Ooma
علت بی بی چک مثبت و بتا منفی چیست؟

هنگامی که بی بی چک مثبت است، اما آزمایش خون انجام شده در مطب پزشک منفی است نا امیدکننده است. با این حال، چند دلیل برای این اتفاق وجود دارد. به یاد داشته باشید تمام آزمونهای حاملگی خانگی در صورتی که درست انجام شوند 97٪ دقت دارند. اداره بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در زمینه بهداشت زنان، یادداشت هایی در مورد چگونگی انجام بهتر آزمایش بارداری خانگی ارائه می دهد:

  •  آزمون بارداری خانگی را عاقلانه انتخاب کنید. بعضی از آنها حساسیت پایینتری نسبت به دیگران دارند. این بدان معنی است که این تست ها فقط قادر به تشخیص hCG در ادرار در اوایل بارداری هستند.
  •  قبل از استفاده از بی بی چک، تاریخ انقضا را بررسی کنید و دستورالعمل ها را به طور کامل بخوانید. تحقیقات نشان می دهد حداقل 10 دقیقه قبل از بررسی نتایج باید صبر کنید.
  •  در بارداری مقدار hCG در ادرار افزایش می یابد. بنابراین، اگر بلافاصله پس از اولین روز از قطع پریودی تست را انجام دهید، hCG به اندازه کافی در ادرار نخواهد بود بنابراین آزمون بارداری را نشان نمی دهد.

بسیاری از آزمایشات حاملگی خانگی ادعا میکنند در اولین روز پس از قطع پریودی 99 درصد دقت دارند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد بسیاری از این آزمایش ها قادر به تشخیص سطح پایین hCG در اوایل بارداری نیستند. حتی اگر این آزمایشات این هورمون را تشخیص دهند، نتایج بسیار ضعیف هستند. بهتر است آزمایش تست بارداری خانگی را حداقل یک هفته پس از قطع پریودی انجام دهید. علاوه بر این، انجام آزمایش با اولین ادرار صبحگاهی باعث بهبود دقت آزمایش می شود.

پاسخ خانم ریحانه مقدم، کارشناس مامایی و زنان، در مورد بی بی چک مثبت و تیتر بتا منفی: " بی بی چک مثبت کاذب داره،ممکن از نوع دستگاه باش،زمان استفاده از دستگاه باش و مهمترین دلیل سطح هورمون بارداری در ادرار است که ممکن در ادرار بالا نرفته باش ولی در خون بالا رفته باش و جواب با تست خون همیشه دقیق تر است".

بی بی چک مثبت

دریافت نتیجه مثبت در بی بی چک به سادگی نشان می دهد که hCG در بدن شما وجود دارد و وجود این هورمون نشانه بارداری است. با این حال، این نتیجه می تواند مثبت کاذب باشد؛ به این معنی که حتی اگر نتیجه مثبت باشد، حقیقتا حامله نیستید. مثبت کاذب، در صورتی رخ می دهد که خون یا پروتئین در ادرار موجود باشد. انواع خاصی از داروها مانند آرام بخش، ضد تشنج و خواب آورها باعث نتیجه آزمایش مثبت کاذب در آزمون حاملگی خانگی می شوند.

آزمایش خون بارداری

آزمایش های خون که در مطب پزشک انجام می شود، دقیق تر از آزمایش های حاملگی خانگی هستند، هرچند لزوما حساس تر نیستند. نتایج آزمایش خون متکی بر روش و تکنیک خون گرفتن، حمل و تست خون و همچنین آزمایش آزمایشگاهی است.

آزمایش خون بارداری کمی که گاهی اوقات به عنوان آزمایش بتا هورمون انسانی شناخته می شود، واحدهای دقیق hCG موجود در خون را اندازه گیری می کند. آزمایش کیفی خون hCG، به سادگی پاسخ بله یا نه در مورد اینکه حامله هستید یا خیر، ارائه می دهد. آزمايشگاه های مختلف متفاوت هستند. اما در صورتی که آزمایش های خون 5، 10 و 25 واحد را نشان دهند بارداری رخ داده است. هر سطحی زیر پنج منفی است.

با این حال، یک آزمایش خون بارداری کیفی ممکن است منجر به نتیجه منفی شود؛ حتی اگر باردار باشید و این به خاطر مصرف دیورتیک می باشد که با نتایج آزمایش تداخل ایجاد می کند. زمان بندی این آزمون نیز مهم است، زیرا این آزمون تنها پس از 7 تا 10 روز پس از بارداری، نتیجه مثبت را نشان می دهد.

یک آزمایش خون بارداری کمی نیز تحت تاثیر مصرف دیورتیک ها قرار می گیرد، اما اگر خیلی زود انجام شود یا سطح hCG پایین باشد، حتی اگر در باردار باشید، نتیجه منفی می شود. در نظر داشته باشید که حداقل 7 روز پس از لقاح زمان نیاز است تا این آزمایش های خون مثبت شوند. سطح hCG بسیار پایین می تواند نتیجه حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین باشد.

خانم ریحانه مقدم
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان کارشناس مامایی، دارای 4 سال سابقه کار در مشاوره پیش از بارداری، تنظیم خانواده، مراقبت بارداری و معاینات زنا ن می باشد. و در حال حاضر به عنوان ماما در طرح تحول سلامت، مربی آموزشی برای مادران باردار در شهرداری و مامای همراه در حال فعالیت است. برای آشنایی بیشتر با ایشان اینستاگرام خانم ریحانه مقدم را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 97% 97