Ooma
با حساسیت بارداری آشنا شوید

اگر شما یکی از پنج خانم بارداری هستید که از حساسیت رنج می برید، بنابراین شاهد نشانه های این بیماری در طول روز و شب می باشید. خوشبختانه جند راه برای رهایی از حساسیت بدون استفاده از دارو وجود دارد.

چگونه می توان حساسیت فصلی را در بارداری کاهش داد؟

فصل گیاهان خشک مرداد شروع می شود و تا مهر ادامه می یابد. در این فاصله به خاطر گرده افشانی گیاهان و هاگ ها در هوا، عطسه، آب ریزش بینی و خارش چشم ها بسیار زیاد دیده می شود. این علائم به تورم بینی که ناشی از بارداری است افزوده می شود. علائم حساسیت را از علائم سرماخوردگی در بارداری تشخیص دهید.

معمولا سیستم ایمنی بدن به تهدیدهایی از قبیل باکتری های خطرناک از طریق آزادسازی مواد شیمیایی برای از بین بردن آن ها عکس العمل نشان می دهد. حساسیت زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن در مقابل گرده ها و پوسته های حیوانات عکس العمل نشان می دهد.

اولین روش دفاع شما دوری از عوامل و موادی است که باعث شروع حساسیت شما می شوند. اگر نسبت به گرده گیاهان حساسیت دارید، مراحل زیر را برای کاهش در معرض بودن انجام دهید:

  • به جای باز کردن پنجره از سیستم سرمایشی استفاده نمایید. تا آخر اکتبر هر ماه فیلتر را تمیز کنید.
  • هنگامی که گرده افشانی در سطح بالایی است، از فعالیت هایی که در خارج از منزل انجام می شود دوری کنید.   
  • پس از ورود به منزل لباس خود را عوض کنید و برای از بین بردن گرده های قرار گرفته بر روی موهای خود حمام کنید.
  • لباس های خود را برای خشک شدن بیرون از خانه آویزان نکنید.
  • برای هرس کردن برگ ها و کوتاه کردن چمن ها از فردی دیگر کمک بگیرید.

چگونه می توان حساسیت داخل خانه را کاهش داد؟

اگر شما از حساسیت فصلی رنج می برید با نزدیک شدن به زمستان علائم شما کاهش می یابد. اما اگر در طول سال حساسیت دارید، عاملی داخل خانه شما را آزار می دهد. عوامل مشکوک اصلی کپک ها، گرد و غبار، سوسک ها و انگل های حیوانات خانگی می باشند. شما می توانید با استفاده از دستگاه خلا با فیلتر HEPA این تاثیرات را کاهش دهید.

همچنین در صورتی که حیوان خانگی دارید از ورود آن به اتاق خواب خود جلوگیری کنید و هفته ای یک بار آن را حمام کنید.

به دلیل این که شما یک سوم روز را در اتاق خواب خود به سر می برید راه هایی برای کاهش گرد و غبار و کرم های ریز وجود دارد. بالشت ها را روکش کنید و آن ها را هفته ای یک بار در آب داغ بشویید. همچنین از پوشش های پنجره به جای پرده استفاده کنید و هر هفته طاقچه پنجره و کف اتاق را تمیز کنید. کرم های ریز زمانی که منزل شما گرم و مرطوب است رشد می کنند و تکثیر می شوند بنابرای با خرید یک مانیتور رطوبت، رطوبت منزل خود را تنظیم کنید (سطح رطوبت باید بین 30 تا 50% باشد).

آیا داروهای حساسیت در طول بارداری مجاز هستند؟

مصرف دارو در حساسیت بارداری

اگر حساسیت باعث ایجاد اختلال در خورد و خوراک و خواب شما شده باشد، بهتر است با پزشک خود در خصوص مصرف دارو مشورت نمایید. اگرچه بهتر است از مصرف داروهای غیرضروری در سه ماه اول بارداری بپرهیزید. اما بیشتر داروهای حساسیت در 6 ماه آخری بارداری مجاز می باشند.

استفاده از اسپری بینی باعث می شود گرفتگی بینی شما بهتر شود و به فرزند شما نیز آسیبی نمی رساند. پزشک ممکن است به شما آنتی هیستامین یا قرص های گرفتگی بینی پیشنهاد دهد. قرص Chlor-Trimeton یکی از آنتی هیستامین های مجاز است اما باعث خواب آلودگی می شود. آنتی هیستامین هایی مثل کلاریتین و زیرتک برای زنان باردار مناسب هستند و بدون تجویز پزشک قابل خریداری می باشند.

بیشتر پزشک ها مصرف آفرین (اسپری بینی) را توصیه می کنند. اگر مقدار کمی از دارو جذب سیستم شما شود نتیجه ای مطلوب را به دنبال دارد. اسپری دیگر NasalCrom نیز مشابه استروئید بینی Nasacort مجاز می باشد.

اگر در حال حاضر از قرص های حساسیت استفاده می کنید، آن ها را ادامه بدهید. زیرا بهتر است در طول بارداری قرص حساسیت جدیدی را امتحان نکنید. قرص جدید احتمال واکنش های جدی به حساسیت را بالا می برد.

چگونه تنگی نفس در طول بارداری درمان می شود؟

بین 4 تا 8% زنان باردار تنگی نفس دارند؛ نوعی مشکل تنفسی که زمانی که در معرض موادی خاص قرار می گیرند راه تنفسی باریک می شود. علائم آن شامل خس خس، فشردگی سینه، کوتاه شدن نفس ها و سرفه است. کنترل نشانه ها و علائم امری مهم است زیرا در صورتی که شما هوای کافی دریافت نکنید جنین نیز هوای کافی دریافت نمی کند.

حدود 70% افراد مبتلا به تنگی نفس حساسیت نیز دارند. عواملی که باعث شروع تنگی نفس می شوند شامل هوای سرد، ورزش، عطرهای قوی و محرک های شش (مثل سیگار) می باشند.

کنترل نادرست تنگی نفس باعث محروم شدن جنین از اکسیژن و افزایش خطر زایمان زودهنگام، رشد ضعیف جنین و کم بودن وزن آن می شود. این مسئله همچنین باعث افزایش فشار خون می شود که باعث رشد کم جنین و نارس شدن آن می شود.

خوشبختانه بیشتر قرص های تنگی نفس در طول بارداری مجاز می باشند. اگر شما نشانه های خفیفی مشاهده کردید می توانید از اسپری ونتولین استفاده نمایید. اما در صورتی که علائم به صورت شدید نمایان شدند پزشک شما استروئید تنفسی (مانند Pulmicort) را پیشنهاد می کند. 

پزشک ها معمولا ترجیح می دهند تنگی نفس را با استفاده از داروهای تنفسی درمان کنند زیرا مقدار کمی دارو به جنین می رسد. اما در صورتی که با مصرف دارو، تنگی نفس کنترل نشود، استفاده از استروئید تنفسی مثل prednisone تا کنترل علائم ضروری می باشد.

ممکن است شدت علائم در طول بارداری تغییر نماید. مطالعات نشان می دهد علائم در یک سوم زنان باردار بدتر می شوند، در یک سوم بهبود می یابد و در مابقی بدون تغییر باقی می ماند. بیشتر مبتلایان به تنگی نفس از سوزش معده رنج می برند و این مسئله باعث بدتر شدن علائم تنگی نفس می شود. برای بهبود سوزش معده و تنگی نفس در هنگام خواب سر خود را بالاتر قرار دهید، وعده های غذایی خود را زیاده کرده ولی حجم غذا را کم کنید، از خوردن غذا دو ساعت پیش از خواب اجتناب کنید و مصرف آنتی اسیدها را افزایش دهید.

علائم حساسیت و تنگی نفس باعث آزار شما می شود اما در بسیاری موارد به جنین آسیبی نمی رساند. قرص های خود را مصرف کنید و سعی کنید از مواردی که باعث شروع علائم می شود دوری کنید تا مصرف دارو به حداقل برسد.

آیا می توان در طول بارداری آزمایش های حساسیت را انجام داد؟

اگر علائم حساسیت را مشاهده می کنید اما نمی دانید چه عاملی باعث حساسیت می شود، انجام آزمایش حساسیت به درمان شما کمک زیادی می کند. در اینجا نکاتی برای انجام آزمایش حساسیت در طول بارداری ذکر شده است:

آزمایش (RAST) برای مادر و جنین مجاز است. به گفته سخنگوی انجمن حساسیت و تنگی نفس امریکا این آزمایش در بیرون بدن انجام می شود و هیچ گونه احتمال واکنش حساسیت وجود ندارد. در این آزمایش مقداری خون از شما گرفته می شود. با استفاده از این نمونه، کلینیک 20 نوع ماده حساسیت زا را بررسی می کنند و پس از چند روز نتیجه آزمایش به شما اعلام می شود.

با استفاده از یک سوزن نازنک خراش هایی سطحی بر روی بازو ایجاد می شود و مواد حساسیت زا بر روی خراش ها قرار می گیرند. اگر به ماده ای حساسیت داشته باشید، محل آزمون قرمز می شود و ورم می کند. این آزمایش برای زنان باردار مجاز است اما احتمال واکنش هایی از قبیل کهیر، تنگی نفس یا بسته شدن گلو وجود دارد. به همین دلیل بیشتر پزشکان این آزمون را بر روی زنان باردار انجام نمی دهند.

منبع: www.parents.com

امتیاز مطلب: 93% 93