Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
با 10 خاصیت مهم چای سفید آشنا شوید

در این مقاله می خوانیم:


چای سفید چیست؟

چای سفید از گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود. برگها و جوانه های آن درست قبل از باز شدن کامل، وقتی با موهای سفید پوشیده شده اند، برداشت می شوند. اسم این چای از همینجا گرفته شده است. چای سبز و چای سیاه نیز از گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود. اما روش های پردازش متفاوت باعث می شود طعم ها و رایحه های متفاوتی داشته باشند.

کمترین فرآوری بر روی چای سفید انجام می شود. به همین دلیل چای سفید مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد. به همین دلیل مطالعات مختلف نشان می دهد چای سفید خواص زیادی برای سلامتی دارد. به عنوان مثال، ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی، مبارزه با پیری پوست و حتی کاهش وزن کمک کند.

بهترین زمان خوردن چای سفید:

شایع ترین عوارض جانبی مصرف چای سفید شامل بی خوابی، سرگیجه و ناراحتی های دستگاه گوارش است. استفاده موضعی از عصاره چای سفید ممکن است موجب تحریک پوست شود.

نحوه مصرف چای سفید:

نحوه مصرف چای سفید

بهترین روش دم‌کردن آن نیز چنین است که آب را بجوشانید تا یک پنجم آن بخار شود. سپس به ازای هر نیم لیتر از آب جوشیده، سه تا پنج گرم چای خشک اضافه می‌شود و روی آن را با دستمال حوله‌ای می‌پوشانند.  پس از نیم ساعت دمنوش را صاف کرده و میل می‌کنند. 

خواص چای سفید برای لاغری و سلامت

در این مقاله 10 خاصیت علمی چای سفید ذکر شده است.

1. سرشار از آنتی اکسیدان است

چای سفید غنی از نوعی پلی فنول به نام کاتچین است. پلی فنول ها مولکول های گیاهی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها با کمک ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد از سلول ها در برابر صدمه محافظت می کنند.

آسیب بیش از حد رادیکال آزاد می تواند اثرات مضری برای بدن داشته باشد. این آسیب ها منجر به پیری، التهاب مزمن، ضعف سیستم ایمنی و انواع بیماری های مختلف می شود. خوشبختانه چای سفید یکی از بهترین چای ها برای مبارزه با رادیکال های آزاد است. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد چای سفید فواید آنتی اکسیدانی مشابه با چای سبز دارد که برای سلامتی مفید می باشد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد عصاره چای سفید می تواند در محافظت از سلولهای عصبی حیوانات در برابر صدمه ناشی از رادیکال آزاد پراکسید هیدروژن موثر باشد.

یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد پودر چای سفید در کاهش التهاب رادیکالهای آزاد در سلول های پوست انسان بسیار مؤثر است. در حالی که مطالعات آزمایشگاهی امیدوار کننده است، تحقیقات انسانی بیشتری در مورد چای سفید و فواید آنتی اکسیدانی آن لازم است.

خلاصه : چای سفید غنی از پلی فنول است که فواید آنتی اکسیدانی دارد. آنها با محافظت از بدن در برابر صدمه ناشی از رادیکال های آزاد به کاهش التهاب مزمن کمک می کنند.

2. ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد:

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. این بیماری به شدت با التهاب مزمن همراه است که با عوامل مختلفی مرتبط می باشد. این عوامل شامل رژیم، ورزش و عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن است. پلی فنول مانند آنهایی که در چای سفید وجود دارد ممکن است از چندین طریق به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند.

مطالعات مختلف نشان می دهد پلی فنول ها به آرامش رگ های خونی و تقویت ایمنی کمک می کنند. مطالعات دیگر نشان داده اند که پلی فنول ها از اکسید شدن کلسترول "بد" LDL جلوگیری می کنند. اکسید شدن این کلسترول ها یک عامل خطر دیگر برای بیماری های قلبی است. در تجزیه و تحلیل پنج مطالعه مختلف، دانشمندان کشف کردند افرادی که روزانه سه فنجان (یا بیشتر) چای می نوشند، 21٪ کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار می گیرند.

در حالی که نتایج نشان می دهد چای سفید به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند، اما تغییر در سبک زندگی برای سلامتی قلب بسیار مهم است. این تغییرات شامل خوردن میوه و سبزیجات به مقدار بیشتر، ورزش منظم و استراحت زیاد است.

خلاصه : پلی فنول ها مانند آنهایی که در چای سفید موجود هستند به آرامش رگ های خونی، تقویت ایمنی و جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول بد کمک می کنند. این عوامل ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند.

3. می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند:

هنگامی که به کاهش وزن فکر می کنید اولین چایی که به ذهن می رسد چای سبز است. با این حال، چای سفید برای سوزاندن چربی به همان اندازه مؤثر است. هر دو چای دارای مقادیر مشابه کافئین و کاتچین مانند اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) (ترکیبی در چای سبز که مربوط به سوزاندن چربی است) هستند. به نظر می رسد این ترکیبات دارای اثر هم افزایی هستند.

به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد عصاره چای سفید قادر به تحریک تجزیه چربی و جلوگیری از تشکیل سلول های جدید چربی است. این نتایج بیشتر مربوط به EGCG بود. همچنین مطالعات نشان می دهد چای سفید به افزایش متابولیسم به میزان 5-4٪ کمک می کند. این مقدار برابر با سوزاندن 70-100 کالری اضافی در روز است. شاید چون چای سفید خیلی محبوب نیست، تحقیقات زیادی در مورد تأثیر نوشیدن آن بر کاهش وزن طولانی مدت انجام نشده است. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

خلاصه : چای سفید منبع خوبی از کافئین و کاتچین ها مانند EGCG است. این دو ترکیب ممکن است اثر هم افزایی داشته باشند که به بدن کمک می کند چربی را بسوزاند و سوخت و ساز بدن را تقویت کند.

4- به محافظت از دندان ها در برابر باکتری ها کمک می کند:

چای سفید منبع عالی فلوئورید، کاتچین و تانن است. این ترکیب مولکولها با تقویت باکتریها و قند می تواند به تقویت دندان کمک کند. فلوئورید می تواند سطح مقاومی بر روی دندان تشکیل دهد و مانع از تشکیل حفره های دندانی در هنگام حملات اسیدی توسط باکتری ها و قندها شود. کاتچین ها آنتی اکسیدان های گیاهی هستند که در چای سفید فراوان هستند. نشان داده شده است که آنها مانع از رشد باکتریهای پلاک می شوند.

تانن ها نوع دیگری از پلی فنول موجود در چای سفید هستند. مطالعات نشان می دهد که ترکیب تانن ها و فلوراید همچنین می تواند رشد باکتری های ایجاد کننده پلاک را مهار کند.

خلاصه: چای سفید منبع عالی فلوراید ، کاتچین و تانن است. مطالعات متعددی نشان داده اند که این ترکیبات می توانند به مبارزه با باکتری هایی که باعث ایجاد پلاک روی دندان ها می شوند ، کمک کنند.

5- دارای ترکیباتی است که ممکن است با سرطان مبارزه کند:

سرطان دومین علت شایع مرگ در ایالات متحده است. چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است چای سفید اثر ضد سرطان دارد. در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره چای سفید باعث مرگ سلولی در انواع مختلفی از سرطانهای ریه شد.

دو مطالعه آزمایشگاهی دیگر اثرات چای سفید بر سلولهای سرطانی روده بزرگ را بررسی کردند. این مطالعات نشان داد عصاره چای سفید رشد سلولهای سرطانی روده بزرگ را سرکوب کرده و از گسترش آنها جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سفید از آسیب مولکول های مضر بر روی سلول های طبیعی جلوگیری می کند. با این حال، برای درک اثرات نوشیدن چای سفید بر سرطان، مطالعات بیشتری بر روی انسان لازم است.

خلاصه : مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است عصاره چای سفید انواع مختلفی از سلولهای سرطانی را سرکوب کرده و از گسترش آنها جلوگیری می کند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

6. ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهد:

 

خواص چای سفید

انسولین یک هورمون فوق العاده مهم است. این هورمون به انتقال مواد مغذی از جریان خون به داخل سلولها کمک می کند تا بعداً مورد استفاده قرار بگیرند یا ذخیره شوند. با این وجود ، در نتیجه عوامل مختلفی از جمله مصرف زیاد قند ، برخی افراد به انسولین واکنش نشان نمی دهند. به این حالت مقاومت انسولین گفته می شود. متأسفانه ، مقاومت به انسولین بسیار متداول است و به بسیاری از بیماری های مزمن، از جمله دیابت نوع 2 ، بیماری قلبی و سندرم متابولیک مرتبط است.

مطالعات نشان داده اند که پلی فنول ها مانند آنهایی که در چای سفید وجود دارند، ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهند. مطالعات حیوانی نشان داده اند که EGCG و سایر پلی فنول های موجود در چای سفید ممکن است اثر انسولین را تقویت کرده و از قند خون بالا جلوگیری کنند. در مرور 17 مطالعه بر روی بیش از 1100 نفر ، دانشمندان دریافتند مولکولهای موجود در چایها ، مانند پلی فنول ها ، قند خون و انسولین را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

اگرچه این تحقیقات امیدوار کننده به نظر می رسد ، مطالعات بیشتری بر روی انسان مورد نیاز است.

خلاصه : مقاومت به انسولین یک بیماری مضر است که با بسیاری از بیماریهای مزمن مرتبط است. مطالعات نشان داده اند که پلی فنول ها مانند آنهایی که در چای سفید وجود دارند ، ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش داده و کنترل قند خون را بهبود بخشند.

7. ترکیبات موجود در چای سفید می تواند در برابر پوکی استخوان محافظت کند:

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان ها توخالی و متخلخل می شوند. این بیماری بر 44 میلیون آمریکایی بالای 50 سال تاثیر گذاشته است و ممکن است منجر به شکستگی و کیفیت پایین زندگی شود. مطالعات نشان داده اند رادیکال های آزاد و التهاب مزمن ممکن است پوکی استخوان را تسریع کند. این دو عامل سلولهایی را که به رشد استخوان کمک می کنند و سلولهایی که استخوان ها را تجزیه می کنند سرکوب می کند.

در مقابل ، نشان داده شده است که کاتچین هایی که در چای سفید وجود دارند ، با این عوامل خطر مبارزه می کنند.  این کاتچین ها در چای سفید بیشتر از سایر چای ها هستند.

خلاصه : پوکی استخوان در میان سالمندان شایع است و ممکن است منجر به شکستگی شود. ترکیبات موجود در چای سفید ، از جمله پلی فنول ها به نام کاتچین ، ممکن است با تقویت رشد استخوان و سرکوب شکست استخوان ، خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

8. ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کند:

با افزایش سن، پوست چروکیده و شل می شود. پیری پوست به دو روش اصلی اتفاق می افتد - پیری داخلی و پیری خارجی. پیری خارجی هنگامی رخ می دهد که عوامل محیطی به پوست آسیب می رسانند و پیری را تقویت می کنند. به عنوان مثال ، اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند با گذشت زمان از طریق التهاب به پوست آسیب برساند.

پیری داخلی به پیری طبیعی نیز معروف است. این بیماری در اثر صدمات ناشی از عوامل مختلف در بدن مانند رادیکالهای آزاد و آنزیمهای خاص ایجاد می شود. آنزیمی به نام الاستاز و کلاژناز ممکن است به شبکه فیبر پوست که به طور معمول به سفت و محکم ماندن آن کمک می کند، آسیب برساند. ترکیبات موجود در چای سفید ممکن است به محافظت از پوست شما در برابر اثرات پیری داخلی و خارجی کمک کند.

در مطالعه ای، دانشمندان کشف کردند استفاده از عصاره چای سفید روی پوست به محافظت در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می کند. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند پلی فنول ها، که در چای سفید یافت می شود، می توانند چندین مؤلفه سلولی که ممکن است باعث آسیب به شبکه فیبر شود را سرکوب کنند. شبکه فیبر به پوست کمک می کند سفت و محکم شود.

خلاصه : چای سفید و ترکیبات آن ممکن است پوست را از آسیب های ناشی از پیری محافظت کند. این آسیب ها شامل آسیب خارجی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و آسیب داخلی اجزای سلولی است که ممکن است به شبکه فیبر پوست آسیب برساند.

9. ممکن است در برابر بیماری های پارکینسون و آلزایمر به شما کمک کند:

ترکیبات موجود در چای سفید ، مانند پلی فنول EGCG ، ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و آلزایمر را کاهش دهد. بررسی های آزمایشگاهی بر روی حیوانات نشان داده است که EGCG می تواند رادیکال های آزاد را سرکوب کند ، التهاب را کاهش داده و سایر عوامل خطر برای هر دو بیماری را کاهش دهد. به عنوان مثال ، چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان دادند EGCG می تواند از جمع شدن نامناسب پروتئین و جمع شدن پروتئین ها جلوگیری کند.

این یک عامل خطر برای بیماری پارکینسون و آلزایمر است. پروتئین های نادرست و جمع شده می توانند التهاب و آسیب اعصاب در مغز را تقویت کنند. همچنین چندین مطالعه انسانی وجود دارد که نوشیدن چای را با کاهش خطر هر دو بیماری مرتبط کرده است. به عنوان مثال ، با بررسی هشت مطالعه بر روی 5600 نفر ، مشخص شد افرادی که چای می نوشند ، 15٪ کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون قرار دارند.
یک تحلیل دیگر از 26 مطالعه بر روی 52.500 نفر نشان داد نوشیدن چای به صورت روزانه 35٪ خطر ابتلا به اختلالات مغزی مانند بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

خلاصه : EGCG ، که در چای سفید یافت می شود ، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون می شود. EGCG ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کند و از جمع شدن پروتئین و آسیب دیدن اعصاب جلوگیری کند (دو شرط مرتبط با این اختلالات).

10- تهیه آن آسان است

چای سفید نه تنها سالم است - بلکه تهیه آن نیز بسیار آسان است. کافی است چای سفید را داخل قوری بریزید و آب داغ روی آن بریزید. بگذارید برگها به مدت پنج تا هشت دقیقه بماند، سپس آن را صاف کرده و مصرف کنید. در حالت ایده آل ، دمای آب باید 75-85 درجه سانتیگراد باشد. از استفاده از آب جوش خودداری کنید زیرا می تواند طعم لطیف چای سفید را خراب کند.

در عوض ، آب را به جوش بیاورید، سپس بگذارید یک یا دو دقیقه بماند تا خنک شود. چای سفید طعم لطیف و با طراوتی دارد. می توان آن را به صورت گرم یا سرد مصرف کرد. اگر چای قوی تری ترجیح می دهید، می توانید از برگهای خشک بیشتری استفاده کنید. بهتر است مقادیر متفاوت را امتحان کنید تا به عطر و طعم مورد نظر برسید.

خلاصه : برای تهیه چای سفید ، بگذارید چای سفید پنج تا هشت دقیقه در آب داغ بماند. این چای طعم لطیف و با طراوتی دارد، بنابراین اگر ترجیح می دهید چای قوی تر بخورید، می توانید برگ های بیشتری اضافه کنید.

مضرات چای سفید:

شایع ترین عوارض جانبی مصرف چای سفید شامل بی خوابی، سرگیجه و ناراحتی های دستگاه گوارش است. استفاده موضعی از عصاره چای سفید ممکن است موجب تحریک پوست شود.

نتیجه گیری

چای سفید غنی از آنتی اکسیدان ها است و این باعث می شود یک چای فوق العاده سالم باشد. مطالعات نشان داد چای سفید و اجزای آن فواید زیادی برای سلامتی دارند؛ از جمله کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان. همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کند. متأسفانه مطالعات زیادی بر روی چای سفید انجام نشده است زیرا محبوبیت زیادی ندارد. مطالعات بیشتر در مورد چای سفید باعث روشن شدن فواید سلامتی آن می شود. با توجه به مطالب گفته شده بهتر است چای سفید را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این چای طعم لطیف و با طراوتی دارد و می توانید از آن به صورت گرم و سرد لذت ببرید.

Ryan Raman. 10 Impressive Benefits of White Tea. on January 10, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100