Ooma
نوزاد هفت ماهه

به شما مادر اومایی عزیز تبریک می گوییم. نوزاد شما الان نیمی از سال اول زندگی خود را به سلامت گذرانده است و آن را مدیون زحمات و مسئولیت پذیری شماست.

نوزادان هفت ماهه در مرحله‌ای پر از هیجان و کشف‌های جدید هستند. در این سن، نوزادان توانایی‌های حرکتی پیشرفته‌تری دارند؛ اغلب می‌توانند بدون کمک بنشینند و ممکن است شروع به خزیدن کنند. آن‌ها علاقه‌مند به کاوش در محیط اطراف خود هستند و با دقت اشیاء را بررسی می‌کنند. تغذیه نوزاد در این دوره شامل ترکیبی از شیر مادر یا شیر خشک و همچنین غذاهای جامد پوره‌ای است. از نظر ارتباطی، نوزادان هفت ماهه شروع به استفاده از صداها و حرکات برای بیان نیازها و احساسات خود می‌کنند و به تدریج مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه می‌دهند. این دوره از زندگی نوزاد پر از رشد و تحولات مهم است که نیازمند توجه و مراقبت ویژه از سوی والدین است.

در این مقاله می خواهیم همه نکات و مواردی که قرار است برای یک نوزاد هفت ماهه اتفاق بیفتد را برایتان توضیح دهیم تا با آگاهی و آمادگی کامل وارد این ماه از زندگی خودتان و فرزندتان شوید. با ما همراه باشید. 

در این مقاله می خوانیم:

نوزاد هفت ماهه در هفته اول

ابتدا ببینیم رشد و شرایط نوزاد هفت ماهه در هفته اول چگونه است:

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته اول

نوزاد شما در این ماه شروع به خوردن غذاهای جامد می کند و کم کم خودش به تنهایی می تواند این کار را انجام دهد. البته برخی نوزادان تا ده ماهگی هم نمی توانند به تنهایی غذا بخورند. نباید در مورد این موضوع نگران شوید زیرا رشد نوزاد ها با هم متفاوت است و یک معیار ثابت ندارد.

سعی کنید در ابتدا از غذاهای آبکی استفاده کنید تا کودک راحت تر بتواند آن را بخورد. رو اندازی پهن کنید که نگران کثیفی دور و بر نوزاد نباشید و بگذارید نوزاد خودش غذا بخورد. اگر از خوردن سوپ آبکی با قاشق خسته شد، بگذارید مایع را سر بکشد.

 

نوزاد هفت ماهه

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه: به حس خود اعتماد کنید!

حس والدین ابزاری قدرتمند برای بزرگ کردن کودک است. شما فرزند خود را بهتر از هر کسی می شناسید بنابراین تغییرات او را متوجه می شوید. پس اگر فکر میکنید سلامتی، رشد یا حال کلی فرزندتان خوب نیست، حس خود را نادیده نگیرید. گاهی توجه شما باعث می شود از یک بیماری جدی جلوگیری کنید. بنابراین در ابتدا مشاهدات غیر طبیعی خود را بنویسید و به پزشک اطلاع دهید.

رشد و تکامل نوزاد هفت ماهه در هفته اول

نوزاد در این سن از بازی هایی مانند قائم موشک خوشش می آید. یکی از اسباب بازی هایش را زیر ملحفه قایم کنید. ملحفه را بردارید و به نوزاد نشان دهید و دوباره این کار را تکرار کنید. در این بازی به نکات زیر توجه کنید تا هیجان بیشتری در نوزاد ایجاد شود:

 • برای جذاب تر بودن بازی، اسباب بازی را قایم کنید و اجازه دهید نوزاد پیدا کند.
 • نوزاد تن صدا را تشخیص می دهد و اگر عصبانی حرف بزنید متوجه می شود.
 • نوزاد دوست دارد یک بازی را پشت سر هم انجام دهد یا یک کتاب را چند بار برایش بخوانید.

 

نوزاد هفت ماهه


نوزاد هفت ماهه در هفته دوم

نوزادان در این دوران از زندگی خود بسیار شیرین هستند و کارهای جدید و زیادی در این هفته ها انجام می دهند که بیشتر از روی کنجکاوی است:

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته دوم

در این ماه به نوزاد خود گوشزد می کنید که تلفن اسباب بازی نیست و نباید آن را پرتاب کند یا موهای خواهرش را نباید بکشد. در این سن نوزاد شروع به بررسی میزان اختیار خود می کند و کارهای کوچک را نمی پذیرد و انجام نمی دهد. در این حالت او فقط کنجکاو است و می خواهد واکنش شما را ببیند.

به یاد داشته باشید نوزاد در این سن نمی تواند دستوراتی که در چند ثانیه پیش به او داده اید را به یاد بیاورد. بهتر است فقط بگویید نه و حواس او را پرت کنید.

نوزاد در این سن متوجه رابطه بین اشیا می شود. او می تواند اسباب بازی ها را دسته بندی کند و بر اساس اندازه کنار هم بگذارد. می تواند آن ها را در کنار هم قرار دهد و شکلی خاص یا پازل بسازد. اجازه دهید خودش خلاق باشد و این کار را به شیوه خودش انجام دهد و تنها گاهی برایش الگو سازی کنید.

اگر نوزاد تصویر خود را در آینه ببیند و ناگهان شما پشت سرش ظاهرش شوید بر می گردد و شما را نگاه می کند تا مطمئن شود شما خودتان در آینه هستید.

نوزاد در این سن می تواند بیش از پیش بنشیند و شاید دیگر نیاز به کمک شما نداشته باشد اما بهتر است مراقبش باشید. 

 

نوزاد هفت ماهه در هفته دوم

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه در هفته دوم: مراقب خود باشید!

مراقبت از نوزاد و انجام سایر کارها کار دشواری است. نکاتی که باید در سال اول نوزادتان به یاد داشته باشید، عبارتند از:

- سالم باشید. سعی کنید مواد مغذی مورد نیاز را فراموش نکنید. الکل و کافئین زیاد مصرف نکنید. زیرا تاثیر آرامش بخش آن ها موقتی است و پس از حذف تاثیر، حال شما بدتر می شود. سعی کنید ورزش کنید. بخوابید. دست ها را بشویید و سعی کنید چشم ها را نمالید زیرا باعث سرماخوردگی می شود. به خصوص اگر خیلی به نوزاد دست می زنید.

- بیرون بروید. از هوای آزاد لذت ببرید. نوزاد خیلی کوچک است  بنابراین سعی کنید از این مسئله سود ببرید زیرا زمانی که راه بیفتد دردسر ساز می شود. با دوستان و همسرتان بیرون بروید.

- خود را لوس کنید. ماساژ صورت، بدن یا هر چیزی که باعث شود احساس خاص بودن داشته باشید انجام دهید. یک حمام طولانی نیز به شما انرژی می دهد.

- تمرکز داشته باشید. در کلاس های یوگا یا کششی یا ورزش های آرامش دهنده شرکت کنید و نفس عمیق بکشید.


نوزاد هفت ماهه در هفته سوم

حالا نوبت به هفته سوم از ماه هفتم زندگی نوزاد شما رسیده است تا ببینیم چه شرایطی برای او ایجاد می شود:

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته سوم

نوزاد از سه ماهگی تا 12 ماهگی دندان در می آورد. اما برخی نوزادان اولین دندانشان بین 4 تا 7 ماهگی جوانه می زند. اگر بین دندان در آوردن نوزاد فاصله افتاد تعجب نکنید. دندان ها معمولا از داخل لثه دیده می شوند و ناگهان تمام 20 دندان در سن 3 سالگی آشکار می شوند.

بنابراین در صورت تاخیر رشد دندان ها نگران نشوید زیرا برای برخی نوزادان دیرتر اتفاق می افتد. هنگامی که نوزاد دندان در می آورد بیش از پیش در دهانش آب تراوش می کند و دائما دوست دارد با یک شی لثه هایش را بساید تا خارش آن کم شود. باید برای او وسیله های پلاستیکی مخصوص در بازار که برای دندان هستند تهیه کنید و دائما آن ها را بشویید. 

 

نوزاد هفت ماهه

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه در هفته سوم: زمانی دور از نوزاد بگذرانید!

- سعی کنید به خاطر فرزند خود، چند ساعت در روز او را به فرد دیگری بسپارید. جدا شدن های کوتاه مدت به او فرصت می دهد با سایر افراد ارتباط برقرار کند.

- لازم نیست مدت زیادی بیرون باشید سعی کنید مدتی کوتاه در هنگام بیداری نوزاد از او فاصله بگیرید. متوجه می شوید با نبود شما آسمان به زمین نمی رسد.


نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم

در پایان ببینیم در هفته چهارم چه اتفاقاتی برای نوزاد شما خواهد افتاد:

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم

احساسات نوزاد هر روز بیشتر مشخص می شود. در چند ماه آینده شروع به تقلید می کند و نشانه های همدردی را نشان می دهد. به عنوان مثال اگر کسی گریه کند نوزاد نیز شروع به گریه می کند. همچنین نوزاد شروع به کپی کردن کارهای شما می کند و نوع برخورد شما با دیگران را تقلید می کند. بنابراین باید حسابی مراقب رفتار و گفتار خود باشید.

 • اگر نوزاد در اتاقی دیگر می خوابد، سعی کنید زمان بیشتری پیش از خواب با او بگذرانید.
 • سعی کنید کاری کنید که نوزاد راحت بخوابد.
 • به نوزاد بیاموزید اتاقش بهترین مکان برای خواب است و هر شب به صورت منظم کاری ثابت انجام دهید تا به آن عادت کند.
 • اگر فرزندتان از اینکه اتاق را ترک می کنید ناراحت می شود به او بگویید بر می گردید. در این حالت او به زودی به خواب می رود.

 

نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم: آسان بگیرید!

- غذای خود را نیز آماده کنید. برخی والدین غذا، میان وعده، شیر خشک نوزاد را آماده می کنند اما اصلا به فکر خودشان نیستند و این کار اشتباه است.

- منظم باشید. وسایلی که استفاده می کنید را مرتب کنید تا به راحتی در هنگام نیاز استفاده کنید.

- نوزاد. حمام با نوزاد کاری جالب و هیجانی است و باعث می شود وقتتان کمتر هدر رود. با همسرتان کارهای مربوط به نوزاد را تقسیم کنید.


تب در نوزاد هفت ماهه

در ماه هفتم، دیگر شما به خوبی با شرایط نوزاد آشنا هستید و می توانید مشکلات او را درک کنید. اگر بدن او بیش از حالت معمول گرم است از دماسنج استفاده کنید. دمای بدن نوزاد در حالت طبیعی باید بین 36 تا 38 درجه سانتی گراد باشد. 

چه زمانی باید نگران تب نوزادم شوم؟

تب زمانی اتفاق می افتد که بدن در حال مبارزه با یک عفونت است. بدن نوزادان به طور طبیعی از بدن بچه های بزرگتر دمای بالاتری دارند بنابراین تب در یکی از حالات زیر نگران کننده است:

 • دمای پیشانی بالاتر از 38 درجه سانتی گراد
 • دمای گوش بالاتر از 37.8 سانتی گراد
 • دمای زیر بغل بیشتر از 37.2 درجه سانتی گراد

چون کودکان بزرگتر می توانند بگویند کجایشان درد می کند، در هنگام تب آن ها کمتر نگران می شویم. اما هنگامی که نوزاد شما بین 3 تا 6 ماه است، نمی تواند حرفی بزند بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید. در هفت ماهگی یا بیشتر، تا زمانی که دمای بدن نوزاد به 103 درجه فارنهایت یعنی نزدیک 38 درجه سانتیگراد نرسیده است، جای نگرانی ندارد اما اگر استرس داشتید با پزشک تماس بگیرید یا به مطب او مراجعه کنید. 

همچنین اگر تب با یکی از علائم زیر همراه بود حتما با پزشک تماس بگیرید:

تنفس دشوار، نقاط قرمز یا صورتی بزرگ روی پوست، کاهش اشتها، ناتوانی در قورت دادن، رفتار غیرطبیعی، هذیان، تراوش شدید آب از دهان، ظاهری غیر طبیعی. در کودکان بین 6 ماه تا 5 سال، تب به صورت حمله شروع می شود. حتما تمام این موارد را به پزشک اطلاع دهید.

چگونه می توانم تب نوزاد را پایین بیاورم؟

 • لباس های اضافی را دربیاورید، نوزاد را در آب ولرم قرار دهید یا او را در اتاقی سرد قرار دهید. به او نوشیدنی و شیر بدهید تا بدنش کم آب نشود.
 • اگر این کارها فایده نداشت با پزشک تماس بگیرید. اگر پزشک قرص تجویز کرد، مقدار مناسب آن را بپرسید.
 • قرص ها را سر زمان معین و به مقدار مناسب به نوزاد بدهید.
 • پزشک احتمالا قرص استامینوفن و ایبوپروفن تجویز می کند. بنابراین این قرص ها را در منزل داشته باشید.
 • اگر نوزاد قرص دیگری مصرف می کند به پزشک بگویید. به هیچ عنوان به نوزاد آسپرین ندهید زیرا باعث سندروم ری می شود.

کم خونی نوزاد هفت ماهه

کم خونی در نوزادان زمانی اتفاق می افتد که سلول های قرمز خونی مقدار کمتری هموگلوبین (رنگدانه قرمز که اکسیژن را به بافت ها می رساند و موادمضر و دی اکسید کربن را دور می کند) تولید می کنند.

کم خونی دلایل مختلفی مانند کمبود مواد مغذی، بیماری های ژنتیکی، مصرف داروی خاص، عفونت و بیماری های مزمن دارد. اما دلیل اصلی کم خونی نوزاد کمبود آهن است؛ کمبود آهن به خاطر کمبود آن در رژیم غذایی نوزاد یا جذب نشدن آن توسط بدن یا از دست دادن خون اتفاق می افتد. نوزاد کامل با آهن اضافی به دنیا می آید اما در شش ماه اول زندگی، مقدار آهن خون کاهش یافته و باید جایگزین شود. به همین دلیل در این زمان اکثر پزشکان مکمل آهن برای نوزاد تجویز می کنند.

برخی کم خونی ها نیز مانند بیماری کم خونی سلول سیکل، که به دلیل غیر طبیعی بودن هموگلوبین ایجاد می شود، ارثی است.

 

کم خونی نوزاد هفت ماهه

علائم کم خونی

علائم اصلی کم خونی نوزاد شامل خستگی و رنگ پریدگی پوست می باشد. علائم دیگر شامل ضربان قلب تند، از دست دادن اشتها، شکنندگی ناخن ها و تورم زبان می باشد. اما گاهی اوقات هیچ علائمی از کم خونی در نوزاد دیده نمی شود و تنها در زمان های چکاپ دقیق پزشک متوجه آن خواهد شد. 

تشخیص کم خونی و درمان آن

اگر آزمایش خون نشان دهد مقدار آهن پایین است، پزشک مصرف مکمل های آهن را تجویز می کند. مصرف بیش از حد آهن نیز باعث ایجاد خطر می شود. بنابراین دقت داشته باشید دقیقا طبق دستورالعمل پزشک و به همان اندازه مکمل به نوزادتان بدهید. 

جلوگیری از کم خونی در نوزاد هفت ماهه

می توان با مصرف مقدار مناسب آهن، از کمبود آن جلوگیری کرد. کارهایی که می توان انجام داد شامل موارد زیر می باشد:

- بررسی کنید کم خونی نوزاد خطرناک است یا خیر؟ فاکتورهای خطرناک شامل نارس بودن نوزاد و وزن کم نوزاد به خاطر کافی نبودن آهن در رژیم غذایی شما می باشد. بهتر است با پزشک مشورت کنید.

- به نوزاد زیر یک سال شیر گاو ندهید. شیر گاو آهن کمی دارد و باعث آزار پوشش داخلی روده می شود بنابراین باعث کاهش آهن در طول زمان خواهد شد.

- با توجه به اینکه نوزاد در هفت ماهگی می تواند غذاهای جامد مصرف کند، به نوزاد غذاهای آهن دار بدهید. غذاهایی مانند اسفناج، لوبیا، تخم مرغ و گوشت و ماهی مناسب است.

- به نوزاد غذاهای حاوی ویتامین ث بدهید تا آهن بهتر جذب شود. برخی مواد مناسب شامل پاپایه، بروکلی، توت فرنگی و پرتقال می باشد.

انسداد در نوزاد هفت ماهه

انسداد زمانی اتفاق می افتد که نوزاد می خواهد نفس بکشد و چیزی راه تنفسی اش را مسدود کرده است. در این هنگام نوزاد نمی تواند نفس بکشد و صداهای عجیبی در می آورد. پوست او قرمز یا آبی می شود و یا بیهوش خواهد شد.

اگر نوزاد در حال خفه شدن بود چه کاری انجام دهم؟

اگر نوزاد می تواند گریه کند، سرفه کند یا حرف بزند می تواند نفس بکشد بنابراین راه تنفسی به طور کامل مسدود نشده است و نباید نگران شوید. او می تواند به تنهایی انسداد را از بین ببرد. اما اگر نوزاد برای نفس کشیدن تلاش می کند، رنگش از قرمز به آبی تغییر کرده است و در حال بیهوش شدن است با اورژانس تماس بگیرید. سعی کنید به پشت او بزنید و مانع را از راه تنفسی خارج کنید. در این زمان چیزی که بیشتر از هر موردی به شما کمک می کند حفظ آرامشتان است تا بتوانید درست فکر کنید و درست عمل کنید.

چطور می توان از مسدود شدن راه تنفسی جلوگیری کرد؟

به نوزاد غذاهای مناسب سنش را بدهید . هنگامی که غذا می خورد مراقب او باشید و هنگامی که به او غذا می دهید باید در حالت نشسته باشد. نگذارید با اسباب بازی های کوچک که می تواند وارد گلو شود بازی کند. اسباب بازی باید براساس سن نوزاد باشد. پس در این زمینه بیشتر مطالعه کنید. 

چطور بفهمم نوزادم چیزی قورت داده است؟

خوردن اشیا کوچک توسط نوزاد امری طبیعی است و گاهی این مواد به شکلی از روده رد می شوند و مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اگر نوزاد نمی تواند به خوبی آن را قورت دهد، تراوش آب از دهانش خیلی زیاد است، به شدت اشتهایش کم شده است یا احساس درد دارد به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

اسهال نوزاد هفت ماهه

اسهال به معنی مدفوع آبکی است. نوزاد اگر بیش از قبل دستشویی می کند و مدفوعش آبکی یا دارای خون یا مخاط است به معنی اسهال است. مدفوع در این حالت سبز، زرد یا تیره است و بوی بدی می دهد.

چه عواملی باعث اسهال می شوند؟

دلایل اصلی اسهال عفونت معده، عفونت تنفسی، حساسیت به غذا و آنتی بیوتیک است. همچنین آبمیوه زیاد نیز باعث اسهال می شود.

هنگامی که نوزاد اسهال است چه کاری باید انجام دهم ؟

- اگر مایعات نمی خورد، در مدفوعش خون است یا شکمش ورم کرده است یا تبش بیش از 24 ساعت طول کشیده است با پزشک تماس بگیرید. ادرار تیره، دهان خشک، گریه بدون اشک نشانه های کم آبی بدن است.

- به نوزاد آب و شیر کافی بدهید تا بدنش کم آب نشود. اما آبمیوه های شیرین به او ندهید. آب، شیر خشک و شیر مادر بهترین درمان است.

- نوزاد را آرام کنید. حواستان باشد زیرش خشک باشد و به بدنش کرم بزنید.

- دلیل اسهال را پیدا کنید.

- از اسهال در آینده جلوگیری کنید. دست ها و میوه ها و سبزیجات را به خوبی بشویید تا باعث ورود میکروب به بدن نوزاد و اسهال نشود. 

نکته پایانی ...

در پایان امیدواریم از این ماه نیز لذت ببرید و نوزاد شما با مراقبت ها و شرایط مطلوب دچار هیچ مشکلی نشود. اما اگر هم این اتفاق افتاد لطفا آرامش خود را حفظ کنید و بدانید که این موضوع فقط برای نوزاد شما نیست و خوشبختانه برای اکثر بیماری های نوزادان در این زمان راه های درمان مناسب و کارآمدی وجود دارد. 

 Joel Forman, MD. Your 7-Month-Old Baby’s Development. Updated on August 02, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94