Ooma
10 مشکل نوزادان پسر در بدو تولد که باید بدانید

اگر نوزاد پسری به جمع خانواده شما اضافه شده است بهتر است با چند توصیه پزشکی برای مراقبت هرچه بیشتر از او آشنا شوید. زیرا در بدو تولد ممکن است نوزادان پسر به مشکلات کوچک و قابل درمانی مبتلا باشند که اگر این درمان به تعویق بیافتد و یا مشکلات و بیماری ها دیر تشخیص داده شوند، ممکن است مشکلات جبران ناپذیری در زندگی آینده گریبان گیر این کوچولوی دوست داشتنی شود. پس مقاله زیر را با دقت بخوانید.

   1- بیضه نزول نکرده

هنگام تولد، هر دو بیضه نوزاد باید داخل کیسه بیضه قرار گرفته باشد. نوزاد را نزد متخصص اطفال ببرید و از او بخواهید نوزادتان را برای این مورد معاینه کند. اگر بیضه نزول‌ نکرده دوطرفه باشد و فرزندتان به موقع درمان نشود، در آینده قدرت باروری نخواهد داشت. حداکثر تا 12 ماهگی بیضه‌ها باید در محل خود قرار گیرند، در غیر این صورت باید به ‌وسیله عمل جراحی این مشکل حل شود. از آنجا که بیضه نزول‌ نکرده مستعد بروز سرطان است، حتی اگر به موقع جراحی شده باشد، ضروری است تا آخر عمر فرزندتان از نظر احتمال ابتلا به سرطان بیضه تحت‌نظر باشد.

   2- هیدروسل

بیماری شایعی که در نوزادان پسر و از همان بدو تولد بروز می کند، هیدروسل یا آب آوردن کیسه بیضه نام دارد. این بیماری ناشی از جمع شدن آب اطراف بیضه هاست که احتمال بروز آن در 10 الی 15 درصد نوزادان پسر شایع است. اکثر والدین از وجود این بیماری اطلاعی ندارند، و تشخیص آن نیز برای پدر و مادر دشوار است. متخصص اطفال با انجام معاینه می تواند این بیماری را به راحتی تشخیص دهد.

   3- تنگی مجرای ادرار

گاهی اوقات در نوزادان پسری که در دوره شیرخوارگی برایشان ختنه انجام می‌شود، به دلیل برداشته شدن پوست محافظ کلاهک آلت تناسلی، ممکن است اسید ادرار، مجرای ادرار را بسوزاند و به ‌تدریج این مجرا تنگ شود. گاهی مجرا به قدری تنگ می‌شود که به آن «مجرای ادرار سوزنی» می‌گویند. در چنین شرایطی باید با یک جراحی سرپایی، مجرای ادرار باز ‌شود. در غیر این صورت باعث افزایش فشار داخل مثانه و کلیه‌ها می‌شود.

   4- هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس به معنای باز شدن سوراخ مجرای ادرار، پایین ‌تر از محل طبیعی در سطح تحتانی آلت تناسلی است. اگر نوزاد شما دچار چنین مشکلی است، باید عمل ختنه تا زمان اصلاح هیپوسپادیاس به تأخیر بیافتد، زیرا از پوست ناحیه ختنه‌ گاه برای ترمیم هیپوسپادیاس استفاده می‌شود.

   5- ختنه

اگر فرزندتان بیش از دو ماه دارد و هنوز ختنه نشده، از روش جراحی برای ختنه استفاده کنید. نباید ختنه را ساده در نظر بگیرید. ختنه روشی استاندارد است که توسط اورولوژیست ها انجام می شود. استفاده از حلقه برای ختنه پرعارضه است و در این روش تمام پوست ناحیه ختنه‌ گاه برداشته نمی‌شود. اینکه یک نفر پا و دیگری دست بچه را می‌گیرد تا عمل ختنه انجام ‌شود، بدترین کار است و ضربه روانی واردشده بر کودک تا آخر عمر باقی می‌ماند.

   6- عفونت ادراری

اگر مشخص شود پسربچه‌ ای یک بار به عفونت ادراری مبتلا شده است، باید از نظر ریفلاکس ادراری (برگشت ادرار از مثانه به حالب و کلیه‌ها) مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین اگر فرزند پسرتان دچار این مشکل است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

   7- بلوغ

فرزندان خود را در خصوص آغاز به موقع بلوغ تحت‌ نظر داشته باشید. در فرایند بلوغ دو مشکل می‌تواند اتفاق بیافتدکه یکی از آنها بلوغ دیررس و دیگری عدم شروع بلوغ است. فاجعه زمانی اتفاق می‌افتد که مرحله بلوغ آغاز نشود و والدین نیز متوجه آن نشوند. اولین نشانه بلوغ در پسران، بزرگ شدن بیضه‌ هاست که معمولا در سنین 12- 13 سالگی، و حداکثر باید تا 14 سالگی اتفاق بیافتد. روند بلوغ فرزندتان را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل فوق حتما به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.  

   8- بهداشت ناحیه تناسلی

تا زمانی که کودک ختنه نشده است، باید مراقب بهداشت ناحیه تناسلی بود و با دست هر چند وقت یک بار، پوست ناحیه ختنه‌ گاه را به طرف عقب راند تا بین پوست ختنه ‌گاه و کلاهک آلت تناسلی چسبندگی ایجاد نشود، و از تجمع ترشحات بین پوست ختنه ‌گاه و کلاهک آلت تناسلی جلوگیری شود.

   9- چرخش آلت تناسلی

اگر متوجه شدید کودکتان کج ادرار می‌کند، احتمالا به چرخش آلت تناسلی دچار شده است. بهتر است حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

   10- دستگاه تناسلی مبهم

در مواردی که کودک با دستگاه تناسلی مبهم به دنیا آمده است، به هیچ‌وجه نباید تا زمانی که این ابهام برطرف نشده است، او را پسر تلقی و با رفتارهای پسرانه بزرگش کنید. در این شرایط صرفا از روی دستگاه تناسلی نمی‌توان قضاوت کرد که کودک دختر است یا پسر.


منبع: هفته نامه سلامت

امتیاز مطلب: 100% 100