Ooma
نوزاد یازده ماهه

به شما مادر اومایی عزیز تبریک می گوییم. فرزند شما اکنون ده ماهه شده است و در حال وارد شدن به ماه یازدهم زندگی خود می باشد. حتما یادتان هست که قبل از تولدش چقدر نگران نحوه مراقبت از او بودید و حالا می بینید که ده ماه به سلامتی و شادی گذشته است و شما بعنوان یک مادر نمونه به خوبی این کار را انجام داده اید. حالا قبل از اینکه وارد زندگی یک نوزاد یازده ماهه شوید می خواهیم شما را با شرایط و اتفاقاتی که در این ماه پیش می آید آشنا کنیم تا با آمادگی کامل این ماه را نیز مانند ماه های قبل سپری کنید. با ما همراه باشید. 

در این مقاله می خوانیم:

نوزاد یازده ماهه در هفته اول

ابتدا ببینیم در هفته اول یازده ماهگی چه اتفاقاتی برای نی نی نازنین شما می افتد:

تکامل نوزاد یازده ماهه در هفته اول

- در این زمان کلمات از دهان نوزاد خارج می شوند و او می تواند کلمات را به صورت معنی دار تلفظ کند. همان طور که مغز او در حال رشد است، توانایی حرف زدن او نیز پیشرفت می کند. سعی کنید شما همیشه کلمات را به درستی تلفظ کنید تا در ذهن کودکتان نیز به درستی نقش ببندد.

- علاقه او به گفتار را تشویق کنید و به صداهای او پاسخ دهید.

- در این سن نوزاد می تواند کلمات را تقلید کند. همچنین وقتی به او می گوید کاری انجام دهد متوجه منظور شما می شود. سعی کنید دستورات را مرحله به مرحله و با حرکات به او بیاموزید تا انجامش برای او آسان باشد و کلافه نشود. 

- این مراحل را به یاد داشته باشید. در این مرحله از زندگی نوزاد، مهارت های ارتباطی او ظهور پیدا می کنند بنابراین کاملا باید حواستان به رفتار و گفتارتان چه در برابر افراد دیگر و چه در برابر نوزاد باشد.

 

نوزاد یازده ماهه در هفته اول

زندگی شما با نوزاد یازده ماهه در هفته اول: اختلافات نظم و انضباط

در این زمان شما و همسرتان موضوع جدیدی برای صحبت دارید و آن طریقه تنبیه کودک نوپا است. شاید قبلا پیش خودتان می گفتید که هرگز این کار را نمی کنید اما الان واقعا از بعضی کارهای نوزاد عصبانی می شوید و دلتان می خواهد تنبیهش کنید. 

به یاد داشته باشید شما و همسرتان روش های مختلفی برای پدر و مادر بودن دارید. این مسئله نکته ی خوبی است و باید به عقاید و نقطه نظرات یکدیگر احترام بگذارید. داشتن عقاید قوی به معنای مهم بودن رفتار و آموزش نوزاد است. ایده های همسرتان به اندازه ایده های شما مهم است.

اگر در یک نظر خاص درباره شیوه تربیتی اختلاف دارید بهتر است درباره اش صحبت کنید و نقاط ضعف و قوت آن را در نظر بگیرید. شما و همسرتان باید به یک ایده یکسان برسید زیرا در صورتی تنبیه موثر است که همیشگی، سازگار و پایدار باشد. اگر شما نوزاد را تنبیه کنید و همسرتان روشی عکس روش شما را انتخاب کند در آینده دچار مشکل خواهید شد و نوزاد از شما یا همسرتان حرف شنوی ندارد. 

بهتر است درباره موضوعی که اختلاف نظر دارید  با مشاور صحبت کنید و کتاب های مختلف بخوانید. استراتژی پدر و مادرها از زمانی که شما بچه بوده اید خیلی تغییر کرده است و ممکن است روشی وجود داشته باشد که شما از آن آگاه نیستید.


نوزاد یازده ماهه در هفته دوم

نوزاد یازده ماهه شناخت بیشتری از محیط اطراف خود پیدا کرده است و بیشتر ساعات بیداریش را به دنبال بازی های مختلف است که شدیدا دوست دارد شما در این بازی ها همراهیش کنید. با هم ببینیم در هفته دوم زندگی نوزاد یازده ماهه چه اتفاقاتی می افتد:

تکامل نوزاد یازده ماهه در هفته دوم

- کودک در این سن از ورق زدن کتاب ها لذت می برد. از طریق کتاب ها می توانید رنگ های مختلف را به کودک نشان دهید. بنابراین سعی کنید کتاب هایی که دارای تصویرهای بزرگ و رنگی و شاد هستند را برای او تهیه نمایید. 

- برای ایجاد تنوع در زمان خواندن کتاب سعی کنید از کتابخانه کتاب های مختلف بگیرید و به کودک یاد دهید که نباید به آن ها آسیب بزند. 

- کودک شما در چند ماه اخیر درگیر اضطراب ناشی از جدایی از شما بوده است. او به شما وابسته است و هنگامی که او را ترک می کنید نگران می شود.

- برای سهولت در خروج، سعی کنید خداحفظی شما کوتاه باشد. خداحافظی طولانی هم برای شما و هم کودک عذاب آور است. بعد از این که شما از دید کودک خارج شوید گریه های او تمام می شود.

- می توانید با دوری از کودک احساس استقلال به او بدهید. البته او هنوز به شما نیاز دارد. بنابراین اگر به اتاق دیگری می روید چند دقیقه صبر کنید تا به دنبال شما بیاید. اگر مدت طولانی در اتاق دیگری هستید با او حرف بزنید.

 

هفته دوم نوزاد یازده ماهه

زندگی شما با نوزاد یازده ماهه در هفته دوم: جشن تولد یک سالگی نوزاد

تولد یک سالگی نوزاد هر چقدر باشکوه باشد باز هم نوزاد به آن بی اعتنا می باشد. اما حتما ذوق و شوق خاصی برای اولین تولد فرزندتان دارید. پس از همین الان باید خودتان را آماده کنید.

برخی ایده ها برای تولد:

- تولد در منزل. می توانید جشن را در منزل یا حیاط خلوت برگزار کنید. کودک در این حالت راحت تر است و شما می توانید مواد غذایی مورد نظر را تهیه کنید و بچه های دیگر را نیز دعوت کنید.

- با افراد خانواده جشن بگیرید. می توانید ناهار یا شام را با بستگان برگزار کنید. کودک شما از دیدن چهره های خوشحال و آشنا شاد می شود. همچنین عکس های این تولد یادگاری دائمی از افرادی که دوست دارد می باشد.

- تولد در خارج از منزل. می توانید در پارک نزدیک منزل تولد بگیرید یا پیک نیک خاصی برگزار کنید.

- با هم تولد گرفتن. می توانید همزمان با یکی از دوستانتان تولد بگیرید. اما بهتر است تعداد مهمان ها محدود باشد تا کودکان احساس غریبی نکنند.

- شکار لحظه. از کودکتان عکسی بزرگ بگیرید. لباس ها را نگه دارید و هر سال با عکس مقایسه کنید و روند رشد کودک خود را ببینید تا از آن لذت ببرید.


نوزاد یازده ماهه در هفته سوم

در هفته سوم از یازده ماهگی شما هیجانات زیادی خواهید داشت چون کودک کلمات جدیدی را به زبان می آورد که برای شما شگفت انگیز است. با هم ببینیم چه اتفاقاتی می افتد:

تکامل نوزاد یازده ماهه در هفته سوم

- در این مرحله شروع به گفتن ماما و بابا می کند. همچنین کودک می تواند چند جمله نامفهوم نیز بگوید. سعی کنید طوری رفتار کنید که گویی حرف های او را می فهمید.

- کودک می تواند به سوالات ساده پاسخ دهد به خصوص اگر با حرکات دست او را راهنمایی کنید. او در پاسخ به سوالات شما از روش خود استفاده می کند مثلا برای نه گفتن سر خود را تکان می دهد.

- در این ماه به کودک بیاموزد چطور می تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال در کنار او بنشینید و اسباب بازی هایش را تمیز کنید. کم کم او یاد می گیرد به شما کمک کند.

- آموزش ارتباط برقرار کردن بین اشیا و نام آن ها وظیفه شما است. بنابراین هرچقدر شما این کار را بیشتر انجام دهید کودک سریع تر کلمات را می آموزد.

- با کودک صحبت کنید و به اشیا اشاره کنید. هنگامی که از پله ها بالا می روید آن ها را بشمارید و به رنگ ها و اسم میوه ها و سبزیجات اشاره کنید. برای کودک کتاب با عکس بخوانید و از او بخواهید به اسم ها اشاره کند.

- از او بپرسید دوست دارد جوراب آبی بپوشد یا قرمز یا دوست دارد با حلقه ها بازی کند یا بلاک ها. فقط دو گزینه به او بدهید و هر دو گزینه را جلوی او قرار دهید. ممکن است در ابتدا کودک جواب ندهد اما بعدا شما را غافلگیر خواهد کرد. 

 

هفته سوم نوزاد یازدهه ماهه

زندگی شما با نوزاد یازده ماهه در هفته سوم: خرید از سوپرمارکت

 • سعی کنید زمانی به سوپرمارکت بروید که همسرتان مراقب نوزاد است. همچنین می توانید به صورت آنلاین خرید کنید. این کار آسان تر است و باعث می شود موادغذایی غیر ضروری نخرید.
 • سعی کنید موادغذایی با قیمت پایین تر بخرید.
 • سعی کنید موادغذایی به مقدار زیاد بخرید (اگر می توانید انبار کنید).
 • از جایی خرید کنید که قیمت کمتری دارد.

همه این موارد باعث می شود شما وقت بیشتری برای ماندن در کنار فرزندتان و پول بیشتری برای پس انداز داشته باشید.


نوزاد یازده ماهه در هفته چهارم

در پایان می خواهیم اتفاقاتی که در هفته چهارم یعنی هفته آخر یازده ماهگی نوزاد می افتد را برایتان شرح دهیم:

تکامل رفتاری نوزاد یازده ماهه در هفته چهارم

قدم های اول

اگر فرزند شما هنوز قدم های اول را برنداشته است به زودی شروع به راه رفتن می کند. بهتر است در این زمینه روزانه چند دقیقه با او تمرین کنید. می توانید با ایستادن یا خم شدن جلوی کودک و باز کردن دست ها به سمت او، او را تشویق به راه رفتن کنید. همچنین می توانید دست های او را بگیرید و او را به سمت خود راه ببرید. در این حالت نوزاد برای حفظ تعادل دست ها را دورش قرار داده ، آرنج ها خم است، پاها به سمت خارج است و شکم به جلو راه می رود. نوزاد را بر روی سطحی نرم قرار دهید و مراقب او باشید و در هنگام راه رفتن او را تنها نگذارید.

گذر از پستانک

کارشناسان معتقدند الان زمان خوبی برای گرفتن پستانک از کودک است. هر چقدر نوزاد بیشتر از پستانک استفاده کند سخت تر می توان او را از پستانک جدا کرد. اما دلیل دیگر کنار گذاشتن پستانک شروع رشد گفتاری کودک است. کودک با پستانک در دهان کمتر حرف می زند.

فراموش کردن پستانک امری سخت است. بنابراین این کار را به تدریج انجام دهید. در طول روز استفاده از آن را محدود کنید و در طول شب اجازه استفاده از آن را به کودک ندهید. همچنین می توانید پستانک را با اسباب بازی مورد علاقه او عوض کنید.

بازی جدید

در این مرحله کودک شروع به نشان دادن مهارت های حرکتی می کند. برخی کودکان در این سن دامنه بازی های آرام 2 تا 5 دقیقه ای دارند اما برخی دیگر اصلا بازی آرام دوست ندارند.

کودک فکر می کند هل دادن، پرتاب کردن و کشیدن کاری سرگرم کننده است. او دوست دارد اسباب بازی ها را در سبدی بزرگ بریزید تا دوباره آن ها را بیرون بریزد.

پیشرفت مهارت های پدر و مادرانه

در ابتدا اعتماد بنفس کامل درباره نیازهای کودک خود ندارید. اما کم کم می توانید با سوال پرسیدن، مطالعه و تجربه، اطلاعات کافی کسب کنید و نیازهای کودک خود را به درستی متوجه شوید و رفع کنید.

می توانید به گروه های مادرها یا گروه های پدرها بپیوندید. در این گروه ها احساسات سایر پدر و مادرها را می بینید با افراد جدید ارتباط برقرارمی کنید که اطلاعاتشان به شما کمک می کند. 

 

نوزاد یازده ماهه در هفته چهارم

آبله مرغان در نوزاد یازده ماهه

در این زمان ممکن است کودک شما دچار آبله مرغان شود. پس بهتر است علائم بیماری را بدانید. اگر نوزاد اخیرا در کنار نوزاد مبتلا به آبله مرغان قرار داشته به دنبال دانه ها و تاول های قرمز باشید. علائم آبله مرغان شامل دانه های قرمز رنگ کوچک است که کم کم به تاول های پر آب صورتی و خوشه های قهوه ای خشک تبدیل می شوند. در ابتدا این علائم بر روی صورت، دست ها و پاها دیده می شود. کودک خسته به نظر می رسد خیلی گرسنه نیست و تب کمی دارد.

اگر کودکم دچار آبله مرغان شد چه کاری انجام دهم؟

می توانید با پزشک مشورت کنید. برای جلوگیری از عفونت، ناخن های کودک را کوتاه کنید و اجازه ندهید خود را بخاراند. می توانید نوزاد را در حمام آب سرد همراه با جوش شیرین یا جو قرار دهید و سپس لوسیون کالامین بر روی جوش های او بزنید. تب را نیز با استامینوفن کاهش دهید.

اگر علائم نوزاد بدتر شد به پزشک اطلاع دهید. همچنین اگر چند روز پشت سر هم تب داشت، پوستش ورم کرد و قرمز شد نیز به پزشک اطلاع دهید. اگر سیستم ایمنی بدن کودک ضعیف است و حدس می زنید در معرض آبله مرغان قرار گرفته باشد او را نزد پزشک ببرید.

آیا باید کودک را در مقابل آبله مرغان واکسینه کنم؟

- واکسیناسیون کودک در 12 تا 15 ماهگی انجام می شود. بنابراین قبل آن توصیه نمی شود.

- واکسیناسیون عوارض جانبی دارد اما از 95% آبله مرغان ها جلوگیری می کند. اگر کودک به ژلاتین و آنتی بیوتیک حساسیت داشته باشد واکسیناسیون توصیه نمی شود.

- اگر کودک سرطان دارد یا بیماری دارد که بر سیستم ایمنی بدنش تاثیر می گذارد، یا انتقال خون داشته یا قرص های استروئیدی خوراکی با دوز بالا مصرف می کند، پزشک انجام واکسیناسیون را توصیه می کند.

 

نوزاد یازده ماهه در هفته چهارم

آموزش دستشویی رفتن به نوزاد یازده ماهه

هنوز برای آموزش نوزاد برای دستشویی رفتن خیلی زود است. بهتر است آموزش را از 18 تا 24 ماهگی شروع کنید. بیشتر والدین این آموزش را از 2 یا 3 سالگی شروع می کنند. زیرا در این زمان دیگر کودک یاد گرفته است مثانه را کنترل کند.

از کجا بفهمم کودکم برای آموزش دستشویی رفتن آمادگی دارد؟

دو نکته وجود دارد: فیزیکی و عاطفی. فرزند شما باید به آگاهی فیزیکی درباره روده و مثانه خود برسد همچنین باید از نظر احساسی آمادگی داشته باشد.

مواردی که نشان می دهد فرزند شما از نظر جسمانی آمادگی دارد عبارتند از:

 • حرکات منظم و قابل پیش بینی شکم و روده
 • توانایی 2 ساعت صبر کردن تا ادرار کردن
 • توانایی خالی کردن کامل مثانه در هنگام ادرار
 • توانایی کمک به شما برای در آوردن و پوشیدن شلوار
 • توانایی برای نشستن و برخاستن از روی سنگ توالت
 • فهمیدن معنی کلمات مربوط به توالت
 • توانایی پیروی از دستورالعمل های ساده

از نظر آمادگی عاطفی، کودک باید آگاهی از استفاده نکردن از پوشک را نشان دهد. با توجه به این پیش نیازها کودک 11 ماهه می تواند به یادگیری این مهارت بپردازد. اما گاهی نیز باید کمی بیشتر صبر کنید. بنابراین برای این کار عجله به خرج ندهید زیرا ممکن است کودک اذیت شود. 

 

نوزاد یازده ماهه در هفته دوم

از شیر گرفتن نوزاد یازده ماهه

زمان از شیر گرفتن کودک تصمیمی شخصی است که بستگی به شرایط شما دارد. اگر بتوانید شیر دادن را حداقل تا 18 ماهگی ادامه دهید برای نوزاد بهتر است. اما گاهی مجبور می شوید زودتر این کار را بکنید. کودک شما ممکن است در یازده ماهگی نشانه هایی برای آمادگی از شیر گرفتن مانند بی علاقگی به شیر نشان دهد. معمولا کودک را در یک سالگی از شیر می گیرند.

چطور کودک را از شیر بگیرم؟

به تدریج تعداد جلسات شیردهی را کم کنید و شروع به استفاده از شیر گاو یا شیر خشک برای او کنید. اگر کودک از شیشه شیر نمی خورد می توانید از فنجان استفاده کنید. همچنین می توانید مدت زمان شیردهی را کاهش دهید.

راه هایی برای کم کم از شیر گرفتن نوزاد

از شیر گرفتن باید فرآیندی آسان و تدریجی باشد. بهتر است از روش های زیر استفاده کنید:

 • نشانه هایی که نوزاد آمادگی خود را نشان می دهد را بیابید.
 • سعی کنید به او بیشتر از قبل توجه کنید.
 • هنگامی که به دنبال شیر خوردن است حواس او را پرت کنید و به او چیز دیگری نشان دهید و با فنجان به او شیر دهید.
 • از فردی دیگر بخواهید کودک را بخواباند تا در هنگام خواب توقع شیر خوردن نداشته باشد.
 • اگر سینه های شما متراکم شده است از کمپرس سرد و شیردوش استفاده کنید. ایبوپروفن نیز باعث کاهش درد می شود.

 

نوزاد یازده ماهه در هفته دوم

همه این موارد باعث می شود شما وقت بیشتری برای ماندن در کنار فرزندتان و پول بیشتری برای پس انداز داشته باشید.

انگشت خوردن نوزاد یازده ماهه

انگشت خوردن نوزاد در این سن امری نگران کننده نیست و کاملا طبیعی است و نوزاد برای آرام کردن خود این کار را انجام می دهد.

آیا انگشت خوردن مشکلات دندانی ایجاد می کند؟

پزشکان معتقدند نوزاد می تواند تا دو سالگی انگشت بخورد و هیچ تاثیری بر روی دندان ها نداشته باشد. برخی پزشکان نیز معتقدند این کار تا 4 یا 5 سالگی مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین نگران این موضوع نباشید.

آیا پستانک بهتر از انگشت خوردن است؟

پستانک راهی دیگر برای آرام شدن نوزاد است اما راهی بهتر نیست. نوزاد یاد می گیرد در هنگام افتادن پستانک به شما وابسته باشد و افتادن آن باعث کثیف شدن یا حتی گم شدن آن می شود. همچنین استفاده از پستانک به مدت طولانی می تواند در شکل گیری فک و دندان ها تاثیر بگذارد و ممکن است نوزاد شما در آینده نیاز به ارتودنسی دندان داشته باشد. پس همان انگشت هم تمیز تر است و هم خطر کمتری ایجاد می کند. 

 

هفته سوم نوزاد یازده ماهه

نکته پایانی ...

در پایان امیدواریم از این ماه نیز لذت ببرید و نوزاد شما با مراقبت ها و شرایط مطلوب دچار هیچ مشکلی نشود. اما اگر هم این اتفاق افتاد لطفا آرامش خود را حفظ کنید و بدانید که این موضوع فقط برای نوزاد شما نیست. یادتان باشد در این ماه باید حسابی برای نوزادتان وقت گذاشته و با او مهارت های مختلف مانند راه رفتن، صحبت کردن، شناخت وسایل و ... را تمرین کنید. 

 Joel Forman, MD. Your 11-Month-Old Baby’s Development.Updated on August 02, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94