Ooma
آیا سرطان سینه درد دارد؟

اگر سرطان سینه در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود معمولا به راحتی درمان می شود. برای تشخیص زودهنگام هر خانمی بعد از 30 سالگی باید بصورت سالیانه ماموگرافی و غربالگری منظم انجام دهد. به علاوه توجه به تغییرات و احساستان در ناحیه سینه می تواند در تشخیص زودهنگام سرطان کمک کننده باشد.

به علاوه توجه داشته باشید که همه تغییرات ایجاد شده در سینه نشانه سرطان پستان نیست و نباید قبل از معاینه قضاوت کنید و نگران شوید؛ زیرا کیست های غیر سرطانی بسیار شایع تر از توده های سرطانی در میان خانم ها هستند. بسیاری از شما بانوان اومایی عزیز از ما سوال کرده اید که آیا سرطان سینه درد دارد یا خیر؟ بیایید در این مقاله این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم.

اگرچه بیشتر سرطان های پستان باعث درد در پستان یا نوک پستان نمی شوند، اما بعضی از انواع آن ها نیز با درد همراه هستند. بیشتر اوقات، زنان این دردها را نزدیک به پریودی خود احساس می کنند. البته درد سینه نزدیک پریودی نیز طبیعی است و باید این مورد را در کنار علائم دیگر بررسی کنید. همچنین، برخی از بیماری های غیر سرطانی پستان، مانند ورم پستان، ممکن است باعث درد های التهابی و ناگهانی شود. با این حال، اگر درد پستان شدید شد یا ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود.

سایر علائم رایج سرطان سینه

سرطان سینه علائمی دارد که در صورت مشاهده یا تجربه آن ها باید سریعاً به متخصص مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

احساس وجود یک توده در پستان 

توده یا بافت غیر طبیعی در پستان شایع ترین علامت سرطان پستان است. توده های سرطانی غالباً سخت و بدون درد هستند، اما برخی از آن ها نیز بسیار دردناک می باشند. با این حال، همه توده های دردناک نیز سرطانی نیستند؛ اما حتی در صورت خوش خیم بودن کیست ها و توده ها باید فوراً توسط یک پزشک متخصص معاینه شوید. چون در صورت سرطانی بودن توده ها هرچه سریع تر این بیماری تشخیص داده شود بهتر درمان می شود و باعث مرگ نخواهد شد.

تورم در پستان، استخوان یقه یا زیر بغل

تورم در این مناطق به دلایل زیادی می تواند رخ دهد اما ممکن است نشان دهنده سرطان پستان نیز باشد. تورم یا توده های اطراف استخوان یقه یا زیر بغل شما می تواند ناشی از سرطان پستان باشد که به غدد لنفاوی نیز گسترش پیدا کرده اند. گاهی اوقات تورم حتی قبل از احساس وجود کیست یا توده در پستان خودش را نشان می دهد. اگر در این مناطق تورم دارید، باید در اسرع وقت نزد یک پزشک متخصص معاینه شوید.

 

علائم سرطان سینه

فرورفتگی پوست سینه

اگر پوست سینه شما شروع به ضخیم شدن کند و یا کمی شبیه پوست پرتقال شود، فوراً باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و معاینه شوید. این حالت می تواند ناشی از ورم پستان و نشانه سرطان باشد. البته گاهی نیز می تواند ناشی از عفونت باشد که این عفونت بیشتر در میان زنانی که شیر می دهند شایع است. در صورت وجود عفونت احتمالًا پزشک یک دوره آنتی بیوتیک برای شما تجویز می کند تا درمان شوید.

با این حال، اگر علائم شما بعد از یک هفته بهبود نیافت، باید دوباره معاینه شوید؛ زیرا می تواند ناشی از سرطان التهابی پستان باشد. این شکل از سرطان پستان بسیار شبیه عفونت پستان است و بسیار نادر می باشد که باید در اسرع وقت درمان شود.

جمع شدن نوک پستان

سرطان پستان گاهی اوقات باعث می شود نوک سینه شما به سمت داخل چرخانده شود یا حالت تورفتگی داشته باشد. اگر متوجه تغییرات این چنینی در نوک پستان خود شدید، بلافاصله باید به یک متخصص زنان مراجعه کرده و معاینه شوید. این حالت می تواند نشانه ای از سرطان پستان باشد؛ اما جمع شدن نوک پستان بصورت معمولی و بدون تو رفتگی می تواند به دلیل افزایش سن و شرایط غیر سرطانی پستان مانند شرایط هورمونی نیز اتفاق بیفتد؛ اما به هر حال باید معاینه شوید.

سرخی، خشکی، پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن پستانک (نوک سینه) یا پستان

قرمزی پستان یا نوک پستان، خشکی، پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن نیز ممکن است از علائم عفونت یا تحریک باشد. با این حال این علائم می توانند توسط سرطان پستان نیز ایجاد شوند. به همین دلیل در صورت مشاهده این نوع تغییرات باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات نوک پستان

ترشح هر ماده ای به غیر از شیر از نوک پستان شما می تواند علامت خطرناکی باشد. در بیشتر موارد این ترشحات به علت آسیب، عفونت یا تومور خوش خیم (نه سرطان) ایجاد می شود. با این حال، سرطان پستان نیز یک احتمال است. مخصوصاً اگر ترشحات همراه با مایعات خونی بودند باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

برای اینکه خیالتان در مورد سلامت سینه ها راحت باشد بهترین راه ماموگرافی منظم است. به علاوه باید حواستان به ظاهر سینه ها و تغییرات احتمالی آن ها باشد. در صورت مشاهده هرگونه تغییر باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید.

Brian Krans — What Are the Warning Signs of Breast Cancer?Updated on June 30, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100