Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
چطور دوقلو باردار شوم؟

بیشتر زوج ها دوست دارند دو قلو داشته باشند و دلایل مختلفی هم برای این خواسته خود دارند؛ برخی به خاطر تنها نبودن فرزند خود دو قلو می خواهند و برخی بخاطر بزرگ تر شدن خانواده بصورت همزمان و برخی برای اینکه بیشتر از دو فرزند نمی خواهند و ترجیح می دهند یک بار بارداری و سختی های آن را تحمل کنند. تولد چند قلو در سه درصد کل بارداری های سالانه در امریکا اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند روش هایی برای بارداری دوقلو وجود دارد که البته صد در صدی نیستند اما احتمال آن را افزایش می دهند. رژیم غذایی، ژنتیک، روش زندگی و نژاد نقش مهمی در دوقلو داشتن ایفا می کنند. در این مقاله می خواهیم راه های افزایش احتمال بارداری دو قلو را به شما اومایی های عزیز معرفی کنیم. با ما همراه باشید. 

در این مقاله می خوانیم:

ابتدا بدانید در حال حاضر چقدر شانس دارید؟

قبل از اینکه روش های مختلف برای بارداری دو قلو را امتحان کنید بهتر است ابتدا مشخص کنید به طور طبیعی چقدر شانس بارداری دو قلو را دارید:

1- احتمال  بارداری دو قلو در هر فرد به طور متوسط سه درصد است.

به طور متوسط شانس بارداری دو قلو یا چند قلو سه درصد است اما تحت شرایط زیر می تواند کمتر یا بیشتر شود:

 • اگر خانمی جوان و کم وزن هستید و نژاد شما آسیایی است و سابقه دوقلو در خانواده ندارید، احتمال دوقلو به شدت کاهش می یابد.
 • دوقلو داشتن در خانواده بخصوص در خانواده مادر بسیار مهم است. اگر در حال حاضر دوقلو دارید شانس شما حداقل چهار برابر می شود.
 • نژاد آفریقایی شانس دوقلویی را افزایش می دهد. آسیایی ها و ... کمترین شانس دوقلو زایی را دارند.
 • قدبلند بودن و تغذیه مناسب یا حتی اضافه وزن داشتن شانس دوقلو را افزایش می دهد.
 • سابقه بارداری داشتن. خانم هایی که چهار بار یا بیشتر باردار شده اند شانس دوقلو داشتن بیشتری دارند. به نظر می رسد بدن بعد از این که فهمید شما می توانید از پس بارداری برآیید، تمایل بیشتری به لقاح های بیشتر در یک زمان دارد.

 

شانس دوقلو زایی

2- خانم هایی که سن بالایی دارند احتمال بارداری کمتری دارند، اما در صورت بارداری شانش دوقلو زایی در آن ها بیشتر است.

هر چقدر سن بالاتر باشد، احتمال دوقلو داشتن بیشتر می شود. اگر نزدیک چهل سال هستید، شانس شما خیلی زیاد و در حدود هفت درصد می باشد. در سن چهل و پنج سالگی این عدد به هفده درصد می رسد. زیرا در این سنین شما برای بارداری حتما باید از روش های القایی استفاده کنید و به همین دلیل احتمال بارداری چند قلویی بیشتر می شود.

 

 احتمال روقلو باردار شدن

روش های ساده برای افزایش احتمال بارداری دوقلویی

بعد از اینکه مشخص کردید چقدر شانس بارداری دو قلویی دارید می توانید از یک یا چند روش ساده زیر برای افزایش احتمال بارداری دو قلو استفاده کنید:

1- ویتامین مصرف کنید.

افرادی که کمبود ویتامین دارند شانس کمتری هم برای بارداری دوقلو دارند. تمام ویتامین ها خوب هستند اما مکمل های فولیک اسید احتمال دوقلو را افزایش می دهد. 

فولیک اسید برای تمام خانم های باردار تجویز می شود. این ماده از عیوب و نقص های احتمالی در جنین جلوگیری می کند. اما روزانه بیشتر از هزار میلیگرم مصرف نکنید.

 

ویتامین و دوقلوزایی

2- غذاهای خاص مصرف کنید و خود را به خوبی تغذیه کنید.

افرادی که اضافه وزن دارند شانس بیشتری برای بارداری دوقلو دارند. به طور کلی تغذیه خوب و افزایش وزن باعث افزایش شانس دوقلو زایی می شود. تغذیه خوب به معنی افزایش وزن به صورت سالم می باشد. با پزشک خود درباره افزایش وزن مشورت کنید.

 

رژیم غذایی و دوقلو باردار شدن

3- لبنیات و سیب زمینی شیرین مصرف کنید.

 • برخی موادغذایی احتمال دوقلوزایی را افزایش می دهند. 
 • مطالعات نشان میدهد خانم هایی که در هنگام تلاش برای بارداری لبنیات بیشتری مصرف می کنند شانس بیشتری برای بارداری دوقلو دارند. در واقع شانس آن ها پنج برابر بیشتر از افرادی است که لبنیات مصرف نمی کنند.
 • فاکتور رشد که در کبد گاو تولید می شود عامل ایجاد یک ماده شیمیایی است که منجر به این پدیده می شود. 
 • مصرف شیر همراه با هورمون ها شانس دوقلو را افزایش میدهد.
 • آفریقایی ها که در رژیم غذایی خود به مقدار زیاد سیب زمینی شیرین مصرف می کنند شانس دوقلویی بیشتری دارند(حدود چهار برابر). موادمغذی موجود در این سبزی تخمدان را تحریک کرده و باعث تولید بیش از یک تخمک در طول تخمک گذاری می شود.
 • پزشک ها مطمئن نیستند سیب زمینی شیرین بر دوقلو داشتن تاثیر بگذارد ولی از آن جایی که این ماده خوشمزه است و ضرری ندارد می توان آن را مصرف کرد.

 

لینبات و دوقلوزایی

4- قرص های ضدبارداری را قبل از بارداری قطع کنید.

قرص ها را دقیقا قبل از تلاش برای باردار شدن قطع کنید. هنگامی که خانم قرص را قطع می کند، بدن به سختی کار می کند تا هورمون تولید کند. در یک یا دو ماه اول بعد از قطع قرص، در هر چرخه قاعدگی تخمدان دو تخمک آزاد می کند. بنابراین شانس بارداری دو قلویی بیشتر می شود. 

این نکته ثابت نشده است اما ضرری ندارد. همچنین برخی مطالعات درست بودن آن را تایید می کنند.

 

قرص ضدبارداری و دوقلوزایی

می توانید با کمک پزشک دوقلو داشته باشید!

علاوه بر انجام روش های خانگی گفته شده می توانید با یک متخصص برای داشتن دو قلو مشورت کنید او می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

1- به پزشک اجازه دهید شانس بارداری دوقلو را افزایش دهد.

برخی پزشکان برای دوقلو داشتن به شما کمک می کنند. اگر سن شما بالا است پزشک دوقلو داشتن را به شما توصیه می کند تا احتمال نقص در جنین کاهش یابد. زیرا در دو بارداری جدا احتمال نقص عضو بیشتر است.

دلایل دیگری وجود دارد که خانم نمی تواند بیش از یک بار باردار (ناباروری ثانویه) شود. در این صورت نیز پزشک به شما کمک می کند تا دوقلو داشته باشید.

 

دوقلوزایی

2- اگر برای دو قلو داشتن تصمیم به انجام روش آی وی اف دارید، باید پول خرج کنید.

 • می توانید از روش آی وی اف برای داشتن چند قلو استفاده کنید اما بهتر است قبل از انجام آن دقیقا بدانید آی وی اف چیست و چگونه انجام می شود؟
 • انتقال چند تخمک مقرون به صرفه تر است زیرا احتمال کاشته نشدن تخمک ها وجود دارد بنابراین بهتر است چند تخمک همزمان به بدن انتقال داده شود.
 • با پزشک خود درباره قرص هایی مانند کلامید صحبت کنید. این قرص ها به عنوان درمان هایی برای خانم هایی که تخمک گذاری ندارند استفاده می شود اما هنگامی که خانمی که مشکلی ندارد این قرص ها را مصرف می کند، شانس دوقلو به سی و سه درصد افزایش می یابد.
 • لقاح مصنوعی گران است. در کلینیک های مختلف این کار انجام می شود.
 • لقاح مصنوعی امری رایج است. اگرچه عملی ارزان و سریع نیست اما این روزها عملی رایج است.

 

آی وی اف

3- کلامید باعث تحریک تخمدان و تولید بیش از یک تخمک در هر دوره می شود.

کلامید  در افراد سالم از نظر باروری می تواند منجر آزاد سازی بیش از یک تخمک قابل باروری در هر چرخه شده و در نتیجه باعث بارداری سه قلو یا چندقلو می شود.

 

کلامید و دوقلوزایی

سخن آخر

درست است که داشتن دوقلو می تواند بسیار شیرین و لذت بخش باشد و زحمت بارداری و تحمل عوارض آن یک بار اتفاق می افتد اما یادتان باشد هزینه داشتن نوزاد دو قلو دو برابر است و اگر شما نتوانید برای آن ها پرستار استخدام کنید بسیار اذیت خواهید شد. بنابراین قبل از تلاش برای بارداری دو قلو حتما همه جوانب را بسنجید. به علاوه احتمال خطرات موجود در بارداری تک فرزندی بسیار کمتر از بارداری دوقلویی است. 

Community of editors, researchers, and specialists. How to Raise Your Chances of Having Twins.February 29, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


 • profilemaryam Ghorbani1400/07/20

  من از اینکه دوقلو دارم خدا رو شاکرم 🙏🥰🥰🥰
  شیرینی داشتن دوقلو همه ی خستگی ها رو از بین می بره 💚❤️

  • profileبهار عابد1400/04/11

   خوب بود

   • profilezahra abbasi1397/08/28

    چیکار کنم بچم دو قلو بشه