Ooma
تقویت قدرت ذهنی با 8 تمرین عالی

"هیچ چیز عالی بدون اشتیاق به دست نمی آید. " نقل قول فوق یک نمونه عالی از قدرت ذهن است. این نقل قول نشان می دهد یک ذهن قوی چه کارهایی می تواند انجام دهد و به شما کمک می کند به چیزهای بزرگ دست پیدا کنید. موفقیت، بیشتر بر عرق و اشک بنا می شود. با این حال، منصرف شدن و کنار کشیدن از کاری بسیار آسان است. فقط کافی است تسلیم شوید.

خب چگونه می توان از کنار کشیدن خودداری کرد؟ آیا می توانید قدرت ذهنی خود را تقویت کرده و انعطاف پذیرتر کرد؟

پاسخ کوتاه "بله" است. در این مقاله هشت تمرین اثبات شده برای تقویت توانایی ذهنی را بیان می کنیم. اولاً چرا قصد دارید قدرت ذهنی خود را تقویت کنید؟

دلیل باشگاه رفتن شما واضح است، اما دلیل تقویت قدرت ذهنی را نمی دانید. بیایید اول از همه به تعریف قدرت ذهنی بپردازیم تا بتوانیم دلیل تقویت آن را دریابیم.

قدرت ذهنی چیست؟

یک شخص قوی از نظر ذهنی را تصور کنید. فرقی نمی کند به یک شخص واقعی فکر می کنید یا فقط در مورد ویژگیهای یک فرد قوی فکر میکنید، در هر صورت به ویژگیهایی مانند انعطاف پذیری و استقامت فکر میکنید.

این دقیقا همان نیروی ذهنی است - توانایی آرام و خونسرد ماندن تحت فشار. هنگامی که یک فاجعه اتفاق می افتد، قدرت ذهنی به شما کمک می کند تا فراتر از ناامیدی و اشک ها، به جلو پیش بروید و راه خود را ادامه بدهید. قدرت ذهنی به این معنی است که در مواجهه با بدبختی ها کم نمی آورید.

می توانید به قدرت ذهنی به عنوان همراه خود فکر کنید. قدرت ذهنی دوستی است که در زمانهای خوب و بد با شما همراه است و به شما می گوید به حرکت ادامه بدهید و پیش بروید. این صدای درونی احترام، اعتماد و اعتماد به نفس است.

مزایای داشتن ذهن قوی

چرا انعطاف پذیری مهم است؟ آیا نمی توانید فقط زیر پتو بخزید و تا زمانی که اتفاقات بد تمام شود گریه کنید؟ خوب، همان طور که می دانید، دنیای واقعی اینطوری نیست .در واقع، نقل قول از فیلم راکی، یک تصویر کامل از مهم بودن انعطاف پذیری و قدرت ذهنی نشان میدهد:

زندگی همیشه به راهی که شما می خواهید نمی رود. نکته کلیدی این است که به صدای درونتان که می گوید لازم نیست در مورد زمان های بد نگران باشید، اعتماد کنید. لازم نیست از شکست یا غم و اندوه بترسید. شما این قدرت ذهنی را دارید که با وجود مشکلات پیش بروید.

در ادامه سه مزیت مهم ذهن قوی ذکر شده است. با توجه به این مقاله، نگرش انعطاف پذیر و قدرت ذهنی موارد زیر را تضمین می کند:

1- با آنچه که دارید بیشتر احساس رضایت کنید:  تمرکز شما بر روی حال حاضر است، نه گذشته و نه آینده. شما توسط "چه میشد" یا "بهتره چی بشه" مصرف نمی شوید، اما شما ارزش آن چیزی را که در لحظه تجربه می کنید، دارید.

2- عملکرد بهتر : از آنجایی که ناامیدی ها شما را از پا در نمی آورد و به خودتان ایمان دارید، بهتر از استاندارد عمل می کنید. شما اعتماد به نفس و انعطاف پذیری دارید.

3- کنترل زندگی و کارهایی که میخواهید انجام بدهید را به دست گرفته اید: شما درک بهتری از آنچه میخواهید انجام دهید و ابزارهای لازم برای ادامه حرکت به سمت جلو دارید. اجازه نمی دهید رویدادهای خارجی شما را فلج کنند زیرا از چیزهایی که می توانید کنترل کنید و چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید آگاه هستید.

8 تمرین برای تقویت قدرت ذهنی

ذهن قوی به شما ابزاری برای جهت یابی در جهان، به سمت زشتی ها و زیبایی ها می دهد. ذهن قوی به شما اعتماد به نفس، انعطاف پذیری و ارزش می دهد. قدرت ذهنی اساسا دانش است و دانش نیز قدرت است. شما می دانید وقایع سخت باعث نمی شود دنیا به آخر برسد و کنار نمی کشید. تمریناتی که نیاز دارید انجام بدهید خبر خوب این است که به قدرت ذهنی که دارید وابسته نیستید.

می توانید به بدن خود بیاموزید به جای 5 مایل دویدن 10 مایل بدوید و می توانید نیروی ذهنی خود را تقویت کنید تا در موقعیت هایی که احساس خستگی می کنید قوی باشید. اگر میخواهید انعطاف پذیرتر، متمرکزتر و حتی شادتر بشوید، این هشت تمرین را انجام دهید:

1- روزانه 10 دقیقه مدیتشین انجام بدهید

با افزایش توانایی خود برای تمرکز شروع کنید. روش های علمی نشان میدهد مدیتیشن باعث بهبود تمرکز می شود. در نتیجه برای بهبود توانایی خود برای داشتن اراده بیشتر مدیتیشن کنید. تحقیقات در خصوص مزایای مدیتیشن و سلامت روان بسیار مثبت است.

در حقیقت تقریبا غیرممکن است مطالعه ای پیدا کنید که نشان دهد مدیتیشن برای شما بد است. نه تنها مدیتیشن تاثیر مثبت بر قدرت روحی شما دارد بلکه برای سلامت جسمی شما نیز مفید است. مدیتیشن باعث افزاش انرژی می شود، که برای نیروی ذهنی شما مفید است. هنگامی که انرژی دارید، می توانید تصمیمات خوبی بگیرید و نیروی ذهنی و جسمی خود را حفظ کنید.

شاید متقاعد کننده ترین استدلال برای تمرین بیشتر، راحتی این تمرین است. یک مطالعه در سال 2008 نشان داد 10 دقیقه تمرین روزانه به کاهش استرس کمک می کند. علاوه بر اضطراب کمتر، شرکت کنندگان نسبت به همسالان خود مهربان تر بودند.

اگر یاد بگیرید ببخشید، می توانید سریعتر به زندگی خود ادامه دهید و هر چه سریعتر این کار را انجام دهید، کمتر احساسات منفی در شما ایجاد می شود.

2- افکار منفی را با افکار سازنده جایگزین کنید

مانند تمرینات فوق سعی کنید افکاری که تحت کنترل شما نیستند را فراموش کنید و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. برگزاری مهمانی داخل خانه ممکن است ناراحت کننده باشد، اما این ناراحتی فقط نگرش منفی به موضوع است.

راه سازنده تر این است که فکر کنید چگونه این مهمانی را لذت بخش کنید. انرژی خود را در استفاده از چیزها به جای شکایت کردن در مورد آنها متمرکز کنید. تفکر منفی به ذهن همه ما خطور می کند - ما به افکار منفی فکر می کنیم زیرا آسان است.

نشستن در کافه ایستگاه قطار و نگرانی و شکایت در مورد تاخیر قطار آسان تر از انتخاب راهی جایگزین است. دفعه بعد که یک تفکر منفی توجه شما را جلب کرد – مهم نیست در چه مورد است - آن را با یک تفکر کارآمد و سازنده جایگزین کنید. اگر داشتید فکر میکردید:

"اوه، من نمیتوانم این پروژه را درست انجام بدهم"

فکر خود را به صورت زیر تغییر دهید:

"خوب ممکن است نتوانم این پروژه را سر وقت انجام دهم، اما می توانم تلاش زیادی در راستای انجام درست پروژه صرف کنم."

توجه کنید تفکر مثبت به این معنی نیست که شما غیر واقعی شده اید. نیاز نیست افکار منفی را با آرزوها جایگزین کنید مثلاٌ "آه قرار است باران ببارد " نباید تبدیل به "من می دانم باران نمی بارد" شود.

بگذارید بگوییم، به عنوان مثال، هنگامی که صحبت از ریاضیات می شود، به طور مداوم تمرکز انرژی بر روی این مسئله که ریاضی شما خوب نیست به شما کمکی نمی کند.

بنابراین، جمله "ریاضیات من خیلی ضعیف است" فقط یک بهانه است.

بهتر است بر روی یک راه حل یا ارزیابی واقعی تمرکز کنید. به عنوان مثال، باید اینگونه فکر کنید:

"من در ریاضیات بهترین نیستم، اما اگر هر روز کمی تمرین کنم، می توانم بهتر شوم." "بنابراین، ممکن است در ریاضیات بهترین نباشم، اما می توانم از مهارت های تحقیق برای حل مشکلات ریاضی استفاده کنم"

 

تقویت قدرت ذهنی

3- تمرکز بر انگیزه پشت اقدام

اگر شروع به توجه بیشتر به انگیزه اقدامات خود کنید، می توانید به قدرت ذهنی خود کمک کنید. اگر چیزها را از این منظر نگاه کنید که " باید این کار را انجام بدهم"، همه چیز خسته کننده به نظر می رسند.

مثلاً اگر صبح بیدار شوید و فکر کنید " باید سر کار بروم"، کاری که انجام نمی دهید به نظرتان جذاب نمی آید. شما تقریبا تصمیم گرفته اید نسبت به کارتان ناراحت و خسته باشید و احساس شکست کنید.

از طرف دیگر، اگر صبح بیدار شوید و در خصوص انگیزه یا "چرای" رفتن به سر کار فکر کنید، کل گفت و گوی شما تغییر کرده و مثبت می شود. "من سر کار می روم تا به تامین مالی سفر رویاییم به دور دنیا بپردازم " یا "من سر کار می روم تا یک مرحله به رویای تبدیل شدن به یک مدیرعامل نزدیک بشوم". این جملات به نظر بهتر می آیند.

تمرین بررسی انگیزه های انجام کار - چه مشکلی را حل کند و یا باعث ایجاد مشکل جدید شود- می  تواند تضمین کند که با دید بازتر به مسئله نگاه می کنید. شما می دانید اعمال شما دارای عواقب هستند و خوب جلوه کردن این نتایج و عواقب به شما بستگی دارد. این مسئله به شما چیزهایی که واقعا به آنها اهمیت می دهید را یادآوری می کند – حسی که شما در کمک به دیگران احساس می کنید بیشتر دوست داشته شدن و یا میل به تبدیل شدن به یک شخص بهتر است.

به طور کلی، توانایی شما در مورد تصمیمات شما - حتی آنهایی که به صورت اتوماتیک انجام می شود - می تواند به افزایش قدرت ذهنی شما کمک کند. بنابراین، فقط تصمیم نگیرید بلکه زمان بیشتری صرف فکر کردن به دلایل تصمیمات کنید. همچنین به تصمیمات خودکار بیشتر توجه کنید.

بنابراین، هنگامی که به قهوه شیر اضافه می کنید، به این فکر کنید چرا این کار را انجام می دهید؟

سوال کردن در مورد اقدامات خود، حتی این موارد اتوماتیک و غیر مهم، به شما کمک می کند بیشتر تمرکز کنید و در تجزیه و تحلیل وضعیت های خاص بهتر عمل کنید.

اگر گاهی عادت هایتان را تغییر می دهید - قهوه بدون شیر یا با شیر بادام می خورید- می توانید استدلال خود را متوجه شوید و یاد می گیرید تغییر همیشه بد نیست.

شروع به ردیابی مخارج و رژیم خود کنید

 • می توانید با نگاهی دقیق تر به روش خرج کردن پول و رژیم غذایی خود، قدرت ذهنی خود را افزایش بدهید.
 • تحقیقات نشان داده است توجه به رژیم غذایی و نوشتن آن به تقویت قدرت ذهنی کمک می کند.
 • عمل نوشتن کل چیزهایی که می خورید وقت گیر و خسته کننده است. اما علاوه بر وقتی که صرف نوشتن می کنید، به آنچه می خورید بیشتر توجه می کنید.
 • همچنین نوشتن مواد غذایی که مصرف می کنید باعث می شود با تصمیمات خود مواجه شوید و یاد بگیرید اشتباهات خود را در خصوص رژیم غذایی بپذیرید.

همچنین نوشتن موادغذایی که می خورید به قدرت ذهنی شما کمک می کند. توجه به مواد غذایی به شما کمک می کند انتخاب های سالم تری داشته باشید و به شما انرژی و انعطاف پذیری بیشتری می دهد.

نباید فقط روی ردیابی مواد غذایی تمرکز کنید. همچنین به روش هزینه کردن نیز توجه کنید. این کار باعث تقویت تمرکز و قدرت ذهنی می شود. درست مثل غذا، بیشتر نسبت به عادت های خود آگاه می شوید. دانستن نیاز به نوشتن قهوه اضافی که در راه خریداری کرده اید باعث می شود یک ثانیه صبر کنید و مجدداً در خصوص تصمیم خود فکر کنید.

اگر مجبور بودید برای یک هفته هزینه های خود را بررسی کنید، احتمالا به صورت متفاوتی خرج می کردید، درست است؟

واقعیتی که باید چیزها را بنویسید به شما کمک میکند به بررسی تصمیمات خود در هزینه کردن بپردازید و زمان بیشتری برای تفکر در مورد عمل خود و اینکه آیا این تصمیم درست است یا خیر صرف کنید.

بنابراین، تمرین این است که به نوشتن مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید و هزینه هایی که می کنید، بپردازید. می توانید نرم افزارهایی نیز برای این کار پیدا کنید-  MyFitnessPal نرم افزار عالی است که می توانید به وسیله آن به نوشتن مواد غذایی بپردازید همچنین برنامه هایی مانند Mint و PocketGuard نیز برای ثبت هزینه ها در دسترس است.

اگر این برنامه ها باعث استرس می شوند، می توانید از قلم و کاغذ استفاده کنید. به سادگی چیزهایی را که می خورید و خریداری می کنید بنویسید و به عادت های ناسالم و نامناسبی که دارید توجه کنید.

 

قدرت ذهن

4- تنظیم مهلت (سر رسید)

هیچ کس واقعا مهلت (سر رسید) را دوست ندارد. با این حال، مهلت گذاشتن به ما یادآوری می کند باید اقداماتی انجام دهیم که این اقدامات می تواند به انعطاف پذیری، تمرکز و قدرت ذهن کمک کند.

اگر چه این تاکتیک توصیه نمی شود اما در مورد زمانهایی فکر کنید که مهلت انجام کاری رسیده است و 24 ساعت قبل را فقط صرف انجام دادن آن کار کرده اید. نکته جالب تمرکز و قدرت ذهن شما برای انجام کار در زمان مشخص شده و پیش از مهلت تعیین شده است. شما باید از دانش استفاده از مزایای مهلت (سر رسید) استفاده کنید.

تحقیقات نشان داده است حتی مهلت های خودمختار نیز می تواند در افزودن تمرکز به فعالیت های شما کمک کند. تعیین مهلت برای وظایف شما باعث می شود کارها را با ساختار بیشتر انجام دهید.

این ساختار می تواند به شما در سازماندهی کارها کمک کند. به طوری که بهتر می دانید باید به چه وظایفی توجه کنید و کارها را در روز خاص خود انجام دهید. این عمل به شما کمک می کند که از لحاظ ذهنی انعطاف پذیر باشید، زیرا تمرکز کرده اید و ابزارهایی برای اولویت بندی به کارهای روزانه مشخص کرده اید. مهلت های خودمختار خود را با لیست To-Do هماهنگ کنید. به جای اینکه فقط کارهای خود را فهرست کنید، فهرست را همراه با مهلت بنویسید.

5- عادت کردن به ناراحتی

چه چیزی نیروی ذهنی شما را بیشتر آزمایش می کند؟

اگر شروع به تجزیه و تحلیل کنید، متوجه می شوید دلایل در اغلب موارد با تجربیات جدید یا شرایطی که ما اغلب با آن مواجه نشده ایم، مرتبط می شود. این مسئله غیر منتظره می تواند باعث ایجاد استرس شود. علاوه بر این، ماندن در منطقه امن بسیار آسان است. بهتر است کارهایی که می دانیم در انجام آنها خوب هستیم را انجام دهیم.

اگر می دانیم در آرژانتین تمام چیزهایی که می خواهیم را به دست می آوریم چرا ریسک کنیم و مکزیک برویم؟ با این حال، یک راه آسان برای ساختن قدرت ذهنی محدود کردن رویدادهایی است که تجربه نکرده ایم.

از منطقه امن خارج شوید، چیزهایی که غیر معمول هستند را امتحان کنید و خود را در موقعیت های ناراحت کننده قرار دهید. این کار باعث می شود این احساسات ناخوشایند کمتر عجیب و غریب به نظر برسد - اگر در یک مصاحبه شغلی دچار استرس شوید، مصاحبه بعدی به بدی اولی نخواهد بود.

با قرار دادن خودتان در موقعیت های غیر معمول، شاید ناخواسته و ناراحت کننده، شروع کنید. به آرامی پیش بروید و کارهایی که باعث کاهش استرس می شود را امتحان کنید. هر هفته مواد غذایی جدید را امتحان کنید یا فیلم هایی تماشا کنید که کاملا خارج از منطقه امن شما است.

حتی می توانید کتابی بخوانید که به نظر شما جالب نیست. اگر این شرایط را تجربه کنید، این اعتماد به نفس را کسب می کنید که می توانید کارهای جدید انجام دهید. پس از آن میتوانید شروع به خارج شدن از منطقه امن خود کنید. همچنین می توانید احساساتی که دلپذیر نیستند را تجربه کنید.

6- بازتاب پیشرفت را بررسی کنید

می توانید قدرت ذهنی خود را با بررسی بازتاب پیشرفت افزایش دهید. وقتی شروع به کاهش وزن یا استفاده از رژیم تناسب اندام می کنید، شروع به بررسی پیشرفت می کنید. وزن خود را اندازه می گیرید، دویدن خود را بررسی می کنید و قدرت بدنی خود را ارزیابی می کنید. این کارها به شما کمک می کند تغییرات را متوجه شوید و انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت خود داشته باشید.

به طور مشابه، باید بهبود خود را در قدرت ذهنی و انعطاف پذیری بررسی کنید. همانطور که پیش میروید، مراحل زیر را دنبال کنید و این تمرین ها را به عنوان هسته کار خود در نظر بگیرید:

 • اهداف خود را بنویسید. چه چیزی را میخواهید بهبود دهید؟ شرایط و موارد خاصی که می خواهید تغییر دهید چیست؟
 •  لیست تمریناتی که انجام می دهید را بنویسید.

یک بار در هفته پیشرفت خود را در محدوده هدف بررسی کنید:

 •  هرگونه پیشرفتی که مشاهده می کنید را بنویسید و به نمونه هایی که در آن ها پیشرفت آشکار است، فکر کنید.
 •  به چیزهایی که بدتر شده است یا انجام کارهای جدید فکر کنید.
 •  تمریناتی که مفیدتر هستند را انجام بدهید. همچنین تمرینات مختلف را تجربه کنید.

7- انرژی خود را برای چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید هدر ندهید

همچنین در صورتی که بهتر مبارزه کنید نیروی ذهنی شما بهبود می یابد. همه مشکلات جهان را نباید شما حل کنید و رک و پوست کنده بگویم حتی اگر هم بخواهید مشکلات را حل کنید، نمی توانید همه آنها را کنترل کنید.

اگر می توانید بین چیزهایی که می توانید کنترل کنید و چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، تمایز قائل شوید، مطمئناً نیروی خود را بر روی چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید هدر نمی دهید.

حقیقت این است که مواقعی وجود دارد که با مشکلات روبرو می شوید و ممکن است شب هایی باشد که نتوانید بخوابید. اما نباید برای چیزهایی که نمی توانید حل کنید، از خوابتان بزنید. هنگامی که چیزی باعث ناراحتی شما می شود و زمانی که نگران می شوید، از فکر کردن درباره نقش خود برای حل مشکلات دست بردارید.

آیا مسئله حل مشکلاتی است که واقعا می توانید حل کنید؟

به عنوان مثال، ممکن است منتظر مهمانی بزرگ خود در باغ برای آخر هفته باشید و نگران پیش بینی هوا باشید. پیش بینی هوا نشان میدهد آخر هفته باران می آید و شما نمی توانید از فکر کردن به آن دست بکشید. در حال حاضر، باید به این نکات توجه کنید:

 •  آیا می توانید مانع از بارش باران شوید؟ خیر، پس اگر باران بیاید نباید انرژی خود را صرف ناراحتی کنید.
 •  آیا می توانید به جای برگزاری مهمانی در باران نقشه دیگری بریزید؟ بله، می توانید برنامه جایگزین داشته باشید.

نقشه جایگزین چیست؟ راه حل این است که می توانید مهمانی را به زمان دیگری موکول کنید و یا مهمانی را داخل خانه برگزار کنید.

بنابراین، زمانی که یک مشکل یا احساس منفی یا رویدادی در زندگی شما اتفاق افتاد، الگوی زیر را دنبال کنید: آیا می توانید آن را کنترل کنید؟ اگر نمی توانید، از فکر کردن به آن دست بردارید و اگر بله، روی راه حل تمرکز کنید.

8- افکار نهایی

قدرت ذهنی را نیز می توان مانند عضلات قوی کرد. می توانید از تمرینات بالا برای انعطاف پذیری بیشتر قدرت ذهنی استفاده کنید تا بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و به تغییرات سازنده و مثبت پاسخ دهید.

تمرینات بالا برای کمک به تمرکز و افزایش قدرت ذهنی بسیار مناسب هستند. با این حال، درست مثل آموزش عضلات، باید درک درستی از قدرت ذهنی خود داشته باشید و بدانید یک شبه نمی توان قدرت ذهن را افزایش داد و این کار به زمان و تلاش نیاز دارد.

تقویت قدرت ذهن همیشه آسان و دلپذیر نیست. زمانی که پیشرفتی در تمرینات مشاهده نمی کنید دلسرد می شوید. تجربه کردن این احساسات طبیعی است، اما با صبر و تلاش بیشتر می توانید موفق شوید.

در واقع، دانستن این نکته یکی از نشانه های بهبود قدرت ذهنی است!

By Peter Nasveld , Cristina Cotea , Stephen Pullman and Eva Pietrzak. Effects of deployment on mental health in modern military forces: A review of longitudinal studies. In Review Article  Issue Volume 20 No. 3 .

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100


 • profileریحانه منبع جود10 روز قبل

  سلام ممنون از نویسنده مقاله عالیست منم شروع میکنم به نوشتن برای مدیریت بهتر 🙏🙏