Ooma
ممنوعیت استفاده از لوازم آرایشی در طول بارداری

در دوران بارداری مهمترین مسئله سلامت مادر و جنین است. از این رو زنان باردار به تمامی مسائل مربوط به سلامت بارداری اهمیت زیادی داده، که یکی از این مسائل ممنوعیت استفاده از لوازم آرایش در دوران بارداری است. در متن زیر به بررسی دلایل مربوط به استفاده یا عدم استفاده از لوازم آرایش در طول بارداری میپردازیم.

همانطور که از مصرف برخی از غذاها و نوشیدنی های غیر مجاز در دوران بارداری خودداری می کنید، باید از محصولات زیبایی که ممکن است ایمن نباشند نیز صرف نظر کنید. در حالی که هنوز محصولات زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بهترین حالت و احساس را داشته باشید، در دوران بارداری باید کمی دقیق تر لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید.

چرا برخی از مواد مراقبت از پوست در دوران بارداری ناامن شناخته شده اند؟ در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه برخی دیگر ممکن است خطرات احتمالی برای جنین شما باشد، لازم است. در اینجا نگاهی داریم به مواد مراقبت از پوست که باید از آنها اجتناب کنید، موادی که باید راجع به آنها صحبت کنید و مشاوره بگیرید و گزینه های مناسب بارداری را انتخاب کنید. خبر خوب این است که، اگرچه درست است که برخی از محصولات زیبایی هنگام بارداری قطعاً ممنوع است، اما اکثر آنها برای ادامه استفاده کاملاً خوب هستند.

چرا باید از برخی مواد آرایشی در دوران بارداری خودداری کنید؟

شما به احتمال زیاد در دوران بارداری به مصرف مواد غذایی که وارد بدن خود میکنید، بسیار توجه می کنید، اما آنچه روی پوست و بدن خود قرار می دهید نیز مهم است. مواد موجود در برخی از محصولات زیبایی، پوستی و مراقبت های شخصی می توانند در جریان خون جذب شوند و تصور می شود که برخی از این مواد برای جنین در حال رشد مضر است.

در حالی که از مصرف موادی که دارای خطرات شناخته شده یا مشکوک هستند باید در دوران بارداری خودداری شود، مواد دیگری برای مراقبت از پوست وجود دارد که با خطرات احتمالی مرتبط هستند، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین مضر بودن یا نبودن آنها لازم است. بعضی از مادران آینده ترجیح میدهند از محصولی که حاوی این مواد است، خودداری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است پس از مشورت با پزشکان خود تصمیم بگیرند از آنها استفاده کنند، به خصوص اگر آنها دارای یک مشکل پوستی شدید یا بیماری پزشکی دیگری باشند که می تواند از استفاده از این محصول بهره مند شود.

در صورت تردید، همیشه بهتر است از پزشک خود در مورد هرگونه محصولات مراقبت از پوست که در مورد آن مطمئن نیستید، سوال کنید.

مواد شیمیایی غیر مجاز در بارداری :

تصور می شود که این مواد خطراتی برای نوزادان داخل رحم دارند، بنابراین آنها را در بالای لیست عدم استفاده قرار دهید.

1-هیدروکینون

این ماده روشن کننده پوست می تواند در محصولاتی که برای مقابله با لکه های تیره یا هایپرپیگمنتیشن استفاده می شوند خودنمایی کند. تحقیقات در مورد استفاده از هیدروکینون در دوران بارداری بسیار محدود است، اما از آنجا که این ماده با سرعت بسیار بالایی از طریق پوست جذب می شود، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند از مصرف آن خودداری کنید.

2- ایزوترتینوئین، رتینول و سایر رتینوئیدها

رتینوئیدهای خوراکی و موضعی از جمله ایزوترتینوئین، ترتینوئین، آداپالین و تازاروتن که برای مقابله با آکنه استفاده می شوند، شناخته شده اند که باعث نقایص جدی در هنگام تولد می شوند، بنابراین تا زمان از شیر گرفتن کاملاً ممنوع است. همچنین از سرم های رتینول بدون نسخه و سایر محصولات ضد پیری حاوی رتینول نیز استفاده نکنید.

3- اسید سالیسیلیک (در دوزهای بالا)

استفاده از داروهای خوراکی یا لایه بردار حاوی دوز بالای اسید سالیسیلیک (نوعی اسید بتا-هیدروکسی، یا bha) خودداری کنید، دوزهای بالای این ماده ضد التهاب می تواند برای جنین شما خطرناک باشد.

گفته میشود، اسید سالیسیلیک همچنین در طیف وسیعی از محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه، از جمله مواد پاک کننده، شستشوی بدن، سرم، لوسیون و درمان لکه های آکنه ظاهر می شود. طبق کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACog)، محصولات OTC با سالیسیلیک اسید به طور کلی حاوی دوزهای کمی هستند که برای زنان باردار بی خطر محسوب می شوند. اما همیشه تهیه یک محصول توسط پزشک فقط برای اطمینان ایده خوبی است.

این مواد با خطرات احتمالی مرتبط بوده اند، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین مضر بودن یا نبودن آنها به طور قطع لازم است. تصمیم گیری در مورد استفاده از محصولات حاوی مواد زیر یک انتخاب شخصی است که بهتر است با پزشک خود انجام شود.

 

ممنوعیت لوازم آرایشی در بارداری

4- پراکسید بنزوئیل

این ماده معمولاً در بسیاری از داروهای ضد آکنه OTC وجود دارد. در مورد پراکسید بنزوئیل در دوران بارداری بحث هایی وجود دارد، اما بسیاری از کارشناسان، از جمله آکادمی پوست آمریکا (aad) و acog، می گویند استفاده از آن در مقادیر محدود احتمالاً بی خطر است.

5- بوتاکس و پرکننده ها

این ماده از بین برنده چین و چروک همچنین جز مواد تشکیل دهنده رده c محسوب می شود طبقه بندی میشود، به این معنی که ما هنوز اطلاعات کافی در مورد ایمنی آن در دوران بارداری نداریم. بوتاکس گاهی اوقات برای شرایط پزشکی مانند بی اختیاری، پرکاری مثانه و میگرن مزمن تجویز می شود، در این صورت شما و پزشک می توانید تشخیص دهید که فواید آن بیش از خطرات احتمالی است، اما بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند از بوتاکس و سایر مواد پرکننده برای استفاده های آرایشی در دوران بارداری استفاده نکنید امن است.

6- پارابن و فتالات

پارابن ها معمولاً از مواد نگهدارنده استفاده می کنند که از رشد کپک و باکتری در مرطوب کننده ها، شامپوها، صابون ها، دئودورانت ها و مواد آرایشی جلوگیری می کنند، در حالی که فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی به خصوص در محصولات حاوی رایحه وجود دارد.

برخی بحث ها در مورد استفاده مکرر پارابن و فتالات در دوران بارداری وجود دارد. برخی از مطالعات حیوانی، مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز (PARC) مانند پارابن و فتالات در دوران بارداری را با خطرات احتمالی مانند مشکلات تولیدمثلی مرتبط دانسته اند. با این حال، FDA می گوید که مطالعات به طور قطعی اثبات نکرده اند که پارابن ها و فتالات ها مضر هستند و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

اگر ترجیح می دهید از پارابن در دوران بارداری اجتناب کنید، به دنبال فرمول های فاقد پارابن باشید (برخی از پارابن هایی که بیشتر در محصولات مشاهده می شوید متیل پارابن، پروپیل پارابن، بوتیل پارابن و اتیل پارابن است). فتالات ها می توانند برای یافتن در لیست مواد تشکیل دهنده کمی پیچیده تر باشند، زیرا تولیدکنندگان مجبور نیستند مواد تشکیل دهنده رایحه را به FDA گزارش دهند. اگر ترجیح می دهید از آنها اجتناب کنید، به دنبال فرمول های بدون عطر باشید.

گزینه های بی خطرتر لوازم آرایش در بارداری

حتی اگر برخی از محصولات مورد علاقه شما در حال حاضر محدودیت دارند و پوست شما از بابت عدم استفاده رنج می برد. گزینه های مناسبی برای استفاده در بارداری وجود دارد، در حالی که برای جنین شما نیز ایمن است.

مواد مراقبت از پوست ضد پیری

سلولهای پوستی مرده و مات را با یک اسکراب لایه بردار حاوی لایه بردارهای فیزیکی مانند نمک یا شکر، یا لایه بردارهای شیمیایی ملایم مانند لاکتیک یا اسید گلیکولیک از بین ببرید. محصولاتی که حاوی ویتامین C هستند، یک آنتی اکسیدان است که باعث تولید پروتئین کلاژن پوست چربی می شود و می تواند باعث رنگ آمیزی بیش از حد رنگ آمیزی شود، همچنین بی خطر محسوب می شوند.

 از لایه برداری با رتینوئیدها یا دوزهای بالای اسید سالیسیلیک در هر جای بدن خودداری کنید. انواع دیگر لایه برداری و میکرودرم ابریژن می تواند به ویژه برای پوست باردار تحریک کننده باشد. و هرگونه درمان با میکرو جریان یا لیزر در حال حاضر ممنوع است. اگر مطمئن نیستید که چه مواردی بی خطر است و چه عواملی (یا احتمالاً باعث ایجاد شیوع پوستی می شود)، قبل از انجام این عمل آن را با پزشک خود و دوباره با متخصص زیبایی در میان بگذارید.

مواد مراقبت از پوست ضد آکنه

طبق گفته acog، استفاده از داروهای ضد آکنه بدون نسخه که حاوی اسید آزلائیک یا اسید گلیکولیک هستند، بسیار خوب است. برای آکنه شدید، پزشک ممکن است اریترومایسین موضعی یا کلیندامایسین را با بنزوئیل پراکسید یا اریترومایسین خوراکی یا سفالکسین را توصیه کند.

مرطوب کننده ها

این روزها خشکی پوست شما را رنج میدهد؟ برای رطوبت پوست، به دنبال لوسیون ها و کرم های ملایمی باشید که قدرت هیدراتاسیون خود را از اسید هیالورونیک یا روغن نارگیل می گیرند.

کرم های ضد آفتاب 

ضد آفتاب ها به دو روش برای محافظت از پوست در برابر آفتاب کار می کنند: برخی از فرمول ها حاوی مواد شیمیایی هستند (مانند اکسی بنزون، آنزولیزول، اکتیزالات، هموسالات، اوکتوکریلین، اوکتینوکسات و آووبنزون) که اشعه UV را جذب کرده و آنها را به انرژی تبدیل می کنند. سایر فرمول ها به مواد فیزیکی (مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی) متکی هستند، که قبل از اینکه به پوست شما برخورد کنند، از نظر جسمی اشعه را منحرف می کنند. مسدود کننده های جسمی ضد آلرژی هستند و جذب پوست نمی شوند ، در حالی که ضد آفتاب های شیمیایی مقدار کمی دارند، بنابراین برخی از مادران آینده ترجیح می دهند از کرم های ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنند در حالی که انتظار دارند. با این حال، استفاده از هر دو در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود.

از همه مهمتر، ضد آفتاب های با طیف گسترده را که از اشعه uva و uvb محافظت می کنند، انتخاب کنید و مطمئن شوید که دارای ضریب محافظت در برابر آفتاب (spf 30 )یا بالاتر هستند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100