Ooma
شیر مادر چه رنگی است؟

رنگ شیر مادر معمولا زرد، سفید، روشن، کرم، قهوهای مایل به زرد یا آبی است. با این حال، در برخی مواقع در طول شیردهی ممکن است متوجه شوید شیر شما رنگ دیگری دارد. بسته به آنچه می خورید یا می نوشید، شیر مادر ممکن است سبز، صورتی یا قرمز باشد. گاهی اوقات، کمی خون حتی ممکن است در شیر مادر باشد که باعث می شود شیر به رنگ قهوه ای یا زنگ زده تبدیل شود.

ممکن است متوجه تغییر رنگ شیر مادر با گذشت زمان شوید. اما ممکن است شیر در طول روز یا حتی در طول شیردهی تغییر رنگ داشته باشد. 

تغییر رنگ شیر مادر در مراحل مختلف    

در طی چند هفته اول پس از تولد نوزاد، شیر مادر به سرعت تغییر می کند. نه تنها ترکیب و مقدار، بلکه رنگ شیر نیز تغییر می کند. بنابراین، شیر چه رنگی است؟ در اینجا تغییرات نرمال در رنگ شیر مادر بر حسب مرحله ذکر شده است.

1- کلستروم:

کلستروم اولین شیری است که بدن تولید می کند. بدن فقط مقدار کمی کلستروم تولید می کند، اما این ماده غلیظ و بسیار مغذی است. در حالی که کلستروم گاهی شفاف، رقیق و آبکی است، اما اغلب زرد یا نارنجی و غلیظ است. سطوح بالای بتاکاروتن در کلستروم باعث می شود این ماده به رنگ زرد و یا نارنجی تیره باشد.

2- شیر انتقالی:

بعد از چند روز از تولید کلستروم، تولید شیر مادر افزایش می یابد و بدن شما شروع به ایجاد شیر انتقالی می کند. در طی این دوره گذار دو هفته ای، رنگ شیر مادر به طور معمول از زرد به رنگ سفید تغییر می کند.

3- شیر بالغ:

پس از حدود دو هفته، بدن شما به مرحله شیر بالغ می رسد. شیر بالغ بر اساس میزان چربی موجود در آن ظاهری متفاوت دارد.

4-  شیر پیشین:

به طور کلی هنگامی که شیر بالغ شروع به خروج از سینه می کند، رقیق تر و کم چرب است. این شیر، شیر پیشین نامیده می شود. از آنجا که این شیر رقیق است، روشن یا آبی به نظر می رسد.

5- شیر  پسین:

همانطور که به شیردهی یا دوشیدن شیر ادامه می دهید، چربی شیر افزایش می یابد. همانطور که چربی افزایش می یابد، شیر مادر تبدیل به شیر خامه ای به نام شیر پسین می شود. شیر پسین سفید غلیظ تر یا زرد است.

رنگ های دیگر شیر مادر  و معنی آنها

برخی از غذاها، گیاهان، مکمل های غذایی و داروها می توانند رنگ شیر مادر را تغییر دهند. این مواد افزودنی همچنین می تواند رنگ ادرار و ادرار نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه ممکن است ترسناک باشد، اما تغییر رنگ شیر طبیعی است. این تغییرات معمولا به رژیم غذایی می باشد و خطرناک نیست. در اینجا برخی از رنگ های مختلف شیر مادر ذکر شده است.

 

رنگ شیر مادر

1-  شیر سبز:

پس از خوردن غذاهای سبز و یا غذاهای حاوی رنگ سبز، ممکن است رنگ سبز را در شیر مادر مشاهده کنید. اگر نوشیدنی های سبز بنوشید، مقدار زیادی سبزیجات سبز مانند اسفناج یا جلبک دریایی مصرف کنید، یا سبزی ها یا مکمل های ویتامینی به رژیم غذایی خود اضافه کنید، ممکن است شیرتان به رنگ سبز درآید.

2-  شیر صورتی، نارنجی و قرمز:

ممکن است پس از خوردن غذاهایی که به طور طبیعی این رنگ هستند یا حاوی رنگ مصنوعی هستند شیر شما به رنگ صورتی، نارنجی یا قرمز در آید. چغندر، نوشابه نارنجی، و نوشیدنی های میوه ای قرمز یا پرتقال می تواند سبب تغییر رنگ شیر به رنگ صورتی، قرمز و نارنجی شود (راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده).

3- شیر قهوه ای، زنگ زده و خونی:

اگر خون از داخل سینه ها به داخل مجاری شیر نشت کند، شیر مادر ممکن است قهوه ای، نارنجی تیره یا زنگ زده باشد. هنگامی که شیر مادر مانند آب کثیف خارج شده از لوله زنگ زده قدیمی باشد، آن را به نام سندرم لوله زنگ زده می نامند. اگر نوک سینه شما ترک خورده باشد خون نیز می تواند به شیر شما وارد شود. این مسئله باعث می شود رگه های قرمز یا صورتی در شیر دیده شود. اما نگران نباشید. لازم نیست شیر خود را دور بریزید یا شیردهی را متوقف کنید. مقدار کمی خون در شیر مادر به نوزاد آسیب نمی رساند. در بیشتر موارد، خونریزی در چند روز به صورت خود به خود برطرف می شود. اگر برطرف نشد و بعد از یک هفته متوجه خون در شیر مادر شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

4-  شیر سیاه:

تولید شیر سیاه به آنتی بیوتیک منوسیین (minocycline) مرتبط است. مینوسیین همچنین سبب تیره شدن پوست می شود. استفاده از مینوسیین در هنگام شیردهی توصیه نمی شود. به همین دلیل است که بسیار مهم است که همیشه قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی اوما: علت آبکی بودن شیر مادر چیست؟

شیر ذخیره شده مادر

هنگامی که شیر را می دوشید و ذخیره می کنید، رنگ آن کمی تغییر می کند. در یخچال، شیر مادر به چند لایه تقسیم می شود. ممکن است یک لایه کرمی غلیظ، سفید یا زرد در بالا وجود داشته باشد و یک لایه نازک تر و یا آبی رنگ در پایین باشد. لازم نیست نگران باشید. این حالت طبیعی است، و این بدان معنی نیست که شیر خراب است. این فقط زمانی است که شیر یک جا می ماند و چربی آن بالا می رود. هنگامی که می خواهید از شیر استفاده کنید، باید بطری را تکان دهید تا شیر مخلوط شود. رنگ شیر مادر در فریزر تغییر می کند. شیر یخ زده بیشتر زرد می شود.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید:

اغلب اوقات، هر تغییری در رنگ شیر مادر به دلیل چیزی است که خورده اید و احتمالا چیزی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، اگر نگرانی هایی در مورد شیر خود دارید، با پزشک تماس بگیرید. پزشک یا متخصص تغذیه قادر به رفع نگرانی های شما خواهد بود. او وضعیت را ارزیابی می کند و در صورت لزوم برای بررسی آن اقدام می کند.

بیشتر مادران در حین شیردهی به تغییرات رنگ شیر توجه نمی کنند مگر این که شیر را بدوشند. اگر اولین تجربه شیردهی شما است احتمالا در هنگام شیردهی نگران تغییرات شیر می شوید. دانستن دلیل تغییر رنگ و درک اینکه این اتفاق طبیعی است و معمولا خطرناک نیست می تواند اطمینان بخش باشد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.verywellfamily.com

امتیاز مطلب: 97% 97