Ooma
نزدیکی بعد از زایمان طبیعی، چه زمان و چگونه؟

زمان انجام نزدیکی پس از زایمان طبیعی

پس از حدود 9 ماه کاهش رابطه جنسی، زوج پس از بارداری خود را برای شروع رابطه جنسی آماده می کنند.  به طور کلی توصیه می شود 4 تا 6 هفته اول پس از زایمان طبیعی یا سزارین از مقاربت جنسی اجتناب شود. با این حال، قبل از شروع مجدد با پزشک خود صحبت کنید.

در اغلب موارد، به خصوص در موارد سزارین، بریدگی ها یا اپیزیوتومی، توصیه می شود تا 6 هفته پس از زایمان و پس از تأیید پزشک رابطه جنسی نداشته نباشید.در زایمان طبیعی بعد از تمام شدن درد و خونریزی یعنی تقریبا بعد از دو هفته ، بدن در فاز بهبودی قرار دارد که در آن خونریزی متوقف می شود، پارگی ها جوش می خورند و دهانه رحم بسته می شود. داشتن رابطه زناشویی خیلی زود، به ویژه در دو هفته اول، به دلیل خطر خونریزی پس از زایمان یا عفونت رحمی توصیه نمی شود.

زمان شروع رابطه جنسی پس از زایمان بستگی به خودتان دارد اما بهتر است با پزشک مشورت کنید.  عوامل متعددی بر آمادگی برای رابطه جنسی پس از زایمان تاثیر می گذارند، از جمله:

 •  سطوح درد
 • خستگی
 • فشار
 •  تمایل جنسی
 •  ترس از رابطه جنسی یا حاملگی
 •  خشکی واژن
 •  افسردگی پس از زایمان

کاهش درد نزدیکی بعد از زایمان

زنان ممکن است در خصوص زمان مناسب برای نزدیکی جنسی بعد از زایمان شک داشته باشند. با توجه به تغییرات هورمونی در دوران پس از زایمان، بسیاری از خانم ها خشکی واژن را تجربه می کنند که ممکن است تا 4 تا 6 هفته بعد ادامه پیدا کند. این مسئه به خاطر سطوح پایین استروژن در گردش است.

شیردهی نیز می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. علاوه بر سطح پایین تر هورمون های در گردش، رابطه جنسی دردناک همراه با پارگی یا اپیزیوتومی تا چند ماه پس از زایمان ادامه دارد. مراحلی که می تواند درد را در هنگام رابطه جنسی پس از بارداری کاهش دهد عبارتند از:

نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

 •  کنترل عمق نفوذ با موقعیت های مختلف جنسی
 •  افزایش روانکاری واژینال
 •  مصرف داروی مسکن
 •  تخلیه مثانه
 •  حمام گرم

روانکاری واژن، مانند کرم یا ژل بدون نسخه (OTC) ممکن است (طرز استفاده از ژل لوبریکانت ) در از بین بردن علائم خشکی واژن مفید باشد. اگر از کنترل زایمان استفاده می کنید، برای جلوگیری از تضعیف لاتکس از یک روان کننده پایه آب استفاده کنید. تحریک دهانی و یا دستی ممکن است در طول روند بهبودی مناسب باشد. 

رابطه جنسی پس از زایمان متفاوت است. این مسئله به دلیل کاهش سفتی عضلات واژن و ظرفیت کشش است. با این حال، این مسئله موقت است و تحت تاثیر عوامل متعددی از قبیل ژنتیک، اندازه نوزاد، تعداد زایمان قبلی و استفاده از تمرینات کگل تغییر می کند.

هورمون ها می توانند انواع گوناگونی از علائم را ایجاد کنند. به عنوان مثال، در طول مقاربت جنسی، نشت شیر از سینه ممکن است به علت پاسخ هورمونی به ارگاسم باشد. قبل از رابطه جنسی برای کاهش این علامت شیر را بدوشید.

تمرین کگل بعد از زایمان

تمرینات کگل (تمرینات کگل بهمراه تصاویر )عضلات کف لگن می تواند به شما کمک کند تا بعد از زایمان نوزاد، قدرت و ثبات را در ناحیه واژن ایجاد کنید. این تمرینات ساده هستند و می توانند در هر جایی اجرا شوند.

گام اول:

این است که عضلات کف لگن را پیدا کنید. این کار به راحتی با متوقف کردن جریان ادرار انجام می شود. نقاطی که فشار را احساس می کنید عضلات کف لگن می باشند. برای انجام درست کگل این مراحل را انجام دهید:

 •  عضلات قفسه سینه، شکم، ران و باسن را شل کنید.
 •  عضلات لگن را فشار دهید. 
 •  این کار را 5 تا 10 ثانیه انجام دهید.

 باید بتوانید احساس سفتی و حرکت رو به بالای مقعد، مثانه یا واژن را احساس کنید. این بدان معنی است که با موفقیت کگل را تکمیل کردید.

 •  5 تا 10 ثانیه استراحت کنید و سپس 10 بار این حرکت را تکرار کنید.
 •  این حرکت را 3 بار در روز تکرار کنید.

باید بتوانید طول مدت فشار و تعداد مجموعه ها را افزایش دهید تا عضلات کف لگن قوی تر شوند. با گذشت زمان، این تمرین باعث می شود رابطه جنسی کمتر درد داشته باشد.

پیشگیری از بارداری پس از زایمان

1- کاندوم

کاندوم یک شکل مؤثر کنترل زایمان پس از بارداری است.

2- آی یو دی

زمان بندی برای دستگاه هورمونی مس یا داخل رحمی و یا استفاده از یک روش ممانعت از بارداری مانند دیافراگم یا کلاه دهانه رحم باید به وسیله پزشک مورد بحث قرار گیرد (حاملگی با وجود دستگاه ای یو دی).

3- قرص ضد بارداری شیردهی

قرص شیردهی یا لاینسترول / مینی پی را  در صورتی که  از زایمان هنور قاعدگی اتفاق نیفتاده است از ۶ هفته پس از زایمان مصرف قرص آغاز می شود (عدم قاعدگی دلیل برعدم تخمک گذاری نیست) و در صورت وقوع قاعدگی قبل از ۶ هفته مصرف قرص را باید از روز اول خونریزی قاعدگی آغاز نمود . برای استفاده از این روش باید هر روز در ساعت معین یک عدد قرص میل کنید تا بسته قرص تمام شود و مصرف بسته بعدی بلافاصله و بدون قطع ادامه می یابد .

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicalnewstoday.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 88% 88