Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
پریود چیست با عکس

احتمالا در مورد پریودی خودتان اطلاعات زیادی دارید – مثلا فاصله بین پریودی ها و شدت آن. در این مقاله نگاهی عمیق تر به پریودی زنان، تخمک گذاری و چرخه قاعدگی خواهیم داشت. 

پریودی چیست؟

- طول دوره پریودی زنان متفاوت است ولی معمولا بین 23 تا 35 روز است. طول سه مرحله چرخه پریودی از یک زن به زن دیگر متفاوت است اما مدت زمان متوسط 28 روز است.

- هر گونه تغییر در طول چرخه پریودی قبل از تخمک گذاری (فاز فولیکولی) اتفاق می افتد. برای اکثر زنان طول مدت تخمک گذاری (زمانی که تخمک از تخمدان خارج می شود) و دوره ماهانه آنها بین 12 تا 16 روز است (این فاز لوتئال نامیده می شود).

چرخه پریودی

اولین روز چرخه پریودی اولین روز پریودی (روز اول) است. پریودی معمولا 3 تا 7 روز طول می کشد. در چند روز اول پریودی بدترین حالت  پریودی را تجربه می کنید زیرا هورمونهای بدن باعث می شوند پوشش داخلی رحم از هم بپاشد.

پیش تخمک گذاری یا مرحله فولیکولار در پریود:

این مرحله بین روزهای 2 تا 14 اتفاق می افتد زمانی که بدن شما هورمون هایی را تولید می کند که تخمک های تخمدان را تحریک می کنند تا رشد کنند. هورمون ها پوشش داخل رحم را ضخیم می کنند تا تخمک های بارور به نتیجه برسند. این مرحله توسط هورمون اترادیول کنترل می شود.

آماده شدن برای تخمک گذاری

در ابتدای چرخه، هورمون تحریک کننده فولیکول FSH توسط غده هیپوفیز مغز تولید می شود. این هورمون به تحریک تخمدانها برای تولید تخمک بالغ می پردازد. فولیکول ها حفره های پر از مایع در تخمدان هستند. هر فولیکول شامل یک تخمک نابالغ است. FSH تعدادی از فولیکول ها را تحریک می کند تا هورمون استروژن تولید شود. در اولین روز پریودی، مقدار استروژن در پایین ترین حد است. از آن به بعد، با رشد فولیکولها این مقدار شروع به افزایش می کند.

در ابتدا تعدادی از فولیکول ها شروع به رشد می کنند اما معمولا یک فولیکول غالب می شود و تخمک در داخل این فولیکول بزرگ می شود. افزایش مقدار استروژن در بدن باعث می شود رحم با استفاده از مواد مغذی و خون ضخیم تر شود. این بدین معنی است که اگر باردار شوید، تخمک تمام مواد مغذی را که برای رشد نیاز دارد، به همراه خواهد داشت. مقدار زیاد استروژن همچنین با ظاهر "مخاطی اسپرم" (مخاط بارور دهانه رحم) مرتبط است. این مخاط به صورت ترشحات سفید مات می باشد. اسپرم به راحتی از طریق این مخاط شناور می شود و می تواند چند روز زنده بماند.

مرحله ی تخمک گذاری در پریود:

نخمک گذاری در پریود

- این مرحله در وسط چرخه پریودی شما اتفاق می افتد که در آن یک فولیکول تخمدان بالغ برای آزاد شدن تخمک برای لقاح باز می شود. این مرحله حساس ترین مرحله است و احتمال باردار شدن زن بسیار زیاد است.

- مقدار استروژن هنوز در حال افزایش است و در نهایت باعث افزایش سریع هورمون لوتئینیزه می شود. این هورمون باعث می شود فولیکول پاره شود و تخمک بالغ از تخمدان، از جایی که وارد لوله فالوپی می شود، آزاد شود. این فرایند تخمک گذاری می باشد.

- بسیاری از خانم ها فکر می کنند در روز 14 تخمک گذاری می کنند، اما 14 میانگین است و اکثر خانم ها در روزهای مختلف چرخه قاعدگی تخمک گذاری می کنند. روز تخمک گذاری از چرخه ای به چرخه دیگر فرق می کند. بعضی از خانم ها ادعا می کنند که وقتی تخمک گذاری می کنند، احساس درد می کنند، اما بسیاری هیچ احساسی ندارند و نشانه ای از تخمک گذاری نمی بینند.

- یک روش دقیق برای شناسایی روزهای باروری، تشخیص تغییرات هورمون های بارور با استفاده از آزمون کیت تخمک گذاری است.

- دیگر روش های معمول برای برآورد روزهای بارورتر استفاده از تقویم تخمک گذاری (بخوانید: تخمک گذاری چند روز است؟)، درجه حرارت بدن یا بزاق است. اما این روش ها دقت کمتری نسبت به بررسی هورمون ها دارند و تحت تاثیر عوامل خارجی مانند بیماری یا دارو قرار می گیرند.

پس از تخمک گذاری درسیکل  پریود چه اتفاقی می افته؟

وضعیت هورمون ها پس از تخمک گذاری

این آخرین مرحله است که بعد از تخمک گذاری آغاز می شود و یا در دوران بارداری یا در دوره بعد پریودی به پایان می رسد. در این مرحله، پوشش رحم برای بارداری ضخیم تر می شود.
فاز لوتئال از روز 10 تا 16 به طور میانگین روز 14 طول می کشد. اما اگر کمتر از 12 روز باشد، باردار شدن سخت است. طول این فاز در خانم های مختلف متفاوت است اما معمولا در چرخه های متوالی ثابت است.
دوره ناباروری بستگی به طول عمر تخمک و اسپرم دارد. در یک دوره متوسط 28 روزه پریودی، تخمک گذاری در روز چهاردهم رخ می دهد. برای زنانی که چرخه آنها بین 26 تا 32 روز است، می تواند در هر زمان بین روزهای 12 تا 19 این دوره رخ دهد.

- هنگامی که تخمک آزاد می شود در طول لوله فالوپی به سمت رحم حرکت می کند. تخمک می تواند تا 24 ساعت زنده بماند. بقای اسپرم متغیر است، اما معمولا 3-5 روز طول می کشد، بنابراین روزهای تخمک گذاری و روزهای بعد از تخمک گذاری بارورترین زمان های ممکن است. به محض تخمک گذاری، فولیکول شروع به تولید هورمون دیگری می کند: پروژسترون.

- پروژسترون باعث انقباض رحم در آماده سازی تخمک می شود. در همین حال، فولیکول خالی داخل تخمدان شروع به انقباض می کند و باعث تولید پروژسترون می شود. در این مرحله علائم تنش قبل از قاعدگی مانند حساسیت پستان، نفخ، بی حالی، افسردگی و تحریک پذیری دیده می شود.

آماده شدن برای دوره بعدی پریود...

 

آماده شدن برای دوره بعدی

 

- هنگامی که فولیکول خالی منقبض می شود، اگر تخمک بارور( علائم تخمک بارور شده)  نباشد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد. در این حالت، پوشش ضخیم رحم شروع به از هم پاشیدن می کند. این مرحله شروع دوره بعدی پریودی است.

- اگر تخمک بارور باشد، ممکن است با موفقیت به پوشش رحم متصل شود. این اتفاق معمولا حدود یک هفته پس از باروری رخ می دهد.

سطح هورمون تخمک بارور شده

- به محض اینکه تخمک بارور به پوشش رحم متصل شود، بدن شما شروع به تولید هورمون بارداری، هورمون گونادوتروپین انسانی می کند، که فولیکول خالی فعال را حفظ می کند. این ماده همچنان هورمون استروژن و پروژسترون را تولید می کند تا از انقباض رحم جلوگیری شود تا زمانی که جفت (که حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز جنین است) به اندازه کافی بالغ باشد و بارداری را حفظ کند.

سیکل پریود با عکس

و اما عکس زیر خلاصه ای از اتفاقات بدن و سطح هورمون ها را در دوره پریود نشان میدهد:

تغییرات هورمونی در سیکل پریود

تغییرات هورمونی در سیکل پریود

 

شمایی کلی از سیکل پریود

سیکل پریود

چرخه 28 روزه پریود:

چرخه 28 روزه پریود

 

چرخه تخمک گذاری-فازهای پریود-سطح هورمون ها-تخمک گذاری-سیکل رحم-تغییرات رحم در سیکل پریود

 

دوره پریود با عکس

محاسبه دوره پریودی برای جلوگیری از بارداری

نزدیکی لذت طبیعی به انسان می دهد. اما با بارداری همراه است. کودکان برای کسانی که آماده گسترش خانواده هستند ، برکت هستند. با این حال، تمام افرادی که نزدیکی جنسی دارند تمایل به بچه دار شدن ندارند. راه های زیادی برای کنترل بارداری وجود دارد. اما محاسبه روزهای بارور برای جلوگیری از بارداری ناخواسته راهی مناسب است.

چگونه روزهای ایمن را در دوره پریودی محاسبه کنیم؟

روزهای ایمن در پریود

- یک دوره پریودی از روز اول دوره خود تا روز اول دوره بعدی محاسبه می شود. دوره ایمن از روز 1 تا 7 و روز 21 به بعد در دوره گفته می شود، زمانی که می توانید بدون نگرانی در مورد بارداری رابطه جنسی داشته باشید.

- این مدت برای همه زنان یکسان نیست، زیرا بستگی به طول چرخه قاعدگی دارد. چرخه قاعدگی به طور متوسط 28 روز یا کمی کمتر است، اما اگر چرخه شما بیشتر از 28 روز باشد، دوره ایمنی قابل اعتماد نیست.

- درک سه مرحله چرخه پریودی برای جلوگیری از بارداری مهم است.

روش های مبتنی بر آگاهی از باروری 

آگاهی از باروری یا برنامه ریزی طبیعی خانواده، راهی برای پیش بینی روزهای امن و ناامن چرخه پریودی است. این روش ها معمولا بر اساس علائم خاصی است که بدن شما در پاسخ به هورمون هایی که باعث تخمک گذاری می شوند نشان میدهد.

این روش بر اساس مفروضات زیر است:

  • در هر چرخه یک تخمک آزاد می شود.
  • تخمک تا 24 ساعت زنده می ماند.
  • اسپرم تا شش روز زنده می ماند و در این دوره می تواند تخمک را بارور کند.
  • یک زن حدود شش روز قبل از تخمک گذاری و دو تا سه روز پس از تخمک گذاری بارور خواهد بود، بنابراین تعداد روزهای باروری هفت تا هشت در هر چرخه است.

چگونه روش های مبتنی بر آگاهی از باروری عمل می کنند؟

این روش ها با هشدار به شما در روز تخمک گذاری عمل می کنند. هنگامی که روزهای تخمک گذاری را بدانید، می توانید از داشتن رابطه جنس اجتناب کنید یا از روش پیشگیری استفاده کنید تا اسپرم ها را از واژن دور نگه دارید.

این روش به شما کمک خواهد کرد که روزهای ناامن قبل و بعد از تخمک گذاری را بدانید. می توانید الگوی باروری را بدانید، روزهایی که بارور هستید را علامت گذاری کنید. باید این کار را با دقت انجام دهید چون الگوها از ماهی به ماه دیگر تغییر می کنند.

پیش بینی روز تخمک گذاری:

- همچنین می توانید از کیت های آزمون پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید. این کیت ها در برنامه ریزی بارداری بسیار مفید هستند. با این حال، این کیت ها به طور کامل از حاملگی جلوگیری نمی کنند.

روش های پیشگیری اورژانسی: اگر نزدیکی غیر امن در روز باروری داشتید می توانید از قرص های اورژانسی استفاده کنید. اگر این قرص ها را تا 5 روز پس از نزدیکی غیر امن بخورید، از بارداری جلوگیری می شود. هر چه زودتر قرص را مصرف کنید بهتر عمل می کند.

تهیه و تنظیم : گروه سلامت اوما

منبع: uk.clearblue.com  و www.momjunction.com

امتیاز مطلب: 88%
88