Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
کودک من چه زمانی میتواند آب بنوشد؟

 این یک روز گرم تابستان است و شما گرم شده اید، بنابراین به طور طبیعی،  نیاز دارید که یک لیوان آب سرد بنوشید.  این شما را به این فکر می‌اندازد که آیا کودک 3 ماهه شما نیز برای هیدراته ماندن و غلبه بر گرما به مقداری آب نیاز دارد.  در حالی که نیت شما خیرخواهانه است، اگر کودک شما زیر 6 ماه است، نباید به او آب بدهید.

 کریستین پارک، متخصص تغذیه متخصص تغذیه کودکان و بنیانگذار تغذیه آسان توضیح می دهد: "قبل از 6 ماهگی، دادن آب به کودک جایگزین شیر خشک یا شیر مادر می شود، به این معنی که آنها مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند." 

 هنگامی که نوزادان به 6 ماهگی می رسند، می توانند مقدار محدودی آب بخورند.  با این حال، آب تنها زمانی برای نوزادان ضروری می شود که به یک سالگی برسند.  بیایید عمیق تر به این موضوع بپردازیم که چرا نوزادان باید در سال اول زندگی خود به شیر مادر یا شیر خشک بچسبند.

 آیا آب برای کودک من بی خطر است؟

 دادن آب به نوزاد زیر 6 ماه ضروری یا بی خطر نیست.  در این سن، نوزادان تمام آب مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کنند.  اگر نگران آب بدن کودک خود در آب و هوای گرم هستید، بدانید که شیر مادر از 80 درصد آب تشکیل شده است.  هنگامی که هوا خیلی گرم است، یا اگر نگران این هستید که کودکتان مایعات کافی دریافت نمی کند، به جای دادن آب به او شیر مادر یا شیر خشک را در صورت نیاز به او بدهید. نه تنها شیر مادر و شیر خشک عمدتاً آب هستند، بلکه آنها نیز بسیاری از مواد مغذی حیاتی را ارائه می دهد که آب آن را ندارد.

 "کودکان معمولاً به حجمی تکیه می کنند تا به آنها بگوییم که به مقدار مناسبی از تغذیه رسیده اند، بنابراین اگر به آنها آب یا واقعاً هر چیزی غیر از شیر مادر یا شیر خشک بدهید، تشخیص اینکه آیا آنچه را که دریافت می کنند یا نه مشکل است. 

 آب قبل از 6 ماهگی خطرناک است زیرا ممکن است نوزادان به جای شیر مادر یا شیر خشکی که از نظر تغذیه ای به آن نیاز دارند، از آب پر شود.  این می تواند منجر به سوءتغذیه، مشکلات تامین و از شیر گرفتن ناخواسته زودهنگام شود.  آب ناپاک نیز یک خطر ایمنی است که می تواند منجر به اسهال یا عفونت شود.

 خطرات آب دادن زودهنگام به نوزاد

 دادن آب خیلی زود به نوزاد نه ضروری است و نه بی خطر.  آب قبل از شش ماهگی ممکن است منجر به مشکلات مختلفی برای کودک شما شود.

1- شیردهی

 شیردهی بر روی عرضه و تقاضا کار می کند.  اگر شیر می دهید، بدن شما بسته به دفعات شیردهی یا دفعات پمپاژ شیر مادر، به تولید شیر مادر ادامه می دهد.  اگر به جای شیر دادن به کودک خود آب بدهید، ممکن است ناخواسته به بدن خود سیگنال دهید که شیر کمتری تولید کند.

2- عفونت

 آب همیشه به اندازه کافی برای دستگاه گوارش نوزاد تمیز نیست و ممکن است باعث عفونت شود، کودک را بیمار کرده و منجر به اسهال شود.  اسهال مشکل ساز است زیرا کودک را در معرض خطر کم آبی قرار می دهد.  همچنین بدن را از شر مواد مغذی موجود در شیر مادر یا شیر خشک قبل از جذب در سیستم کودک خلاص می کند و به طور بالقوه باعث سوء تغذیه می شود.

3- سوء تغذیه

 کودک شما برای رشد مناسب به مواد مغذی موجود در شیر مادر یا شیر خشک به ویژه در شش ماه اول زندگی خود نیاز دارد.  آب دادن به نوزاد می تواند باعث شود که شیر مادر یا شیر خشک کمتری بنوشد و از مصرف مقدار مناسب آن جلوگیری کند.  این می تواند منجر به سوء تغذیه شود.  "آب قبل از 6 ماهگی می تواند عدم تعادل در الکترولیت های آنها ایجاد کند و می تواند مقدار شیر یا شیر خشک آنها را کاهش دهد و مواد مغذی را که برای رشد و نمو آنها مهم است از بین ببرد." 

 زمان و نحوه معرفی آب

 در حدود 6 ماهگی، می توانید شروع به تزریق مقدار کمی آب در یک فنجان باز یا یک فنجان نی به کودک خود کنید.  پارک توضیح می دهد: "شما باید در این سن به کودک خود کمک کنید تا از فنجان باز استفاده کند. معمولاً به او کمک می کنید آن را به لب های خود بیاورد، یک، دو بشمارد و سپس فنجان را پایین بیاورد."

 بله، ما گفتیم یک فنجان باز یا یک فنجان نی، نه یک بطری یا یک فنجان.  تایلر اسمیت خاطرنشان می‌کند: «[این] به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های مهم دهانی،حرکتی را توسعه دهند، و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا شروع به یادگیری نحوه نوشیدن از یک فنجان باز کنند».

 چه مقدار آب به کودکم بدهم؟

 از 6 ماهگی کودک شما می تواند 4 تا 8 اونس آب در روز بنوشد.  میزان مصرف آنها تا سال اول نباید بیشتر از این باشد  پارک‌ خاطرنشان می‌کنند: «آنها در ابتدا واقعاً به آب نیاز ندارند، بنابراین بیشتر در مورد یادگیری استفاده از فنجان است تا دریافت آب».  "هدف اصلی این است که به آنها یاد دهیم که آب بنوشند، ترجیحاً از یک فنجان باز، به طوری که وقتی از شیر گرفته می شوند، بتوانند به طور مناسب خود را هیدراته کنند."

 در یک سالگی، کودک شما نیاز به نوشیدن 8 تا 32 اونس آب در روز دارد.  مقدار آبی که باید بر اساس سن به کودک بدهید:

  •   6 ماهگی تا 1 ساله 4 تا 8 اونس در روز
  •   1 تا 2 سال 8 تا 32 اونس در روز

حرف آخر

 به نوزادان زیر شش ماه نباید آب داده شود، زیرا تمام آب مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیر خشک تامین می کنند.  حتی در آب و هوای گرم و مرطوب، قبل از 6 ماهگی به کودک خود آب ندهید.  در عوض، اگر تشنه به نظر می رسند، شیر مادر یا شیر خشک بیشتری بدهید.

 شما می توانید از 6 ماهگی آب دادن به کودک خود را شروع کنید اما به 4 تا 8 اونس آب بدهید. 2 در این مرحله، هدف از دادن آب به کودک این است که به او اجازه دهید نوشیدن آن را تمرین کند.  در یک سالگی، کودک شما به آب نیاز دارد و باید روزانه 8 تا 32 اونس آب مصرف کند  اگر در مورد آب آشامیدنی کودکتان سوال یا نگرانی دارید، با پزشک اطفال او تماس بگیرید.

jhon walter el. When can babies drink water? Last reviewed: July 2020

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


  • profileزهرا باغی پور1401/05/19

    یکی از اشناهامون به بچش طبق همین گفته ها اب نداد زیر ۶ ماه دور از جون طلف شد بچه اش ماها توی خوزستانیم دمای هوا ۶۰درجه اس توی این خونه همین الان ۴کولر همزمان روشنه و نمیکشه ک هوارو خنک کنه بدون هیچ حرف زدنی بدون هیچ فعالیتی بشینی دهنت خشک میشه بعد به بچه اب ندی؟؟؟؟؟مگه چقدر از شیر خوردنش کم میشه بذار بشه مگه دشت کربلاس ک اب ندی به بچه منکه از ۲ماهگی به بچم اب دادم الانم ۹ماهشه هوا گرمه اولین باری ک بهش اب دادم از شدت تشنگی زیرش غش کرد با وجود اینکه با قطره چکون بهش دادم اولش ترسیدم ک چش شده بعد فهمیدم تمام گریه اش برای تشنگی بوده هیچوقت هیچ چیزی جای اب رو نمیگیره اب جوشیده سرد شده هیچ‌مشکلی نداره برای بچه اگر این بود خدا کاری نمیکرد ک توی شکم از کیسه اب مادر اب بخوره