمک کند. اگر تومور کوچک باشد این روش گزینه ای مناسب است.
 2. ماستکتومی: ماستکتومی ساده شامل برداشتن لوبول ها، کانال ها، بافت چربی، نوک پستان، آرئول، و قسمتی از پوست است. ماستکتومی رادیکال عضله دیواره قفسه سینه و گره های لنفاوی در زیر بغل را بر می دارد.
 3. بافت برداری گره سنتینل: برداشتن یک گره لنفاوی می تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند؛ زیرا اگر سرطان سینه به گره لنفاوی برسد، می تواند از طریق سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.
 4. انهدام گره لنفاوی زیر بغل: اگر سلول های سرطانی در یک گره به نام گره سنتینل وجود داشته باشد، جراح ممکن است برداشتن چندین گره زیر بغل را توصیه کند تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.
 5. بازسازی: پس از جراحی سینه، بازسازی سینه را بازسازی می کند تا شبیه سینه دیگر باشد. این عمل را می توان همان زمان با ماستکتومی انجام داد. جراح ممکن است از ایمپلنت سینه یا بافت قسمت دیگری از بدن بیمار استفاده کند.

نقش پرتو درمانی در درمان سرطان سینه

- دوز کنترل شده ای از پرتو به سمت تومور فرستاده می شود و سلول های سرطانی را هدف قرار داده و تخریب می کند. از یک ماه پس از جراحی، پرتو درمانی همراه با شیمی درمانی، سلول های سرطانی باقی مانده را از بین می برد.

- هر جلسه چند دقیقه طول می کشد و بسته به هدف و پیشروی سرطان، بیمار سه تا پنج جلسه در هفته به مدت 3 تا 6 هفته نیاز به پرتودرمانی خواهد داشت.

- نوع سرطان سینه، نوع پرتودرمانی را مشخص می کند.

- اثرات جانبی شامل خستگی، لنفدیم، تیره شدن پوست سینه و سوزش پوست سینه است.

نقش شیمی درمانی در درمان سرطان سینه

- داروهایی که به عنوان داروهای سیتوتوکسی شناخته می شوند می توانند برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرند. 

- اگر تومور بزرگ باشد، شیمی درمانی قبل از عمل جراحی انجام می شود تا تومور را کوچک کند. این شیمی درمانی نئو آدیوونات نامیده می شود.

- شیمی درمانی همچنین می تواند سرطان را درمان کند تا به سایر قسمت های بدن نفوذ نکند و برخی از علائم را به ویژه در مراحل بعد کاهش دهد.

- شیمی درمانی برای کاهش تولید استروژن مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا استروژن می تواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.

- عوارض جانبی شیمی درمانی شامل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، خستگی، دهان درد، ریزش مو و حساسیت کمی نسبت به عفونت است. داروها می توانند در کنترل بیماری موثر باشند.

نقش هورمون درمانی در درمان سرطان سینه

- هورمون درمانی برای جلوگیری از عود سرطان های حساس به هورمون است. 

- هورمون درمانی معمولا پس از جراحی استفاده می شود، اما گاهی اوقات می توان از آن برای کاهش تومور استفاده کرد.

- هورمون درمانی تنها گزینه درمان برای بیمارانی است که نمی توانند تحت عمل جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گیرند.

- تاثیر هورمون درمانی معمولا تا 5 سال بعد از عمل طول می کشد. این درمان بر سرطان هایی که حساس به هورمون نیستند، تاثیر نمی گذارد.

داروهای سرطان سینه

 • تاموکسیفن
 • مهار کننده های آروماتاز
 • تخریب یا سرکوب تخمدان
 • داروی آگونیست آزاد کننده هورمون لوتئینیزه برای سرکوب تخمدانها

درمان با هورمون ممکن است بر باروری آینده زن تاثیر بگذارد.

درمان بیولوژیک برای درمان سرطان سینه

- داروهای هدفمند انواع خاصی از سرطان سینه را از بین می برند. نمونه های این داورها عبارتند از تروستوزوماب، لیپاتینیب (تیکرب) و بواویزوزومب (آواستین). این داروها برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

- درمان سرطان سینه و دیگر سرطان ها عوارض جانبی شدیدی دارد.

- بیمار باید با پزشک در مورد خطرات و راه های به حداقل رساندن اثرات منفی صحبت کند.

سرطان سينه از چه سني شروع ميشه؟

سرطان سینه در هر سنی ممکنه رخ دهد، اما بیشترین شیوع آن از سن 40 سالگی به بعد است و فرایند یائسگی به سرطانی شدن سینه ها بیشتر کمک میکند. شاید نزدیک 80 درصد از سرطان های پستان دراز 40 سالگی به بعد و تنها 2درصد افزاد زیر 30 سال را درگیر میکند البته سرطان سینه در سن 26 و کمتر هم دیده شده است اما احتمال آن خیلی کم است و به فاکتورهای محیطی فرد خیلی وابسته است. 

پیشگیری از سرطان پستان 

پیشگیری از سرطان پستان

راه مطمئنی برای جلوگیری از سرطان سینه وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری ها و تغییرات در شیوه زندگی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و انواع دیگر سرطان را کاهش دهد.

این راه ها عبارتند از:

 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل 
 • رژیم سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه 
 • ورزش
 • وزن مناسب و حفظ شاخص توده بدنی ( با تست BMI لاغری آشنا شوید)

- زنان باید به دقت در مورد گزینه های خود برای شیردهی نوزاد و استفاده از HRT پس از یائسگی فکر کنند، زیرا این عوامل بر احتمال خطر تاثیر می گذارند.

- تشخیص سرطان پستان در مرحله صفر یا یک، احتمال نجات را حداقل برای 5 سال 100% می کند.

- اگر تشخیص در مرحله 4 انجام شود، احتمال نجات برای 5 سال دیگر 22% می شود.

- بررسی های مداوم به تشخیص زود هنگام علائم سرطان کمک می کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicalnewstoday.com

امتیاز مطلب: 95%
95


 • profileTINUSH Tajallii21 روز قبل

  با سلام و وقت بخير،من ٢٥ سالمه،مجرد هستم و ديابت نوع ١ دارم،متاسفانه به چاقي مبتلا هستم،
  اين مدت متوجه شدم كه هر دو سينه من جوش ميزنن،گاهي چركي كوچك و گاهي كه اخرين بار حساب ميشد يك جوش كورك مانند،كه چرك و خون پس ميداد،من با الكل و پنبه تميز ميكردم كه به مرور خوب شد و الان جاي اون مونده و گاهي حس ميكنم كمي حالت ورم داره اما بدون درد يا عود مجدد،و اين رو هم ذكر كنم بنده كلاً در بدنم جوش دارم چه كمر،چه كشاله ران و حتي قفسه سينه
  ميخواستم بدونم بابت اين جوش ها كه خودشون ميان و خودشون ميرن،بايد نگران باشم و به دكتر مراجعه كنم،يا خير و اين مشكل حادي به نظر نمياد!
  لطفا به من جواب بديد،به طور ترسناكي نگران و ترسيده هستم،ممنون

  • profileHanie Khra1396/12/10

   من مى خوام تحقيقات بسيار گسترده اى رو در رابطه با سرطان آغاز كنم
   اميد وإرم كه بتونم به نتيجه برسم و تمام تلاشم رو براى اين كار خواهم كرد
   براى من دعا كنيد دوستان عزيز

   • profileپزشک اوما1396/12/13

    سلام هانیه جان موفق باشید. امیدواریم که اعضای وبسایت سلامت اوما را هم از نتایج مطالعاتتان مطلع کنید.

  • profileکیمیا مرادی1396/12/04

   سلام .من ترشحاتی از سینم داشتم که رفتم دکتر و گفت پرولاکتینم بالاست.ب غیر از اون سینه راستم کمی بزرگتر از سینه چپمه و درد هم میکنه.پوستش هم ترک افتاده.ایا خطرناکه؟

   • profileپزشک اوما1396/12/05

    سلام کیمیا جان. بالا بودن سطح هورمون پرولاکتین باعث خروج شیر و ترشحات از نوک سینه میشود. اما اینکه بزرگ و کوچک شده بهتره یه سونو انجام شود ممکنه کیست سینه داشته باشید. در مجموع علائم نگران کننده ای نیست اما پیگیری کنید.

  • profileنفيسه ملك زاده1396/12/03

   سلام ممنون از مطالبتون
   من ٢٠سالمه چند وقتي درد شديد سينه دارم نزدك عادتمم نيست
   بعد امشب جواب سونوگرافيم دو كيست ٤ميلي متري دارم و يك توده نسبتا گرد كم اكو ٢*٤ و مطرح كننده شروع درگيري فيبرو كيستيك در درجه اوله ميخواستم بدونم خطر ناكه و ميشه گفت نوعي سرطان خوش خيم يا نه فقط عفونت ساده است ممنون ميشم توضيح بدين ؟؟؟؟؟

   • profileپزشک اوما1396/12/04

    سلام نفيسه جان، نگران نباش مشكلي نيست، كيست هاي فيبروكستيك سينه در خيلي از خانم ها ديده ميشود و اغلب درمان خاصي هم ندارند، بايد سالانه سونو بدهيد تا اندازه كيست ها برسي بشه، اگه كيست سينه بزرگ شد و دردناك با سرنگ تخليه ميكنند، علت بوجود آمدن كيست متفاوته، تغييرات هورموني يك علت آن است، بهتره آزمايش هورموني هم انجام بشه، موادي ماندد نوشابه و دلستر و قهوه و نسكافه و شكلات و سويا كه محرك كيست هستند استفاده نكنيد.

  • profileکانی میری1396/11/28

   سلام
   ممنون بابت مطالب خوبتون
   من از مهرماه 95احساس دردشدید درسینه چپم داشتم ی توده هم حس میکردم بعد ی مدت متوجه شدم سینه هام متورم شدن ب حدی ک نمیتونستم لمسشون کنم لباس نازک میپوشیدم ک سنگین نباشه و دردنگیرن رفتم پیش مامابعدمعاینه گفت چیزی نیس بهم قرص ویتامین داد.الان بازم ازمهرماه شروع ب درد کرده بازم همون روند ویتامین روطی کردم دردش رفت ولی لباس زیرنمیپوشم اصلا حالا ازدیشب روی سینه چپم4تانقطه بصورت زخم بوجود اومده زخمی ک فرورفته وهیچ اثری ازخون نداره ولی بصورت خون دیده میشه دقیقا کنارنوک سینم.ممنون میشم راهنماییم کنین

   • profileپزشک اوما1396/11/28

    سلام عزیزم شما بهتره به متخصص زنان مراجعه کنید و معاینه شوید و سونو یا ماموگرافی انجام شود به احتمال زیاد کیست دارید که باعث این علائم شده. بهتره پیگیری کنید.

  • profileM G1396/11/08

   سلام.من ۱۸سالمه و حدودا ۲سالی هست که یکی از سینه هام با فشار دادن درد میگیره اما دیگری درد نداره.مادربزرگم به سرطان مبتلا بودن و جراحی کردن.میخواستم بپرسم ممکنه درد من هم بخاطر سرطان باشه؟

   • profileپزشک اوما1396/11/09

    سلام عزیزم فشار دادن هر سینه ای دردناک خواهد بود مخصوصا در نزدیک های پریود که سینه بسیار حساس می شود. اما اگر با نوک انگشت هم فشار وارد می کنید و احساس درد دارید بهتره به پزشک مراجعه ممکنه کیست داشته باشید. چون سابقه خانوادگی سرطان سینه را دارید بهتره هر چند سال چکاپ شوید. اما مورد شما جای نگرانی نداره

   • profileM G1396/11/10

    واقعا ازتون ممنونم⚘⚘⚘

  اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما