Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
سونوگرافی سه بعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی با استفاده از دستگاهی انجام می شود که با شکم شما تماس دارد. بنابراین نگرانی شما کاملا طبیعی است. 

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی برای مشاهده جنین انجام می شود. بیشتر پزشکان معتقدند این سونوگرافی هیچ ضرری ندارد.
در برخی موارد در صورت وجود مشکل، پزشک سونوگرافی سه بعدی را پیشنهاد می کند تا بررسی دقیق تر بپردازد. پزشک در صورتی سونوگرافی سه بعدی را پیشنهاد می کند که در سونوگرافی معمولی نتواند مشکل را مشاهده کند یا به دقت بیشتر نیاز داشته باشد.
سونوگرافی سه بعدی مانند سونوگرافی معمولی است اما نتایج آن به صورت سه بعدی است. در این سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می شود تا از جنین در رحم تصویر تهیه شود. در سونوگرافی سه بعدی می توانید صورت جنین را واضح تر از سونوگرافی معمولی ببینید.

چه زمانی باید سونوگرافی سه بعدی انجام شود؟

بهتر است سونوگرافی سه بعدی بین هفته بیست و ششم بارداری تا هفته سی ام بارداری انجام شود.

 • پیش از هفته بیست و ششم بارداری، زیر پوست جنین مقداری چربی وجود دارد. در سونوگرافی سه بعدی تصاویری از استخوان های صورت جنین گرفته می شود.
 • بعد از هفته سی ام بارداری، سر جنین به قسمت پایین تر منطقه لگن منتقل می شود. در این مرحله از بارداری در سونوگرافی سه بعدی تصویری واضح از چهره جنین مشاهده نمی کنید.
 • در حالتی که جفت در مقابل رحم قرار گرفته باشد باید تا هفته بیست و هشتم بارداری صبر کنید تا بتوانید تصویری مناسب از جنین تهیه کنید.

سونوگرافی سه بعدی در بارداری

نکاتی در خصوص سونوگرافی سه بعدی در بارداری:

 • اگرچه سونوگرافی سه بعدی بهترین راه برای مشاهده صورت جنین است اما همیشه تصویری از صورت تهیه نمی شود. این مسئله به این معنی نیست که جنین مشکل دارد یا بارداری شما مشکل دارد. شاید جنین به شکلی قرار گرفته است که در سونوگرافی صورت او دیده نمی شود. 
 • بهترین حالت برای تصویربرداری از صورت جنین در حالتی است که صورت جنین به سمت خارج باشد. اگر آب دور جنین به مقدار کافی در اطراف صورتش باشد، تصویری واضح تهیه می شود.
 • اگر جنین به شکلی دراز کشیده باشد که صورت آن به طرف شما نباشد و پشت آن به شما باشد تصویری از صورت او نمی توانید مشاهده کنید.
 • حالت دیگری که نمی توانید صورت جنین را ببینید زمانی است که سر او در قسمت پایین لگن قرار گرفته باشد. همچنین اگر آب دور جنین به مقدار کافی نباشد تصویری واضح دیده نمی شود.
 • همچنین اگر چربی اضافه در قسمت شکم داشته باشید نمی توانید در سونوگرافی سه بعدی صورت جنین را مشاهده کنید.
 • اگر نتوانید تصویری مناسب از صورت جنین مشاهده کنید کارشناس از شما می خواهد کمی راه بروید تا جنین تغییر حالت دهد. اگر باز هم تصویر صورت او را مشاهده نکردید کارشناس از شما می خواهد هفته بعد مراجعه کنید.
 • حتی اگر باز هم نتوانید صورت جنین را ببینید حداقل می توانید انگشتان جنین را ببینید.

 تصویر مناسب در سونوگرافی سه بعدی در بارداری

 در ادامه نکاتی برای تصویربرداری مناسب در سونوگرافی سه بعدی ذکر شده است:

 • سعی کنید نکات مهم و راهنمایی های لازم در خصوص سونوگرافی سه بعدی را رعایت کنید. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سه بعدی هفته بیست و ششم بارداری تا هفته سی ام بارداری است.
 • پیش از انجام سونوگرافی سه بعدی مقدار زیادی آب بخورید. در واقع چند روز پیش از سونوگرافی مقدار زیادی آب بخورید. بهتر است روزانه حداقل دو تا سه لیتر آب بخورید. این کار باعث می شود کیسه آب شما تمیز شود و در اطراف جنین مقدار کافی آب جمع شود.
 • در هنگام سونوگرافی سه بعدی راحت باشید. مثانه پر باشد اما خیلی پر نباشد که باعث ناراحتی شما شود یا نتوانید بنشینید یا راه بروید. همچنین لباس راحت بپوشید.
 • اگر پس از دو یا سه بار انجام سونوگرافی سه بعدی به نتیجه مطلوب نرسیدید بهتر است دیگر سونوگرافی سه بعدی انجام ندهید.

منبع: www.momjunction.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97