Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
13 درمان خانگی برای سوزش مقعدی بعد از مدفوع

علت اصلی این مشکل، بواسیر در مقعد است. بواسیر زمانی رخ می دهد رگها در ناحیه مقعد متورم می شوند تا توده های گسترده ای را ایجاد کنند که به دیواره های رکتوم می رسند. این مشکل با مشکلات دیگر مانند خونریزی، تحریک، خارش، درد و التهاب همراه است. و این درمان ها در درمان همه این مشکلات مؤثر است.

علت سوزش مقعدی چیست؟

علل بسیاری برای سوزش رکتوم وجود دارد که در نهایت منجر به سوزش در رکتوم و سایر مشکلات می شود:

 •  رعایت نکردن بهداشت اطراف مقعد سبب بواسیر می شود
 • بارداری
 •  اسهال و یبوست: آنها مسئول رشد این توده های ناخوشایند و یا پاک کردن شدید مقعد پس از حرکات روده می باشد.
 •  اعمال فشار هنگام حرکت روده: این مسئله باعث التهاب رگ های مقعد و مشکلات ناخواسته می شود.
 •  مصرف بیش از حد غذاهای تند، همراه با کافئین و محصولات شیرین

خبر خوب این است که درمان های زیادی برای سوزش رکتوم وجود دارد. با این حال، اگر بیماری به مرحله پیشرفته رسیده باشد باید به پزشک مراجعه کنید و از او درباره امکان استفاده از درمان مدرن بپرسید.

سایر علت های سوزش مقعدی بعد از مدفوع

در ادامه دلایل سوزش در مقعد ذکر شده است:

 •    غذاهای تند
 •    غذاهای سفت مانند نان که باعث یبوست می شوند
 •    مصرف آّب به مقدار کم
 •    مصرف چای و قهوه به مقدار زیاد
 •    غذاهایی که به راحتی باعث ایجاد گرما در بدن می شوند.
 •   اسهال یا یبوست مداوم که باعث ایجاد استرس در ماهیچه مقعد می شود.
 •   عفونت کرمی که در روده و حرکات کرم در مقعد
 •   همچنین هر گونه عفونتی در ناحیه مقعد و بواسیر

13 درمان خانگی  سوزش مقعدی بعد از مدفوع

 درمان های خانگی برای سوزش مقعدی راه های مناسبی برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری ارائه می کند. موثرترین روش درمان سوزش مقعد عبارتند از حفظ بهداشت، رژیم مناسب، مصرف آلوئه ورا، کمپرس گرم و سرد، آب دوغ و تربچه. سایر روش ها عبارتند از: آب لیمو، آب نعناع و عسل.در اینجا چند درمان خانگی مهم ذکر شده است که در درمان سوزش در رکتوم و سایر علائم بواسیر استفاده می شود.

درمان خانگی سوزش مقعدی بعد از مدفوع

1- دانه های انبه

می توانید دانه انبه را خشک کنید و پودر کنید (انبه - خواص انبه - ارزش غذایی انبه) . بیمارانی که از سوزش در رکتوم رنج می برند باید 2 گرم از این پودر را با عسل دوبار در روز مصرف کنند. این یک درمان خانگی موثر برای رفع بواسیر است که صدها سال است مورد استفاده قرار می گیرد. این روش اثر می کند زیرا دانه انبه دارای اجزای ضد التهابی طبیعی است که وقتی خرد می شوند، عمل می کنند.

2- دانه گشنیز

دانه های گشنیز نیز به عنوان درمان موثر برای احساس سوزش استفاده می شوند. باید مقداری دانه گشنیز را در آب خیس کنید و صبح روز بعد محلول را بخورید. با این درمان می توان از سوزش و خونریزی رکتوم جلوگیری کرد. گشنیز مزایای زیادی دارد و خواص ضد التهاب، آنتی اکسیدان، آرام کننده معده باعث کاهش سوزش مجاری رکتوم می شود.

3- باریبور

این ماده اندازه و شدت بواسیر را کاهش می دهد. همچنین خواص ضد التهابی یا بی حس کننده نیز دارد. 

4- موز

مصرف موز له شده با یک فنجان شیر جوش می تواند احساس سوزش در رکتوم را کاهش دهد. پتاسیم جزء اصلی موز است و به طور گسترده ای به عنوان یک رگ گشا مورد مطالعه قرار گرفته است. در واقع این ماده رگ های خونی را شل می کند و منجر به کاهش فشار بر روی رگهای اطراف رکتوم می شود. همچنین پتاسیم به عنوان یک ضدقارچ عمل می کند. افزایش پتاسیم مزایای سلامتی زیادی دارد، اما تاثیر آن در کاهش بواسیر و سوزش رکتوم بهترین است!

5- کران بری

می توانید 1 قاشق کران بری را در مخلوط کن بریزید و در حوله قرار دهید. بیماران مبتلا به بواسیر می توانند این حوله را روی رکتوم نگه دارند تا احساس سوزش و درد ناشی از بواسیر برطرف شود. کران بری ها به عنوان ضد التهاب در طبیعت شناخته شده هستند. آنها همچنین برای اختلالات جدی روده و معده تجویز می شوند.

6- انجیر

استفاده از انجیر یکی از رایج ترین توصیه های خانگی برای سوزش رکتوم است. باید حداقل 4 عدد انجیر را در آب خیس کنید و صبح مصرف کنید. بهتر است این انجیرها را با معده خالی مصرف کنید. همچنین می توانید از برگ انجیر جوشانده تهیه کنید و آن را بصورت موضعی روی ناحیه تحریک شده قرار دهید. هنگامی که این دو کار را به صورت همزمان انجام می دهید، نتایج بسیار سریعتر خودنمایی می کنند.

7- دانه زیره سبز

زیره سبز موجب کاهش بواسیر شود و کاهش سطح ناخوشایند و احساس سوزش می شود. می توانید پودر دانه زیره را با آب مخلوط کنید تا خمیری تهیه شود. سپس، به آرامی این خمیر را به مقعد بمالید تا منطقه خنک شود و احساس سوزش برطرف شود (زیره برای لاغری شکم). 

8- آب دوغ

آب دوغ قابلیت کاهش دمای بدن و ایجاد سرما دارد. می توانید آب دوغ را به صورت مرتب مصرف کنید تا از سوزش در داخل رکتوم خلاص شوید.

9- آب لیمو و آب گشنیز

آب لیمو به عنوان یک عامل ضد التهاب عمل می کند و تورم و ناراحتی را برطرف می کند. همچنین باعث کاهش خارش و سوزش می شود. می توانید با مخلوط کردن آب لیمو با آب نعناع و عسل و حداقل سه بار مصرف مخلوط در روز، از شر سوزش رکتوم خلاص شوید. همچنین می توانید آب گشنیز را با شکر مخلوط کنید و این مخلوط را روزی سه بار مصرف کنید تا از شر سوزش رکتوم خلاص شوید.

10- کمپرس گرم و سرد

می توانید از کمپرس سرد و گرم به صورت خارجی استفاده کنید تا سوزش ناشی از بواسیر کاهش یابد. همچنین می توانید در وان آب گرم بنشینید تا سوزش تسکین یابد. تغییر دما معمولا باعث کاهش تورم می شود زیرا جریان خون را به منطقه تحت درمان افزایش می دهد. این روش بهترین روش برای درمان سریع بواسیر است. 

11- عنبر نسا

می توانید عنبر سائل را با استفاده از پنبه برای کاهش سوزش بر روی بواسیر قرار دهید. این ماده ضد التهاب است و باعث کاهش سوزش در رکتوم می شود. 

12- تربچه

تربچه غنی از فیبر است که باعث تنظیم حرکات روده می شود و آب گوارشی ترشح می کند. این ترشحات باعث می شود مسیر حرکات روده نرم شود و احتمال بواسیر کاهش یابد. می توانید تربچه را با نمک مصرف کنید. خمیر این سبزی همراه با شیر نیز درمانی مناسب برای بواسیر است. تربچه ضدالتهاب است و برای بیماری های زیادی استفاده می شود. 

13- آلوئه ورا

آلوئه ورا خواص زیادی دارد. در هنگام سوزش رکتوم، می توانید آلوئه ورا را برای کاهش سوزش روی مقعد اعمال کنید. همچنین این ماده خواص ضد التهابی دارد که باعث کاهش التهاب و سوزش می شود. 

و غیره ....

از مصرف غذاهای تند، چای، قهوه و غذاهای شیرین به مقدار زیاد اجتناب کنید تا علائم سوزش رکتوم کاهش یابد. همچنین اگر مشکل جدی شد حتما به پزشک مراجعه کنید. قبل از استفاده از این روش های درمانی خانگی با پزشک مشورت کنید. 

بنابراین می توانید به توصیه های پزشکی زیر توجه کنید:

 • از مصرف دائمی قهوه و چای بپرهیزید. مقدار غذاهای تند را نیز کاهش دهید. 
 • آب میوه تازه یا آب خیار یا آب نارگیل مصرف کنید. در طول روز آب به مقدار بیشتر مصرف کنید. 
 • آب دوغ بیشتر مصرف کنید. در هنگام خروج مدفوع از فشار بیش از حد اجتناب کنید. 
 • خوب بخوابید. به پهلوی چپ بخوابید. 
 • اگر حرکات کرمی در مقعد داشتید، بعد از مشورت با پزشک قرص allopathy مصرف کنید. 
 • بعد از شستن مقعد با آب، آن را تمیز کرده و با دستمال خشک کنید. پیش از خواب و صبح پیش از بیرون رفتن از منزل، روغن گاو به مقعد بمالید. 

سوال کاربر: هنگامی که دستشویی می روم، حین خروج مدفوع و کمی بعد از آن احساس سوزش در مقعد دارم. این حالت بسیار دردناک است و به صورت مرتب رخ می دهد. من خیلی غذای تند مصرف نمی کنم و الکل نیز به مقدار زیاد مصرف نمی کنم. فکر می کنم باید تغییری در رژیم غذایی ام ایجاد کنم اما مطمئن نیستم چه چیزی باید از رژیمم حذف شود.

پاسخ:

فکر می کنم این مشکل خیلی به رژیم غذایی شما مربوط نیست. دلیل اصلی این درد شکاف در مقعد می باشد. که باعث ایجاد درد در نواحی اطراف مقعد می شود. گاهی اوقات خونریزی نیز دیده می شود اما خونریزی همیشگی نیست. دلیل این امر یبوست به همراه مدفوع سخت است که باعث خراش در مقعد می شود. 

در موارد خفیف این خراش ها بهبود می یابد و درد برطرف می شود. کاری باید انجام دهید این است که غذاهای غنی از فیبر و میوه مصرف کنید و اجازه دهید مدفوع نرم باقی بماند تا مقعد بهبود یابد. منطقه را تمیز نگه دارید و مقعد را بعد از خروج مدفوع به خوبی بشویید. اگر درد برطرف نشد یا خونریزی مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب را پیشنهاد دهد. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع:  www.organicfacts.net  و   www.netdoctor.co.uk

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92