Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
چه نوع کرم ضد آفتاب در بارداری استفاده شود؟

محافظت از پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید بخصوص در بارداری بسیار مهم و ضروری است. زیرا در این زمان پوست شما نسبت به حالت عادی بسیار حساس تر می شود و اگر به خوبی از آن مراقبت نکنید آسیب های جدی می بیند. علاوه بر استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب در این دوران باید دقت کنید که تا حد امکان در ساعات 10 صبح الی 2 بعد از ظهر در برابر آفتاب قرار نگرفته و در سایه یا خانه بمانید. در این زمان نور خورشید بیشتر از زمان های دیگر است و آسیب بیشتری می تواند ایجاد کند. 

اشعه ماوراء بنفش حتی در سایه و یا از پشت شیشه ها نیز می تواند در پوست شما نفوذ کند بنابراین در همه شرایط حتی ابری بودن هوا باید هنگام بیرون رفتن از ضدآفتاب مناسب پوستتان استفاده کنید. 

در اینجا چند نکته در مورد انتخاب بهترین ضد آفتاب هنگام بارداری آورده شده است.

ویژگی های کرم ضد آفتاب در دوران بارداری

بدنبال کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر از 30 باشید که در برابر اشعه UVA و UVB از شما به خوبی محافظت می کنند. محصولاتی که دارای ترکیبات فعال اکسید روی و یا دی اکسید تیتانیوم هستند که به نام کرم های ضد آفتاب معدنی یا فیزیکی نیز شناخته می شوند، برای خانم های باردار انتخاب خوبی می باشند. زیرا ضد حساسیت هستند و به جای اینکه توسط پوست جذب شوند، روی پوست می نشینند. همچنین بهتر است حتی اگر نمی خواهید شنا کنید باز هم از ضدآفتاب های ضد آب استفاده کنید. 

با این حال به یاد داشته باشید، علی رغم آنچه که شنیده اید یا خوانده اید، بیش از حد نگران مواد ضد آفتاب در دوران بارداری نباشید. اگر در مورد بی خطر بودن ضد آفتاب خاصی در دوران بارداری مطمئن نیستید، برچسب آن را بررسی کرده و با پزشک خود نیز در مورد برند مورد نظر مشورت کنید.

نکته مهم:

از ضد آفتاب ساخته شده با مواد ضد حشره استفاده نکنید، زیرا این کرم ها از اثرات کمتری برخوردار هستند. در صورت نیاز به دفع حشرات، کرم های مخصوص این کار را را جداگانه خریداری کرده و پس از استفاده از ضد آفتاب، آن را استفاده کنید. در این شرایط باید از ضدآفتاب بیشتری استفاده کنید و در فواصل زمانی کمتری آن را شارژ کنید. زیرا ترکیبات موجود در کرم های دفع حشرات اثر ضدآفتاب را کاهش می دهند.

چرا استفاده از کرم ضد آفتاب هنگام بارداری بسیار مهم است؟

ضد آفتاب نه تنها شما را در برابر سرطان پوست محافظت می کند، بلکه از پوست شما در برابر تغییر رنگ و سایر شرایط مربوط به بارداری مانند ایجاد لک نیز محافظت می کند که به دلیل حساس شدن پوست در این دوران در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است پوست شما شدیدا آسیب ببیند. 

از آنجا که پوست شما هنگام بارداری حساسیت بیشتری نشان می دهد، ملاسما ( لک های حاملگی) و سایر انواع هایپرپیگمانتاسیون  لکه ها، نقاط یا خطوطی که می توانند از رنگ قرمز مایل به بنفش تا قهوه ای، آبی یا خاکستری متفاوت باشند بیشتر شده و در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب بارزتر خواهند شد. 

 

کرم ضدآفتاب در بارداری

نکات ایمنی مهم برای قرار گرفتن در برابر آفتاب برای زنان باردار

اگر قصد دارید در دوران بارداری خود زیاد بیرون باشید، با انجام اقدامات زیر از پوست زیبایتان در برابر آفتاب محافظت کنید:

- سعی کنید تا آنجا که ممکن است در ساعات اوج نور خورشید، یعنی از ساعت 10 صبح تا 2 بعدازظهر داخل خانه یا دفتر بمانید.

- در بیرون از منزل سعی کنید در سایه باشید، به ویژه هنگامی که آفتاب در گرمترین حالت خود قرار دارد.

-  حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. هر دو ساعت یک بار دوباره ضدآفتاب خود را شارژ کنید. بهتر است برای این کار دستمال مرطوب آرایشی همراهتان باشد تا قبل از شارژ مجدد کرم های قبلی را پاک نمایید. 

- در استفاده از ضدآفتاب صرفه جویی نکنید و به مقدار زیاد روی تمام پوستتان کرم بزنید. 

- از مواد ضدآفتاب مخصوص لب نیز برای لب ها استفاده کنید. 

-  سعی کنید تا آنجا که ممکن است پوست را بپوشانید و لباس های سبک با جنس پنبه یا نخ که پوست به راحتی بتواند در آن ها تنفس کند انتخاب نمایید. اما تراکم الیاف لباس شما باید بالا باشد. هرچه نور کمتری از لباس شما عبور کند بهتر است. 

-  استفاده از کلاه لبه دار و عینک آفتابی را فراموش نکنید. عینک های طبی استفاده کنید که 99 درصد از اشعه UVA و UVB را مسدود می کنند.

شما در این دوران مجبور به ماندن در خانه نیستید اما در صورتی که می خواهید بعد از زایمان نیز پوست زیبایی داشته باشید مصرف ضدآفتاب خوب به مقدار مناسب را در اولویت خود قرار دهید. 

 Mark Payson, M.D. What Sunscreen Is Safe During Pregnancy? on May 7, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 89% 89