Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
مقدار مصرف روغن کرچک برای یبوست

هنگامی که یبوست دارید، حرکات روده ای به صورت معمول رخ نمی دهد، یا مدفوع شما سفت است و به سختی دفع می شود. تعریف استاندارد یبوست داشتن کمتر از سه حرکت روده در هفته است. البته بعضی افراد روزانه حرکات روده ای زیادی دارند و برخی دیگر فقط یک حرکت روده ای در روز یا روز در میان دارند. هر گونه کاهش حرکات روده ای که از حد طبیعی برای شما کمتر است نشانه یبوست است.

مدفوع سخت به سختی دفع می شود. یبوست مزمن باعث علائمی مانند درد شکم و نفخ می شود. روغن کرچک می تواند به عنوان درمان گاه به گاه برای یبوست مفید باشد.

علت یبوست چیست؟

علت یبوست اغلب مربوط به رژیم غذایی است. اگر فیبر و آب کافی نداشته باشید، مدفوع شما سفت و خشک می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مدفوع شما نمی تواند به راحتی از طریق روده حرکت کند. برخی از داروها می توانند باعث یبوست شوند (عوارض جانبی برخی داروها). این داروها عبارتند از:

بعضی از بیماری ها نیز ممکن است منجر به یبوست شود. این بیماری ها عبارتند از:

برخی افراد متوجه می شوند که اغلب دچار یبوست میشوند. زنان باردار به علت تغییرات هورمونی دچار یبوست می شوند. حرکات روده با افزایش سن کاهش مییابد، و بعضی از افراد سالخورده به طور مداوم مبتلا به یبوست میشوند.

روغن کرچک چیست؟

روغن کرچک برای یبوست

روغن کرچک از لوبیا کرچک گرفته می شود. این روغن از هزاران سال پیش به عنوان ملین استفاده می شده است، اما اخیرا دانشمندان متوجه روش تاثیر این روغن بر یبوست شده اند. محققان کشف کردند که اسید ریسینولئیک، اسید چرب اصلی در روغن کرچک، به گیرنده های سلولی عضله دیواره روده شما متصل می شود.

هنگامی که اسید ریکینولئیک به این گیرنده ها متصل می شود، باعث می شود این عضله ها منقبض شوند و مدفوع را دفع کنند، همانطور که سایر مواد معدنی محرک این کار را انجام می دهند. روغن کرچک اثر مشابهی روی رحم دارد، به همین دلیل است که آن را برای تحریک درد زایمان استفاده می کنند.

شواهدی وجود دارد که روغن کرچک در کاهش یبوست موثر است و به سرعت عمل می کند. مطالعه ای در سال 2011 نشان داد هنگامی که بزرگسالان سالخورده با یبوست مزمن از روغن کرچک استفاده می کنند شاهد کاهش فشار و بهبود علائم یبوست می شوند.

مقدار مصرف روغن کرچک برای یبوست

روغن کرچک مایعی است که به صورت خوراکی مصرف می شود. این روغن به طور معمول در طول روز مصرف می شود زیرا به سرعت عمل می کند. دوز روغن کرچک برای درمان یبوست در بزرگسالان 15 میلی لیتر است. برای کم کردن طعم و مزه می توانید روغن کرچک را حداقل یک ساعت در یخچال نگهداری کنید. سپس آن را به یک لیوان آب میوه مخلوط کنید. 

 دوز مصرفی آن معمولاً حدود یک قاشق غذاخوری برای بزرگسالان و یک قاشق چای‌خوری برای کودکان است. روغن کرچک، طعم تلخی دارد و ممکن است نوشیدن و بلعیدن آن دشوار باشد، چون طعم بدی روی زبان و در حلق باقی می‌گذارد. 

روغن کرچک خیلی سریع اثر می کند و ممکن است 4 تا 6 ساعت بعد اسهال شوید. نتایج را در عرض دو تا شش ساعت پس از مصرف مشاهده می کنید. از آنجا که روغن کرچک خیلی سریع اثر می کند، بهتر است قبل از خواب آن را مصرف نکنید. مانند ملین های دیگر، روغن کرچک نباید به صورت طولانی مدت مصرف شود. با گذشت زمان، این روغن باعث کاهش ماهیچه های روده می شود و منجر به یبوست مزمن می شود. اگر همچنان یبوست دارید، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض روغن کرچک 

روغن کرچک برای هر کسی مناسب نیست. این روغن برای زنان باردار و افرادی که دارای بیماری های خاص هستند توصیه نمی شود. از آنجا که روغن کرچک باعث انقباض رحم می شود، در دوران بارداری توصیه نمی شود.

 

عوارض روغن کرچک برای یبوست

 

همچنین برای استفاده منظم در کودکان زیر 12 سال توصیه نمیشود. اگر میخواهید روغن کرچک را به کودک خود بدهید، ابتدا با متخصص اطفال مشورت کنید. در بزرگسالان بالای 60 سال، روغن کرچک ممکن است مشکلات روده ای را بدتر کند به خصوص اگر در مدت طولانی استفاده شود. همچنین می تواند میزان پتاسیم بدن را کاهش دهد. اگر داروهای خاصی مانند داروهای زیر مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد از مصرف روغن کرچک اجتناب کنید: 

  •  دیورتیک ها، که همچنین می تواند مقدار پتاسیم را در بدن شما کاهش دهد
  •  آنتی بیوتیکها، از جمله تتراسایکلین
  •  داروهای استخوانی
  • رقیق کننده های خون
  •  داروهای قلبی

علاوه بر طعم ناخوشایند، روغن کرچک عوارض جانبی نیز دارد. مانند سایر ملین ها، این روغن می تواند باعث گرفتگی و اسهال شود. همچنین می تواند جذب مواد مغذی را در روده کاهش دهد.

جلوگیری از یبوست چگونه؟

اغلب بهترین راه برای جلوگیری از یبوست استفاده از رژیم غذایی و ورزش است. با افزایش مصرف میوه ها، سبزیجات و دانه های غلات به وعده های غذایی خود فیبر بیشتری دریافت کنید. فیبر، مدفوع شما را نرم می کند و باعث می شود مدفوع به راحتی از روده های شما عبور کند. سعی کنید به ازای هر 1000 کالری 14 گرم فیبر مصرف کنید. همچنین، مایعات بیشتری برای نرم شدن مدفوع مصرف کنید.

در بیشتر روزهای هفته فعالیت بیشتری داشته باشید. درست همانطور که ورزش باعث فعالیت عضلات بازوها و پاها می شود، باعث قوی شدن ماهیچه های روده ها نیز می شود. سعی کنید هر روز در یک زمان خاص دستشویی بروید. هنگامی که دستشویی می روید، عجله نکنید. بگذارید روده کار خود را انجام دهد.

سایر ملین های درمانی برای یبوست

انواع مختلف ملینهای مورد استفاده برای درمان یبوست وجود دارد. چند گزینه در ادامه ذکر شده است:

مکمل های فیبر

این مکمل ها شامل مارک هایی مانند Metamucil، FiberCon و Citrucel است. مکمل های فیبر، مدفوع شما را به میزان زیادی توده ای می کند و باعث می شود راحت تر خارج شود.

اسمزی

شیر مگنزیا و پلی اتیلن گلیکول (MiraLAX) نمونه هایی از اسمزی هستند. این مواد کمک می کند مایع در مدفوع بماند و مدفوع نرم شود.

نرم کننده مدفوع

نرم کننده مدفوع، مانند کولاس و سورفاك، مایع را به مدفوع اضافه می كنند تا آن را نرم كنند و از تنش در هنگام حركات روده جلوگیری می كنند.

تحریک کننده

تحریک کننده ها از طریق انقباض روده باعث خروج مدفوع می شود. این نوع مسهل ها موثر هستند اما می توانند عوارض جانبی مانند اسهال ایجاد کنند. مارک های رایج عبارتند از Dulcolax، Senokot، و Purge.

خلاصه

روغن کرچک یکی از گزینه هایی است که باعث می شود از یبوست نجات پیدا کنید. این روغن باعث می شود عضلات در روده منقبض شوند و باعث خروج مدفوع می شود. اما این روغن عوارض جانبی دارد و برای همه افراد مناسب نیست. روغن کرچک به عنوان یک درمان طولانی مدت برای یبوست توصیه نمی شود. اگر اغلب مبتلا به یبوست هستید و نمی توانید از یبوست خلاص شوید، با پزشک خود در مورد سایر گزینه های درمان صحبت کنید.

Stephanie Watson. How to Use Castor Oil to Relieve Constipation. on December 14, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93