Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
10 علت خارش پوست سر

هنگامی که پوست سرتان خارش دارد، فکر کردن درباره مسائل دیگر دشوار است. ممکن است احساس کنید خارش هرگز متوقف نخواهد شد. از بین بردن خارش با درک دلیل خارش پوست سر انجام می شود. در اینجا 10 دلیل برای خارش پوست سر همراه با توصیه های متخصصین پوست در مورد اینکه چه چیزی می تواند امداد رسانی کند ذکر شده است.

علت خارش پوست سر

1. شوره سر:

اگر پوست سرتان خشك باشد و بخارد و روی پوست و مو و لباس خود شوره مشاهده كنيد، شوره سر دارید. چگونه می توانید از شر شوره سر خلاص شوید: اگر شوره سر دارید، از شامپوی شوره سر و درمان های پوست سر کمک بگیرید.  واکنش آلرژیک به شامپو باعث ایجاد خارش در پوست سر و پلک می شود.

2. واکنش به محصول مراقبت از مو:

پوست سر خشک و پوسته پوسته و خارش پوست سر نشان میدهد باید سر خود را بهتر شستشو دهید. باقی ماندن شامپو روی پوست سر می تواند باعث تحریک پوست شود. اگر پوست سر شما می خارد، ممکن است بیماری به نام آلرژی درماتیت تماسی داشته باشید. این بیماری در میان افرادی که موهایشان را رنگ می کنند طبیعی است. اغلب دلیل این مشکل ماده ای در رنگ به نام Para-phenylenediamine (PPD) است که در رنگ های سیاه یافت می شود.

همچنین ممکن است به شامپو، نرم کننده یا سایر محصولات پوست که با پوستتان تماس دارد آلرژی داشته باشید. در صورتی که این مورد باشد، احتمالا بثورات خارشی روی پوست سر و سایر قسمت های پوست که محصول با آن تماس دارد، دارید.

هنگامی که کهیر روی پوست سر ایجاد میشود، باعث بثورات قرمز خارشی می شود. واکنش آلرژیک به شامپو باعث ایجاد خارش در سر و پلک می شود.

چگونگی درمان: برای متوقف کردن خارش، باید استفاده از محصولی که باعث واکنش می شود را متوقف کنید. اگر پیدا کردن آن سخت است، از متخصص پوست کمک بگیرید.

3. کهیر:

نقاط قرمز بالا آمده همراه با خارش در هر نقطه از پوست، از جمله پوست سر کهیر است. کهیر در عرض چند ساعت ایجاد می شود و از بین می رود. گاهی اوقات، کهیر از بین می رود و دوباره تشکیل می شود. اگر کهیر در عرض بیش از 6 هفته ایجاد شود و از بین برود، کهیر مزمن (طولانی مدت) نامیده می شود.

شپش سر بر روی شانه دیده می شود. وقتی از نزدیک به پوست سر نگاه می کنید، حرکت شپش ها را می بینید.

چگونگی درمان: کهیرها اغلب به صورت خود به خودی برطرف می شوند، اما اگر طولانی مدت باشند، درمان می تواند کمک کند. متخصصین پوست اغلب کهیرها را درمان می کنند.

مقاله پیشنهادی اوما: 5 علت و 12 درمان نازک شدن مو

4. شپش سر:

خارش پوست سر شایع ترین علامت شپش سر است. اگر مشکوک هستید که شپش سر باعث خارش می شود، از کسی بپرسید پوست سر و موهای شما را بررسی کند.

چگونگی درمان: برای خلاص شدن از خارش، باید از شر شپش خلاص شوید.  دانه ها و جوش ها در پوست سر می تواند باعث خارش شدید و بثورات کوچکی شود که روی صورت کودک دیده می شود.

5. دانه ها:

دانه ها و جوش های ناشی از یک حشرات کوچک به نام حشره خارش انسانی باعث خارش می شود. اگر این حشرات به پوست سرتان منتقل شوند، پوست سرتان به شدت می خارد. خارش شایع ترین نشانه دانه ها و جوش ها است و می تواند تا حدی شدید باشد که شما را در طول شب بیدار نگه دارد.

چگونگی درمان: برای اطمینان از علت مشکل، باید به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید. اگر پزشک علت خارش را وجود دانه ها و جوش ها معرفی کرد باید تنها با نسخه پزشک درمان شوید.

6. عفونت قارچی پوست سر:

عفونت قارچی به وسیله کرم ها ایجاد نمی شود. این عفونت ناشی از یک قارچ است. اگر روی پوست سر خود عفونت قارچی داشته باشید، بثورات قرمز و شدید خارش دارید (کیست تخمدان و ریزش مو).

چگونگی درمان: برای تسکین، نیاز به تشخیص و درمان دقیق دارید. درمان عفونت قارچی پوست سر نیاز به داروهای تجویزی دارد، بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید. متخصصین پوست اغلب عفونت قارچی را درمان می کنند، بنابراین ممکن است مفید باشد که به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

7. پسوریازیس پوست:

حدود 50٪ از افرادی که پسوریازیس پلاک دارند، در بعضی مواقع بر روی پوست سر پلاک هایی می بینند. ممکن است تکه های قرمز، شوره های ریز ورقه ای، شوره های سفید و نقره ای و پوست خشک داشته باشید. پسوریازیس پوست سر اغلب خارش دارد. خارش از خفیف تا شدید است.

چگونگی درمان: درمان های زیادی برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. برخی از افراد با استفاده از شامپوهای دارویی یا درمان های دیگر بدون نسخه درمان می شوند. پسوریازیس پوست سر می تواند فراتر از پوست سر و پشت گردن یا پشت گوش باشد.

8. درماتیت آتوپیک:

اگر نوعی اگزما به نام درماتیت آتوپیک (AD) دارید، باعث خارش پوست سر می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، پوست سر قرمز می شود. بعضی ها می گویند پوست سرشان می سوزد و پوست سر اغلب خارش دارد.

چگونگی درمان: درمان AD می تواند امداد رسانی کند. از آنجایی که پوست سرتان متفاوت از پوست در جاهای دیگر بدن است، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

9. مشکل عصبی:

خارش پوست سر بدون علائم بثورات و یا واکنش دیگر پوست می تواند نشانه ای از مشکل عصبی باشد. پزشک ممکن است بگوید که نوروپاتی دارید. این کلمه پزشکی برای یک مشکل در امتداد عصب به دلیل آسیب، بیماری، یا مشکل در راه عصب می باشد. بیماری هایی که می توانند اعصاب شما را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از زونا و دیابت. زخم می تواند به اعصاب آسیب برساند. اگر ریزش مو داشته باشید که باعث ایجاد زخمهایی شدید شود، زخم ها ممکن است به اعصاب شما آسیب برساند. این آسیب می تواند باعث خارش پوست سر شما شود.

چگونگی درمان: یک متخصص پوست می تواند مشکل را برطرف کند.

10. سرطان پوست:

اگر سرطان پوست روی پوست شما ایجاد شود، باعث خارش می شود. زخم بر روی پوست سر به علت ریزش مو می تواند باعث خارش شدید پوست شود.

چگونگی درمان: متخصص پوست باید پوست سر شما را بررسی کند. این پزشکان در تشخیص سرطان پوست تخصص دارند و می توانند به شما بگویند که آیا باید برای سرطان پوست آزمایش انجام دهید یا چیز دیگری باعث خارش می شود.

متخصصین پوست به مردم کمک می کنند درمان شوند

شما در حدود 10 مشکل را مطالعه کردید که می تواند باعث خارش پوست سر شود اما عوامل بیشتری وجود دارد. اگر دچار مشکلی هستید که باعث خارش شده است، به متخصص پوست مراجعه کنید. این متخصص می تواند به شما در تشخیص دقیق کمک کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.aad.org

امتیاز مطلب: 100%
100