Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
از کجا بفهمیم شپش داریم؟

شپش سر یک مشکل رایج در میان کودکان مدرسه ای است و با تشخیص شپش های زنده یا تخمک های آنها، روی پوست سر و مو، تشخیص داده می شود. شپش باعث خارش می شود و به راحتی در بین کودکان و اعضای خانواده پخش می شود.

راه های تشخیص شپش سر

چک کردن در خود

شایع ترین مکان برای شپش در اطراف و پشت گوش و در قسمت گردن در پشت سر است. آنها همچنین می توانند روی مژه ها یا ابروها ظاهر شوند. شپش زنده رشد می کند تا به اندازه یک دانه ی برنج شود و به رنگ تیره می باشد. آنها از نور فرار می کنند، بنابراین دیدن آن ها آسان نیست.

برای پیدا کردن شپش سر، مو را تا تقسیم کنید و پوست سر را بررسی کنید. بهتر است از یک لنز بزرگنمایی و یک شانه خوب استفاده کنید. اگر شپش ها زنده و متحرک باشند، برای جلوگیری از گسترش آن به دیگران، باید آلودگی را درمان کرد.

تخم شپش بر روی شانه مو قرار می گیرند و به طور محکم با مواد سیمان مانند متصل می شوند. آنها 0.8 میلی متر هستند. آنها از رنگ زرد تا سفید می باشند، اما گاهی اوقات می توانند همان رنگ مو باشند. تخم شپش مثل جوش می باشد. پیدا کردن تخم شپش برای تعیین آلودگی کافی نیست. باید بدانید تخم شپش کجا قرار گرفته است. اگر تخم شپش دور از پوست سر باشد، غیر فعال می باشد اما می توانند ماه ها باقی بمانند.

آزمایشگاه ها و تست ها

اگر در مورد شپش مطمئن نیستید به پزشک مراجعه کنید. در صورت عدم اطمینان، پزشک قسمتی از شپش ها را نمونه برداری می کند و زیر میکروسکوپ بررسی می کند. دکتر می تواند از نور ماوراء بنفش برای بررسی شپش استفاده کند و معمولا متخصصین پوست عفونت های باکتریایی و قارچی، پورفیری و ویتیلیگو را بررسی می کنند.

دکتر اتاق را تاریک می کند، لامپ را روشن می کند و نور را حدود چهار تا پنج اینچ از پوست سر با فاصله نگه می دارد. پوست و مو به طور معمول در زیر نور ماوراء بنفش نمی درخشند، اما انواع عفونت ها و آلودگی های پوستی، از جمله شپش ها درخشش می کنند (آیا رنگ مو شپش را میکشد؟).

برای آماده شدن برای آزمایش، بهتر است از هیچ محصول مویی استفاده نکنید، زیرا برخی ممکن است دارای مواد تشکیل دهنده ای باشند که زیر لامپ درخشان شوند. شما نباید مستقیما به نور نگاه کنید زیرا ممکن است به چشم شما آسیب برساند.

تفاوت تشخیصی شپش یا شوره سر

تشخیص شپش سر

ممکن است شوره با شپش اشتباه گرفته شود. شوره با توجه به موارد زیر با شپش تفاوت دارد:

1-  اندازه:

شوره اندازه های مختلف دارد. شپش اندازه های نسبتا یکنواخت دارد.

2- محل:

پوسته سر می تواند در سرتاسر سر باشد. شپش ها عمدتا در مناطقی قرار دارند که می توانند زندگی کنند (گردن، پشت گوش).

3-  اعمال نیرو:

شوره با استفاده از شانه زدن مو می ریزد اما شپش نمی ریزد. گاهی اوقات آنها به سختی به مو می چسبند و برای جدا کردن آنها از موها باید با ناخن خود تلاش کنید. کیست های مو، که بقایای ریشه فولیکول مو هستند، ممکن است با شپش اشتباه گرفته شوند. با این حال، این مواد به راحتی از مو جدا می شوند. همچنین ممکن است اسپری مو، ژل و سایر مواد باقی مانده روی مو را با شپش اشتباه بگیرید (5 علت و 23 درمان سریع شوره سر).

حتی زمانی که شپش تایید شود، باید بین شپش فعال و باقی مانده تفاوت را متوجه شوید. تخم شپش نشان می دهد شپش وجود داشته است و مشخص نمی کند شپش هنوز هم وجود دارد یا خیر.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90