Ooma
روش معاینه سینه زنان

امروزه یکی از عوامل مرگ آفرین در زندگی ابتلا به بیماری سرطان است، شایع ترین نوع از سرطانهای مربوط به زنان، سرطان سینه و یا پستان می باشد. معاینه مداوم سینه ها توسط خود شخص مهمترین راه برای جلوگیری از ایجاد توده پیشرفت آن در سینه های بانوان می باشد، در این مقاله با گروه سلامت اوما همراه باشید.

معاینه پستان توسط خود فرد اهمیت زیادی دارد. اگر بیمار به درستی خود را معاینه نماید می تواند توده هایی به کوچکی 1 سانتی متر را تشخیص دهد.

در اینجا در یک فیلم آموزشی نحوه معاینه سینه بصورت ساده آموزش داده شده است

فیلم آموزشی روش معاینه سینه برای پیش گیری از سرطان

هر زنی باید پس از سن 20 سالگی سینه های خود را معاینه کند و در صورت مشکوک بودن هر گونه بیماری به پزشک و یا ماما مراجعه نماید. معاینه سینه ها بهتر است بعد از اتمام خونریزی قاعدگی، حدودا روز هفتم ( بدلیل کاهش ندولاریته) انجام شود. زیرا بافت سینه نرم شده و بهتر قابل لمس خواهد بود. خانم های باردار و یائسه که قاعدگی ندارند هر ماه در یک تاریخ معین و خانم های شیرده پس از شیر دادن می توانند سینه های خود را معاینه کنند.

مراحل معاینه سینه ها:

1-نگاه کردن: در مقابل آینه بایستید. دستها را در دو طرف به حالت آویزان قرار دهید و در این حالت مواردی مانند عدم تقارن سینه ها، تغییر در شکل ظاهری و رنگ نوک پستان، وجود زخم، پوسته پوسته شدن، برآمدگی و فرورفتگی مورد بررسی قرار دهید. هیچ زنی دو پستان کاملا مشابه و هم اندازه ندارد. بالا بردن دستها به بالای سر باعث میشود هر گونه فرورفتگی پوست یا کشیده شدن نوک پستان به خوبی مشخص شود. دستها را پشت سر بهم قفل کنید و یه ظاهر پستان ها دقت کنید. دست ها را بر روی کمر فشار دهید و شانه ها را به عقب بکشید. نهایتا خم شوید و دستها را به صورت آویزان در کنار بدن قرار داده و یه ظاهر پستان ها دقت کنید.

اولین مرحله از معاینه سینه

از آنجا که هر کدام از علائم خطر مهم بیماری های سینه ممکن است فقط در یکی از این وضعیت ها مشخص شود لذا انجام هر کدام از این مراحل با اهمیت است.

2-لمس سینه: ایتدا بصورت خوابیده به پشت قرار بگیرید. برای معاینه هر سینه دست همان طرف را زیر سر و یک بالش کوچک در زیر شانه همان طرف بگذارید. لمس را با نوک بند آخر انگشتان انجام دهید. تمام سینه را تا ناحیه زیر بغل معاینه کنید.

 نوک هر دو سینه را فشار دهید تا هر گونه ترشح مشخص شود.

بهتر است معاینه پستان ها هنگام حمام کردن انجام شود.چرا که به دلیل لغزنده بودن بدن لمس سینه ها بهتر و راحت تر انجام میشود.

معاینه فیزیکی:

معاینه فیزیکی توسط پزشک یا ماما انجام می شود.

تومورهای سینه، بخصوص انواع سرطانی معمولا بدون علامت هستند و فقط از طریق معاینه فیزیکی یا غربالگری با ماموگرافی کشف می شوند. بطور تیپیک برست در طول سیکل قاعدگی دچار تغییرات مختصری می شود، طی مرحله قبل از خونریزی قاعدگی، اکثر زنان دچار افزایش بی اهمیت ندولاریته و پرخونی خفیف سینه می شوند. در موارد نادر این ویژگی ها ضایعه زیرین را پنهان می کنند و معاینه فیزیکی را دشوار می سازند.

مشاهده: مشاهده در ابتدا در حالی که بیمار راحت نشسته و دستهایش در کنار وی آویزان است انجام می گیرید. سینه ها از نظر تقارن، شکل، ظاهر پوست، وجود ادم یا اریتم مقایسه می شوند. فرورفتگی پوست یا فرورفتگی نوک پستان، با بالا بردن بازوها به بالای سر و سپس فشار دادن دستها بر روی مفاصل هیپ مشخص می گردد. تومورهای قابل لمس و حتی غیرقابل لمس که سبب تغییر شکل رباط می شود، ممکن است با این مانورها موجب فرورفتگی پوست شوند.

لمس: نکاتی که در لمس سینه مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از: دما، قوام و ضخامت پوست ، حساسیت کانونی و عمومی، ندولاریته، تراکم، عدم تقارن، توده های بارز و ترشح از نوک سینه.

بیمار ابتدا در وضعیت نشسته قرار می گیرد. سپس هر یک از سینه ها را در حلقه های متحدالمرکز که از نوک سینه شروع می شوند و به اطراف می روند به صورت عمقی و با دقت لمس کنید. بررسی نواحی زیر بغل و بالای ترقوه ضروری است. این کار باعث شناسایی غدد لنفاوی می شوند که در اثر سرطان  سینه بزرگ شده اند.

سینه های آویزان و شل:

نحوه معاینه سبنه های آویزان و شل

برای معاینه سینه های آویزان و شل ، می توان یک دست را بین برست و دیواره قفسه سینه قرار دارد و با دست دیگر معاینه کرد. نواحی زیر بغل و فوق ترقوه باید برای کشف گره های لنفاوی بزرگ لمس شوند.تمام تاحیه زیر بغل، ربع فوقانی خارجی سینه و استطاله زیر بغلی نیز برای تشخیص توده های احتمالی لمس شوند. سپس در حالی که بیمار به پشت دراز کشیده و یک بازوی خود را در بالای سرش قرار داده است، سینه همان طرف دوباره با روش صحیح از استخوان ترقوه تا لبه دنده ای لمس می شود.

معاینه سینه های بزرگ:

 اگر سینه بزرگ باشد،باید یک بالش یا حوله در زیر کتف قرار داده شود تا سمتی که معاینه میشود بالا برده شده و لمس آن راحتر میشود. در آخر پیشنهاد میکنم که مقاله علائم سرطان سینه، تشخیص، علت و درمان سرطان پستان را برای اطلاعات بیشتر درباره این بیماری مطالعه کنید.

امتیاز مطلب: 92% 92


  • profileیاس یاسی1397/06/07

    سلام.خسته نباشید.
    ویدیوهایی که میزاری عالی هستم ولی صدای موزیک بیشتر از گویندس گاهی صداش توی اهنگ گم میشه.لطفا رسیدگی کنید.
    ممنون از برنامه خوب ومفیدتون💟