Ooma
هر فاز زایمان چقدر طول می کشد؟

زایمان واقعه اي تنش زاست، اضطراب و درد بسيار شديد مادر در اين شرايط مي تواند عوارض نامطلوبي بر جنين، مادر و روند زایمان بر جاي گذارد. پشتیبانی و حمایت مداوم مادر در این شرايط درد و اضطراب را کاهش مي دهد و او را در تطابق بهتر با اين بحران ياري مي نماید. از این رو برای کاهش نگرانی شما مادران عزیز برای زایمان ما در این مقاله به توضیح هر مرحله از زایمان خواهیم پرداخت.

زایمان سه مرحله دارد، اما مرحله فعال مرحله اول همان چیزی است که خیلی ها فکر می کنند، مادر شروع به احساس انقباض های منظم و مکرر می‌کند. این مرحله می تواند 4 تا 8 ساعت طول بکشد. در مجموع، همه مراحل زایمان - از زمان سبک شدن شکم و پایین آمدن جنین تا زمان خروج جفت، برای زایمان های اول حدودا 12 تا 24 ساعت و برای زایمان های بعدی حدود 8 تا 10 مورد طول می کشد. 

ممکن است تخمین این زمان ها با آنچه شنیده اید و دوستان درباره تجربیات خود گزارش کرده اند مطابقت نداشته باشد. گرچه طبیعی است که بدانید متوسط زمان کار برای اکثر زنان چقدر است، به ویژه با نزدیک شدن به موعد زایمان، مهم است که به یاد داشته باشید که هر زایمان متفاوت است و زمان زایمان بطور دقیق غیرقابل پیش بینی است. زایمان هر زن منحصربه‌فرد است، حتی دو زایمان یک زن با یکدیگر متفاوت خواهد بود. نمی‌توان زایمان را تا زمانی که رخ ندهد، پیش‌بینی کرد. علاوه بر این، نحوه محاسبه زمان کار ممکن است متفاوت باشد، که بر گزارش هایی که از محققان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ارائه می شود تأثیر می گذارد (و بنابراین، آمار گزارش شده).

هر مرحله از زایمان چه مدت است؟

طبق دفتر تحقیقاتی موسسات ملی بهداشت در مورد سلامت زنان، در اینجا تقریباً تا چه مدت می توانید انتظار داشته باشید که هر مرحله از زایمان طول  بکشد:

مرحله یکم زایمان

مدت زمان (تقریباً): ۱۹-۱۲ساعت

چه اتفاقی می افتد؟ انقباضات باعث تخلیه و باز شدن دهانه رحم از حدود 4 تا 10 سانتی متر می شود (اتساع کامل). در سه مرحله رخ می دهد

مرحله دوم زایمان

مدت زمان: 20 دقیقه تا 2 ساعت 

چه اتفاقی می افتد؟ هل دادن کودک از طریق کانال تولد و زایمان. مداخله معمولاً زمانی توصیه می شود که در این مرحله بیش از 3 تا 4 ساعت باشد

مرحله سوم زایمان

مدت زمان: ۳۰-۵ دقیقه

چه اتفاقی می افتد؟ جفت خارج میشود. (بعد از تولد نوزاد اتفاق می افتد)

اگر اولین تولد شما نباشد، به خوبی می توانید دریابید که انتهای پایانی این بازه های زمانی در مورد شما اعمال می شود (البته این داده خاصی نیست).

برای اهداف تجزیه و تحلیل آماری، طول مراحل زایمان ممکن است به طور جداگانه گزارش شود یا با هم جمع شود. این می تواند به شما توضیح دهد که چرا ممکن است هنگام خواندن موضوع، تفاوت های جزئی در زمان زایمان مشاهده کنید.

زمان بندی در مرحله یک زایمان

مراحل مرحله 1 به طور کلی به شرح زیر تعریف می شوند: 

مرحله اولیه زایمان (ساعتها یا روزها برای مادری که اولین بارداری را دارد): در این مدت، دهانه رحم شروع به باز شدن می کند (از 4 تا 6 سانتیمتر باز می شود) و از بین می رود (نازک و نرم می شود). انقباضات شروع می شود اما نامنظم است و ممکن است پلاگین مخاط خود را از دست دهید.  پایین آمدن جنین برای حرکت او به موقعیت زایمان و تولد اتفاق می افتد.

مرحله زایمان فعال (حدود 4 تا 8 ساعت): این زمانی است که دهانه رحم شما به طور کامل و تا 10 سانتی متر گشاد می شود (با سرعت حدود 1 سانتی متر در ساعت) و انقباضات قوی تر، قابل پیش بینی تر و مکرر می شوند. این مدت زمان ممکن است برای برخی از زنان طولانی تر یا کوتاهتر باشد. در حقیقت، برای کسانی که زایمان واژینال قبلی داشته اند، می تواند کوتاه باشد.

انتقال (حدود 15 تا 60 دقیقه): این در واقع بخشی از مرحله زایمان فعال در نظر گرفته می شود و با انقباضات  و قوی تر نقطه گذاری می شود. در ناحیه کمر / راست روده، خود احساس درد خواهید کرد و می خواهید فشار بیاورید -  اما به شما توصیه می شود صبر کنید تا کاملاً گشاد شوید.

برخی از پزشکان و محققان مدت زمان مراحل اولیه و فعال را یکسان می دانند و از آنجا که زایمان زودرس در بیشتر موارد در بیمارستان اتفاق نمی افتد، سخت است که مدت زمان آن همیشه دقیق اندازه گیری شود.

 

زایمان طبیعی

طولانی شدن زمان زایمان

زنانی که بیش از 17 ساعت در مرحله اول زایمان باقی می مانند، به احتمال زیاد برای مداخلات در جهت پیشبرد امور در نظر گرفته می شوند. گزینه های معمول عبارتند از:

  • داروهایی مانند پیتوسین برای تقویت انقباضات
  • سزارین (سزارین)
  • استفاده از پنس و اپیزیوتومی نیز ممکن است در برخی موارد در نظر گرفته شود.

بعضی از پزشکان هنگام انجام این تصمیمات محتاط  تر از دیگران هستند. پزشکان هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه مدت اجازه می دهد زایمان ادامه یابد، فاکتورهای مختلفی را در نظر می گیرند - از جمله محدودیت های زمانی توصیه شده برای زایمان و اینکه مادر و نوزاد به خوبی کار می کنند یا نه.

عوامل موثر بر طول زایمان

طول و تجربه هر زایمان برای هر زن و بارداری متفاوت است. اگرچه نمی توان مدت زمان را تضمین کرد، اما عوامل مختلفی می توانند بر آن تأثیر بگذارند. برخی از این موارد عبارتند از:

•تعداد بارداری های قبلی:  اگر این اولین زایمان واژینال شما نباشد زایمانهای بعدی سریع‌تر انجام می‌شود. زایمان کوتاهتر در زنانی که قبلاً زایمان کرده اند به این دلیل است که بدن بعد از زایمان قبلی شل می ماند. همچنین، بدن ممکن است به سادگی با انجام زایمان قبلی با روند سازگار باشد.

لگن (شکل و اندازه): لگن کوچکتر و باریک تر ممکن است به زایمان طولانی تر کمک کند.

سن مادر: مادران مسن مدت طولانی تری زایمان می شوند

شاخص توده بدنی مادر بالاتر: مطالعات نشان می دهد مادرانی که دارای اضافه وزن هستند، زایمان طولانی تری دارند

موقعیت جنین: اگر جنین افتاده و در وضعیت مطلوب قرار دارد (سر به پایین و رو به پشت) ، احتمالاً زایمان سریعتر خواهد بود.

قدرت و زمان انقباض: وقتی انقباضات شدیدتر ، منظم و به هم نزدیکتر هستند، احتمالاً زایمان با سرعت بیشتری پیشرفت می کند.

استفاده از داروهای القایی زایمان:

چنین مداخله ای معمولاً زمانی انجام می شود که زایمان به اندازه کافی پیشرفت نکند. هدف آن تشدید انقباضات و سرعت بخشیدن به زایمان است ، که می تواند در طی چند ساعت منجر به تولد برخی از زنان شود. با این حال ، اگر در زمان القای دهانه رحم کاملاً بسته باشید، ممکن است هنوز روزها زایمان نکنید

استفاده از بیحسی اپیدورال:

برخی مطالعات نشان می دهد که داشتن اپیدورال ممکن است مدتی به زایمان شما اضافه کند (از 30 دقیقه تا 2 ساعت). با این حال، جامعه متخصصان بیهوشی در آمریکا با این اختلاف نظر، ادعا می کنند که وقتی زایمان طولانی می شود ، معمولاً به دلیل عواملی مانند موقعیت کودک است - نه اپیدورال. در حقیقت، آنها شواهدی را ذکر می کنند که اپیدورال ممکن است با اجازه دادن به مادر برای آرامش، مدت مرحله اول زایمان را کاهش دهد. 

حرف آخر 

دانستن اینکه چه مدت زایمان شما دوام خواهد آورد، احتمالاً به شما در جلب کنجکاوی درباره چیزهای ناشناخته کمک می کند. متأسفانه، مانند اکثر موارد مربوط به والدین ، زمان زایمان نیز نوشته نشده است.

زمان متوسط زایمان می تواند احساسی از آنچه ممکن است تجربه کنید را به شما القا کند، اما ذهن شما ممکن است انعطاف پذیر تر به این موضوع نگاه کند با پذیرفتن این واقعیت که هر کاری منحصر به فرد است و زایمان هم از این قاعده مستثنا نیست. با این حال می توانید با خواندن این مقاله و مقالات دیگر اطلاعاتی را در این باره به دست آورید و از نگرانی خود بکاهید.

Julia Hutchison; Heba Mahdy; Justin Hutchison. Stages of Labor.Last Update: February 25, 2021.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97