Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت

درهفته چهارم بارداری کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. از هفته چهارم حاملگی به احتمال زیاد متوجه بارداری خود با عقب افتادن پریودتان میشوید.

اومایی عزیز ابتدا فیلم مربوط به هفته چهارم بارداری که برای شما تدارک دیده شده است را مشاهده فرمایید و سپس مروری بر مطالب این هفته داشته باشید

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته چهارم بارداری

- در حالی که رویان تلاش می‌کند خودش را به دیواره رحم بچسباند، بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می‌شود.

-  برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می‌کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می‌شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد. خونریزی لانه گزینی  معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک‌ گذاری یعنی حدودا روز 22 سیکل، اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.

- در هفته چهارم بارداری کمی نفخ میکنید، اما هنوز باردار به نظر نمی رسید. با این حال، باید شبیه به یک مادر رفتار کنید. و این بدان معناست که به خودتان و جنین کوچکتان توجه کنید. به مرور زمان شلوار جین شما تنگ می شود. بنابراین سعی کنید شلوار استرچ، ساپورت، پیراهن گشاد و نازک استفاده کنید.  حقایقی در مورد شما در هفته 4:

 •  تاریخ دقیق به وسیله شمارش از روز اول آخرین پریودی شما محاسبه می شود
 •  به محض اینکه حامله شوید، جریان خون اطراف بدن افزایش می یابد
 •  فقط چند روز پس از بارداری، سینه های شما برای تولید شیر آماده می شوند

وضعیت جنین درهفته چهارم بارداری

اندازه جنین در هفته 4 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه دانه خشخاش است
اندازه جنین در هفته 4 بارداری
دانه خشخاش
2 mm :قد
وزن ناچیز

هفته چهارم اولین هفته ای است که شما از وجود نوزاد مطمئن هستید! ولی دیدن آن سخت است حتی با وسایل سونو گرافی با فن آوری بالا . اگر ساک حاملگی را ببینید خوش شانس هستید که از طریق سونوگرافی واژینال دیده میشود. در کیسه حاملگی کیسه زرده در حال تشکیل است که به تغذیه کودک شما تا شکل گیری جفت در اواخر سه ماهه اول کمک میکند. درپایان هفته چهارم پرزهای جفتی کاملا تشکیل شده اند که زائده های انگشتی بافت جفت میباشد که حاوی ماده ژنتیکی مشابه فرزندتان بوده و بعدا در تست ژنتیک کمک کننده هستند. 

مهم نیست آی کیو فرزند شما پس از تولد چقدر است، در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

سلول های ماهیچه تمام ژن ها را دارا هستند به جز ژنی که پروتئین های سلول ماهیچه را درست می کند. فعالیت های سلولی براساس زمان و مکان بر فاکتورهای رشد اثر می گذارد. این سیگنال ها از نطفه خارج می شود.

معجزه کوچک:

تصور کنید که نطفه در داخل رحم تشکیل شده و سیگنال های رشد را تنظیم می کند و پذیرش کننده ها براساس نیازهای موجود فعال یا غیرفعال می شوند. این بهترین معجزه رشد است که در رحم اتفاق می افتد. جنین هویت خود را داخل رحم نشان می دهد.از ابتدای بارداری، خون بدن شما با خون جنین مخلوط نمی شود. جفت حکم دروازه بان دارد. سیستم رگ های جنین در حال تکامل است و عمل انتقال اکسیژن، خون و مواد مغذی از طریق بند ناف انجام می شود.  حقایقی در مورد فرزند شما در هفته چهارم بارداری: 

 •  جنین از 4 هفته پس از بارداری شروع به خوابیدن می کنند
 • تخمک بارور به اندازه یک دانه سیب است
 •  قلب جنین فقط 3 هفته پس از بارداری شروع به زدن می کند
 •  قبل از ماه اول سه ماهه اول، شنوایی جنین تشکیل می شود
 • در هفته 4 بارداری، نوزاد کوچکتر از یک دانه خشخاش است.

 

جنین در هفته چهارم بارداری


سونوگرافی جنین در هفته چهارم بارداری

سونوگرافی جنین در هفته چهارم بارداری

اندازه ساک بارداری = 3 تا 6 میلی متر

کیسه بارداری ابتدا در هفته چهارم بارداری ظاهر می شود و با سرعت یک میلی متر در روز تا هفته نهم بارداری رشد می کند. این ساک ساختاری گرد دارد و در روز سی ام بارداری به وسیله سونوگرافی تشخیص داده می شود.

در هفته چهارم و روز سوم، ساک بارداری کوچک ظاهر می شود. در حالی که ساک بارداری معمولا در هفته چهارم بارداری ظاهر می شود، ممکن است در انتهای هفته پنجم بارداری نیز به خاطر افزایش هورمون hCG به مقدار mIU/mL 3500-2500 دیده شود.

در این مرحله از بارداری، ساک بارداری حاوی کیسه زرده، صفحه رویانی و آمونیون است اما این ساختارها آنقدر کوچک هستند که به وسیله سونوگرافی دیده نمی شوند.   در ابتدای سه ماهه اول بارداری، زمانی که هیچ ساختاری در داخل کیسه بارداری مشخص نیست، سن بارداری با استفاده از قطر کیسه تعیین می شود. یک روش رایج، اندازه گیری میانگین قطر کیسه (MSD) و افزودن 30 واحد به اندازه کیسه به میلی متر، برای یافتن سن بارداری به روز می باشد.

از زمانی که نطفه در سونوگرافی قابل مشاهده شود، قطر کیسه برای تخمین سن بارداری دقیق نیست. اگر فعالیت قلب قابل تشخیص باشد اما نطفه قابل اندازه گیری نباشد، سن بارداری حدود 5/5 تا 6 هفته است.


توصیه ها درهفته چهارم بارداری

* نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.


علائم حاملگی درهفته چهارم بارداری

1. دردخفیف:

بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید، تنها راه برطرف کردن آن استراحت میباشد.

2. لکه بینی خفیف: 

ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است. ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید. اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ:

تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

4. سفت و دردناک شدن پستان:

به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن اندام ها

حساس شدن شکم و نفخ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی:

یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشید این علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی  و شرایط محیطی است که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نداره. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها:

در این هفته، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.


هشدارها درهفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید:

 •    خونریزی دارید.
 •    شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.
 •    جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.

2. برای بار سوم به مادران باردار می‌گوئیم که به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می‌کند، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می‌کند (نزدیکی در سه ماه اول بارداری).

3. اگر دچار درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


تغذیه درهفته چهارم بارداری

1. خوردن ویتامین‌های طبیعی را شروع کنید. خوردن ویتامین‌های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می‌شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می‌شود که بطور معمول در مواد غذایی موجود است و نباید از این مقدار تجاوز کند.

2. خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 


ورزش درهفته چهارم بارداری

دیگر آن دوران که همه فکر می‌کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند، گذشته است. امروزه فواید ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به ‌سر می‌برند، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند، احتمال سزارین اجباری و دوران نقاهت در مورد آنها بسیار کم ‌تر خواهند داشت.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profilePari Rjbi1397/07/06

  سلام یه سوال داشتم میخاستم بدونم الان باردارم یا نه. من قبل ازدواج دوران پریودم منظم بود بعد بارداری اولم پریودم شد 25روزه یعنی هر ماه 5روز زودتر پریود میشدم از فروردین امسال دوباره پریودم منظم شد تا اینکه از دوماه پیش که شروع کردم واسه بارداری و دوباره پریودم 25روزه شد ماه قبل که تو شهریور بود و الان هنوز پریود نشدم اگه پریود 25روزه حساب کنم باید 2مهر میشدم ولی نشد من 3و 4مهر تست بارداری زدم منفی بود بنظرتون حامله هستم یا نه؟

  • profileمریم نظامی1397/03/13

   سلام.من در هفته ۴ بارداری به خونریزی افتادم و خونریزیم شدید بود و حدود ۵روز طول کشید .سونو گرافی در روز اول خونریزی انجام دادم که دکتر گفت ساک حاملگی مشاهده نشده.الان بعد از تموم شدن خونریزی هنوز عائم ظاهری بارداری مثل حالت تهوع و بی حالی رو دارم میخواستم ببینم آیا لازمه مجدد برا انجام آزمایش یا سونو به دکتر مراجعه کنم؟

   • profileسحر سماواتی1397/03/08

    سلام خسته نباشید من 10روز از تاریخ پریودم گذشته بی بی چک استفاده کردم مثبت بود ازمایش بتا هم حدبت بود اما سونوگرافی چیز دقیقی عز ساک بعرداری رویت نکرد خیلی نگرانم از چند نفر پرسیدم گفتن خیلی زود رفتی سونو تو هفته4بعرداریی باید هفته6به بعد میرفتی.امکان حاملگی خارج از رحم دارم؟یا فقط زود رفتم سونو؟

    • profileالمیرا بهلول1397/02/01

     سلام من اخرین پریودیم ۲۶ اسفند بوده و قبلش یه کیست داشتم تو بهمن که رفتم دکتر رفع شد حالا حدود ۵ روز از وقته پریودیم گذشته دوبار بی بی چک گرفتم مثبت بوده اما بازم استرس دارم که نکنه مثبت کاذب باشه البته من پریودم جز بهمن ماه قبلا کامل دقیق بوده میشه لطف کنید بگید من ازمایش خون برم یا نه

     • profileپزشک اوما1397/02/05

      سلام عزیزم. نگران نباشید بهتره آزمایش بتا انجام دهید نتیجه را به ما اعلام کنید

    • profileالهه شاکری1397/01/31

     من اولین روز اخرین پریودم ۲فروردین بوده دیروز بتا چک کردم ۱۳ بوده پریودام منظمه ۲۸ روزه حامله ام؟

     • profileپزشک اوما1397/02/05

      سلام الهه جان ، عدد 13 مشکوک است. سه چهار روز بعد مجدد تیتر بتا درهمان آزمایشگاه تکرار شود.