Ooma
مراقبت بعد از عمل واریکوسل

واریکوسل  یک رگ بزرگ است که در یک یا هر دو بیضه توسعه می یابد. خون جمع شده باعث بزرگتر شدن ورید از حد نرمال می شود. برای برطرف کردن مشکل، پزشک انتهای رگ را باز می کند تا خون تجمع نکند. بعد از جراحی، ممکن است 3 تا 6 هفته در کشاله ران درد کمی داشته باشید. بیضه و کشاله ران ممکن است کبود و متورم شود. این حالت 3 تا 4 هفته طول خواهد کشید.

احتمالا 2 تا 3 روز پس از عمل جراحی میکروسکوپی می توانید سرکار برورید و به زندگی عادی بازگردید. البته این مسئله به شغل شما بستگی دارد. اگر کار شما شامل فعالیت شدید یا بلند کردن است، ممکن است یک هفته یا بیشتر نیاز به استراحت داشته باشید. اگر جراحی باز داشته باشید، بیشتر طول می کشد تا دوباره کار را شروع کنید و به روال عادی خود بازگردید.

ممکن است نیاز باشد به مدت 2 هفته پس از عمل جراحی لباس محافظ ورزشی بپوشید.

و اما پاسخ خانم دکتر بیتا هرمز، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در مورد مراقبت های بعد از انجام واریکوسل: " بعد عمل واریکوسل تا بهبود و ترمیم باید از برقراری رابطه جنسی پرهیز کرد و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نموده و از لباس زیر مناسب و راحت استفاده کرد گاهی پزشک اورولوژیست توصیه به استفاده از گن خاصی ممکن است بکنند".

مراقبت بعد از واریکوسل در منزل

 فعالیت

- در 24 ساعت اول به قدر کافی استراحت کنید. وقتی احساس خستگی می کنید استراحت کنید. خواب کافی به شما کمک می کند تا بهبود یابید.

- پس از اولین روز، سعی کنید هر روز راه بروید. با قدم زدن (هر روز بیشتر از روز قبل) شروع کنید. کم کم زمان راه رفتن را افزایش بدهید. پیاده روی موجب افزایش جریان خون می شود و به جلوگیری از پنومونی و یبوست کمک می کند.

-  از فعالیت های شدید مانند دوچرخه سواری، دویدن، بلند کردن وزنه یا تمرین هوازی به مدت حدود 3 هفته پس از عمل جراحی یا تا زمانی که پزشک تایید نکرده است، اجتناب کنید.

- برای حدود 7 روز پس از جراحی، از بلند کردن بیش از 4.5 کیلوگرم جلوگیری کنید. این مقدار وزن ممکن است شامل یک کودک، کیسه های مواد غذایی بزرگ و ظروف شیر، کیف و یا کیف دستی سنگین، یا کیسه های مواد غذایی، سگ یا جارو برقی باشد.

- از پزشک بپرسید چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید.

-اکثر افراد 2 یا 3 روز پس از جراحی می توانند دوباره کار کنند. این بستگی به نوع کاری که انجام می دهید و احساس شما دارد. ممکن است تا یک هفته یا بیشتر نیاز به استراحت داشته باشید.

- تا زمانی که پزشک اجازه نداده است حمام نکنید. قسمت های برش را خشک نگه دارید. حدود 5 روز حمام نروید.

- از پزشک بپرسید چه زمانی می توانید رابطه جنسی داشته باشید.

  رژیم غذایی

  می توانید رژیم معمولی خود را داشته باشید. اگر معده شما ناراحت است، سعی کنید غذاهای کم چرب مانند برنج ساده، مرغ گوشتی، نان تست و ماست مصرف کنید. ممکن است متوجه شوید حرکات روده شما درست بعد از جراحی منظم نیست. این مسئله طبیعی است. سعی کنید از یبوست جلوگیری کنید. روزانه مکمل فیبر مصرف کنید. اگر بعد از گذشت دو روز، حرکت روده نداشتید، از پزشکتان در مورد مصرف ملین بپرسید.

  داروها 

 پزشک به شما می گوید چه زمانی می توانید داروهای خود را دوباره مصرف کنید. او همچنین به شما دستورالعمل هایی در مورد مصرف هر نوع دارو جدید می دهد. اگر از رقیق کننده های خون مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلویکس) یا آسپرین استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. او به شما خواهد گفت چه زمانی مصرف این داروها را دوباره شروع کنید:

  • داروهای خود را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.
  •  اگر دکتر به شما داروی تجویزی برای درد میدهد، آن را طبق تجویز او مصرف کنید.
  • اگر داروهای مسکن تجویزی نمی خورید، از پزشک خود بپرسید آیا می توانید از داروهای بدون تجویز پزشک مصرف کنید.
  • اگر پزشک شما آنتی بیوتیک ها را تجویز کرد، آنها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورتی که بهبود یافته اید داروها را متوقف نکنید. باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنید.

اگر فکر می کنید داروی مسکن به معده شما آسیب می رساند:

  •  قرص را بعد از وعده غذایی بخورید
  •  از پزشک بخواهید داروی مسکن دیگری تجویز کند. 

مراقبت از محل زخم برش واریکوسل

  مقدار کمی مایع رقیق، روشن و صورتی ممکن است از برش ترشح شود. این ترشحات چند روز پس از عمل جراحی ادامه خواهد داشت. می توانید به آرامی روی برش را با آب گرم و صابون شستشو دهید و آن را خشک کنید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد.

 اگر نوار چسب بر روی برش دارید، اجازه بدهید نوار به مدت یک هفته باقی بماند سپس آن را جدا کنید. هنگامی که برش ایجاد می شود، در زیر پوست خود لبه سختی را احساس می کنید. این حالت طبیعی است. این لبه سخت به تدریج پس از 3 تا 6 هفته نرم تر می شود و از بین می رود.

کاهش درد 

- برای کمک به کاهش درد، از یخ یا پک های سرد به مدت 10 تا 20 دقیقه در کشاله ران خود استفاده کنید. یک پارچه نازک بین یخ و پوست خود قرار دهید. سعی کنید این کار را هر 1 تا 2 ساعت (اولین روز بعد از عمل) انجام دهید.

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 100% 100


  • profileسپیده کشاورز1398/04/23

    توروخدا جواب بدین بچه ها بعدازعمل واریکوسل تا چن روز بعدمیتوانیم باردار شویم؟