Ooma
طریقه ی زایمان طبیعی

در اینجا اتفاقاتی که در زایمان طبیعی می افتد، بیان شده است.

سه مرحله منظم در زایمان طبیعی

هر تولد به شکلی منحصر به فرد اتفاق می افتد. اما تولد طبیعی در سه مرحله توصیف می شود:

1-    مرحله اول زایمان طبیعی: گشاد شدن دهانه رحم

 •  فاز اولیه
 • فاز فعال
 •   فاز انتقال

2-    مرحله دوم زایمان طبیعی: فشار دادن و تولد

3-    مرحله سوم زایمان طبیعی: زایمان جفت

کل فرایند چقدر طول می کشد؟

برای مادری که زایمان اولش است حدود 14 ساعت طول می کشد (ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد). برای مادری که قبلا زایمان داشته است کل زایمان حدود 8 ساعت طول می کشد.

مرحله اول: گشاد شدن دهانه رحم

فاز اولیه- دهانه رحم از صفر به 4-3 سانتی متر می رسد.

این مرحله در زایمان اول، تقریبا 10-6 ساعت طول می کشد.

چه چیزی در انتظار شماست:

شروع زایمان در هر زنی متفاوت است؛ می تواند آرام باشد یا دردناک. در بیشتر خانم ها گشاد شدن دهانه رحم تا 3 سانتی متر پیش از شروع زایمان اتفاق می افتد. اما در برخی خانم ها دهانه رحم به سختی گشاد می شود. اما به طور کلی در فاز اول دهانه رحم نازک و نرم می شود و گشاد شدن تا سه سانتی متر در طول ساعت ها یا روزها اتفاق می افتد. انقباضاتی که باعث گشاد شدن دهانه رحم می شوند ممکن است بی نظم باشد و هر 30-5 دقیقه به مدت 45-30 ثانیه اتفاق بیفتد. ممکن است ترشحات صورتی ببینید و شکم درد داشته باشید. کیسه آب ممکن است در این مرحله پاره شود.

چه کاری می توانید انجام دهید:

فاز اولیه زایمان به فاز سرگرمی معروف است زیرا به شما کمک می کند بر روی مسائل دیگر تمرکز کنید بنابراین بدون نگرانی آن را پشت سر می گذارید. از آن جایی که انقباضات ملایم هستند و با فاصله اتفاق می افتند خانم باردار می تواند در منزل بماند. سعی کنید در حالت انتظار فعالیت های آرامش دهنده انجام دهید مانند آهنگ گوش دادن، بازی کردن و تلویزیون تماشا کردن. اگر می توانید به پیاده روی بروید؛ این کار به زایمان سریع تر کمک می کند.

مقاله پیشنهادی اوما: همه چیز در رابطه با زایمان طبیعی

فاز فعال- دهانه رحم 7-4 سانتی متر گشاد شده ​است

این فاز زمانی است که تولد به فاز جدی وارد شده است و بیشتر خانم ها در این مرحله شروع به تلاش برای زایمان می کنند. این مرحله تقریبا 6-3 ساعت برای فرزند اول و نصف آن برای فرزندهای بعدی طول می کشد.

چه چیزی در انتظار شماست:

در این فاز، انقباضات به طور پیوسته به فاصله 5 دقیقه اتفاق می افتند و ناگهان شدت آن ها زیاد می شود. درد در قسمت پایینی پشت، شکم یا ران ها متمرکز می شود و به قدری شدت درد زیاد می شود که قادر نیستید حرف بزنید. ممکن است ترشحات صورتی یا قهوه ای داشته باشید.

چه کاری می توانید انجام دهید:

باید مثانه شما خالی باشد، نوشیدنی بخورید و تمرینات نفس کشیدن و آرام شدن که در کلاس های بارداری آموزش دیده اید را انجام دهید. به پرستار اعتماد کنید. بپزیرید طبیعی است که نگران باشید یا ترسیده باشید. اگر پزشک به شما اجازه می دهد دوش آب گرم به آرام شدن شما کمک می کند. 

فاز انتقال- دهانه رحم 10-8 سانتی متر گشاده شده است

فاز آخر مرحله اول حدود 20 دقیقه تا 2 ساعت برای فرزند اول طول می کشد و برای فرزندان بعدی سریع تر انجام می شود.

چه چیزی در انتظار شماست:

انقباضات در طول این مرحله شدید است و فاصله آن ها به سه دقیقه رسیده است. خستگی، لرزش و حالت تهوع در این مرحله طبیعی است. در این مرحله فشار زیادی به واژن وارد می شود زیرا جنین در حال چرخش و قرار دادن سر در مقابل ورودی واژن است. اما در این مرحله نباید فشار وارد کنید. صبر کنید تا پرستار زمان درست برای فشار آوردن را به شما اعلام کند. در آن زمان دهانه رحم کاملا گشاد شده است. 

چه کاری می توانید انجام دهید:

بر روش های نفس کشیدن و آرام شدن تمرکز کنید. اگر فشار زیادی به شما وارد می شود ولی زمان زایمان فرا نرسیده است سعی کنید از روش های نفس کشیدن استفاده کنید؛ این روش ها به شما کمک می کند مقاومت کنید. اگر احساس می کنید کنترل را از دست داده اید نگران نشوید. این مسئله کاملا طبیعی است.

مرحله دوم: فشار آوردن و تولد

در مرحله دوم دهانه رحم کاملا گشاد شده است. این مسئله تقریبا برای فرزند اول 2-5/1 ساعت طول می کشد و برای فرزندان بعدی از چند دقیقه تا 2 ساعت متغیر است.

چه چیزی در انتظار شماست:

در این مرحله فشار زیادی به شما وارد می شود و به محض این که دهانه رحم کاملا باز شد، پرستار به شما می گوید شروع به فشار آوردن کنید. انقباض در این مرحله متوقف نمی شود. برخی خانم ها حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. از زمانی که شروع به فشار آوردن می کنید، نفس کم می آورید و خسته می شوید. در اطراف واژن احساس درد شدید می کنید و در اینجا سر فرزند شما دیده می شود. با فشار بعدی کل بدن فرزندتان از بدن شما خارج می شود.

چه کاری می توانید انجام دهید:

هنگامی که به شما اجازه داد شروع به فشار آوردن بکنید. مطمئن باشید پرستار بهترین راه نفس کشیدن و فشار دادن را به شما می گوید. 

مرحله سوم: زایمان جفت

مرحله آخر زایمان طبیعی

بعد از تولد فرزندتان، جفت نیز به سرعت خارج می شود. این اتفاق از چند دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد.

چه چیزی در انتظار شماست:

در این مرحله باید برای خارج کردن جفت فشار وارد کنید. احتمالا انقباض و درد در این فرایند تجربه می کنید.

چه کاری می توانید انجام دهید:

از شما خواسته می شود نوزاد را زیر سینه خود قرار دهید؛ این کار باعث جمع شدن رحم می شود، یا همراه شما شکم شما را به آرامش ماساژ میدهد تا جفت جدا شود. هنگامی که مرحله سوم تمام شود، شما به شدت احساس خستگی می کنید. احتمالا هیاهوی زیادی در اطرافتان است اما بهتر است چشمانتان را ببندید و استراحت کنید.

منبع: www.parents.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileHamta m1402/03/10

  وای من خیلی میترسم

  • profileنسترن ..1400/04/09

   منکه خیلی میترسم مطمئنم اگ زایمان طبیعی باشم میمیرم

   • profileمری حیدری1399/01/06

    کلاس اموزشی رو از چه هفته ایی میرن؟

    • profileshadi azari1399/01/02

     دوستم موقع زایمان رو 4 دست و پا بود ایقد راحت زایمان کرد. اصلا اذیت نشد