Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
عکس جواب آزمایش بارداری مثبت

دو نوع آزمایش خون وجود دارد. آزمایش خون کمی که میزان دقیق hCG در خون را اندازه گیری می کند ، و یک آزمایش خون کیفی  hCG که یک جواب ساده مثبت (positive) یا منفی (negative) به شما می دهد که آیا باردار هستید یا خیر.

مزایای انجام آزمایش خون:

 می تواند بارداری را حدود 7 روز زودتر از آزمایش ادرار تشخیص دهد (اما اگر نتیجه منفی باشد، اگر پریود تاخیر داشته باشد، آزمایش باید تکرار شود).  می تواند غلظت هورمون hCG را در خون اندازه گیری کند (این اطلاعات مفیدی برای پزشک می باشد تا برخی مشکلات در دوران بارداری را بفهمند).

معایب انجام آزمایش خون:

 • گرانتر از آزمایش ادرار (قیمت آن بستگی به هزینه مراجعه پزشک و هزینه های آزمایشگاه دارد)
 • به دست آوردن نتیجه بیشتر طول می کشد
 • باید در آزمایشگاه انجام شود

سوالات متداول درمورد آزمایش بارداری

اگر نتیجه آزمایش حاملگی خانگی مثبت باشد، آیا باردار هستم؟

نتیجه مثبت حاصل از آزمایش بارداری خانگی، وجود هورمون بارداری در سیستم شما را نشان می دهد. هنگامی که تخمک در پوشش رحم یک زن کاشته می شود ، هورمون های hCG شروع به رشد و تکثیر می کنند. این نشانه بارداری است.

اگر نتیجه آزمایش بارداری خانگی منفی باشد، آیا باردار نیستم؟

نتیجه منفی می تواند به معنای این باشد که باردار نیستید، آزمایش را خیلی زود انجام داده اید، یا تست را اشتباه انجام داده اید. تست های بارداری حساسیت های متفاوتی (زمان تشخیص هورمون hCG) دارند، و ممکن است بدن شما به اندازه کافی هورمون hCG  تولید نکرده باشد تا تست آن را تشخیص دهد.

همچنین ، اگر اجازه دهید تست بیش از حد طولانی باقی ماند، آزمون نامعتبر می شود. بهتر است دستورالعمل ها را رعایت کنید و صبر کنید تا زمانی که پریودی شما قطع شود سپس تست را انجام دهید. اکثر تست های بارداری دارای دو نوار هستند.

زودترین زمانی که می شود آزمایش بارداری خانگی انجام داد چه زمانی است؟

توصیه می شود تا قطع پریودی صبر کنید سپس تست بارداری خانگی انجام دهید. قطع پریودی یکی از اولین علائم بارداری است. اگر نمی توانید مدت طولانی منتظر بمانید، 14 روز پس از شروع بارداری می توانید تست بارداری انجام دهید.

اگر چند آزمایش بارداری خانگی انجام دهم و پاسخ های متفاوتی بگیرم چه می شود؟

اگر پس از آزمایش های بارداری پاسخ های متفاوتی دریافت کردید، توصیه می شود برای دریافت جواب دقیق، آزمایش خون انجام دهید.

جواب آزمایش بارداری مثبت

در تست بارداری با خون به عدد زیر ستون Result نگاه کنید:

 • اگر زیر 10 باشد (خصوصا زیر 5) نتیجه منفی است .اما اگر پریود نشدید باز آزمایش را تکرار کنید.
 • بین 10 تا 25 ، بارداری مشکوک است .
 • اما عدد بالای 25 باشد نتیجه مثبت است .

وقتی نتیجه آزمایش آزمایشگاه برگردد، پزشک به شما می گوید سطح hCG شما چقدر است. این سطوح در واحد های میلی بین المللی هورمون hCG در میلی لیتر خون (mIU /mL) اندازه گیری می شود. در این جدول میزان طبیعی هورمون hCG در دوران بارداری برای هر هفته از آخرین دوره پریودی شما نشان داده شده است.

 

هفته از آخرین پریودی

سطح طبیعی hCG (mIU /mL)

4

750-0

5

7000-200

6

32000-200

7

160000-3000

12-8

210000-32000

16-13

210000-9000

29-16

53000-1400

41-29

60000-940

 
سطح hCG طبیعی در زنان غیر باردار کمتر از 10.0 mIU /mL است. اگر سطح hCG شما خارج از حد طبیعی باشد ، می تواند به معنی مشکلات مختلفی باشد. پزشک در تفسیر نتایج به شما کمک می کند. سطح hCG که پایین تر از حد معمول باشد می تواند به این معنی باشد:
سطح hCG که بالاتر از حد معمول باشد می تواند به این معنی باشد:
 •  محاسبه نادرست از زمان بارداری
 •  حاملگی مولار، هنگامی که یک توده غیر طبیعی بعد از لقاح به جای جنین طبیعی ، درون رحم تشکیل شود
 • بارداری چندقلو ، مانند دوقلو یا سه قلو

آیا آزمایش خون hCG همیشه دقیق است؟

 

آیا آزمایش خون دقیق است؟

هیچ آزمایشی هر دفعه 100 درصد دقیق نیست. آزمایش خون می تواند هم نتایج منفی کاذب و هم نتایج مثبت کاذب برای بارداری به همراه آورد. در صورت شک و تردید پزشک به شما کمک می کند تا نتایج را بفهمید یا آزمایش پیگیری را انجام دهید.

برخی از داروهای خاص ، از جمله داروهای حاوی بتا، می توانند در نتایج آزمایش خون hCG اختلال ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای باروری مانند Profasi ، Pregnyl و Pergonal می باشند. مصرف ماری جوانا نیز می تواند باعث افزایش سطح hCG شود.

نتایج آزمایش می تواند تحت تأثیر تومورهای سلولهای میکروبی باشد. تومورهای سلولی میکروبی سرطانی یا خوش خیم هستند و معمولاً در اندامهای تولید مثل مشاهده می شوند. این تومورها در سلولهای مشابه تخمک یا اسپرم رشد می کنند.

سطح بالای hCG در غیاب بارداری می تواند نشانگر این باشد که پزشک شما باید آزمایش های بیشتری را انجام دهد تا ببیند آیا سرطان عامل افزایش هورمون است یا خیر.

نتایج منفی کاذب

 • اگر تست hCG منفی باشد، بدان معنی است که شما باردار نیستید.
 • اما اگر آزمایش خیلی زود در دوران بارداری انجام شود ، قبل از آنکه بدن وقت کافی برای تولید hCG کافی داشته باشد ، نتیجه آزمایش منفی کاذب می شود.
 • اگر نتیجه آزمایش منفی کاذب باشد، در صورتی که واقعا زن باردار باشد نتایج عدم بارداری را نشان میدهد.
 • از آنجا که سطح hCG در اوایل بارداری خیلی سریع تغییر می کند ، آزمایش خون hCG باید در طی 48 تا 72 ساعت تکرار شود تا تغییرات هورمون مشاهده شود.

نتایج مثبت کاذب

 • از طرف دیگر ، hCG می تواند در برخی شرایط غیر بارداری وجود داشته باشد ، که به طور بالقوه می تواند یک آزمایش حاملگی hCG مثبت کاذب ایجاد کند.
 • اگر نتیجه آزمایش کاذب مثبت باشد، آزمایش نشان می دهد زن باردار است ، در حالی که در واقع اینطور نیست.
 • اگر بدن شما انواع خاصی از آنتی بادی هایی که دارای مولکول hCG هستند را تولید کند یا در آزمایشگاه خطایی رخ داده باشد، نتیجه مثبت کاذب دیده می شود.
 • اگر در مورد نتایج تردید وجود داشته باشد ، می توان از یک روش آزمایش مختلف برای تأیید استفاده کرد.
این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileZahra azrm1399/11/01

  سلام خسته نباشین من چن روز پیش بی بی چک زدم خط دومی کمی معلوم بود و بعد از گذشت دو یا سه روز دوباره زدم یکم بیشتر از قبلی معلوم و اینکه ۴ روز ب پریودم مونده و بعضی علائم دارم که تو پریودی نداشتم تو برنامه هم سه هفته ام کامل برم آزمایش نشون میده