Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
تفسیر آنلاین  آزمایش کشت ادرار (UC)

یکی از بیماری هایی که بسیاری از افراد بخصوص خانم ها را درگیر می کند عفونت ادراری می باشد. به دلیل اینکه فاصله مقعد تا مجاری ادراری در خانم ها کمتر است و بین آن واژن قرار می گیرد احتمال رشد میکروب ها و ابتلا به عفونت ادراری در زنان بیشتر می باشد. زمانی که پزشک به عفونت ادراری مشکوک شود احتمالا برای تشخیص و بررسی بهتر یک آزمایش کشت ادرار برای شما تجویز خواهد کرد. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم شما اومایی عزیز را با تفسیر آنلاین  آزمایش کشت ادرار (UC) آشنا کنیم و سوالاتی که در این زمینه برایتان پیش می آید را پاسخ دهیم. با ما همراه باشید. 

آزمایش کشت ادرار برای چیست؟

کشت ادرار برای تشخیص عفونت ادراری و شناسایی باکتری یا مخمری که باعث عفونت می شود مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش برای تعیین اینکه کدام آنتی بیوتیک مانع رشد میکروب ایجاد کننده عفونت می شود به کار می رود. نتایج به متخصص مراقبت های بهداشتی کمک می کند داروهای متناسب با عفونت شما را تجویز کند.

به طور کلی ادرار توسط کلیه ها تولید می شود. کلیه ها یک جفت ارگان لوبیا شکل هستند که در انتهای قفسه سینه در دو طرف پشت قرار دارد. کلیه ها خون را تصفیه کرده و ادرار را تولید می کنند تا عروق را از بدن خارج کنند. ادرار از طریق لوله هایی که از کلیه ها به مثانه منتقل می شوند، وارد مثانه جایی که ادرار به طور موقت ذخیره می شود، شده و سپس از طریق مجرای ادرار خارج می شود. ادرار ماده ای استریل است، اما گاهی بعضی باکتری ها یا، به ندرت، مخمرها می توانند از پوست خارج از مجرای ادرار حرکت کرده و به سیستم ادراری مهاجرت کنند و باعث ایجاد عفونت ادراری می شوند.

خوشبختانه بیشتر عفونت های ادراری بدون عارضه هستند و به راحتی درمان می شوند. با این حال، اگر زود تشخیص داده نشود، عفونت ممکن است از طریق حفره ها و کلیه ها گسترش یابد. عفونت کلیه خطرناک است و می تواند منجر به آسیب دائمی کلیه شود. در برخی موارد شدید عفونت مجاری ادراری ممکن است منجر به ورود عفونت در جریان خون شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی یا سایر بیماری هایی که کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند دیابت یا سنگ کلیه، و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری مکررو یا پیچیده می باشند.

چه زمانی کشت ادراری توصیه می شود؟

کشت ادراری زمانی توصیه می شود که فرد علائم عفونت مجاری ادراری را داشته باشد. این علائم عبارتند از:

افراد مبتلا به عفونت ادراری ممکن است در کمر احساس فشار داشته باشند و در برخی موارد مقدار کمی خون هم در ادرار مشاهده کنند. اگر عفونت ادراری شدید  و یا به کلیه ها گسترش یافته باشد، می تواند باعث درد، تب بالا، لرز، تهوع یا استفراغ شود.

گاهی اوقات بخصوص برای خانم های جوانی که علائم این عفونت را دارند نیاز به کشت ادرار نیست و تنها با مصرف یک یا چند دوره آنتی بیوتیک طبق نظر پزشک درمان می شوند. اما اگر پزشک به وجود عفونت پیچیده مشکوک شود یا نشانه ها به درمان اولیه پاسخ ندهند، کشت ادرار توصیه می شود.

به زنان باردار بدون هیچ نشانه ای توصیه می شود در طول سه ماهه اول بارداری یا اولین مراجعه قبل از زایمان باکتری های موجود در ادرار را بررسی کنند. زیرا وجود این باکتری ها می تواند بر سلامت نوزاد اثر بگذارد.

تفسیر آزمایش کشت ادرار چگونه است؟ 

نتایج کشت ادرار اغلب در ارتباط با نتایج آزمایش ادرار و با توجه به نحوه جمع آوری نمونه و اینکه آیا علائم وجود دارد، تفسیر می شود.  به طور معمول، حضور یک نوع باکتری در حال رشد در تعداد کلنی های بالا کشت مثبت ادرار محسوب می شود. برای نمونه های تمیز که به درستی جمع آوری شده اند، کشت با بیش از 100،000 کلنی تشکیل واحد CFU) / mL ) از یک نوع باکتری معمولا نشان دهنده عفونت است. در برخی موارد، با وجود این که عفونت وجود دارد، ممکن است تعداد قابل توجهی از باکتری ها وجود نداشته باشد.

گاهی اوقات تعداد کمتر (1000 تا 100000 CFU / mL) نیز به خصوص اگر علائم وجود داشته باشد، می تواند عفونت را مشخص کند. به همین ترتیب، برای نمونه های جمع آوری شده با استفاده از یک تکنیک که آلودگی را به حداقل می رساند، مانند نمونه ای که با یک کاتتر جمع آوری می شود، نتایج 1000 تا 100000 CFU / mL می تواند قابل توجه باشد.

اگرچه انواع باکتری ها می توانند عفونت ادراری را ایجاد کنند، اما بیشتر عفونت ها به علت  باکتری اشرشیاکلی می باشد. این نوع باکتری ها، باکتری هایی هستند که در دستگاه گوارش به صورت معمول وجود دارند و به طور مداوم در مدفوع یافت می شوند.

سایر باکتری هایی که ممکن است عفونت ها را ایجاد کنند شامل گونه های Proteus، Klebsiella، Enterococcus و Staphylococcus می باشند. گاهی اوقات نیز عفونت ادراری به دلیل مخمرهایی، مانند Candida albicans می باشد؛ اورتریت نیز اغلب به علت بیماری های منتقله از راه جنسی مانند هرپس، کلامیدیا یا گونوره است.

مقاله پیشنهادی اوما: عفونت ادراری و تاخیر در پریود

تفسیر آزمایش کشت ادرار

یک کشت که به عنوان "رشد در 24 یا 48 ساعت" گزارش شده است معمولا نشان می دهد که عفونت وجود ندارد. اگر نتایج آزمایش عفونت را مشخص نکنند اما علائم همچنان وجود داشته باشند، آزمایش تکرار می شود تا حضور باکتری ها در شمار کلنی های پایین یا سایر میکروارگانیسم هایی که ممکن است باعث این علائم شود نیز بررسی گردند. وجود گلبول های سفید و تعداد کم میکروارگانیسم ها در ادرار یک فرد ، وضعیتی است که به عنوان سندرم حاد یرترال شناخته می شود.

اگر یک کشت رشد چندین نوع باکتری را نشان دهد، احتمال دارد که این رشد ناشی از آلودگی باشد. اگر نشانه ها همچنان ادامه داشته باشند، پزشک ممکن است مجددا یک نمونه تکراری را که به طور دقیق جمع آوری شده است، را درخواست کند. با این حال، اگر یک نوع باکتری در شمار کلونی های بالاتری نسبت به دیگران وجود داشته باشد، به عنوان مثال، 100،000 CFU / mL در مقابل 1000 CFU / mL، برای شناسایی باکتری های غالب می توان آزمایش های بیشتری استفاده کرد.

اگر یک کشت مثبت باشد، ممکن است آزمایش حساسیت برای هدایت درمان انجام شود. هر گونه عفونت باکتریایی ممکن است جدی باشد و اگر درمان نشود، می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد و زندگی فرد را تهدید کند. درد اغلب اولین شاخص عفونت است. درمان سریع، معمولا با آنتی بیوتیک، به کاهش درد کمک می کند.

تفسیر آنلاین آزمایش کشت ادرار

با نصب اپلیکیشن سلامت اوما شما اومایی عزیز می توانید تصویر سونوگرافی یا آزمایش خود را برای ما ارسال کنید تا توسط متخصصین اوما تفسیر شود. هم اکنون می توانید اپلیکیشن اوما را از صفحه دانلود اپلیکیشن اوما  دانلود نمایید و آزمایشات  خود را تفسیر کنید.

چیز دیگری وجود دارد که باید بدانم؟

همان طور که اشاره کردیم زنان و دختران بیشتر از مردان و پسران دچار عفونت های دستگاه ادراری (UTI ها) می شوند. حتی دختران پیش دبستانی ممکن است UTI های مکرر داشته باشند. برای مردان و پسران با عفونت ادراری، ممکن است تست های بیشتری برای جلوگیری از وجود سنگ کلیه یا اختلال ساختاری تجویز شود.

چه نوع باکتری در ادرار یافت می شود؟

شایع ترین عفونت ادراری  به طور عمده در زنان رخ می دهد و بر مثانه و مجرای ادرار تأثیر می گذارد. عفونت مثانه سيستيت نام دارد. این نوع UTI معمولا توسط Escherichia coli ) E.coli)، نوعی از باکتری به وجود می آید که معمولا در دستگاه گوارش یافت می شود.

منظور از باکتری در ادرار چیست؟

به این معنی است که باکتری وجود دارد اما شما هیچ علائمی از عفونت ندارید. تعداد کمی از باکتری ها ممکن است در ادرار افراد سالم نیز یافت شود. این باکتری ها بی ضرر می باشند. با این حال، سطح معینی از باکتری ها می تواند به این معنی باشد که مثانه، مجرای ادرار یا کلیه آلوده شده است و احتمال رشد آن ها و تبدیل به عفونت وجود دارد.

چگونه می توانم عفونت ادراری را بدون آنتی بیوتیک درمان کنم؟

برای درمان عفونت ادراری بدون آنتی بیوتیک، افراد می توانند از داروهای خانگی زیر استفاده کنند:

  1.  هیدراته ماندن بدن. مصرف آب آشامیدنی به طور مرتب به درمان عفونت ادراری کمک می کند. ...
  2.  زمانی که نیاز به ادرار کردن دارید، حتما ادرار کنید و آن را به تاخیر نیندازید. ...
  3.  آب کرفس بنوشید. ...
  4.  از پروبیوتیک ها استفاده کنید. ...
  5.  ویتامین C به اندازه کافی دریافت کنید ...
  6.  منطقه تناسلی را از جلو به عقب بشویید. ...
  7.  بهداشت جنسی را رعایت کنید.

در ادامه این مقاله هم مطالعه کنید:  نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری

سخن آخر

عفونت ها می توانند بسیار دردناک باشند و یا اصلا علائم خاصی ایجاد نکنند. اما صرف اینکه علائم کمتری ایجاد کنند به این معنی نیست که می توان آن ها را نادیده گرفت. درمان به موقع عفونت ادراری با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک بسیار آسان و ارزان است. اما در صورتی که به درمان آن توجه نکنید به کلیه ها آسیب زده و حتی می تواند با ورود عفونت به خون منجر به مرگ شود. بنابراین کاملا به آن اهمیت داده و دوره درمان خود را کامل کنید. 

labtestsonline editor team. Urine Culture.on January 31, 2020.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95