Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
عمل لاپاراسکوپی رحم و لاپاراسکوپی تخمدان را بهتر بشناسیم

لاپاراسکوپی (Laparoscopy)، روش جراحی تشخیصی و درمان است که کاربردهای زیادی دارد و برای خانم ها در رحم و تخمدانها به منظور مختلف ممکنه مورد استفاده قرار بگیرند. درعمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدانها بدون اینکه شکم را باز کنند، با دوربین داخل حفره شکم را می بینند و عمل جراحی را انجام می دهند. در این مقاله دکتر فاطمه صالحی، فلوشیپ عمل جراحی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، اطلاعات کامل و جامعی را در مورد عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان در اختیار شما قرار می دهد:


عمل لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی از سال 1900 پا به عرضه گذاشت و از آن زمان تاکنون پیشرفت چشمگیری داشته بطوریکه امروزه اکثر عمل جراحی در تمام  رشته های جراحی و طب سعی براین می کنند که از روش  کم تهاجمی تر استفاده کنند، که یکی از این روش ها لاپاراسکوپی و هیسترسکوپی در رشته زنان است. لاپاراسکوپی جراحی جایگزین جراحی باز است. در این عمل از یک لاپاراسکوپی استفاده می شود که داخل ناحیه لگن را بررسی می کند. جراحی باز اغلب نیاز به یک برش بزرگ دارد. یک لاپاراسکوپ یک تلسکوپ بلند و روشن است. این تلسکوپ به دکتر اجازه می دهد داخل بدن شما را ببیند. لاپاراسکوپی تشخیصی می تواند تعیین کند آیا بیماری مانند بیماری اندومتریوز و فیبروم یا میوم رحم دارید یا خیر. همچنین می تواند نوعی درمان باشد. با استفاده از ابزارهای مینیاتوری، پزشک می تواند انواع جراحی ها را انجام دهد که این جراحی ها عبارتند از:

 • برداشتن کیست تخمدان
 • بستن لوله ها، که یکی از روش های جلوگیری از بارداری است
 • هیسترکتومی

- معمولا لاپاراسکوپی زمان بهبودی کوتاهتری نسبت به جراحی باز دارد. بیمار می تواند بعد از 24 ساعت مرخص شده و در منزل استراحت کند.

-همچنین زخم های کوچکتری ایجاد می شود.

- احتمال عفونت بسیار کمتر است.

 متخصص زنان، جراح عمومی یا متخصصان دیگر می توانند این عمل را انجام دهند.

چرا از عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان استفاده میشود؟

 

عمل لاپاراسکوپی چیست

لاپاراسکوپی می تواند برای تشخیص، درمان، و یا هر دو مورد استفاده قرار گیرد. این روش تشخیصی گاهی اوقات به درمان تبدیل می شود. برخی از دلایل لاپاراسکوپی تشخیصی عبارتند از:

بیماری هایی که با استفاده از لاپاراسکوپی رحم و تخمدان  تشخیص داده می شوند عبارتند از:

 • آندومتریوز
 • فیبروئید رحم
 • کیست تخمدان یا تومورها
 • حاملگی خارج از رحم
 • آبسه لگن یا کبد
 • چسبندگی لگن 
 • ناباروری
 • بیماری التهابی لگن
 • سرطان تولید مثل

برخی از انواع درمان لاپاراسکوپی عبارتند از:

 • هیسترکتومی یا برداشتن رحم
 • برداشتن تخمدانها
 • برداشتن کیست تخمدان
 • برداشتن میوم
 • مسدود کردن جریان خون به فیبروم
 • تخریب بافت اندومتر، که درمانی برای آندومتریوز است
 • از بین بردن چسبندگی
 • معکوس کردن عمل جراحی جلوگیری از بارداری (بستن لوله ها)

اقدامات قبل از عمل لاپاراسکوپی:

 1. آماده سازی بستگی به نوع عمل جراحی دارد. ممکن است نیاز به آزمایش های تصویربرداری داشته باشید. پزشک شما توصیه کند چیزی نخورید.( حدود 12 ساعت ناشتایی لازم است)
 2. در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید. همچنین اگر مواد مخدر و مکمل های بدون نسخه مصرف می کنید هم به پزشک اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد قبل از این عمل آنها را متوقف کنید.
 3. از یک دوست بخواهید بعد از عمل جراحی همراتان باشد و به هیچ عنوان بعد از عمل رانندگی نکنید.
 4. در برخی موارد نیاز است که شما ناشتا باشید.

خانم دکتر صالحی، فلوشیبپ لاپاراسکوپی، در مورد اقدامات قبل از عمل می گویند: "حتما قبل از عمل پزشک معالج یک شرح کامل از وضعیت طبی پزشکی ، جراحی هایی که تا کنون انجام داده است ، سوابق فامیلی میگیرد و معاینه داخلی  و تصویربرداری لازم کامل انجام می‌شود و آزمایشاتی که برای تشخیص و عمل لازم است تجویز میشود.  آمادگی روده و سبک کردن گوارش قبل از لاپاراسکوپی ضروری است و یکی دو روز قبل از عمل بصورت رژیم غذایی و  دارو به شما داده میشود، ناشناسی ضروری است و بیهوشی عمومی است و ۸ تا ۹ ساعت باید ناشتا باشید".

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام میشود؟

 

زمان انجام لاپاراسکوپی

 1. عمل لاپاروسکوپی تقریبا همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. 
 2. وقتی خوابیدید، یک لوله کوچک به نام کاتتر برای جمع آوری ادرار وارد می شود. یک سوزن کوچک برای پر کردن شکم با گاز دی اکسید کربن استفاده می شود. این گاز دیوار شکم را از اندام های شما دور نگه می دارد. این خطر آسیب را کاهش می دهد.
 3. جراح یک برش کوچک در ناف ایجاد می کند و لاپاراسکوپ را وارد می کند و تصاویری روی صفحه نمایش ایجاد می شود. 
 4. اتفاق بعد از عمل جراحی بستگی به نوع عمل جراحی دارد. برای تشخیص، پزشک ابتدا به بررسی اندام داخلی شما می پردازد سپس در صورت نیاز عمل جراحی انجام می دهد. اگر نیاز به عمل جراحی داشته باشید، برش های دیگری نیز ایجاد می شود. سپس ابزار از طریق این برش ها وارد می شوند. عمل جراحی با استفاده از یک لاپاراسکوپ به عنوان راهنما انجام می شود.
 5. پس از اتمام عمل، تمام ابزار خارج می شوند. برش ها با بخیه بسته می شود و دوره بهبود آغاز می شود.

آیا عمل لاپاراسکوپی در زمان خاصی انجام میشود؟

خیر شما در هر زمان می توانید بعد از تشخیص این عمل را انجام دهید. اما ترجیحا بهتر است 5 روز بعد از پریود این عمل انجام شود و به گفته دکتر صالحی بهترین زمان عمل لاپارا زمانی است شما پریود نباشید و پزشک زمان مناسب را به شما می‌گوید و ممکنه به مدت یک ماه تا چند ماه پزشک دارویی تجویز کند و بعد عمل جراحی انجام بشه

 عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چقدر طول میکشد؟

مدت زمان انجام عمل لاپاراسکوپی متغییر خواهد بود و بسته به نوع عمل لاپارا و مهارت پزشک متخصص دارد. اما ممکنه از نیم ساعت برای تشخیص تا چند ساعت برای جراحی و درمان طول بکشد.

لاپاراسکوپی و بارداری

بله، قطعا. لاپاراسکوپی یکی از روش هایی است که در تشخیص ناباروری استفاده میشود و میزان چسبندگی، بیماری آندومتریوز، انسداد لوله های تخمدان و .... که هریک دلیلی بر ناباروری فرد است با این روش مشخص و برطرف میشود. بنابراین عمل لاپاراسکوپی باعث افزایش شانس باروری شما میشود.

هزینه عمل لاپاراسکوپی

خانم دکتر صالحی در مورد هزینه لاپاراسکوپی می گویند: "هزینه انجام عمل  بسته به نوع عمل ، نوع بیمارستان و شرایط بیمه بیمار دارد، این عمل شامل خدمات بیمه ای هم هست، شما می توانید  از بیمارستان سوال بپرسید.

عوارض بعد از عمل لاپاراسکوپی چیست؟

عوارض بعد از عمل لاپاراسکوپی

آسیب پوستی و عفونت مثانه عوارض جانبی رایج این عمل است. عوارض جدی تر نادر هستند. با این حال، این عوارض عبارتند از:

 • آسیب به عروق خونی، مثانه، روده، رحم، و دیگر ساختارهای لگن
 • آسیب عصبی
 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ادرار 

شرایطی که خطر عوارض خود را افزایش می دهد عبارتند از:

 • جراحی قبلی شکم
 • چاقی
 • لاغری بیش از حد
 • اندومتریوز شدید
 • عفونت لگن
 • بیماری مزمن روده

گاز مورد استفاده برای پر کردن حفره شکمی در صورت وارد شدن به رگ های خونی عوارض ایجاد می کند. در طی دوره بهبودی، به بدن خود توجه کنید. هرگونه عوارض جانبی را بنویسید و به پزشک اطلاع دهید.

دکتر فاطمه صالحی، فلوشیپ لاپاراسکوپی رحم و تخمدان درباره عوارض این عمل می گویند: "عوارض لاپاراسکوپی مانند هر عمل جراحی می تواند عارضه داشته باشد و درسته که نسبت به سایر عمل جراحی عوارض آن کمتر است اما عفونت، خونریزی و چسبندگی داخل و خارج رحمی ، لگن، عوارض بیهوشی ، احتمال آمبولی در ریه ها و عروق اندام تحتانی و همچنین آسیب به احشا، روده معده ، مثانه ، حالب و عروق لگنی می تواند از عارضه های آن بشمار رود".

مراقبتهای بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

- پس از عمل جراحی، پرستاران علائم حیاتی شما را بررسی می کنند. تا زمانی که بیهوشی برطرف نشود، در اتاق بازیابی خواهید ماند. تا زمانی نتوانید ادرار کنید، مرخص نخواهید شد. سخت ادرار کردن یکی از عوارض جانبی استفاده از کاتتر است.

- زمان بازیابی متفاوت است و به عمل جراحی بستگی دارد. ممکن است چند ساعت پس از عمل جراحی به خانه فرستاده شوید. همچنین ممکن است برای یک یا چند شب در بیمارستان بمانید.

- پس از عمل جراحی، ناف و شکم حساس می شود. ممکن است کبودی روی شکم دیده شود. گاز داخل بدن باعث درد قفسه سينه، قسمت مياني و شانه ها می شود. همچنین احتمال دارد در طول روز حالت تهوع داشته باشید.

- قبل از رفتن به خانه، پزشک دستورالعملی در مورد نحوه مدیریت عوارض جانبی به شما می دهد. پزشک ممکن است داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.

- بسته به جراحی، از شما خواسته می شود چند روز یا چند هفته استراحت کنید. ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا به فعالیتهای عادی باز گردید.

دکتر صالحی در ادامه اظهار کردند: " استحمام 48 ساعت بعد از عمل لاپاراسکوپی مجاز است. مقاربت با توجه به شرایط بیمار است و پزشک به شما زمان انجام را می گوید، همچنین فعالیت روزمره قابل انجام است اما کار سنگین و ورزش لیفتینگ تا ۶ هفته نباید انجام شود.

 عوارض جدی لاپاروسکوپی رحم و تخمدان نادر است. با این حال در صورت مشاهده عوارض زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید شکم
 • تهوع و استفراغ طولانی مدت
 • تب 101 درجه فارنهایت یا بالاتر
 • خونریزی شدید در محل برش
 • درد هنگام ادرار یا حرکت روده

نتایج این عمل ها معمولا خوب است. این تکنولوژی به جراح اجازه می دهد به راحتی بسیاری از مشکلات را ببینید و تشخیص دهد. زمان بازیابی نیز در مقایسه با جراحی باز کوتاه تر است.

در نهایت دکتر صالحی،فلوشیپ لاپاراسکوپی تاکید دارند که در صورت علائمی مانند ناخوشی، ضعف، بی حالی، تب، درد ،تهوع و  خونریزی، هر  تغییر در برش پوست، تغییر در اجابت مزاج،  ورم اندام تحتانی ، تنگی نفس و .. سریعا با پزشک مشورت کنند. نکته مهم دیگر پاتولوژی است که جواب آن را در اولین فرصت نزد پزشک ببرید تا در مورد ماهیت دقیق بیماری و روند درمان با شما صحبت شود.  در پایان اگرچه ما جراحان دوست داریم و ترجیح بر این است که کمترین مداخله را در حین عمل جراحی داشته باشیم اما برخی بیماری ها و شرایط خود بیماری به گونه ای است که عمل جراحی باز باید انجام شود.

1-Debra Rose Wilson.Gynecologic Laparoscopy. www.healthline.com. November 28, 2017

2-Mayo Clinic Staff. Minimally invasive surgery. www.mayoclinic.org. Dec. 30, 2017

3-medical center. Gynecologic Laparoscopy. utswmed.org.2017

 

این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر فاطمه صالحی، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازايي، فلوشیپ لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی از دانشگاه تهران هستند ایشان علاوه بر فعالیت در مطب خود در كلينيك لاپاراسكوپي بيمارستان محب كوثر و كلينيك لاپاراسكوپي بيمارستان ياس مشغول به فعالیت می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96