Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بهترین شیر خشک برای وزن گیری

نوزاد شما متولد شده و الان مشخص شده است که آیا با شیر خودتان تغذیه میکند و یا مجبورید از شیرخشک استفاده کنید. غرق شدن در انبوه شیر خشک های مختلف آسان است. انتخاب خوراک مناسب برای نوزادتان یک تصمیم رژیمی دلپذیر است و گزینه های زیادی وجود دارد. وقتی شیر خشک انتخاب میکنید، شکل آن، نوع پروتئین و کربوهیدرات موجود، و دیگر مواد غذایی آن را درنظر بگیرید. در انتها، باید قادر به انتخاب شیر خشکی باشید که برای نوزاد و سبک زندگی شما بهترین است.

شکل های مختلف شیر خشک کدامند؟

انواع شیر خشک

شیر خشک ها به سه شکل هستند: آماده مصرف، مایع غلیظ و پودر شده.

1- نوع آماده مصرف

 نوع  آماده مصرف بدون شک آسانترین است، بدون نیاز به مخلوط کردن یا اندازه گیری، فقط آن را باز کرده و سرو نمایید. این دستور، به گونه ای است که بیمارستانها در بیشتر موارد آن را به نوزادان تازه متولد شده ارائه مینمایند. بهداشتی است و به ویژه وقتی نمیدانید به آب مطمئن دسترسی دارید یا خیر به کمکتان می آید.

 راحتی نوع  آماده برای مصرف، قیمت آن است. قیمت این نوع در هر اونس حدود 20 درصد بیشتر از دستور پودر شده است. ظروف آن نیز فضای بیشتری در قفسه و سطل زباله تان اشغال میکند (مگر اینکه بتوانید آنها را بازیافت کنید).

 وقتی در ظرف باز شد، نوع  آماده مصرف طول عمر کوتاهی دارد- و باید در طول 48 ساعت مصرف شود. همچنین، از آنجا که نوع  مایع اغلب تیره تر از نوع  پودر شده است، بسیاری مادرها شکایت میکنند که بر روی لباسها لک ایجاد میکند.

2- نوع مایع غلیظ شده

- نوع  مایع غلیظ نیاز به مخلوط کردن قسمتهای مساوی آب دارد. در مقایسه با نوع  آماده مصرف، نوع  غلیظ هزینه کمتری دارد و فضای کمتری از شما اشغال میکند. در مقایسه با نوع  پودر شده، آماده کردنش ساده تر است ولی هزینه بیشتری به همراه دارد.

3- نوع پودر شده

نوع  پودر شده اقتصادی ترین و بهترین گزینه از نظر سازگاری با محیط زیست است. کمترین حجم را در حین جابجایی، انبار و در سطل زباله اشغال می کند. نوع  پودر شده نسبت به دیگر نوع ها نیاز به زمان بیشتری برای آماده شدن دارد، و شما باید دستورالعمل را به دقت دنبال کنید، ولی طول عمری یک ماهه پس از باز شدن دارد. مثل نوع  مایع غلیظ، می توانید هر زمان که نیاز دارید مقادیر مشخصی را با هم مخلوط کنید. هر مقدار که می خواهید. این مساله به ویژه وقتی شما یک مادر شیرده هستید که تنها گاهی نیاز به بطری کمکی دارید مفید است.

انواع فرمولاسیونها برای تهیه شیرخشک

انواعی از شیرخشک ها وجود دارد که برای نیازهای تمام نوزادان مناسب است. مشکلات معمول- مثل برگرداندن، گاز و قولنج- معمولا به رژیم غذایی نوزاد شما مربوط نیست. در اکثر موارد، این مشکلات مربوط به دستگاه گوارش نابالغ فرزندتان مربوط است، نه آنچه می خورد. بنابراین در این شرایط نوع خاصی از شیرخشک را حداقل برای چند هفته امتحان کنید. سپس، اگر هنوز نوزادتان دچار مشکل است، با پزشکش درباره تغییر رژیم مشورت نمایید.

1-  بر پایه شیر گاو:

بیشتر دستورهای موجود در حال حاضر، شیر گاو را به عنوان عنصر اصلی در خود دارند. اکثر نوزادانی که با این دستور تغذیه شده اند یا این دستورها به عنوان مکمل غذاییشان است، آن را بهترین نوع می دانند، چرا که تعادل خوبی بین پروتئین، کربوهیدرات و چربی ایجاد می کند. پروتئین شیر در دستور، سبب هضم آسانتر آن می شود. نوزاد شما تا پس از یک سالگی قادر به هضم شیر گاو نخواهد بود.

2-  بر پایه سویا:

این دستورها از پروتئین گیاهی مثل پروتئین شیر گاو درست شده اند که برای هضم بهتر اصلاح شده است. هرچند دستورهای مبتنی بر سویا گزینه مناسبی برای خانواده های گیاه خوار هستند، دلایل پزشکی اندکی برای استفاده از آن ها وجود دارد. این دلایل عبارتند از:

 •  کمبود موقت لاکتور: عدم تعادل موقت لاکتوز ناشی از عفونت دستگاه گوارش
 • حساسیت مرتبط با ایمونوگلوبین به شیر گاو: حساسیتی به شیر گاو که سبب ایجاد نشانه های سریع مثل خس خس کردن، کهیر و خارش پوست، می شود. بسیاری از نوزادان با حساسیت شیر مرتبط با IgE نیز به پروتئین سویا حساسیت دارند، بنابراین دستور سویا را مگر در صورت توصیه پزشک به این کودکان ندهید.
 • گالاکتوزمیا: یک اختلال نادر ارثی که در آن نوزاد قادر به شکستن شکر شیر (گالاکتوز) برای تولید انرژی نیست.
 • کمبود مادرزادی لاکتاز: اختلالی بسیار نادر و ارثی است که در آن کودک با مقدار بسیار اندک یا بدون آنزیمی متولد می شود که مسئول شکستن لاکتوز شکری موجود در شیر است، و سبب ایجاد نشانه های تهدید کننده زندگی عدم تحمل لاکتوز می شود. 
 • نوع بدون لاکتوز: مورد عدم تحمل لاکتوز یا ناتوانی در هضم لاکتوز- شکری که عموما در شیر یافت می شود- نادر است. اگر نوزاد شما عدم تحمل لاکتوز دارد، ممکنست پزشک او یک دستور سویا یا دستوری دیگر پیشنهاد کند که در آن لاکتوز با یک شکر متفاوت مثل شهد ذرت جایگزین شده است.

3- بر پایه کازئین یا whey هیدرولیز شده

در این دستورها پروتئین به بخش های کوچک (هیدرولیز شده به صورت کم) یا حتی کوچکتر (هیدرولیز شده به صورت زیاد) شکسته می شود، تا برای هضم به وسیله نوزاد شما نسبت به مولکول های بزرگتر پروتئین، ساده تر باشد. اگر نوزاد شما به پروتئین شیر حساسیت دارد یا در جذب مواد غذایی دچار مشکل است (که مشکلی متداول برای نوزادان نارس است) ممکنست نیاز به دستور هیدرولیز شده داشته باشد. علاوه بر این، ممکنست در صورت مشکلات پوستی مثل اگزما، پزشک استفاده از دستور هیدرولیز شده را توصیه کند.

شیر خشک برای نوزادان نارس یا نوزادان با وزن کم در زمان تولد:

این دستورها اغلب حاوی کالری و پروتئین بیشتر  و انواع چربی آسان جذب شونده به نام تری گلیسریدهای با زنجیره متوسط (MCT) است. مقدار MCT در این دستورها بسته به نوع برند متفاوت است. پزشک نوزادتان به شما در انتخاب آنچه به وزن گیری نوزادتان به میزان مورد نظر کمک می کند، یاری خواهد رساند.

شیر خشک های تخصصی دیگر:

شیر خشک های جدید همواره در حال پیشنهاد شدن و ورود به بازار هستند تا به مادران در کاهش مشکلات گوارشی نوزاد مثل قلنج یا رفلاکس اسیدی کمک کنند. این دستورها نسبت پروتئینی معادل شیر مادر دارند و از نظر ترکیبات نسبت به دستورهای معمول اندکی متفاوت هستند - ولی برخی متخصصان معتقدند ممکنست اصلا بهتر نباشند.

- در اغلب موارد و نه همیشه، شیر خشک های تخصصی گران تر بوده و از نظر ارزش مواد غذایی اساسی تفاوت قابل توجهی ندارد.سیستم گوارشی کودکان در طول شش ماه اول زندگی دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود، که طبیعی است. سناریوهای کمی وجود دارد که در آن نوزادان نیاز به شیر خشک های پرهزینه تری دارند." اگر شما فکر می کنید نوزادتان باید از یک شیر خشک تخصصی استفاده کند، پیش از اقدام با پزشک او مشورت کنید.

- آنچه یک برند شیر خشک را از دیگری متفاوت می کند کربوهیدرات های خاص و پروتئین ها و هرگونه ماده افزودنی هستند. برای مثال، ماده پروتئین شیر (casein) و وی (whey) دو نوع از پروتئین های شیر گاو هستند که با نسبت های مختلف در برندهای متفاوت شیر خشک مبتنی بر شیر گاو موجود است. ممکنست لیست موارد ذکر شده در برچسب مواد افزودنی گیج کننده باشد. در ادامه معرفی این مواد و مقایسه ای با آنچه در شیر مادر یافت می شود، ارائه شده است

-  DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) و ARA (اسید آراکیدونیک)، که در حال حاضر جزء مواد افزودنی استاندارد در شیر خشک هستند. هردوی این مواد در شیر مادری که رژیم غذایی مناسب دارد یافت می-شوند و برای توسعه مغز و بینایی مهم هستند. نوزادانDHA  وARA  را از مادر خود در طول دوره ای سه ماهه دریافت می کنند، ولی این انتقال وقتی نوزاد به صورت ناقص متولد شود دچار نقصان می گردد. تمامی نوزادان نیاز به تامین ماندگار هر دو ماده در تمام سال اول زندگی خود دارند.

پروبیوتیک ها و پریبیوتیک ها:

پروبیوتیک ها نوعی باکتری زنده هستند که می توانند به پیشگیری از عفونت های گوارشی و التهابی کمک کنند. پریبیوتیک ها به تعداد زیادی از باکتری های پروبیوتیک در شکم کمک می کنند. برخی مطالعات نشان داده پروبیوتیک ها و پریبیوتیک ها می توانند نقشی مهم در سالم نگاه داشتن سیستم گوارش نوزاد شما داشته باشند ولی می توانند برای نوزادانی که مشکل سیستم ایمنی و دیگر مسائل پزشکی مشخص دارند، ایجاد خطر کنند، بنابراین بهترین راه آنست که پزشک پیش از استفاده از این دستورات، نوزاد شما را چک کند. هرگونه منفعت حاصل از پروبیوتیک ها و پریبیوتیک ها پس از توقف آن ها، متوقف خواهد شد.

برخی از انواع شیرخشک های موجود: 

علت متفاوت بودن شیر خشک ها

احتمالا اسم و برندهای مختلفی به گوشتان خورده هست و سردرگم هستید که چه نوع شیرخشکی برای نوزاد من بهتراست، سعی شده در اینجا بطور خلاصه شیرخشک های موجود معرفی شود:

1- شیرخشک Neocate

محصول کشور انگلستان است و برای کودکان زیر یکسال و کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند.

2- شیرخشک Precomida

محصول کشور آلمان است و مخصوص کودکان با حساسیت غذایی و اسهال از بدو تولد تا یکسالی است.

3- ببلاک (premature)

برای تغذیه نوزادان نارس و کم وزن مناسب است.

4- ببلاک هایپوآلرژیک (HA)

مفید برای نوزادان با  ریسک آلرژی

5- ببلاک ( Anti regurgitaion)

برای کودکانی مفید است که غذای هضم نشده را بالا می آورند.

6- ببلاک فاقد لاکتوز (LF)

برای نوزادان با اسهال و عدم تحمل لاکتوز مفید است.

7- ببلاک 1

شیر خشک معمولی برای نوزادان زیر 6 ماه

8- ببلاک 2

شیر خشک معمولی برای نوزادان  6 تا 12 ماه

9- ببلاک 3

مناسب برای کودکان 12 سال به بالا

10- آپتامیل 1

مناسب برای نوزادان زیر 6 ماه

11- آپتامیل 2 

مناسب برای نوزادان 6 تا 12 ماه ( حاوی امگا 3 و 6 )

12- آپتامیل FSM 

تقویت کننده شیر مادر برای نوزادان نارس

13- AL110

محصول کشور هلند و مناسب برای کودکان با علائم سوئ جذب و بعد از اسهال

14- ایزومیل

بر پایه سویا و مناسب برای کودکان مبتلا به اسهال و یا کودکانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.

15- بیومیل

شماره یک آن مناسب برای بدو تولد تا 6 ماه، شماره 2 آن مخصوص 6 مته تا یکسال،شماره 3 مناسب برای کودکان 1 تا 3 سال است. سایر محصولات: بیومیل پلاس، بیومیل SOY و بیومیل LF

16- لیدی میل

مناسب برای مادران باردار و شیرده

17- Human

محصول کشور آلمان، شماره یک : مورد استفاده از بدوتولد، شماره دو : مناسب نوزاد بالای 6 ماه و شماره 3 : مناسب برای کودکان بالای 10 سال

18- نان (NAN)

محصول شرکت نستله ایران، شماره یک : از بدو تولد تا 6 ماهگی، شماره 2: از 6 ماه به بالا ، شماره 3 : از یکسالگی به بعد

19- Guigoz

محصول شرکت نستله ایران؛ شیر خشک معمول از بدو تولد تا 6 ماهگی

20- Multi

محصول شرکت فرانسه، فاقد گلوتن و ساکارز است.

شیر خشک کودک

آیا من می توانم شیر خشک خودم را داشته باشم؟

پزشکان به شدت نظر مخالف این دارند. اگر دستور خود را دارید، غیرممکن است که تمامی مواد غذایی را به میزان کافی به نوزادتان برسانید. دستور خانگی در وزن گیری به شکست می انجامد و ممکنست منجر به سوءتغذیه یا حتی مرگ شود.

درباره افزودن حبوبات یا شیر به شیر خشک نوزادم چه؟

هرگز هیچ ماده غذایی- از جمله ویتامین، حبوبات، اسیدهای چرب، روغن زیتون، شیر گاو معمولی، یا هرچیز دیگر- بدون توصیه پزشکتان به رژیم غذایی فرزند خود نیفزایید. شیر خشک ماده ای به دقت توسعه یافته است که با مقدار دقیق مواد غذایی در هم آمیخته می شود. افزودن هر چیزی به این دستور می تواند سلامت نوزاد شما را به خطر بیندازد.

مثلا روغن زیتون می تواند منجر به خسارت دائمی به شش ها و حتی مرگ شود، چرا که خطر استنشاق روغن به ریه ها حتی در زمان برگرداندن غذا وجود دارد. از آنجا که هضم شیر گاو نیز برای نوزادان دشوار است، هرگز آن را با رژیم غذایی مخلوط نکنید یا آن را تا پیش از 1 سالگی به نوزاد ندهید. و اگر نوزادتان تمامی بطری را ننوشد، افزودن شیر مادر به شیر خشک، هدر دادن شیرتان است.

من هنوز نمی دانم چه شیر خشکی برای نوزادم مناسب است، چه کنم؟

اگر تصمیم گرفته اید که فرزند خود را تغذیه کنید و هنوز درگیر گزینه های فراوان موجود هستید، یا اقدام به تغییر دستورها گرفتید، با پزشک نوزادتان مشورت کنید. او با درنظر گرفتن سلامتی، سن و نیازهای تغذیه ای نوزاد، توصیه مناسبی به شما ارائه خواهد داد. همچنین، او واکنش های نوزادتان را درنظر گرفته و نشانه ها را مورد بررسی قرار می دهد. تلاش نکنید که حساسیتی که در خودتان است را تشخیص دهید. ممکنست شرایطی جدی را از دست بدهید یا از دریافت رژیم غذایی مناسب به وسیله نوزادتان جلوگیری کنید.

نکاتی در مورد نگهداری و طرز تهیه شیر خشک

کلیه شیر خشک های موجود در ایران در بسته های 400 و 450 گرمی بسته بندی شده است و توصیه میشود که بعد از باز کردن درب قوطی طی 3 الی 4 هفته مصرف شود و در صورت عدم مصرف باید دور ریخته شود، پیمانه های شیرخشک ها باهم متفاوت هستند اما هر پیمانه با 30 میلی متر آب یکبار جوشیده سرد شده مخلوط شود و بعد از آماده کردن شیر بلافاصه باید آن را مصرف کرد و نهایت به مدت 1 تا 2 ساعت قابل نگهداری است.

تهیه و تنظیم : گروه سلامت اوما

منبع: www.babycenter.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 84% 84


 • profilelale mastour1396/09/26

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و سایت خوبتان. یه سوال داشتم،میخواستم بدونم اسم شیر خشک هایی که فاقد فنیل آلانین است و در ایران موجود است ، چیه؟

  • profileهدیه دارابی1396/09/14

   ممنون از این مقاله خوبتون در رابطه با شیر خشک
   یه سوال داشتم درسته میگن شیر خشک بیشتر از شیر مادر باعث وزن گیری شیرخوار میشه؟ میشه راهنمایی کنید

   • profileپزشک اوما1396/09/14

    با سلام هر پزشک متعهدی در درجه اول به مادر شیردهی طبیعی و پیشنهاد میکنه، شیرمادر وابسته به سن شیرخوار و میزان نیازش و تقاضاش تنطیم میشه، معمولا مادرانی که از لحاظ سلامت و تغذیه در وضعیت خوبی قرار دارند به هیچ وجه با کمبود شیردهی بخصوص در 6 ماه اول حیات شیرخوار روبرو نمی شوند، ولی باز بدلایل مختلف گاهی با کمبود شیر و کمتر وزن گرفتن شیرخوار روبرو هستند، شیر خشک در مقایسه با شیر مادر بعد از 6 ماهگی باعث بیشتر وزن گرفتن نوزاد می گردد، ولی سوال اینجاست این وزن گیری بیشتر که با مصرف شیر خشک همراه است لزوما برای سلامت نوزاد مفید است، باید بگوییم خیر، گاهی موارد نوزادبا تغذیه شدن توسط شیر خشک بحای شیر مادر بیش از حد چربی در بدن خود ذخیره میکند که نسبت به نوزادی که شیر مادر تغذیه کرده است در شرایط مساوی در طول زندگی میتواند با مشکلات بیشتری روبرو گردد. در مجموع پیشنهاد ما این است اگر احساس میکنید نوزاد شما وزن گیری کمی دارد بعد از تأیید پزشک اطفال، علاوه بر شیردهی معمول، شیر تهیه شده با شیرخشک با قاشق به نوزاد داده شود تا کمبود وزن تأمین شود، و استفاده از شیشه شیر خشک تازمانیکه تصمیم قطعی به تغذیه با شیرخشک نگرفته اید به تعویق بیفتد

   • profileهدیه دارابی1396/09/23

    ببخشید من درست متوجه نشدم چرا باید با قاشق به نی نی شیر بدیم و از شیشه شیر استفاده نکنیم؟

   • profileپزشک اوما1396/09/23

    شیرخواران برای خوردن شیر خش با شیشه شیر، سعی و کوشش کمتری می کنند و حال اینکه برای مکیدن شیر از سینه مادر نیاز به تلاش بیشتری است، حال مانند آدم بزرگها بدلیل راحت طلبی بیشتر تمایل دارند شیر را براحتی از شیشه میل کنند
    مسئله مهم اینست عمل مکش نو ک سینه یکی از عوامل اصلی شیرزایی سینه می باشد، خب یچه هم دیگه تمایلی به اینکار سخت ندارد و خود به خود از نعمت شیر مادر خوردن محروم می گردد

  • profileالی رحماني1396/09/07

   با سلام خسته نباشید ببخشید درباره انواع شیرخشک ها در بازار ایران توضیح میدهید؟ و اینکه آیا شیرخشک را می توان از جای دولتی با قیمت کمتر تهیه کرد؟ممنون از مقاله خوب شما