Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
قرص ال دی برای عقب انداختن پریود

شاید تا کنون برایتان اتفاق افتاده باشد که به دلایل مختلف مثل جشن عروسی یا مسافرت های مذهبی و ... به انتخاب خودتان نخواهید یک دوره پریود شوید. خبر خوب این است که قرص های ضد بارداری می توانند این کار را برای شما انجام دهند. در این مقاله می خواهیم برای شما بانوان اومایی عزیز توضیح دهیم که قرص ال دی برای عقب افتادن پریود چگونه عمل می کند؟ با ما همراه باشید.

قرص ال دی برای جلوگیری از بارداری چگونه کار می کنند؟

قرص های مرسوم پیشگیری از بارداری برای هماهنگی با چرخه طبیعی پریودی و جلوگیری از لقاح طراحی شده اند. بسته قرص های مرسوم ال دی حاوی 28 قرص است، اما فقط 21 قرص فعال است؛ که حاوی هورمون هایی برای سرکوب باروری است. هفت قرص دیگر غیر فعال هستند. خونریزی که طی هفته ای که قرص های غیر فعال را مصرف می کنید، رخ می دهد خونریزی غیرطبیعی (ناشی از محرومیت استروژن) نامیده می شود. در واقع این پاسخ بدن شما به توقف تولید هورمون هاست. اگر قرص های غیرفعال را مصرف نکنید و بسته قرص جدید حاوی قرص فعال را شروع کنید، این خونریزی شبیه پریود را از دست خواهید داد. در واقع با مصرف این قرص ها پریودی شما از دست می رود و یک دوره پریود نمی شوید. 

مزایای به عقب انداختن پریودی چیست؟

عقب انداختن پریودی به شما کمک می کند علائم مختلف پریودی را مدیریت کنید. در صورت وجود مشکلات زیر این کار ارزش دارد:

 •  یک ناتوانی جسمی یا روانی که استفاده از دستمال های بهداشتی یا تامپون ها را دشوار می کند.
 •  بیماری بدتر از پریودی، مانند آندومتریوز یا کم خونی شدید
 •  حساسیت سینه، نفخ یا تغییرات خلقی در 7 تا 10 روز قبل از پریودی
 •  سردردها یا سایر علائم قاعدگی در طی هفته ای که قرص های ضد بارداری غیر فعال را مصرف می کنید.
 •  پریودی های شدید، طولانی، مکرر یا دردناک

علاوه بر این، خونریزی پریودی در برخی شرایط واقعا ناخوشایند است. مثلا ممکن است بخواهید پریودی خود را تا بعد از یک امتحان مهم، رویداد ورزشی، تعطیلات و یا رویداد ویژه مانند عروسی و ماه عسل عقب بیندازید.

آیا برای تمام زنان عقب انداختن پریودی کار درستی است؟

اگر پزشک بگوید مصرف قرص های ضد بارداری ال دی برای عقب انداختن پریودی برای شما مناسب است، مصرف آن ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این وجود، اکثر پزشکان مصرف این قرص ها برای عقب انداختن پریودی را توصیه نمی کنند. زیرا می تواند در قدرت باروری شما تاثیر منفی ایجاد کند. بنابراین قبل از مصرف با پزشک خود در خصوص گزینه های موجود مشورت کنید.

معایب عقب انداختن پریودی چیست؟

خونریزی غیر طبیعی رحم یا لکه بینی بین پریودی ها در هنگام مصرف قرص ال دی برای عقب انداختن و یا جلوگیری از پریودی، به ویژه در چند ماه اول، رایج است. با این وجود، خونریزی های غیرطبیعی به طور معمول با گذشت زمان کاهش می یابد، زیرا بدن شما با رژیم جدید سازگار می شود.

یکی دیگر از معایب عقب انداختن پریودی این است که اگر باردار باشید، تشخیص آن دشوارتر می شود. اگر بیماری صبحگاهی، حساسیت سینه یا خستگی غیرمعمول دارید، آزمایش بارداری خانگی انجام دهید یا با دکتر خود مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی اوما: آیا قرص ال دی چاق کننده است؟

 

قرص ال دی و عقب افتادن پریودی

چه کاری می توان برای خونریزی های رحمی انجام داد؟

خونریزی غیرطبیعی رحم معمولا با گذشت زمان کاهش می یابد، اما در حال حاضر مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 1.  طبق برنامه عمل کنید. فراموش کردن یک وعده از قرص موجب افزایش احتمال خونریزی رحمی غیرطبیعی می شود.
 2.  زمان خونریزی غیرطبیعی را در یک تقویم یا دفترچه بنویسید. مواردی که باعث کاهش احتمال خونریزی شده است را بنویسید.
 3.  قرص های پیشگیری از بارداری تجویز شده را کامل مصرف کنید. اگر قرص های غیرفعال را مصرف کنید، احتمال خونریزی رحمی غیرطبیعی کمتر می شود.
 4.  اگر سیگار می کشید، از دکتر خود بخواهید برای ترک به شما کمک کند. زنانی که سیگار می کشند بیشتر در معرض خونریزی رحمی غیرطبیعی قرار دارند.
 5. علائم خونریزی غیرطبیعی با مصرف قرص های غیر فعال برای سه یا چهار روز، به جای هفت روز کامل، یا جایگزینی قرص های غیر فعال با قرص های استروژن با دوز کم کاهش می یابد.

توجه توجه:

خونریزی غیرطبیعی رحم نشانه عمل نکردن قرص نیست. حتی اگر خونریزی دارید مصرف قرص را ادامه بدهید تا خطر بارداری ناخواسته کاهش یابد. اگر خونریزی شدید است یا طولانی تر از هفت روز است، با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می توانید با قرص ال دی پریودی خود را عقب بیندازید؟

قرص LD را از روز ۵ تا ۷ دوره خود شروع کنید. در حالت عادی بعد از مصرف ۲۱ قرص، مصرف قطع شده و به دنبال آن خونریزی شروع می شود، اما شما تا زمانی که می خواهید خونریزی به تعویق بیافتد ادامه دهید، زمانی که مصرف را قطع کنید طی یک تا دو روز بعد خونریزی در شما شروع خواهد شد.

اگر در روزهای ابتدایی دوره قاعدگی هستید، با یک قرص شروع کنید و اگر لکه بینی پیدا کردید دو قرص مصرف کنید تا لکه بینی تمام شود، پس از پایان لکه بینی دوباره یک قرص تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد.

اگر در روزهای پایانی دوره قاعدگی هستید، چون امکان لکه بینی بالاتر می شود بهتر است از اول روزی ۲ قرص مصرف کنید و پس از اتمام لکه بینی به روزی یک قرص کاهش دهید . تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد ادامه دهید. این دارو برای خانم های مجرد مشکلی ایجاد نمی کند.

برای به تاخیر انداختن قاعدگی می توان از قرصهای ال دی، اچ دی،تری فازیک،دزوسپتیو و… استفاده کرد که البته با توجه به عوارض آن و وضعیت فعلی خود می بایست نوع قرص را انتخاب کنید مثلا تری فازیک نسبت به ال دی و اچ دی عوارض کمتری دارد ولی باعث افزایش لکه بینی بین قاعدگی می شود و برای کسانی که دچار مشکل لکه بینی هستند توصیه نمی شود.

عقب انداختن یا جلوگیری از بارداری با استفاده مداوم از قرص ضد بارداری ال دی  امکان پذیر است. استفاده مداوم به معنی مصرف نکردن قرص های غیرفعال و شروع به مصرف بسته جدید پس از اتمام بسته اول است. برای جلوگیری از عوارض این قرص ها بهتر است در مورد گزینه انتخابی خود با پزشک صحبت کنید.

پزشک ممکن است یکی از برنامه های زیر را توصیه کند:

- قرصهای فعال را شش هفته پشت سر هم مصرف کنید. باید دو بسته قرص مصرف کنید. قرص های فعال بسته اول را مصرف کنید، قرص های غیرفعال باقی مانده را کنار بگذارید، و سپس قرص های فعال بسته دوم را مصرف کنید. به طوری که فاصله ای بین بسته ها ایجاد نشود.

- قرص های غیر فعال را از بسته دوم مصرف کنید. هنگامی که قرص های فعال را از بسته دوم مصرف کردید، شش هفته قرص های فعال را مصرف کرده اید. در طول هفته هفتم قرص های غیر فعال را از بسته دوم مصرف کنید. این زمانی است که پریودی شما رخ می دهد. برای کاهش نشانه های خونریزی غیرطبیعی، پزشک توصیه می کند به جای مصرف قرص های غیر فعال به مدت هفت روز، فقط سه یا چهار روز از آن ها استفاده کنید.

اگر خونریزی غیر قابل پیش بینی یا سایر عوارض جانبی قابل توجهی نداشته باشید، پزشک توصیه می کند قرص های فعال را به طور مداوم برای هفته 9 در چرخه بعدی و هفته 12 در چرخه بعد نیز مصرف کنید.

آیا بهتر است پریودی را با قرص های ضد بارداری 28 روزه عقب بیندازید یا قرص های مداوم یا طولانی مدت استفاده کنید؟

این مسئله بستگی به این دارد که چه مدت تلاش میکنید پریودی خود را عقب بیاندازید. با پزشک خود در مورد اهداف خود صحبت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

مقاله پیشنهادی اوما: بزرگ شدن سینه با قرص ال دی

سخن آخر

با اینکه برخی خانم ها و بخصوص خانم های جوان امروزه عادت کرده اند به محض اینکه برنامه ای برایشان پیش می آید با استفاده از این قرص ها پریودی خود را عقب بیندازند اما باید آگاه باشید که این قرص ها می توانند در طولانی مدت عوارض جانبی جبران ناپذیری مانند نازایی ایجاد کنند و زمانی که خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و دستورالعمل صحیح آن ها را مصرف کنید قطعا عوارض بیشتری خواهد داشت.

myoclinic editor team. Healthy Lifestyle Birth control. Jan. 31, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 82% 82


 • profileShadq Izadi1398/08/29

  سلام. ۳۳ ساله ومتاهلم. برای سفری که در نظر دارم ماه دیگه برم دکتر برام روکین نوشت که چاق هم نشم. برای اینکه بدنم با عوارضش آشنا بشه از دو ماه زودتر از سفر (یعنی یکماه پیش) و از روز سوم شروع پریود شروع به خوردن کردم. بسیار منظم و سر ساعت. اما روز ۱۸ ام با وحودیکه قرص میخوردم پریود شدم! (یعنی ۸ روز زودتر از موعد. قبلا پریود هام منظم بود.) رفتم دکتر تعویضش کرد به ال دی و از روز سوم پریود دارم ال دی میخورم. ولی ۸ روزه خونریزی زیاد دارم . پریودام ۴ روزه بود قبلا و روز ۷ لک بینی.
  مگر نه اینکه تا وقتی قرص خورده میشه نباید پریود شد؟ باید چیکار کنم که پریودم قطع شه و این ماه(اواسط آذر تا اوایل دی) تو سفر پریود نشم. لطفا نظرتون رو بفرمایید. خیلی ممنونم