Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
درمان ترش کردن در بارداری

دوران بارداری دوران بسیار حساسی است که از همان ابتدا شما مادر اومایی عزیز را با مسائل و عوارض مخالفی درگیر می کند. شرایط بارداری برای هر فرد کاملا منحصر به فرد است. ممکن است یک خانم همه علائم شامل بیماری صبحگاهی، تکرر ادار، خونریزی لانه گزینی و ... را داشته باشد و یک خانم دیگر هیچ کدام از علائم را تجربه نکند. ترکش کردن در بارداری نیز از علائمی است که به دلیل حساس شدن دستگاه گوارش اتفاق می افتد و می تواند اذیت کننده باشد. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم روش های درمان ترش کردن در بارداری را به شما مادرهای عزیز و مهربان آموزش دهیم. با ما همراه باشید. 

ترش کردن در بارداری

اگرچه بارداری باعث می شود زیبایی های مادر شدن را حس کنید اما مشکلات و ناراحتی هایی هم برای شما ایجاد می کند. یکی از این مشکلات ترش کردن است. ترش کردن یا هضم نشدن درست غذا باعث سوزش ناگهانی در سینه شده که بسیار دردناک است. اگر در طول بارداری ترش کردید نترسید زیرا امری رایج است. اما هیچگاه علائم ترش کردن را نادیده نگیرید. چون برخی از نشانه های شدید مضر هستند و درمان آن ها الزامی است.

ترش کردن در بارداری چگونه ایجاد می شود؟

ریفلاکس اسید معده باعث ترش کردن می شود که بیماری ریفلاکس معده به مری نام دارد. هنگامی که جنین در بدن شما در حال رشد است، وزن آن عاملی است که به معده فشار آورده و باعث ترش کردن می شود. خانم هایی که دیرتر باردار شده اند نسبت به خانم هایی که در سن پایین باردار می شوند، بیشتر در معرض ترش کردن هستند. هورمون پروژسترون باعث آرامش اسفنکتر قلبی می شود بنابراین ترش کردن یا ریفلاکس اسید در طول بارداری اتفاق می افتد. اگر به طور منظم در طول بارداری ترش می کنید، مصرف غذاهایی که باعث ریفلاکس معده می شوند را ترک کنید. همچنین ترش کردن در اثر عوامل زیر بدتر می شود:

 • اگر دو قلو یا چند قلو باردار باشید.
 • اگر جنین بزرگ باشد.
 • اگر جنین در قسمت نزدیک لگن در رحم قرار داشته باشد که باعث می شود به طور مرتب ترش کنید.

 

4642-11

دلایل ترش کردن در طول بارداری

زمانی که مواد داخل معده به طرف لوله مری بر می گردد، ریفلاکس اسید اتفاق می افتد. محل اتصال معده به مری اسفکتر معده نامیده می شود. این اسفکتر از برگشت غذای معده به سمت مری جلوگیری می کند. به هردلیلی که این چرخه به درستی کار نکند و باعث برگشت غذا شود ترش کردن اتفاق می افتد. در ادامه به طور جزئی تر این دلایل را توضیح می دهیم. 

عملکرد نادرست اسفکتر معده:

اگر اسفکتر معده به درستی کار نکند یا به دلیل بارداری ضعیف شده باشد، ترش کردن اتفاق می افتد.  این مسئله باعث می شود که مواد داخل معده به مری برسند. آنزیم ها و هورمون هایی که در طول بارداری ترشح می شوند باعث برگشت غذا از معده به مری می شوند.

فتق هیاتوس:

اگر در طول بارداری مشکل فتق هیاتوس داشته باشید، ترش کردن اتفاق می افتد. فتق هیاتوس زمانی رخ می دهد که به دلیل رشد زیاد جنین، معده از طریق دیافراگم به قفسه سینه فشار وارد می کند.

عفونت در اثر باکتری پیلوری:

باکتری پیلوری باعث ایجاد مشکل در روده و معده می شود. حضور این باکتری در بدن باعث نفخ، آروغ زدن و معده درد یا حتی زخم معده می شود. این باکتری دلیل اصلی ترش کردن در بارداری است.

ورم معده:

ورم مزمن پوشش داخلی معده ورم معده نامیده می شود. اگر در طول بارداری، ورم معده داشته باشید باعث ترش کردن می شود.

بارداری چند قلویی:

اگر چند قلو باردار هستید، فشار زیادی به حفره شکم وارد می شود و می تواند باعث ترش کردن مداوم شود. 

دلایل دیگر ترش کردن معده :

دلایل ذکر شده عوامل اصلی است که در طول بارداری باعث ترش کردن می شوند. اما عوامل دیگری که به روش زندگی شما برمی گردد نیز می تواند باعث این ناراحتی شوند که عبارتند از:

 • چاقی بیش از حد
 • سیگار کشیدن
 • مصرف غذاهای تند و چرب
 • مصرف بیش از حد الکل و کافئین
 • دراز کشیدن یا خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا
 • مصرف قرص های قوی
 • مصرف قرص هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن

علائم ترش کردن در بارداری

علائم ترش کردن معده شامل:

 • گلو درد در حین قورت دادن 
 • قورت دادن دشوار غذاها
 • احساس ترس و نفس تنگی
 • مدفوع خونی
 • درد ناگهانی از پشت تا شانه ها
 • احساس سرگیجه
 • احساس درد در قفسه سینه
 • عرق کردن در حین درد قفسه سینه

چه زمانی ترش کردن جدی می شود؟

گاهی هنگام ترش کردن شدید احتمال سکته قلبی وجود دارد. در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 • نفس کشیدن دشوار
 • درد فک و بازو
 • درد شدید در قفسه سینه

درمان های خانگی ترش کردن در طول بارداری

خوشبختانه روش هایی طبیعی نیز برای درمان ترش کردن در طول بارداری وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

بادام:

بادام خام بهترین درمان خانگی ترش کردن است. روغن موجود در بادام در کاهش ترش کردن تاثیر دارد. همچنین تولید اسید معده نیز کاهش می یابد. به یاد داشته باشید هرقدر بادام تردتر باشد بهتر است.

آبمیوه آلوئه ورا:

گیاه آلوئه ورا خواص زیادی دارد. می توانید آب مرکز گیاه را مصرف کنید. این کار باعث کاهش ترش کردن می شود. آبمیوه آلوئه ورا در سوپرمارکت ها موجود است.

آب نارگیل:

جالب است بدانید آب نارگیل باعث خنثی شدن اثر اسید شده و در نتیجه باعث کاهش ترش کردن می شود. این ماده در طول بارداری برای معده بسیار مفید است. همچنین هنگام مصرف آب نارگیل احساس آرامش می کنید.

دانه های رازیانه:

دانه های رازیانه باعث درمان ترش کردن می شود. دو قاشق چایخوری دانه رازیانه را در یک لیوان آب در حال جوش بریزید، بگذارید ده دقیقه بماند. سپس آن را مصرف کنید. معجون حاصل بلافاصله بر ترش کردن معده اثر می گذارد و آن را تسکین می دهد.

سرکه سیب:

سرکه خام مزه ای تند و بد دارد. اما سرکه سیب باعث کاهش تولید اسید در معده می شود. این ماده باعث قطع سریع ترش کردن خواهد شد.

زنجبیل:

زنجبیل اسیدی طبیعی برای درمان مشکلات مجاری معده و مری است. یک لیوان چای زنجبیل نوشیدنی سالمی در هنگام صبحانه است. این ماده باعث افزایش فعالیت مری می شود و ترش کردن را کاهش می دهد.

چای ترش کردن:

این چای مخصوص درمان ترش کردن است. این چای بهترین درمان ترش کردن در طول بارداری است که حاوی دانه ها و برگ های گیاهی است و مواد مغذی فراوانی دارد. قبل از مصرف حتما نکات روی پاکت چای را بخوانید و اگر نسبت به آن حساسیت دارید مصرف نکنید.

پاپایه:

پاپایه مزایای زیادی برای پوست و سیستم گوارشی دارد. به همین دلیل یکی از بهترین روش های درمان ترش کردن است. بعد از غذا، چند تکه پاپایه بخورید. این کار به ترکیب آنزیم های آن در سیستم گوارشی کمک می کند. این ماده باعث کاهش تولید اسید معده می شود بنابراین ترش کردن نیز کاهش می یابد.

مایعات تازه:

هیچ چیز مانند زندگی سالم نمی تواند ترش کردن را درمان کند. مصرف مقدار زیادی آب و آب میوه های تازه باعث بهبود ترش کردن می شود. در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید و از نوشیدن آب میوه تازه در هنگام صبحانه لذت ببرید. این کار باعث کاهش ترش کردن می شود.

توجه توجه:

دوران بارداری دوران حساسی است بنابراین پیش از استفاده روش های خانگی با پزشک مشورت کنید. 

 

1453-10

نکات مهم در خصوص ترش کردن در بارداری:

در هنگام بارداری، ترسیدن تاثیری مثبت بر روی جنین ندارد. اگر علائم ترش کردن را مشاهده می کنید، آرام باشید و بهترین راه کنترل آن را پیدا کنید. نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • در ابتدای بارداری می توان از ترش کردن جلوگیری کرد یا آن را درمان کرد.
 • اگر از داروهای مناسب استفاده کنید به سرعت می توانید آن را درمان کنید.
 • اگر ترش کردن به خاطر یک مشکل یا بیماری خاص است ابتدا باید آن بیماری به طور دائمی برطرف شود.
 • در برخی موارد درمان بیماری دیگری در طول بارداری باعث ترش کردن می شود.
 • زندگی سالم و مصرف داروهای مناسب در طول بارداری از ترش کردن جلوگیری می کند.

سخن آخر

همان طور که گفتیم در هر زمان از دوران بارداری شما علائمی را تجربه خواهید کرد. اگر از همان ابتدای بارداری رژیم صحیحی همراه با ورزش های سبک مانند پیاده روی و شنا را انتخاب نمایید بسیاری از علائم بارداری که می توانند اذیت کننده باشند از بین می روند و یا به حداقل می رسند. بنابراین در این زمان بیشتر مراقب خودتان و شیوه زندگیتان باشید تا این دوران را با خوبی و خوشی و سلامت کامل خودتان و فرزند دلبندتان به پایان برسانید. 

Dr Sachchidananda Maiti (MD, OB/GYN). 9 Effective Home Remedies To Treat Heartburn During Pregnancy.November 12, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91