Ooma
تاثیر سیگار و قلیان بر ناباروری مردان

همه ما می دانیم که سیگار کشیدن، قلیان یا هر نوع مواد مخدری می تواند آسیب های جدی به اندام داخلی وارد کند و بیشترین آسیب را به ریه ها می زند. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید سیگار کشیدن و قلیان حتی می تواند بر روی اسپرم ها تاثیر گذاشته و شما را دچار ناباروری کند. همچنین زنانی که باردار می شوند باید کلا سیگار را ترک کنند تا آسیب جدی به جنین وارد نشود. از طرفی پزشکان توصیه می کنند حداقل سه ماه قبل از بارداری مردان سیگار را کنار بگذارند تا باروری به خوبی انجام شود. 

در این مقاله می خواهیم تاثیر دود قلیان و سیگار بر ناباروری را بررسی کنیم.


خطرات دود سیگار و قلیان بر سلامتی و باروری

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا سیگار کشیدن به اسپرم شما آسیب می رساند یا خیر؟ متاسفانه باید بگوییم بله سیگار کشیدن اسپرم های شما را تحت تاثیر خود قرار داده و به آن ها آسیب می زند. در نتیجه می تواند روی باروری شما تأثیر منفی بگذارد. همچنین در زنان و مردان، استعمال دخانیات باعث افزایش خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها ، بیماری های قلبی ، آمفیزم و تعدادی دیگر از مشکلات سلامتی نیز می شود. سموم موجود در سیگار نه تنها روی ریه ها بلکه در سلامتی کل بدن شما نیز تاثیر منفی و مخربی دارد. به همین دلیل سیستم تولید مثل شما نیز دچار مشکل می شود. 

چگونه استعمال دخانیات بر کیفیت اسپرم و مایع منی تأثیر می گذارد؟

مطالعات انجام شده در مورد سیگار کشیدن مردان و تاثیر آن بر اسپرم نشان می دهد که اسپرم مردانی که سیگار می کشند از کیفیت پایین تری برخوردار است. اما سوال این جاست که سیگار کشیدن چگونه روی اسپرم تأثیر می گذارد؟ در واقع سیگار کشیدن در مردان باعث کاهش غلظت و تحرک اسپرم ها می شود و حتی در این افراد تعداد اسپرم ها نسبت به حالت طبیعی بسیار کمتر است که این موضوع نیز در احتمال باروری تاثیر گذار می باشد.

سیگار چه تاثیری روی اسپرم دارد؟

اگر بخواهیم به طور دقیق تر تاثیر دود مواد مخدر و سیگار بر روی اسپرم ها را بررسی کنیم باید موارد زیر را در نظر داشته باشیم:

غلظت اسپرم:

غلظت اسپرم به تعداد اسپرم موجود در یک مقدار مشخص اندازه گیری شده از مایع منی اشاره دارد. تحقیقات انجام شده نشان داده اند که در مردان سیگاری این غلظت تا 23 درصد کاهش پیدا می کند. 

تحرک اسپرم:

تحرک اسپرم به توانایی حرکت اسپرم به سمت تخمک  برای باردار کردن زن اشاره دارد. اگر اسپرم نتواند به طور صحیح شناور شده و خود را به تخمک برساند، باعث عدم موفقیت در باردار کردن خانم می شود. محققان به این نتیجه رسیدند که در مردانی که سیگار می کشند تحرک اسپرم ها تا 13 درصد کاهش پیدا می کند و در قدرت باردار کردن مرد تاثیر منفی دارد.

مورفولوژی اسپرم:

مورفولوژی اسپرم به شکل اسپرم اشاره دارد. زمانی که شکل اسپرم ها از حالت طبیعی خارج شده و به شکل های عجیب و غریب در بیایند نمی توانند به درستی حرکت کنند تا در زمان مناسب به تخمک برسند و به همین دلیل موفق به باروری تخمک نمی شوند. در افراد سیگاری تعداد اسپرم های سالم با شکل طبیعی بسیار کمتر از افراد غیر سیگاری می باشد. 

DNA اسپرم:

برخی از مطالعات نشان داده اند كه اسپرم افراد سیگاری باعث مشکلات کروموزومی و ژنتیکی اسپرم ها می شود. اسپرم های آسیب دیده از نظر DNA ممکن است منجر به مشکلاتی در زمینه لقاح ، رشد جنین ، لانه گزینی جنین و افزایش میزان سقط جنین شوند. اسپرم مردان سیگاری نیز می تواند بیشتر از نظر ژنتیکی دچار آسیب شده باشد و روی باروری تاثیر منفی بگذارند. 

 

دود سیگار و قلیان بر قدرت باروری

ایا سیگار باعث نازایی میشود؟

نمی توان گفت سیگار کشیدن به طور صد درصد و قطعی باعث نازایی در مردان می شود اما تاثیراتی که بر کیفیت و کمیت اسپرم ها می گذارد قدرت باروری را کاهش داده و شاید به مدت ها تلاش و درمان های مختلف یا آزمایشات متفاوت برای باردار کردن زن نیاز باشد.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که کاهش سلامت اسپرم ها در منی به معنی ناباروری کامل نیست. اما افرادی که به دلایل دیگر مستعد ناباروری هستند و به اصطلاح در مرز ناباروری قرار دارند در صورت سیگار کشیدن احتمال ناباروری آن ها برای همیشه افزایش پیدا می کند. 

اگر نتایج آزمایشاتی که شما انجام داده اید نشان می دهد که در مرز ناباروری هستید و همچنان در حال سیگار کشیدن می باشید باید به شما بگوییم تنها با کنار گذاشتن سیگار، می توانید تا حدود زیادی قدرت باروری خود را به دست آورده و شاید اصلا نیازی به درمان ها و هزینه ها ی اضافی برای بارور کردن هم نباشد و به راحتی بعد از ترک سیگار همسرشما باردار شود. 

تاثیر قلیان بر ناباروری زنان

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیریم ، تأثیر سیگار کشیدن مرد بر زن یا همسر است. مطالعات انجام شده  نشان می دهند که قدرت باروری زنانی که در معرض دود سیگار همسرشان قرار می گیرند کاهش پیدا می کند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که اگر شما از روش ای وی اف برای بارداری استفاده کردید دود سیگار تا 46 درصد احتمال موفقیت این روش را کاهش می دهد.

 بنابراین اگر حتی نمی توانید سیگار را ترک کنید حداقل این کار را در محیطی آزاد و دور از همسرتان انجام دهید تا  تأثیر منفی روی باروری او نگذارد.

آیا جویدن تنباکو به باروری آسیب می رساند؟

مطالعات انجام شده نشان داده اند که جویدن زیاد تنباکو می تواند بر غلظت اسپرم ، تحرک ، شکل و ماندگاری اسپرم تأثیر منفی بگذارد. ولی هنوز مشخص نیست که تا چه اندازه قدرت باروری را کاهش می دهد.

چه مدت بعد از ترک سیگار اسپرم شما بهبود می یابد؟

هنوز هیچ مطالعه خاصی در این زمینه انجام نشده است. با این حال ، ما می دانیم که سلول های اسپرم تقریباً بعد از سه ماه به بلوغ و بهبودی می رسند. بنابراین حداقل سه ماه زمان لازم است تا بعد از ترک سیگار اسپرم های شما به حد مطلوب و طبیعی برای باروری برسد.

اختلال در نعوظ و سیگار کشیدن

استعمال دخانیات با افزایش خطر ابتلا به اختلال نعوظ ارتباط جدی دارد ، همچنین برخی مطالعات انجام شده نشان می دهند مردان سیگاری سه برابر بیشتر از مردان عادی در معرض خطر اختلالات مربوط به نعوظ هستند. 

 توجه داشته باشید که اختلال نعوظ با نازایی فرق داردد. اما در صورتی که شما دچار اختلال نعوظ شوید نمی توانید رابطه جنسی خوبی را تجربه کنید و به همین دلیل باردار شدن زن سخت تر می شود. خوشبختانه ترک سیگار این وضعیت را بهبود می دهد و اختلالات نعوظی در شما بر طرف می شود. 

سخن آخر

همان طور که گفتیم سیگار کشیدن نه تنها بر روی ریه ها بلکه بر روی سلامت کل بدن اثر مخرب دارد. وقتی شما سیگار می کشید نه تنها خودتان را دچار دردسر و بیماری های مختلف می کنید بلکه نسل بعد از خود و همسر عزیزتان را نیز تحت تاثیر قرار می دهید و ممکن است به همین دلیل کوچک هیچ وقت نتوانید پدر شدن را با فرزند خودتان تجربه کنید. پس بهترین کار کنار گذاشتن این دشمن سلامتی است. 

Jason R. Kovac. The Effects of Cigarette Smoking on Male Fertility. Postgrad Med. 2015 Apr; 127(3): 338–341.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90