Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
درمان سنگ کلیه با هندوانه

کلیه یکی از مهم ترین اندام های بدن انسان می باشد. عملکرد ثابت آنها برای حفظ مکانیسم بدن ضروری است. علاوه بر این، کلیه ها به سم زدایی و فیلتر کردن ناخالصی ها از خون کمک می کنند، مواد زائد را از بین می برند و تنظیم کننده تعادل مایع در بدن را بر عهده دارند. آنها سموم و آب اضافی را به صورت ادرار به مثانه منتقل می کنند. با این حال، به علت دلایل مختلف، اگر کلیه ها قادر به دفع این سموم و مواد اضافی نباشند، کریستال ها یا مواد معدنی پردازش نشده شروع به رشد می کنند که به عنوان سنگ کلیه شناخته می شوند. سنگ کلیه ممکن است بسته به شرایط، کوچک یا بزرگ باشد. سنگ کلیه های کوچک به راحتی قابل درمان است مگر اینکه در مراحل ابتدایی عصب ضربه بخورد. علائم مختلفی برای شناسایی این مشکل وجود دارد و به موقع درمان می شود. 

علت ایجاد  سنگ کلیه چیست؟

علل کلی سنگ کلیه ممکن است شامل کمبود آب در بدن، تولید محیط بیش از حد اسیدی در ادرار، عفونت های دستگاه ادراری و غیره باشد. اگر در مرحله اول تشخیص داده شود، راحت قابل درمان است.

علائم سنگ کلیه چیست؟

ممکن است بیش از یک علامت برای سنگ کلیه وجود داشته باشد که شامل موارد زیر می باشد:

  •  درد بیش از حد در شکم، کمر یا دستگاه ادراری. درد می تواند متفاوت از شدید، تیز یا خفیف باشد.
  •  نیاز مکرر برای ادرار کردن یا حتی خون در ادرار.
  •  تهوع و استفراغ شدید
  •  عرق کردن یا لرزش دائمی

علائم ممکن است بر اساس شدت متفاوت باشد. درد ناگهانی و درد در دو طرف می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

مقاله پیشنهادی اوما: تفسیر آنلاین آزمایش کشت ادرار (UC)

چگونگی اثرات هندوانه در کلیه ها: 

کلیه های سالم هر روز بیش از 200 گالون خون را فیلتر می کنند. آنها مواد زائد مانند کراتینین و اوره را که توسط عضلات ایجاد می شود دفع می کنند و آنها را به ادرار منتقل می کنند. این اندام ها توسط سموم آلوده نمی شوند، بنابراین نیازی به تمیز کردن آنها برای انجام کار نیست.

مصرف هندوانه در بیماران دیالیزی

1- مسائل مربوط به آب

بسیاری از طرح های پاکسازی کلیه بر اهمیت آب تاکید می کنند. با این حال، بسیاری از بیماران مبتلا به دیالیز توانایی ادرار کردن محدودی دارند. این بیماران باید مصرف مایع خود را محدود کنند، زیرا باید منتظر دیالیز بعدی خود برای حذف مایع اضافی از بدنشان باشند. موادغذایی مانند هندوانه به عنوان مایعات برای بیماران دیالیزی و برای محدودیت مایعات در نظر گرفته می شوند. هندوانه ممکن است به 1 فنجان محدود شود.

2- مسائل پتاسیم

کلیه بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته کلیه اغلب قادر به حذف پتاسیم از خون آنها نیست. اگر سطح سرمی پتاسیم بیش از 5.0 میکرومتر در ليتر باشد، نفرولوژي ها رژیم های با پتاسیم کم را توصیه می کنند. پتاسیم سرم بالا می تواند یک مشکل اورژانسی واقعی باشد زیرا باعث ضربان قلب نامنظم می شود.

بنیاد ملی کلیه توصیه می کند که بیماران مصرف هندوانه را تا 1 فنجان در روز محدود کنند. این مقدار هنداونه حاوی 180 میلی گرم پتاسیم دارد. وعده های بزرگتر، مانند طرح های تمیز کننده کلیه، پتاسیم بیش از حد برای این بیماران دارد.

درمان سنگ کلیه با هندوانه

خواص مفید در خوردن مرتب هندوانه برای کسانی که دچار بیماری سنگ کلیه بوده و یا کسانی که اغلب بیمار می‌شوند بسیار زیاد است. به دلیل آن که هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است، به سختی تمایل به ایجاد سنگ کلیه دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای درمان سنگ‌های کلسیمی ؛ هندوانه است . پتاسیم موجود در هندوانه یک ترکیب ضروری برای سلامت کلیه است که باعث ثابت نگه‌داشتن سطح اسیدیته ادرار می‌شود . به‌جز پتاسیم ؛ هندوانه دارای مقدار زیادی آب است که باعث دفع سنگ کلیه می‌شود . خوردن هندوانه به‌صورت منظم می‌تواند باعث درمان و جلوگیری از سنگ کلیه بشود .

نحوه مصرف:

به افراد با سنگ کلیه توصیه میشود روزانه یک فنجان آب هندوانه با یک چهارم قاشق چایخوری پودر گشنیز را روزانه مصرف کنند. هندوانه مدر است و کلیه ها را شست و شو میدهد و سنگ ها و کریستال ها را از بین میبرد. روزی دو تا سه بار میتوانید امتحان کنید

اگر بیماری کلیوی دارید، هرگز نباید رژیم خود را بدون مشورت با نورولوژیست یا متخصص تغذیه تغییر دهید. تمام توصیه های تغذیه ای به بیمار بر اساس مقادیر آزمایشگاه بیمار، فشار خون، سن و سایر عوامل مشابه است. همکاری نزدیک با نفرولوژیست بهترین راه برای افزایش طول عمر کلیه ها و به حداقل رساندن علائم بیماری کلیه است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.livestrong.com و food.ndtv.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 71% 71