Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یکی از بیماری های شایع در میان خانم هاست که ممکن است بعد از بلوغ در هر سنی اتفاق ببیفتد. تاکنون درمان دقیقی برای این بیماری پیدا نشده است اما در صورت تشخیص به موقع می توان به خوبی با برخی قرص ها و داروها آن را کنترل کرد. در این مقاله می خواهیم شما بانوان اومایی عزیز را با بهترین قرص و درمان برای تنبلی تخمدان آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یا PCOS یک اختلال غدد درون ریز است. درواقع این بیماری نشان دهنده نوعی اختلالات هورمونی در بدن زن می باشد. این عدم تعادل هورمونی می تواند با نشانه های مختلفی مانند افزایش وزن، آکنه، پرمویی، ریزش مو، مقاومت به انسولین و بی نظمی پریود همراه باشد. زمانی که برای اولین بار این بیماری در یک خانم تشخیص داده می شود، پزشکان سریعاً داروهایی را برای تعادل هورمون ها و کنترل مقاومت به انسولین تجویز می کنند. طبق مطالعات انجام شده نیز برخی محققان ادعا می کنند که بعضی از مکمل ها می تواند به درمان بیماری تنبلی تخمدان کمک کند. درواقع آن ها بر این باورند که اگر قرص های مکمل به درستی تجویز شوند می توانند با تنظیم هورمون ها و میزان التهابات بدن یا مقاومت نسبت به انسولین، تنبلی تخمدان را کنترل نمایند.

اما باید توجه داشته باشید که مکمل ها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نمی شوند؛ بنابراین قبل از مصرف هرگونه مکمل حتما با پزشک خود صحبت کنید؛ زیرا مصرف برخی از آنها می توانند با سایر روشهای درمانی و دارویی PCOS تداخل ایجاد کنند.

انواع روش های درمانی مناسب برای تنبلی تخمدان

در اینجا می خواهیم برخی از روش های کاربردی در درمان PCOS را برایتان توضیح دهیم که عبارتند از:

قرص اینوزیتول

اینوزیتول یکی از ویتامین های گروه B است که می تواند به بهبود مقاومت بدن نسبت به انسولین کمک کند. همچنین مشخص شده است که در برخی افراد مبتلا به تنبلی تخمدان می تواند به باروری کمک نماید.

قرص کروم

مکمل های کروم می توانند شاخص توده بدن شما را بهبود دهند و با تاثیر بر وزن شما به درمان PCOS کمک کنند. همچنین ممکن است با کمک به بدن شما برای تنظیم متابولیسم قند، مقاومت به انسولین را تثبیت نمایند.

قرص دارچین (سنسولین)

دارچین از پوست درختان دارچین به دست می آید. مطالعات نشان می دهد که این عصاره تأثیر مثبتی بر مقاومت انسولین دارد. دارچین همچنین می تواند چرخه قاعدگی زنان مبتلا به PCOS را تنظیم کند.

قرص زردچوبه (کورکومین)

ماده فعال موجود در زردچوبه را کورکومین می نامند. زردچوبه خالص منبعی برای کاهش مقاومت به انسولین و به عنوان یک عامل ضد التهاب کاربردی در بدن می باشد.

قرص روی

روی یک عنصری کمیاب است که می تواند قدرت باروری و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. همچنین با مصرف صحیح مکمل روی طبق دستور پزشک، رشد بیش از حد یا ناخواسته مو و آلوپسی بهبود می یابد. از جمله مواد غذایی دارای روی می توان به گوشت قرمز، لوبیا، مغزهای آجیل و غذاها اشاره کرد. شما با قرار دادن این مواد غذایی در رژیم روزانه خود می توانید بدون استفاده از مکمل، روی مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

 

قرص برای تنبلی تخمدان

روغن گل مغربی

روغن گل مغربی برای کمک به درد پریود و قاعدگی نامنظم استفاده می شود. همچنین می تواند باعث بهبود سطح کلسترول و استرس اکسیداتیو شود که هر دو بر تنبلی تخمدانتاثیر می گذارند.

ویتامین D و کلسیم ترکیبی

ویتامین D هورمونی است که برای عملکرد صحیح سیستم غدد درون ریز حیاتی است. کمبود ویتامین D در زنان مبتلا به PCOS شایع است. از ویتامین D و کلسیم بدن اگر به اندازه باشند می توانند قاعدگی نامنظم را بهبود بخشند و به تخمک گذاری و باروری راحت تر نیز کمک می کنند.

روغن کبد ماهی

روغن کبد ماهی حاوی ویتامین های D و A و همچنین مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است. این اسیدها می توانند نظم قاعدگی را بهبود بخشیده و به شما در خلاص شدن از شر چربی های دور کمر کمک کنند.

ریشه ماکارو

گیاه ماکارو یک گیاه سنتی است که برای تقویت باروری و میل جنسی استفاده می شود. ریشه ماکا می تواند به شما در تعادل هورمون ها کمک کند و باعث کاهش سطح کورتیزول می شود. همچنین می توان به درمان افسردگی ناشی از تنبلی تخمداننیز کمک نماید.

جینسینگ هندی

جینسینگ هندی می تواند باعث تعادل سطح کورتیزول شود و در نتیجه برخی علائم تنبلی تخمدان مانند استرس را کاهش می دهد.

ریحان

ریحان که به آن تولسی نیز گفته می شود، استرس شیمیایی و متابولیکی را برطرف می کند. از ریحان به عنوان "ملکه گیاهان" یاد می شود. ریحان می تواند به کاهش قند خون، جلوگیری از افزایش وزن و کاهش سطح کورتیزول کمک کند.

ریشه شیرین بیان

ریشه گیاه شیرین بیان حاوی ترکیبی به نام گلیسیریزین است که چندین خاصیت منحصر به فرد دارد. ریشه شیرین بیان به عنوان یک ماده ضد التهاب برای بهبود علائم تنبلی تخمدان پیشنهاد شده است. این ماده به متابولیسم قند و تعادل هورمون ها نیز کمک می کند.

شاه توت

قرن هاست که از شاه توت برای کمک به بهبود شرایط بارداری استفاده می شود. شاه توت می تواند برخی از علائم PMS را بهبود بخشد. با این حال تأثیر آن بر باروری نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

قرص های پروبیوتیک 

پروبیوتیک ها فقط به هضم و سلامت روده کمک نمی کنند. آنها می توانند در درمان PCOS نقش مهمی داشته باشند. آنها همچنین می توانند التهاب را کاهش دهند و هورمون های جنسی مانند آندروژن و استروژن را تنظیم کنند. مصرف مکمل های پروبیوتیک و خوردن غذاهای دارای پروبیوتیک مانند کیمچی و کومبوچا یا ماست و کفیر می تواند کمک بزرگی به افراد مبتلا به تنبلی تخمدان نماید.

سخن آخر

همان طور که ملاحظه کردید روش های خانگی و ساده زیادی وجود دارند که می توانند به بهبود علائم و درمان بیماری تنبلی تخمدان کمک کنند؛ اما قبل از مصرف هرکدام از آن ها حتما باید با پزشکتان مشورت کنید تا تداخلی با داروهایتان نداشته باشند و واقعا یک مکمل مورد نیاز برای شما محسوب شوند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95