Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
9 عمل که باعث کاهش مقدار اسپرم میشود؟

یکی از امیال ای که در افراد به ویژه در جوامع سنتی بسیار قوی جلوه می کند، میل به داشتن فرزند است که غالباً محصول روابط جنسی بین زوجین می باشد. این میل به اندازه قوی است که حتی برخی افرادی که ازدواج نکرده و یا تمایلی به ازدواج ندارند، نیز متمایل به داشتن فرزند هستند و برای برخی نیز انگیزه اصلی ازدواج می باشد. حفظ بقا ادامه و تعالی نسل نیاز، به جاودانگی و زنده نگه داشتن نام خانوادگی، رفع یکنواختی زندگی، معنا بخشیدن به زندگی و تحکیم روابط بین زوجین، علاقه به داشتن کودک و دستورات قومی و مذهبی از جمله مهمترین انگیزه های داشتن فرزند است. 

 تولید مثل پایه و اساس حیات بشری محسوب می شود. زمانی که می خواهید باردار شوید، وقت آن است که  عاداتی که باعث  کاهش تعداد اسپرم و شانس باردار شدن شما میشود، دوباره ارزیابی کنید.

 طبق یک مطالعه در سال 2017 توسط دانشگاه عبری اورشلیم، تعداد اسپرم در مردان غربی در 40 سال گذشته بیش از 50 درصد کاهش یافته است. در حالی که دانشمندان نمی توانند توضیح دقیقی ارائه دهند، مطالعات نشان داده اند که برخی از عوامل سبک زندگی نقش زیادی در تعداد اسپرم مردان دارند. خبر خوب این است که در اکثر مواقع، این کم شدن دائمی نیستند.

عوامل موثر در کاهش تعداد اسپرم

«تولید طبیعی اسپرم 60 تا 90 روز طول می کشد. این بدان معناست که تأثیرات انتخاب سبک زندگی نامناسب را می توان تنها در دو یا سه ماه معکوس کرد. در اینجا برخی از متداول ترین رفتارهایی که باعث کاهش تعداد اسپرم او می شوند و اقداماتی که باید در مورد آنها انجام داد، آورده شده است.

1. عدم انزال کافی

این یک تصور اشتباه است که مردان باید در زمان بچه‌دار شدن، اسپرم خود را ذخیره کنند. در واقع، فعالیت جنسی مکرر برای سلامت اسپرم مهم است.  «اگر بدن پیام تولید اسپرم را دریافت نکند، به همان اندازه تولید نخواهد کرد. "در اصل، از آن استفاده کنید یا آن را از دست بدهید." کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که مردان یک یا دو بار در هفته برای حفظ تولید انزال کنند.

2. نوشیدن بیش از حد قهوه

 تحقیقات نشان داده است که مصرف متوسط کافئین تأثیر منفی بر تعداد یا کیفیت اسپرم ندارد، اما مصرف معقول آن 300 میلی‌گرم یا تنها حدود دو فنجان قهوه است. برای مردانی که واقعاً استارباکس خود را دوست دارند، کافئین اضافی می تواند تأثیر نامطلوبی داشته باشد. یک مطالعه در سال 2017 در مجله تغذیه نشان داد که مردانی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می نوشند نسبت بیشتری از اسپرم های غیر طبیعی دارند.

3. کار روی کاناپه

قرار گرفتن در معرض گرما بر تولید اسپرم تاثیر می گذارد. سونا، جکوزی و حتی گرمکن صندلیهای ماشین همگی مقصر هستند، اما یکی از رایج‌ترین منابع گرما، لپ‌تاپ‌ها هستند. «کامپیوترهای لپ تاپ می توانند به معنای واقعی کلمه اسپرم را بپزند. استفاده گاه به گاه مشکلی ندارد، اما کار با لپ تاپ در تمام طول روز یا هر روز می تواند بر روی اسپرم تأثیر بگذارد. به جای آن یک بالش یا تبلت به او بدهید تا کامپیوترش را روی آن بگذارد. همچنین شایان ذکر است که مشاغل خاصی که شامل گرما هستند، مانند کار به عنوان سرآشپز در آشپزخانه گرم یا آتش نشان با لباس غیر قابل تنفس، می توانند بر تعداد اسپرم تأثیر منفی بگذارند.

4. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یا تنباکو یا ماری جوانا ممکن است تعداد، اثربخشی و کیفیت اسپرم را کاهش دهد. "سموم و آلاینده ها از ریه ها از طریق سیستم گردش خون به بیضه ها راه می یابند." مطالعه ای در سال 2015 در مجله پزشکی فوق لیسانس نشان داد که دود سیگار می تواند تعداد اسپرم را تا 17.5 درصد کاهش دهد. طبق یک مطالعه در سال 2015 در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی، سیگار کشیدن ماری جوانا بیش از یک بار در هفته با 28 درصد کاهش غلظت اسپرم مرتبط است. اما صرفاً ترک سیگار می تواند در عرض چند ماه بر تعداد اسپرم تأثیر بگذارد.

5. استرس گرفتن

تعیین کمیت اثرات استرس به دلیل ماهیت ذهنی آن دشوار است، اما متخصصان باروری به طور کلی توصیه می کنند که مردان سعی کنند آن را کاهش دهند. محققان دانشکده بهداشت عمومی پست الکترونیکی دانشگاه کلمبیا دریافتند مردانی که احساس استرس می کنند بیشتر احتمال دارد غلظت اسپرم کمتری داشته باشند. استرس منجر به افزایش سطح هورمون گلوکوکورتیکوئید می شود که می تواند تأثیر منفی بر تولید تستوسترون و اسپرم داشته باشد. مصرف داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی می تواند مشکل را بدتر کند. دان می گوید: برخی از داروها می توانند منجر به اختلال نعوظ شوند و بر میزان انزال تأثیر بگذارند. کارشناسان فعالیت های طبیعی کاهش استرس مانند ماساژ، یوگا و طب سوزنی را توصیه می کنند.

6. داشتن bmi بالا

محققان دانشگاه جنوب دانمارک دریافتند که با افزایش شاخص توده بدنی (bmi) مرد، تعداد اسپرم او کاهش می یابد. حتی مردان کمی اضافه وزن با bmi 25 می توانند 22 درصد تعداد اسپرم کمتری داشته باشند. باراتز می‌گوید رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات یکی از راه‌های مبارزه با این پوندهای اضافی است و ممکن است به طرق مختلف به اسپرم کمک کند. ویتامین‌های زیادی در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد که باعث بهبود کیفیت اسپرم می‌شوند، از جمله ویتامین‌های c و e، سلنیوم و روی.

7. پوشیدن شورت یا شلوار تنگ

پوشیدن لباس زیر یا هر لباسی که تنگ باشد و کیسه بیضه را فشار دهد، توصیه نمی شود. باراتز می‌گوید: «دمای ایده‌آل برای تولید اسپرم چند درجه کمتر از دمای بدن است، به همین دلیل است که بیضه‌ها در جای خود قرار میگیرند». وقتی بیضه ها خیلی نزدیک به بدن نگه داشته می شوند، نمی توانند دما را تنظیم کنند تا اجازه تولید اسپرم سالم را بدهد.

8. نوشیدن بیش از حد الکل

وقتی الکل در دوزهای بالا مصرف شود، می‌تواند بر توانایی آزمایشها برای تولید اسپرم تأثیر بگذارد. گفته شد، مصرف متوسط شراب قرمز (14 نوشیدنی یا کمتر در هفته، و نه بیشتر از دو یا سه نوشیدنی در یک زمان) ممکن است در واقع یک اثر محافظتی بر روی اسپرم داشته باشد. دان می گوید: آنتی اکسیدان های موجود در شراب قرمز می تواند به کاهش قرار گرفتن اسپرم در معرض رادیکال های آزاد کمک کند که می تواند به سلول ها و DNA آسیب برساند.

9. عدم مصرف کافی اسید فولیک

اسید فولیک که مدتها بخش مهمی از سلامت دوران بارداری زنان به حساب میآمد، اکنون به دلیل توانایی آن در افزایش کیفیت اسپرم مورد بررسی قرار گرفته است. محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی دریافتند مردانی که مقدار اسید فولیک روزانه بالاتر از حد توصیه شده مصرف می‌کنند، کمتر اسپرم غیرطبیعی دارند. به گفته باراتز، تحقیقات جدید نشان می دهد که اسید فولیک ممکن است بر سلامت نسل های آینده نیز تأثیر بگذارد. باراتز می‌گوید: «ما فکر میکنیم که مواد مغذی مانند اسید فولیک در سمت مردان ممکن است بر چگونگی ارثی شرایط پیچیده مانند بیماریهای قلبی، دیابت، اوتیسم، اختلالات خلقی و شاید حتی سرطانها تأثیر بگذارد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100