Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
مهمترین سونوگرافی های بارداری

یکی از مهم ترین آزمایشاتی که در طول بارداری و هر چند وقت یک بار طبق نظر پزشک باید انجام شود انواع سونوگرافی است. بر حسب نیاز پزشک ممکن است تنها از سونوگرافی شکمی استفاده کند و یا علاوه بر آن به دلیل دقت بیشتر از سونوگرافی واژینال نیز بهره بگیرد. سونوگرافی علاوه بر تعیین جنسیت میزان سلامت جنین را نیز بررسی می کند. به طور کلی برای همه خانم های باردار انجام  چهار مرتبه سونوگرافی در دوران بارداری ضروری است و مابقی بر حسب شرایط بارداری هر فرد تجویز می شود. در این مقاله می خواهیم این چهار سونوگرافی اصلی را برای شما مامان های اومایی عزیز توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

مهم ترین سونوگرافی های بارداری

1- بار اول در ابتدای بارداری برای آنکه مشخص شود، بارداری داخل رحمی و طبیعی است یا بارداری خارج از رحمی است و اینکه  آیا ساک حاملگی وجود دارد یا خیر سونوگرافی انجام می شود. در واقع این سونوگرافی میتواند تعیین کننده وجود جنین و قلب او و سلامت بارداری باشد.

2- سونوگرافی دوم در هفته دوازدهم است و آنچه  که در این آزمایش برای پزشک بیش از هر چیز مهم است اندازه‌ گیری قد جنین از نوک سر تا پایین باسن می باشد تا بتواند بر اساس آن سن دقیق بارداری و زمان تخمینی زایمان را اعلام کند همچنین نکته بعدی اندازه‌گیری عرض گردن است که اگر بالاتر یا مساوی با ۳ میلی‌لیتر باشد، پزشک آزمایش آمنیوسنتز را تجویز می‌کند تا احتمال وجود هرگونه ناهنجاری کروموزمی مشخص شود و در صورت نیاز درمان یا توقف بارداری صورت پذیرد. 

3- سونوگرافی سوم در هفته ۲۲ برای مشاهده سلامت رشد اندام‌های داخلی به ویژه قلب و سر انجام می شود و همچنین در این هفته میزان رشد جنین و کیفیت تبادلات تغذیه ای بین مادر و جنین به کمک بند‌ناف و جفت و مایع آمونیاکی بررسی شده و جنسیت جنین نیز در این سونوگرافی با دقت بیشتری مشخص می شود.

4- سونوگرافی چهارم در هفته ۳۲ بارداری برای بررسی ارگان‌های مغزی و اینکه رشد جنین در حد طبیعی است یا خیر؟ انجام می شود. 

 

سونوگرافی در بارداری

در چه شرایطی تعداد سونوگرافی ها بیشتر می شود؟

در بعضی شرایط ممکن است شما نیاز به سونوگرافی های بیشتری داشته باشید که عبارتند از:

  • در صورتی که مشکلی در سونوگرافی دیده شود
  • در صورتی که خانم باردار مبتلا به فشار خون یا دیابت یا بیماری‌های دیگر باشد
  • در صورتی که احتمال کوچک بودن جنین داده شود
  • در صورتی که بارداری چندقلو باشد.

بنابراین به شما توصیه می کنم حتما زیر نظر پزشکتان هر تعداد آزمایش و سونوگرافی که برایتان تجویز می شود را به موقع و با توجه کامل انجام دهید تا دوران بارداری و فرزند سالمی داشته باشید.

سخن آخر

همان طور که متوجه شدید بر خلاف تصور خیلی از خانم ها که فکر می کنند سونوگرافی تنها برای تشخیص جنسیت جنین انجام می شود این آزمایش وظایف مهم تری دارد و به طور کلی شاید بتوان گفت مهم ترین آزمایش کمک کننده به پزشک برای تشخیص سلامت بارداری و وجود احتمال مشکلات بارداری می باشد که در آن صورت پزشک آزمایشات دیگری را تجویز خواهد کرد. به علاوه تشخیص به موقع مشکلات بارداری می تواند احتمال خطرات جدی را کاهش دهد. 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96