Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آیا رژِیم غذایی در جنسیت کودک اثر دارد؟

از زمانی که برخی متخصصان اعلام کردند که می‌توانند تا حدودی با رعایت تدابیر و اقداماتی، جنسیت جنین را تغییر دهند، انتخاب جنسیت فرزند برای تعداد زیادی از خانواده‌ها بخصوص خانواده هایی که فقط دختر یا فقط پسر داشتند حائز اهمیت شد و پرسشی که اغلب همسران جوان، قبل از اقدام برای بارداری از کارشناسان و متخصصان علوم غذایی می‌پرسند این است ‌که آیا بدون مصرف دارو و تنها با تغییر نوع تغذیه می‌توانند جنسیت فرزندشان را تعیین کنند؟

با وجود پیشرفت علم، هنوز امکان صددرصدی تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری وجود ندارد، اما می‌توان با تدابیری احتمال دختر یا پسردار شدن را افزایش داد. به گفته متخصصان، نوع تغذیه یکی از عوامل کلیدی و قابل کنترل در تعیین جنسیت جنین است. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا این تاثیرات را برای شما والدین اومایی عزیز توضیح دهیم. 

از چه زمانی تغییر رژیم غذایی در تعیین جنسیت جنین موثر است؟

تغییر رژيم غذايي ازدو ماه قبل بارداري در تعيين جنسيت موثر است. به طور کلی استفاده از مواد غذايي حاوي سديم و پتاسيم باعث تشکيل جنين پسر و استفاده از مواد غذايي حاوي يون‌هاي کلسيم و منيزيم باعث تشکيل جنين دختر مي‌شود. بيماري‌هايي نظير هموفيلي و ديستروفي عضلاني فقط در جنس مذکر بروز مي‌کند؛ با توجه به اهميت اين موضوع و دلايل پزشکي، تصميم گيري در مورد تعيين جنسيت جنين کاملا منطقي به نظر مي‌رسد. يون‌هاي سديم، پتاسيم و کلسيم در تعيين جنسيت جنين نقش اساسي دارند و نسبت يون‌ها در مواد غذايي مهم‌تر از غلظت آنها است.

توجه توجه:

رعايت یک رژيم غذایی خاص برای دختر دار شدن یا پسردار شدن به مدت شش ماه مجاز است. در صورتي که در طي اين مدت بارداري اتفاق نيفتد رعايت رژيم غذايي مذکور بيش ازشش ماه سبب ايجاد کمبود مواد مغذي و عوارض جانبی برای سلامت مادر خواهد شد.

تغییر در ترکیبات مواد غذایی باید حد اقل از دو تا سه ماه قبل از بارداری به صورت مرتب رعایت شود. افرادی که تمایل به پیروی از چنین رژیم‌های غذایی را دارند باید زیر نظر متخصص تغذیه قرار گیرند تا دچار کمبود مواد مغذی نشوند. مادران مبتلا به پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی و عروقی و مبتلایان به نارسایی کلیوی و  سنگ‌های اگزالاتی مجاز به پیروی از رژیم غذایی برای پسردار شدن نیستند و همین طور مادرانی که دچار اختلالات عصبی و نارسایی کلیوی هستند، نمی‌توانند تحت رژیم غذایی دختردار شدن قرار گیرند.

استفاده از رژیم‌های سخت غذایی، علاوه بر ایجاد كمبود‌های تغذیه‌ای می‌تواند اثرات روانی نامطلوبی در مادر بر جای بگذارد. استرس و اضطراب یكی از پیامدهای سختگیری در رژیم غذایی است كه این مساله نیز در جنسیت جنین بی تاثیر نخواهد بود.

رژیم غذایی برای دختردار شدن

از دیدگاه طب نوین مادرانی که می‌خواهند دختردار شوند باید زیر نظر متخصص تغذیه از رژیم غذایی که حاوی میزان بالاتری از کلسیم و منیزیم و میزان پایین‌تری از پتاسیم و سدیم باشد پیروی و رژیم را تا زمان مثبت شدن تست بارداری به طور کامل رعایت کنند. غذاهای حاوی کلسیم و منیزیم بالا شامل لبنیات، انواع کلم، کشک و ماهی است.

متخصصان با تاکید بر این‌که مواد غذایی با پتاسیم بالا و متوسط باید از رژیم غذایی این افراد حذف شود، کرفس، قارچ، بامیه، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی، کدو حلوایی، اسفناج، بادمجان، تربچه، پیاز، ریواس، کدو، نخود سبز، هویج، آلو، پرتقال، برگه زردآلو، خرما، شلیل، طالبی، گرمک، خربزه، گلابی، موز، کشمش، انگور، سیب، گیلاس، هلو و نارنگی را  از جمله غذاهایی می دانند که باید از مصرف آن پرهیز شود، اما سبزیجات با پتاسیم پایین همچون جوانه حبوبات، کاهو، خیار، لوبیا و فلفل سبز نیاز به محدودیت مصرف ندارند.

تعیین جنسیت کودک

توصیه‌های ضروری در رژیم دختردار شدن

  • مصرف انواع لبنیات بخصوص لبنیات کم‌چرب را افزایش دهید. چربی لبنیات پرچرب با جذب کلسیم تداخل دارد.
  • میزان نمک مصرفی را کاهش دهید. مواد غذایی شور مانند خیارشور، غذاهای آماده و نیمه‌آماده، سوسیس، کالباس، انواع کنسروها، زیتون شور، پفک و چیپس را از رژیم غذایی خود حذف کنید. 
  • مغزهای آجیلی به شرطی که بدون نمک باشد توصیه می‌شود.
  • استفاده از انواع گوشت‌ها بجز کنسرو تن ماهی مجاز است. 
  • از مصرف شکلات و شیرینی اجتناب کنید.

رژیم غذایی برای پسردار شدن

و اما رژیم غذایی برای پسردار شدن چگونه باید باشد؟ این رژیم نیز باید از دو تا سه ماه قبل از بارداری زیر نظر متخصص تغذیه رعایت شود که حاوی مقادیر بالای پتاسیم و سدیم و مقادیر پایین کلسیم و منیزیم است و باید تا زمان مثبت شدن تست بارداری ادامه داشته باشد.

توصیه های ضروری در رژیم پسردار شدن

  • مصرف انواع لبنیات را زیر نظر متخصص تغذیه به حداقل برسانید.
  •  می‌توانید در غذاهایتان از میزان مجاز نمک استفاده کنید.
  • حبوبات مصرفی را افزایش دهید. 
  • از میوه های خشک با پتاسیم بالا همچون انجیر خشک، خرما، برگه زردآلو، آلو بخارای خشک و کشمش استفاده کنید.
  • غذاهای شیرین و بدون کافئین همچون عسل، نبات و آبنبات به افزایش تحرک اسپرم کمک کرده و احتمال پسردار شدن را بالا می‌برد.

سخن آخر

توجه داشته باشید که رژیم های گفته شده بایستی توسط زن رعایت شود و نوع تغذیه ی مرد به طور مطلق تاثیری در مکانیسم تعیین جنسیت ندارد، ولی مصرف آن توسط زوجین موجب آسانی اجرای رژیم بصورت دقیق می شود. در ضمن ترکیب یونی داروهایی که زن در طول مدت اجرای رژیم دریافت می کند، به ویژه قرص هایی که به شدت غنی از سدیم هستند در پسردار شدن شما بسیار موثر است. 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92