Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
سونوگرافی NT

سونوگرافی NT چیست؟

سونوگرافی NT برای بررسی سندرم داون استفاده می شود. سونوگرافی NT با استفاده از جمع آوری مایع پشت گردن جنین انجام می شود. این سونوگرافی در زمان های زیر انجام می شود:

 • هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری
 • هنگامی که طول جنین بین 45 تا 84 میلی متر است.

تمام نوزادان پشت گردنشان مایع دارند اما در جنینی که سندرم داون دارد این مایع بیشتر است.

چرا سونوگرافی NT انجام می شود؟

سونوگرافی ان تی برای تمام خانم های باردار توصیه می شود تا سندرم داون در جنین بررسی شود. سونوگرافی NT فقط احتمال سندرم داون را تخمین میزند و به طور صد در صد بیماری را مشخص نمی کند.  آزمایشات نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز به طور قطعی سندرم داون را مشخص می کند. اما این آزمایشات، احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. سونوگرافی NT یا به تنهایی انجام می شود یا همراه با آزمایش خون انجام می شود. این آزمایشات به شما کمک می کند احتمال بیماری سندرم داون را تشخیص دهید.

چگونگی انجام سونوگرافی NT

- سونوگرافی NT در زمانی مشخص در بارداری انجام می شود. سونوگرافی NT بین هفته یازدهم و سیزدهم انجام می شود یا هنگامی که طول جنین بین 45 تا 84 میلیمتر می باشد، انجام می شود. انجام سونوگرافی NT پیش از این موعود دشوار می باشد زیرا جنین بسیار کوچک است.  بعد از هفته چهاردم بارداری، مایع اضافی پشت گردن جنین توسط سیستم لنفاوی جذب می شود بنابراین نتایج سونوگرافی NT دقیق نمی باشد.

- اسکن NT از طریق شکم با استفاده از تجهیزات سونوگرافی معمولی انجام می شود. سونوگرافیست ژلی بر روی شکم قرار می دهد و با استفاده از دستگاه بر روی پوست شکم اسکن را انجام می دهد. این کار درد ندارد. اما اگر سونوگرافیست برای نمایش بهتر، دستگاه را فشار دهد احساس درد می کنید. 

- گاهی اوقات سونوگرافی از طریق شکم سخت می باشد به همین دلیل از سونوگرافی واژینال استفاده می شود. این حالت زمانی پیش می آید که رحم به پشت چسبیده باشد یا مادر اضافه وزن داشته باشد. سونوگرافی واژینال برای مادر و جنین بهتر است و مشکلی ایجاد نمی کند. 

- برای تعیین زمان دقیق بارداری، سونوگرافیست اندازه جنین را از طریق اندازه گیری آن از بالای سر تا پایین ستون فقرات انجام می دهد. سپس عرض مایع پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. پوست جنین به صورت خط سفیدی می باشد و مایع پشت گردن به رنگ سیاه است. 

- سر، ستون فقرات، اندام، دست و پای جنین بر روی صفحه نمایش دیده می شود. اختلالاتی مانند مشکلات دیواره شکم و جمجمه نیز بر روی صفحه نمایش دیده می شوند. اما جزئیات بیشتر پس از هفته هجدهم تا بیستم قابل مشاهده است. 

اندازه گیری طبیعی سونوگرافی NT

هنگامی که جنین بین 45 تا 84 میلیمتر طول دارد، NT کمتر از 3.5 میلیمتر طبیعی است.  NT با رشد جنین افزایش می یابد. تصاویر زیر مقدار مختلف NT را نشان می دهد.

 NT= 1.3 mm :

سونوگرافی NT

NT= 2.9 mm:

سونوگرافی NT


- جنین با NT =1.3 میلیمتر کمتر در معرض خطر نیست. اما افزایش NT به معنی مشکل نیست. در برخی موارد که جنین سندرم داون ندارد نیز مایع پشت گردن آن زیاد است. 

- جنین با NT=2.9 میلیمتر در محدوده طبیعی است. 

- جنین با NT بین 2.9 میلیمتر تا 3.5 میلیمتر، احتمال بسیار کمی دارد که در معرض خطر سندرم داون باشد.

NT= 6 mm:

سونوگرافی NT

- با افزایش NT فرد بیشتر در معرض خطر سندرم داون و سایر مشکلات کروموزومی قرار می گیرد. 

- جنین با NT=6 میلیمتر در معرض خطر زیادی است. همچنین این جنین در معرض مشکلات قلبی و اختلالات کروموزومی نیز می باشد. 

- خوشبختانه بیشتر جنین ها در این حد مایع پشت گردنی ندارند.

طول فرق سر تا کفل (CRL) چیست؟

این طول برای اندازه گیری بارداری های زودرس بسیار مفید است. CRL تنها اندازه دقیق سن حاملگی است. از 6 تا 11 هفتگی، CRL  با سرعت حدود 1 میلی متر در روز رشد می کند.

سن حاملگی = 6 هفته به اضافه x CRL) روز). به عنوان مثال، CRL برابر با 23 میلیمتر مربوط به سن حاملگی 9 هفته و دو روز (6 هفته به اضافه 23 روز= 9 هفته و 2 روز) می باشد. دقت CRL پس از هفته 12 کاهش می یابد و اندازه گیری با استفاده از عرض جنین جایگزین آن می شود.

ارزیابی

 •  زمانی که CRL بین 45-84 میلیمتر (6-11-3 هفته) باشد مقادیر به دست آمده برای غربالگری در سه ماهه اول استفاده می شود
 •  ضخامت به طور مستقیم در ارتباط با بروز ناهنجاری های کروموزومی و دیگر ناهنجاری ها است
 • ضخامت کمتر از 2.2-2.8 میلی متر با افزایش خطر همراه نیست.

محاسبه احتمال سندرم داون با استفاده از سونوگرافی NT

در تمام جنین ها احتمال سندرم داون وجود دارد. احتمال این مشکل با افزایش سن مادر بیشتر می شود.  در برخی کشورها، آزمایش خون همراه با سونوگرافی NT انجام می شود تا اطلاعات دقیق تری به مادر داده شود.

بیشتر مادرهایی که احتمال سندرم داون در آنها زیاد است، جنینی بدون سندرم داون به دنیا می آورند. اما آزمایشاتی که نشان می دهد احتمال سندرم داون در مادر زیاد است باعث نگرانی مادر می شوند. اگر احتمال سندرم داون در شما زیاد باشد، پزشک شما را به تیم پزشکی معرفی می کند تا با انجام آزمایشات به بررسی مشکل شما بپردازند.

روش قطعی تشخیص سندرم داون انجام آزمایشات نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز می باشد. البته احتمال سقط جنین با آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی وجود دارد بنابراین تصمیم گرفتن برای انجام آزمایش کاری دشوار است.

یکی از مزایای انجام آزمایش خون به همراه سونوگرافی NT انجام آن در ماه اول بارداری می باشد بنابراین به شما زمان کافی برای تصمیم گیری برای مراحل بعدی داده می شود. می توانید در ماه اول بارداری آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی را انجام دهید یا در هفته پانزدهم بارداری، آزمایش آمنیوسنتز را انجام دهید. تیم پزشکی به شما اطلاعات کافی درباره آزمایشات می دهد و مشکلات بعدی که در رشد نوزاد ایجاد می شود را برای شما توضیح می دهد.

سایر ناهنجاری های قابل شناسایی با سونو ان تی:

مادر ممکن است در معرض سندرم پاتو یا سندرم ادواردز نیز باشد. این سندرم ها از سندرم داون نادرتر می باشند. اما باعث سقط جنین می شوند. همچنین با انجام سونوگرافی NT می توانید ناهنجاری های جنین ناشی از سندرم پاتو و ادواردز را مشاهده کنید. 

غربالگری سه ماهه اول بارداری چقدر دقیق است؟

غربالگری سه ماهه اول بارداری

غربالگری سه ماهه اول، یک روش دقیق تر برای ارزیابی خطر فردی از اختلالات کروموزوم در دوران بارداری است. استفاده از سن مادر تنها برای تشخیص سندرم داون در 30٪ نوزادان موثر است. این آزمون کم دقت ترین تست غربالگری برای سندرم داون است. استفاده از سونوگرافی ان تی 70-80٪ نوزادان مبتلا به سندرم داون را تشخیص خواهد داد. استفاده از غربالگری ترکیبی سه ماهه اول (سونوگرافی و آزمایش های خون) 80-90٪ نوزادان مبتلا به سندرم داون را تشخیص خواهد داد.

آیا در سونوگرافی ان تی نیاز است مثانه من پر باشد؟

اگر طی سونوگرافی مثانه پر باشد، معمولا تصاویر بهتری خواهیم داشت. لطفا 1 ساعت قبل از قرار ملاقات خود مثانه را خالی کنید، 2 لیوان آب بنوشید و تا بعد از قرار ملاقات مثانه را خالی نکنید. مثانه پر روده را از داخل لگن به شکم حرکت می دهد و به تجسم رحم و دهانه رحم کمک می کند. مثانه شما نباید خیلی پر باشد زیرا باعث درد می شود. اگر مثانه شما خیلی پر است و درد دارید، مقدار کمی از آن را خالی کنید تا راحت شوید. پس از اتمام سونوگرافی شکمی و قبل از شروع سونوگرافی واژینال باید مثانه را خالی کنید (اگر سونوگرافی واژینال لازم باشد).

استخوان بینی جنین (nb) در سونوگرافی NT

تست ان تی نیز استخوان بینی جنین را بررسی می کند. در چند سال گذشته دیده شده است که در حدود 3 نوزاد از 4 مبتلا به سندرم داون، در زمان آزمایش غربالگری سه ماهه اول، استخوان بینی نداشتند. اگر استخوان بینی در اسکن قابل مشاهده باشد، این امر احتمال ابتلا به سندرم داون را کاهش می دهد. استخوان بینی باید سه خط مجزا را نشان دهد:

 •  دو خط اول، افقی و موازی با یکدیگر هستند، شبیه یک علامت برابر است. خط بالا نشان دهنده پوست و خط پایین نشان دهنده استخوان بینی است.
 •  خط سوم، تقریبا در تداوم با پوست، اما در سطح بالاتر، نشان دهنده نوک بینی است.
 • گاهی اوقات استخوان بینی در هفته 11 بارداری دیده نمی شود زیرا خیلی زود است.

اگر این اتفاق رخ دهد و باعث ایجاد نگرانی شود، اسکن یک هفته بعد تکرار می شود. با این حال اگر استخوان بینی به وضوح دیده نشود، اما اسکن ان تی و آزمایشات خون مشکلی را پیش بینی نکنند، نیازی به مشاهده استخوان بینی نیست.

مشکلات دیگر

ضخیم شدن ان تی ممکن است با ناهنجاری هایی همراه باشد، از جمله:

 •  آنوپلوئیدی
 •   تریسومی (از جمله سندرم داون)
 •  سندرم ترنر
 •  نقص ساختاری و سندرم های ساختاری غیر آنوپلوئیدی
 •  فتق دیافراگم مادرزادی
 • بیماری قلبی مادرزادی

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.babycentre.co.uk

امتیاز مطلب: 95%
95